• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN CUMHURİYET MEYDANI’NDA VATANDAŞLAR KAN VERİYOR

Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlar kan veriyor! Demokrasi nöbeti kapsamında Samsun Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran vatandaşlar, Kızılay mobil kan bağış aracına yoğun ilgi gösterdi

21 Temmuz 2016 Perşembe 10:00
Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlar kan veriyor

TSK içerisindeki FETÖ terör örgütüne bağlı olduğu iddia edilen askerlerin başlattığı kalkışmanın neticesinde halk sokağa dökülmüştü. Demokrasi nöbeti adı altında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla meydanları dolduran Samsunlu vatandaşlar, Türk Kızılay’ı Samsun Şubesi’nin organize ettiği kan bağışı kampanyasına yoğun katılım gösteriyor. Samsun KBM Doktoru Tüba Erdağıstanlı, “Milli hassasiyetleriyle meydanları dolduran halkımız, yine bu hassasiyetle kan vermeye koşuyor” dedi.

 

‘18-65 YAŞ HERKES KAN VEREBİLİR’

Samsun KBM Doktoru Tüba Erdağıstanlı, “18-65 yaş arası sağlıklı her insan kan verebilir. Biz zaten tüm kontrolleri yapıyoruz. Ayrıca sözlü olarak da bir takım sorulardan bağışçımızın sağlık durumunu, kendini iyi hissedip hissetmediğini anlamaya çalışıyoruz. Türkiye’de rakamlara bakılırsa her 4 dakikada 1 ünite kana ihtiyaç var. Dolayısıyla kan gerçekten de hayati bir öneme sahip. Vatandaşlarımızın bu konuda daha çok duyarlı olmasını istiyoruz” dedi.

‘MOBİL ARACIMIZ SÜREKLİ GÖREVDE’

Samsun KBM Doktoru Tüba Erdağıstanlı devam eden açıklamalarında, “Biz mobil kan bağış aracımız ile şehrin önemli noktalarında hali hazırda görevliyiz. Mobil aracımız halkın içinde olduğu için onları kan vermeye teşvik ediyor. Bu hem bizim hem de kana ihtiyacı olan hastalarımız ve vatandaşlarımız için iyi bir durum. Bildiğiniz üzere ülkemizde bazı art niyetliler bir kalkışma girişiminde bulundu. Bu girişim neticesinde halk demokrasi nöbetine başladı. Milli hassasiyetleri öne çıkan vatandaşlarımız, kan vermeyi de bir vatandaşlık görevi olarak görüyor. Kan bağış oranımız normalde 15-20 ünite arasındaydı. Fakat demokrasi nöbeti sebebiyle bağışımız 70-80 üniteye kadar yükseldi. Bu durum kan bekleyen vatandaşlarımız için çok önemli” ifadelerine yer verdi.

 

 

VATANDAŞ DA MEMNUN

Samsun Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kızılay kan bağış aracına kan veren vatandaşlar da aldıkları hizmet ve gördükleri ilgiden memnunlar. Gazete Gerçek’e konuşan vatandaşlar, “Sağ olsun Kızılay otobüsünde doktor var. Tansiyonumuzu ölçebiliyor, genel sağlık durumumuz hakkında yönlendiriyor. Kan Bağış Aracının meydana kadar gelmesi de büyük bir şans bizler için. Kan vermenin sağlık açısından iyi bir eylem olduğunu hep biliriz ama merkezine gidip vermeye üşeniriz. İşte bu kan bağış aracı bunun için büyük hizmet” şeklinde konuştular.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Hamsi ve istavrit'i kılçığı ile yemek Osteoporoz'a çok faydalı geliyor

Hamsi ve istavrit'i kılçığı ile yemek Osteoporoz'a çok faydalı geliyor Hamsi ve istavrit'i kılçığı ile yemek Osteoporoz'a çok faydalı geliyor. Hamsi'yi kılçığı ile yemek faydalı mı. Hamsi ve istavrit'i kılçığı ile yemenin kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz'a karşı faydalı olduğu açıklandı.

Türkiye’nin yüzde 71.9’u hareketsiz

Türkiye’nin yüzde 71.9’u hareketsiz Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliği ile planlanan ve Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından koordine edilen “Fiziksel Uygunluk Karnesi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı” düzenlendi.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu. İlaç kullanmayı sevmiyorsanız bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yapmanız gerekenler çok basit. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin çok basit yöntemlerini sizin için sıraladık. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 önemli yolunu size haberimizde sunuyoruz.

Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak

Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak. Uzm. Dyt. Selahattin Dönmez, "Yatmadan en az 1 saat önce küçük bir dilim peynir tüketmek, serotonin sentezini uyararak rahat bir uyku uyumanıza destek olur" dedi.

KÖŞE YAZARLARI