• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SİİRT'TE BİR BEBEK DÜNYA'DA AZ RASTLANAN BİR HASTALIKLA DOĞDU.

Siirt'te bir bebek Dünya'da az rastlanan hastalıkla doğdu. Bu hastalık tıp dilinde''iktiyozis'' olarak adlandırılırken bebeğin durumu hayati tehlikesini koruyor.

23 Ağustos 2016 Salı 14:33
Siirt'te bir bebek Dünya'da az rastlanan bir hastalıkla doğdu.

Siirt’te dünyaya gelen bir bebek, çok az rastlanan bir hastalığa sahip olduğu ortaya çıktı. Tıp dilinde “iktiyozis” olarak geçen bu hastalık milyonda bir görülüyor. Halk arasında bu hastalığa “yılan” diye bir yakıştırmanın yapılmasının sebebi, dünyaya gelen bebeğin cildinin yılan görünümüne sahip olması. Balık gibi, yılan gibi cildinde pullanma meydana gelen bebek bir tür enfeksiyon ile doğmuş oluyor.

 

YILAN BEBEĞİN DURUMU NASIL? HAYATTA MI?

 

Siirt'te hamile Müzeyyen Karataş (24), sancılarının artması üzerine Siirt Devlet Hastanesi acil servisine başvurdu. Karataş, ilk müdahalenin ardından sezaryene alındı. Karataş, çok nadir görülen ve halk arasında "yılan bebek" olarak bilinen iktiyozis hastası bir bebek dünyaya getirdi.

 

Bebek, Siirt Devlet Hastanesi'ndeki ilk müdahalenin ardından Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi.

 

Herkesin merak ettiği konu ise bebeğin sağlık durumu ve yaşayıp yaşamayacağı.Milyonda bir görülen bu hastalığın kalıcı ve etkili bir tedavisi pek mümkün görünmüyor. Bu hastalığa yakalanan bebeklerin cildinin normalleşmesi ve cildini bu hale getiren etkenin ortadan kalkması çok rastlanan bir durum değil. Bundan dolayı yoğun bakıma alınan bebekler yaşam mücadelesini devam ettiremiyorlar ve gözlerini dünyaya yumuyorlar.

 

Daha öncede Türkiye’de rastlanan bu hastalıkta farklı bir sonuç yaşanmadı.  2007 yılında Sivas’ta dünyaya gelen bir bebek aynı hastalığa 21 gün dayanabilmiş ve ardından vefat etmişti.  Siirt’te dünyaya gelen bebek şu an yaşıyor ama mücadelesini ne kadar sürdürebilir bilinmiyor.

Kaynak: Star

DİĞER HABERLER

Samsun'da her derde deva Keçiboynuzu'na ilgi arttı

Samsun'da her derde deva Keçiboynuzu'na ilgi arttı Samsun'da her derde deva Keçiboynuzu'na ilgi arttı. Birçok hastalığa iyi geldiği söylenen keçiboynuzu satışı kışla birlikte artış gösteriyor.

İdrar kaçıran kadınlar bu habere dikkat: İşte tedavi yöntemi

İdrar kaçıran kadınlar bu habere dikkat: İşte tedavi yöntemi İdrar kaçıran kadınlar bu habere dikkat: İşte tedavi yöntemi. VM Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Op.Dr. Mustafa Çağlar,günümüzde kadınların en büyük sorunlarından biri olan idrar kaçırma hakkında bilgi verdi .

Antibiyotik almak isteyen herkes test yaptırmak zorunda

Antibiyotik almak isteyen herkes test yaptırmak zorunda Antibiyotik almak isteyen herkes test yaptırmak zorunda. Hükümet yılda 1 milyar lira ödenen antibiyotikler için harekete geçti. Bundan sonra antibiyotikler testle verilecek.

Dünyada ne kadar insan sigara içiyor?

Dünyada ne kadar insan sigara içiyor? Dünyada ne kadar insan sigara içiyor? Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) verilerine göre dünya genelinde sigara içenlerin sayısını 1 milyar 100 milyon. Yılda 6 milyon insan tütün tüketimi sebebiyle hayatını kaybetmekte. Sigaranın tüketicileri 2 noktadan vurduğunu belirten Kardiyoloji uzmanı Dr. Murat Şener, “Türkiye’de sigara içenlerin yarısı, sigaraya bağlı nedenlerle oluşan kalp damar hastalıları ve kanser sebebiyle ölüyor” dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET