• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SİİRT'TE BİR BEBEK DÜNYA'DA AZ RASTLANAN BİR HASTALIKLA DOĞDU.

Siirt'te bir bebek Dünya'da az rastlanan hastalıkla doğdu. Bu hastalık tıp dilinde''iktiyozis'' olarak adlandırılırken bebeğin durumu hayati tehlikesini koruyor.

23 Ağustos 2016 Salı 14:33
Siirt'te bir bebek Dünya'da az rastlanan bir hastalıkla doğdu.

Siirt’te dünyaya gelen bir bebek, çok az rastlanan bir hastalığa sahip olduğu ortaya çıktı. Tıp dilinde “iktiyozis” olarak geçen bu hastalık milyonda bir görülüyor. Halk arasında bu hastalığa “yılan” diye bir yakıştırmanın yapılmasının sebebi, dünyaya gelen bebeğin cildinin yılan görünümüne sahip olması. Balık gibi, yılan gibi cildinde pullanma meydana gelen bebek bir tür enfeksiyon ile doğmuş oluyor.

 

YILAN BEBEĞİN DURUMU NASIL? HAYATTA MI?

 

Siirt'te hamile Müzeyyen Karataş (24), sancılarının artması üzerine Siirt Devlet Hastanesi acil servisine başvurdu. Karataş, ilk müdahalenin ardından sezaryene alındı. Karataş, çok nadir görülen ve halk arasında "yılan bebek" olarak bilinen iktiyozis hastası bir bebek dünyaya getirdi.

 

Bebek, Siirt Devlet Hastanesi'ndeki ilk müdahalenin ardından Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi.

 

Herkesin merak ettiği konu ise bebeğin sağlık durumu ve yaşayıp yaşamayacağı.Milyonda bir görülen bu hastalığın kalıcı ve etkili bir tedavisi pek mümkün görünmüyor. Bu hastalığa yakalanan bebeklerin cildinin normalleşmesi ve cildini bu hale getiren etkenin ortadan kalkması çok rastlanan bir durum değil. Bundan dolayı yoğun bakıma alınan bebekler yaşam mücadelesini devam ettiremiyorlar ve gözlerini dünyaya yumuyorlar.

 

Daha öncede Türkiye’de rastlanan bu hastalıkta farklı bir sonuç yaşanmadı.  2007 yılında Sivas’ta dünyaya gelen bir bebek aynı hastalığa 21 gün dayanabilmiş ve ardından vefat etmişti.  Siirt’te dünyaya gelen bebek şu an yaşıyor ama mücadelesini ne kadar sürdürebilir bilinmiyor.

Kaynak: Star

DİĞER HABERLER

Türkiye’nin yüzde 71.9’u hareketsiz

Türkiye’nin yüzde 71.9’u hareketsiz Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliği ile planlanan ve Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından koordine edilen “Fiziksel Uygunluk Karnesi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı” düzenlendi.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu. İlaç kullanmayı sevmiyorsanız bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yapmanız gerekenler çok basit. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin çok basit yöntemlerini sizin için sıraladık. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 önemli yolunu size haberimizde sunuyoruz.

Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak

Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak. Uzm. Dyt. Selahattin Dönmez, "Yatmadan en az 1 saat önce küçük bir dilim peynir tüketmek, serotonin sentezini uyararak rahat bir uyku uyumanıza destek olur" dedi.

Kemik erimesine karşı bilinmesi gereken 7 önemli uyarı

Kemik erimesine karşı bilinmesi gereken 7 önemli uyarı Kemik erimesine karşı bilinmesi gereken 7 önemli uyarı. Kemik erimesi nedir? Kemik erimesinin başlıca sebepleri nelerdir? Kemik erimesi ile ilgili tüm merak ettikleriniz haberimizde...

KÖŞE YAZARLARI