• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SİİRT'TE BİR BEBEK DÜNYA'DA AZ RASTLANAN BİR HASTALIKLA DOĞDU.

Siirt'te bir bebek Dünya'da az rastlanan hastalıkla doğdu. Bu hastalık tıp dilinde''iktiyozis'' olarak adlandırılırken bebeğin durumu hayati tehlikesini koruyor.

23 Ağustos 2016 Salı 14:33
Siirt'te bir bebek Dünya'da az rastlanan bir hastalıkla doğdu.

Siirt’te dünyaya gelen bir bebek, çok az rastlanan bir hastalığa sahip olduğu ortaya çıktı. Tıp dilinde “iktiyozis” olarak geçen bu hastalık milyonda bir görülüyor. Halk arasında bu hastalığa “yılan” diye bir yakıştırmanın yapılmasının sebebi, dünyaya gelen bebeğin cildinin yılan görünümüne sahip olması. Balık gibi, yılan gibi cildinde pullanma meydana gelen bebek bir tür enfeksiyon ile doğmuş oluyor.

 

YILAN BEBEĞİN DURUMU NASIL? HAYATTA MI?

 

Siirt'te hamile Müzeyyen Karataş (24), sancılarının artması üzerine Siirt Devlet Hastanesi acil servisine başvurdu. Karataş, ilk müdahalenin ardından sezaryene alındı. Karataş, çok nadir görülen ve halk arasında "yılan bebek" olarak bilinen iktiyozis hastası bir bebek dünyaya getirdi.

 

Bebek, Siirt Devlet Hastanesi'ndeki ilk müdahalenin ardından Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi.

 

Herkesin merak ettiği konu ise bebeğin sağlık durumu ve yaşayıp yaşamayacağı.Milyonda bir görülen bu hastalığın kalıcı ve etkili bir tedavisi pek mümkün görünmüyor. Bu hastalığa yakalanan bebeklerin cildinin normalleşmesi ve cildini bu hale getiren etkenin ortadan kalkması çok rastlanan bir durum değil. Bundan dolayı yoğun bakıma alınan bebekler yaşam mücadelesini devam ettiremiyorlar ve gözlerini dünyaya yumuyorlar.

 

Daha öncede Türkiye’de rastlanan bu hastalıkta farklı bir sonuç yaşanmadı.  2007 yılında Sivas’ta dünyaya gelen bir bebek aynı hastalığa 21 gün dayanabilmiş ve ardından vefat etmişti.  Siirt’te dünyaya gelen bebek şu an yaşıyor ama mücadelesini ne kadar sürdürebilir bilinmiyor.

Kaynak: Star

DİĞER HABERLER

SMA-Gevşek Bebek Sendromu hastalığı ile ilgili bilinmesi gereken önemli bilgiler

SMA-Gevşek Bebek Sendromu hastalığı ile ilgili bilinmesi gereken önemli bilgiler SMA-Gevşek Bebek Sendromu hastalığı ile ilgili bilinmesi gereken önemli bilgiler. SMA-Gevşek Bebek Sendromu hastalığı neden olur, belirtileri nedir, tedavisi var mı. Gevşek Bebek Sendromu olarak bilinen Spinal muskuler atrofi (SMA) hastalığı neden olur.

Kalp krizi bu belirtilerle geliyorum diyor: İşte kalp krizinden önce ki belirtiler

Kalp krizi bu belirtilerle geliyorum diyor: İşte kalp krizinden önce ki belirtiler Kalp krizi bu belirtilerle geliyorum diyor: İşte kalp krizinden önce ki belirtiler. Kalp krizi neden olur. Kalp krizi belirtileri ve sebepleri neler. Kalp krizi hangi belirtilerle kendini belli ediyor. Vücudunuzda bu belirtiler var ise dikkat kalp krizi geçirebilirsiniz

Samsun Halk Sağlığı 47 bin 165 öğrencinin ağız ve diş taramasını yapacak

Samsun Halk Sağlığı 47 bin 165 öğrencinin ağız ve diş taramasını yapacak Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü, 2016-2017 eğitim öğretim yılında koruyucu ağız ve diş sağlığı çalışmaları kapsamında toplam 47 bin 165 öğrencinin ağız ve diş sağlığı taramasını yapacak.

O ülkede çocukların bulunduğu araçta sigara içen anne ve babaya 450 TL ceza verilecek

O ülkede çocukların bulunduğu araçta sigara içen anne ve babaya 450 TL ceza verilecek O ülkede çocukların bulunduğu araçta sigara içen anne ve babaya 450 TL ceza verilecek. İskoçya'da özel araçta sigara içmek yasaklandı. Yasağa rağmen çocukların içinde bulunduğu araçta sigara içen anne ve babaya 450 TL ceza verilecek.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET