• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİİRT'TE BİR BEBEK DÜNYA'DA AZ RASTLANAN BİR HASTALIKLA DOĞDU.

Siirt'te bir bebek Dünya'da az rastlanan hastalıkla doğdu. Bu hastalık tıp dilinde''iktiyozis'' olarak adlandırılırken bebeğin durumu hayati tehlikesini koruyor.

23 Ağustos 2016 Salı 14:33
Siirt'te bir bebek Dünya'da az rastlanan bir hastalıkla doğdu.

Siirt’te dünyaya gelen bir bebek, çok az rastlanan bir hastalığa sahip olduğu ortaya çıktı. Tıp dilinde “iktiyozis” olarak geçen bu hastalık milyonda bir görülüyor. Halk arasında bu hastalığa “yılan” diye bir yakıştırmanın yapılmasının sebebi, dünyaya gelen bebeğin cildinin yılan görünümüne sahip olması. Balık gibi, yılan gibi cildinde pullanma meydana gelen bebek bir tür enfeksiyon ile doğmuş oluyor.

 

YILAN BEBEĞİN DURUMU NASIL? HAYATTA MI?

 

Siirt'te hamile Müzeyyen Karataş (24), sancılarının artması üzerine Siirt Devlet Hastanesi acil servisine başvurdu. Karataş, ilk müdahalenin ardından sezaryene alındı. Karataş, çok nadir görülen ve halk arasında "yılan bebek" olarak bilinen iktiyozis hastası bir bebek dünyaya getirdi.

 

Bebek, Siirt Devlet Hastanesi'ndeki ilk müdahalenin ardından Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi.

 

Herkesin merak ettiği konu ise bebeğin sağlık durumu ve yaşayıp yaşamayacağı.Milyonda bir görülen bu hastalığın kalıcı ve etkili bir tedavisi pek mümkün görünmüyor. Bu hastalığa yakalanan bebeklerin cildinin normalleşmesi ve cildini bu hale getiren etkenin ortadan kalkması çok rastlanan bir durum değil. Bundan dolayı yoğun bakıma alınan bebekler yaşam mücadelesini devam ettiremiyorlar ve gözlerini dünyaya yumuyorlar.

 

Daha öncede Türkiye’de rastlanan bu hastalıkta farklı bir sonuç yaşanmadı.  2007 yılında Sivas’ta dünyaya gelen bir bebek aynı hastalığa 21 gün dayanabilmiş ve ardından vefat etmişti.  Siirt’te dünyaya gelen bebek şu an yaşıyor ama mücadelesini ne kadar sürdürebilir bilinmiyor.

Kaynak: Star

DİĞER HABERLER

VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı

VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı!Hastane çalışanları “Söylemekten Korkmuyorum!Ben Epilepsiyim! “ mesajı veren tshirtler giyip stand kurarak farkındalık yaratırken;hekimimiz Yrd.Doç.Dr.Hülya İnce Epilepsi Hastalığı ile ilgili sunum yapıp,hastalarıyla pasta keserek Epilepsi Farkındalım Günü’ne anlam kattı.

Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor

Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor. Televizyon, bilgisayar, akıllı telefonlar, playstation gibi oyunlar , beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler (az su içilmesi,  fazla tuz alınması, aşırı kilo alımı) ve hareketsiz yaşam son yıllarda  taş oluşumunda dramatik bir artışa sebep olmuştur.

Kolon kanserinden koruyan besinler neler: Kolon kanseri neden olur

Kolon kanserinden koruyan besinler neler: Kolon kanseri neden olur Kolon kanserinden koruyan 10 öneri. Kolon kanserinden korunmak için hangi gıdalar tüketilmeli, neler yenilmeli. Kolon kanseri nedir, neden olur. Kolon kanseri riskini neler arttırıyor.

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü. VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniği’mizden Uzm.Dr.Ömer Faruk Akkaya,beyin kanaması geçirip baygın halde hastaneye getirilen  Emine Ünal’ın tedavi süreci ile ilgili açıklama yaptı

KÖŞE YAZARLARI

ANKET