• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİİRT'TE BİR BEBEK DÜNYA'DA AZ RASTLANAN BİR HASTALIKLA DOĞDU.

Siirt'te bir bebek Dünya'da az rastlanan hastalıkla doğdu. Bu hastalık tıp dilinde''iktiyozis'' olarak adlandırılırken bebeğin durumu hayati tehlikesini koruyor.

23 Ağustos 2016 Salı 14:33
Siirt'te bir bebek Dünya'da az rastlanan bir hastalıkla doğdu.

Siirt’te dünyaya gelen bir bebek, çok az rastlanan bir hastalığa sahip olduğu ortaya çıktı. Tıp dilinde “iktiyozis” olarak geçen bu hastalık milyonda bir görülüyor. Halk arasında bu hastalığa “yılan” diye bir yakıştırmanın yapılmasının sebebi, dünyaya gelen bebeğin cildinin yılan görünümüne sahip olması. Balık gibi, yılan gibi cildinde pullanma meydana gelen bebek bir tür enfeksiyon ile doğmuş oluyor.

 

YILAN BEBEĞİN DURUMU NASIL? HAYATTA MI?

 

Siirt'te hamile Müzeyyen Karataş (24), sancılarının artması üzerine Siirt Devlet Hastanesi acil servisine başvurdu. Karataş, ilk müdahalenin ardından sezaryene alındı. Karataş, çok nadir görülen ve halk arasında "yılan bebek" olarak bilinen iktiyozis hastası bir bebek dünyaya getirdi.

 

Bebek, Siirt Devlet Hastanesi'ndeki ilk müdahalenin ardından Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi.

 

Herkesin merak ettiği konu ise bebeğin sağlık durumu ve yaşayıp yaşamayacağı.Milyonda bir görülen bu hastalığın kalıcı ve etkili bir tedavisi pek mümkün görünmüyor. Bu hastalığa yakalanan bebeklerin cildinin normalleşmesi ve cildini bu hale getiren etkenin ortadan kalkması çok rastlanan bir durum değil. Bundan dolayı yoğun bakıma alınan bebekler yaşam mücadelesini devam ettiremiyorlar ve gözlerini dünyaya yumuyorlar.

 

Daha öncede Türkiye’de rastlanan bu hastalıkta farklı bir sonuç yaşanmadı.  2007 yılında Sivas’ta dünyaya gelen bir bebek aynı hastalığa 21 gün dayanabilmiş ve ardından vefat etmişti.  Siirt’te dünyaya gelen bebek şu an yaşıyor ama mücadelesini ne kadar sürdürebilir bilinmiyor.

Kaynak: Star

DİĞER HABERLER

Çocuklarda altını ıslatma sorunu asıl tedavi edilir?

Çocuklarda altını ıslatma sorunu asıl tedavi edilir? Çocuklarda altını ıslatma sorunu asıl tedavi edilir? Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Çağlar, “Bilinçli ya da bilinçsiz eğer bir çocuk altını ıslatıyorsa rahatsız olduğu bir durum var demektir” dedi. 

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden kanser açıklaması

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden kanser açıklaması VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden kanser açıklaması. VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nden Yrd. Doç. Dr .M. Ali Yılmaz çağımızın hastalığı kanser konusunda , "Hücrelerin, kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve yayılması olarak olarak tanımlanan bir grup hastalıktır" dedi.

Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor

Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor. Karbonatın cilde olan faydaları neler. Cilt lekelerine ve sivilcelere karşı karbonat iyi geliyor. Karbonat sivilcelere karşı doğal çözüm. Karbonatın bilinmeyen faydaları. Karbonatla peeling, cilt bakımı ve yüz temizle nasıl yapılır

Doktor Şevket Özkaya: Gıda takviyesi ürün hakkında açıklama yaptı

Doktor Şevket Özkaya: Gıda takviyesi ürün hakkında açıklama yaptı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şevket Özkaya; 14 Şubat 2017 yayınlanan basında yer alan “Gıda Takviyesi Ürün” hakkında açıklama yaptı. Dr. Özkaya “Bu olayın şahsımın ve çalıştığım kurum Medical Park’ın hiçbir ilgisi yoktur. Bu ürün ilaç değildir ve hastalıklara ve özellikle kanser hastalarına verildiği doğru değildir. Gıda takviyesi ürün olup bu amaçla kullanılmaktadır.” dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET