• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SİNÜZİT NEDEN OLUR, BELİRTİLERİ NELER: SİNÜZİT NASIL TEDAVİ EDİLİR

Sinüzit neden olur, belirtileri neler: Sinüzit nasıl tedavi edilir. Sinüzitin tedavisi mümkün mü. Akut ve kronik sinüzitin belirtileri ve tedavi yolları. Sinizit tedavisinde bilinmesi gereken önemli bilgiler

06 Ekim 2016 Perşembe 15:39
Sinüzit neden olur, belirtileri neler:  Sinüzit nasıl tedavi edilir

Sinüzit neden olur, belirtileri neler:  Sinüzit nasıl tedavi edilir. Sinüzitin tedavisi mümkün mü. Akut ve kronik sinüzitin belirtileri ve tedavi yolları. Sinizit tedavisinde bilinmesi gereken önemli bilgiler

 

Halk arasında kesin tedavisi olmadığı söylenen kronik sinüzitin tedavisi imkansız değildir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can “Düne kadar sinüs fizyolojisinin tam bilinmemesi ve sinüs anatomisinin tanınmamasından dolayı uzun yıllar boyunca kronik sinüzit tedavisinde çok başarılı olunamamıştır.

 

Sinüs kanallarındaki ve burun boşluklarındaki daralma ve tıkanıklıklar günümüzde "endoskopik yöntemle" ortadan kaldırılarak fizyolojiye uygun sinüs havalanması ve drenajı sağlanıyor, dolayısıyla kronik sinüzitin tedavisinde büyük başarı elde ediliyor. Sağlam hiçbir dokuya zarar vermeden, sadece hastalığa neden olan lezyonlar çıkartılıp, hücreler temizlendiğinde Fonksiyonal Endoskopis Sinüs Cerrahisi (FESS) ile artık kronik sinüzit vakalarının yüzde 90′ına yakın tedavi edilebiliyor. Eski yöntemler fizyolojik olmamalarından dolayı bütün önemini yitirmiştir."

 

Sinüzit türleri

"Kafatasının ön bölümündeki boşluklara sinüs denir. Nezle ya da grip gibi durumlarda sinüslerin içine hava giremez, sinüs içindeki sıvılar dışarıya atılamaz. Sinüsler içinde kalan bu sıvılar bakteriyel bir enfeksiyon meydana getirirler. İşte bu hava dolu boşlukların içini örten mukoza tabakasının iltihaplanmasına sinüzit denir. Sinüzitleri akut ve kronik olarak ikiye ayırmak gerekir. Mevsim değişikliği, alerjik reaksiyonlar, vücut direncinin düşmesi, banyo yapıp hemen sokağa çıkma nedeniyle özellikle kış aylarında grip ya da nezle oluruz. Organizma bu durumu atlatamayabilir ve enfeksiyon sinüslere yayılır. İlk olarak ortaya çıkan ve tekrarlamayan bu duruma "akut sinüzit" denir. Kronik sinüzitte ise sinüslerin içinde, uzun süreli, sık tekrarlayan bir havalanma ve boşalma (temizleme) sorunu vardır."

 

Akut ve kronik sinüzitin belirtileri

"Akut sinüzitte göz çevresinde ödem ve yanak hizasında basmakla artan ağrı akut sinüzitin en tipik bulgusudur. Alın hizasında, göz çevresinde ve burnun iki yanında baş öne eğildiğinde şiddetlenen ağrı sık görülür. Krizler halinde seyreden bu ağrı gündüzleri tüm sosyal ve fiziksel aktivitemizi imkansız hale getirir. Geceleri uykusuzluğa götürebilecek şiddette olabilir. Burun tıkanıklığı, iltihaplı burun akıntısı, nadiren burun kanaması ve koku almada azalma diğer bulgulardır. Zamanında tedavi edilmeyen vakalarda yüksek ateş görülür. Kronik sinüzitte ise en önemli bulgu; geceleri şiddeti artan burun tıkanıklığıdır. Bu yüzden hastalar hemen her muayenede burun mukozası için çok zararlı ve alışkanlık meydana getiren burun damlalarını uzun süredir kullandıklarını söylerler. Göz çevresinde ve alın hizasında kuvvetli olmayan sinsi baş ağrısı vardır. Geniz akıntısı da denen postnazal akıntı boğazda yanma, ağrı, gıcık hissi, ses kısıklığı ve öksürüğe neden olur. Bu enfeksiyonun aşağıya doğru yayıldığını gösterir."

 

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

"Hemen her zaman gribal bir enfeksiyon sonrası ortaya çıkan akut sinüzitin teşhisi kolaydır. Aslında hiçbir ek tetkike gerek duyulmaz. Ancak hangi sinüsün tutulduğunu ve bu sinüzitin tek taraflı mı, çift taraflı mı olduğunu anlamak için normal sinüs grafileri istenir. Günümüzde sinüs hastalıkları ile ilgili en güvenilir bilgiler bilgisayarlı sinüs tomografisi ile elde edilmektedir. Teşhise yardımcı olan ve uygulanırken hastaya acı vermeyen bir yöntemdir.

 

Nasıl tedavi edilir?

"Akut sinüzitin tedavisinde öncelikle geniş spektrumlu antibiyotik ve bir antienflamatur verilir. Sinüslerin drenajını sağlamak mukoza ödemini çözücü ilaçlar ve burun damlaları verilir. İhmal edilmiş ya da gerektiği gibi tedavi edilmemiş "akut sinüzitler" kolayca tekrarlayabilir. Yani kronikleşebilir. Kronik sinüzitte ise önce ilaçla tedavi denenmelidir. Sinüs mukozası kemik üzerinden beslenir. Kemik kanlanması diğer yumuşak dokulara oranla daha zordur. Bu nedenle 10-15 gün antibiyotik tedavisi uygulanır. Buğu yapmanın, sinüslerdeki sıvıyı sulandıracak ve daha rahat atmasını sağlayacak ilaçların faydası vardır.

 

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Yusuf CAN "Tedavi edilmeyen sinüzitler , Sinüslerin beyne yakın organlar olması nedeniyle beyin iltihaplarına kadar gidebilecek riskleri vardır. Bu tür ciddi sorunlarla karşılaşmamak için kronik sinüzitlerin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bununla birlikte enfeksiyonlu sinüslerden akan mukus akciğerler için sağlıklı değildir. Sinüzit, bronşit, kronik öksürük ve astımı ya azdırır ya da bunların ortaya çıkmasına neden olabilir."

Kaynak: Sabah

DİĞER HABERLER

Türk bilim insanlarından tarihi keşif: Otizm artık...

Türk bilim insanlarından tarihi keşif: Otizm artık... Türk bilim insanlarından tarihi keşif: Otizm artık... Her 68 çocuktan 1’inde görülen otizmin tedavisi artık mümkün. Türk bilim insanları, otizm spektrum bozukluğuna neden olan “SLC7A5”isimli yeni bir gen keşfetti. Keşfedilen gen dikkat eksikliği, hiperaktivite ve epilepsi rahatsızlıklarının tedavilerine de yeşil ışık yaktı. Çocukları otizm olan Libya’dan ve Ankara’dan iki aile başvurdu. Dünyada ilk kez yapılan çalışma literatüre girdi.

Samsun'da rekor kan bağışının sırrını sordular

Samsun'da rekor kan bağışının sırrını sordular Samsun’da Maarif Hareketi kapsamında Gazipaşa İlkokulu'nun gerçekleştirdiği kan bağışı kampanyasında 106 ünite kan toplayarak rekor kırmasının sırrı belli oldu. 

SMA-Gevşek Bebek Sendromu hastalığı ile ilgili bilinmesi gereken önemli bilgiler

SMA-Gevşek Bebek Sendromu hastalığı ile ilgili bilinmesi gereken önemli bilgiler SMA-Gevşek Bebek Sendromu hastalığı ile ilgili bilinmesi gereken önemli bilgiler. SMA-Gevşek Bebek Sendromu hastalığı neden olur, belirtileri nedir, tedavisi var mı. Gevşek Bebek Sendromu olarak bilinen Spinal muskuler atrofi (SMA) hastalığı neden olur.

Kalp krizi bu belirtilerle geliyorum diyor: İşte kalp krizinden önce ki belirtiler

Kalp krizi bu belirtilerle geliyorum diyor: İşte kalp krizinden önce ki belirtiler Kalp krizi bu belirtilerle geliyorum diyor: İşte kalp krizinden önce ki belirtiler. Kalp krizi neden olur. Kalp krizi belirtileri ve sebepleri neler. Kalp krizi hangi belirtilerle kendini belli ediyor. Vücudunuzda bu belirtiler var ise dikkat kalp krizi geçirebilirsiniz

KÖŞE YAZARLARI

ANKET