• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TARIK AKAN'IN YAKALANDIĞI AKCİĞER KANSERİ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR

Tarık Akan'ın yakalandığı akciğer kanseri nedir, belirtileri nelerdir. Akciğer kanseri olan Hababam Sınıfının Damat Ferit'i Tarık Akan'ın sağlık durumu nasıl. Akciğer kanserinin tedavisi var mı. Akciğer kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

29 Ağustos 2016 Pazartesi 01:53
Tarık Akan'ın yakalandığı akciğer kanseri nedir, belirtileri nelerdir

Tarık Akan'ın yakalandığı akciğer kanseri nedir, belirtileri nelerdir. Akciğer kanseri olan Hababam Sınıfının Damat Ferit'i Tarık Akan'ın sağlık durumu nasıl.  Akciğer kanserinin tedavisi var mı. Akciğer kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

 

Yeşilçam filmlerinin efsane oyuncusu Tarık Akan'ın sağlık durumunun kötü olduğu bu aralar bolca basına yansıdı. Hayranlarını üzen bu haber ile Tarık Akan'ın şuanki sağlık durumu oldukça merak konusu oldu. Oyunculuğu ile tanıdığımız Tarık Akan'ın sağlık durumu ile ilgili bütün detaylar haberimizde yer alıyor...

 

Tarık Akan, yılların eskitemediği oyunculuğu ile hala gündemde adını duyurabiliyor. Ancak maalesef bu sıralar kariyer hayatı ile değil de sağlık durumu ile anılan Tarık Akan şimdi nasıl?

 

Tarık Akan'ın sağlık durumu nasıl?


Akciğer kanserine yakalanan 66 yaşındaki oyuncu Tarık Akan, sağlık durumuna ilişkin konuştu.

 

Yeşilçam efsanesi Tarık Akan'ın, 14 aydır akciğer kanseriyle mücadele ettiği ortaya çıktı. Ünlü oyuncunun, yakın çevresinden bile hastalığını gizlediği öğrenildi.

 

Tarık Akan sağlık durumu ile ilgili açıklamada bulundu: 

Bodrum'a yerleştiği iddia edilen 66 yaşındaki oyuncu, "Hastalığıyla ilgili konuşan Akan şunları söyledi: "Evet haberler doğrudur ama kendimi gayet iyi hissediyorum. Bodrum'daki evime kapanmadım. Şu an İstanbul'daki evimdeyim" dedi.

 

Sağlık durumu hakkında açıklama yapan Tarık Akan, "Ölmedim, hayattayım. Kötü bir şey yok. Her şey yolunda. Aylardır hastalıkla mücadele ediyorum, şu an için sağlık durumum iyi" ifadelerini kullandı.

 

1971 yılında ilk sinema filmi 'Emine' ile oyunculuk kariyeri başlayan Akan, Altın Portakal Film Festivali'nde 7 ödül kazanan tek erkek oyuncu unvanını taşıyor.

 

Tarık Akan kimdir?

Tarık Akan (Tarık Tahsin Üregül; d. 13 Aralık 1949, İstanbul, Türkiye), Türk sinema ve dizioyuncusu.

1970 yılında Ses dergisinin oyunculuk yarışmasına katılarak birinci olmuştur. 1971 yılında ilk sinema filmi Emine ile oyunculuk kariyeri başlamıştır. Bir anda Yeşilçam'ın en yakışıklı oyuncularından birisi haline gelmiştir. Daha sonra 1972 yılında oynadığı film Suçlu ile 1973 yılında Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alır. 1973 yılında Yeşilçam'ın en iyi duygusal filmlerinden birisi olarak bilinen Canım Kardeşim (1973) adlı filmde Halit Akçatepe ile başrol oynar. 1974 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı (1975) adlı filmde Damat Ferit adlı karakteri canlandırır, film 1975 yılında vizyona girer ve Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi olur ve bir klasik haline gelir. Ardından Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) adlı, serinin ikinci filminde rol alır. Film Akan'ın oynadığı son Hababam Sınıfı filmi olmuştur ve serinin gelmiş geçmiş en çok hasılat yapan filmi olur. gülşen Bubikoğlu ile oynadığı her filmde büyük başarı elde eden Akan'ın, 1975 yılında Bubikoğlu ile birlikte oynadıkları Ah Nerede adlı romantik-komedi filmi ile büyük başarı elde eder.

1970'li yıllarda oynadığı filmlerle adından sıkça söz ettirmiştir. Boyu, giyinişi ve saç stili ile 70'li yıllara damgasını vurarak Yeşilçam'ın büyük jönleri arasına adını yazdırmıştır. Yeşilçam'ın "cici çocuğu" olarak bilinen Akan, 1977 yılında Zeki Ökten'in yönetmenliğini üstlendiği başrollerini Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz ile paylaştığı Sürü adlı filmde oynamıştır. 70'li yıllardaki tarzından uzak ve artık genelde bıyıklı olarak film çekmiştir. Sürü adlı film ile çok büyük başarı sağlamıştır. Ardından 1978 yılında Cüneyt Arkın ile beraber başrol oynadığı Maden adlı film ile artık her türlü filmde oynayabileceğini kanıtlamıştır. 1982 yılında Şerif Gören ve Yılmaz Güney'in yönettiği efsane olan Yol filmi ile çok büyük başarı elde etmiş ve dünyaya adını duyurmuştur. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü alan tek film olmuştur ve Akan, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olmuştur. 1990 yılında başrolünü oynadığı Karartma Geceleri adlı film Yeşilçam'ın klasikleri arasında yer almıştır. Tarık Akan, Altın Portakal Film Festivali adlı ödül yarışmasında yedi ödül alan tek erkek oyuncudur.

 

AKCİĞER KANSERİ BELİRTİLERİ

Akciğer kanseri en yaygın ve ölümcül kanser türlerinden birisidir. Akciğer kanserine yakalandığını öğrenen birçok kişi şoka uğrar. Akciğer kanseri ciddi bir hastalıktır, ama hastalığın tedavisinde her gün yeni seçenekler kullanıma girmektedir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserinde de hastalığın tanısı ne kadar erken konulursa, tedavi başarısı o kadar artar. Bu sebeple akciğer kanseri belirtilerini bilmek herkes için hayati öneme sahiptir.

 

İki tip akciğer kanseri bulunur: küçük hücreli olmayan akciğer kan­seri ve küçük hücreli akciğer kanseri. Bu iki tip akciğer kanseri farklı gelişme gösterir ve farklı şekillerde tedavi edilir. Bu nedenle bu yazıda her iki tip akciğer kanserinin tedavisi ayrı ayrı ele alınmıştır. Danimarka Kanser Derneği tarafından hazırlanan ‘Akciğer Kanseri rehberi’ni düzenleyerek okurlarımızın dikkatine sunmak istiyoruz.

 

Akciğerler nasıl çalışır?

Vücudumuzda iki tane akciğer bulunur. Akciğerler vücudun oksijen (hava) almasını sağlarlar. Nefes aldığımızda oksijen solunum boru­sundan akciğerlere gelir. Solunum borusu aşağıya doğru indikçe sayısı gittikçe artan küçük dallara (bronşlara) ayrılır. Bu bronşlar çok küçük hava keseciklerinde (alveollerde) sonlanır. Oksijen hava keseciklerinden kana aktarılır ve buradan bütün vücuda taşınır.

Akciğer kanserinin sebepleri nelerdir?

Tütün içimi akciğer kanserinin en başlıca nedenidir. Hastaların %90’ı hastalığa sigara nedeni ile yakalanır. Ne kadar çok sigara içerseniz, akciğer kanserine yakalanma riskiniz o kadar artar. Başkalarının sigara içmesi nedeni ile sigara dumanına maruz kaldığınızda da akciğer kanserine yakalanabilirsiniz. Sigara kullan­mayan ve sigara içen biri ile yaşayan kişilerin (pasif içiciler), ak­ciğer kanserine yakalanma riski artar. Hava kirliliği de akciğer kanserine sebep olabilir.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri olan hastaların %25’inde kanser hiçbir belirtiye neden olmamaktadır. Bu hastalar akciğer kanseri olduklarını, başka bir hastalık sebebiyle akciğer röntgeni çektirdiklerinde öğrenmektedir. Bu sebeple düzenli olarak kontrol yaptırmak akciğer kanserinin belirlenmesinde hayati öneme sahiptir.

Bu %25’lik kısım dışında kalan diğer hastalarda ise yeni başlamış öksürük, göğüs bölgesinde kesif ve geçmeyen ağrı, öksürükle birlikte kan gelmesi, nefes almada güçlük, nefes alıp vermede hırıltı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Akciğer kanseri belirtileri; akciğerlerdeki tümöre bağlı olarak hastanın kanında, hormonlarında ve vücudun diğer bölgelerinde kendini gösterebilir.

Akciğer kanserinin nedenleri, belirtileri nedir, tanı ve evrelendirmesi nasıl yapılır?

Akciğer kanserinin en genel ve ayırıcı belirtileri inatçı öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürükle birlikte gelen kandır. Öksürükle birlikte kan akciğer kanseri hastalarının sadece %25’lik kısmında görülür.

Başka bir kanserden mustarip olan hastalarda akciğere sıçrayan metastatik tümörlerin neden olduğu belirtiler hastaların sadece %40’ında belirgindir.

Akciğer kanserinin erken dönem belirtileri

Omuz, Kol, Sırt ve Göğüste Ağrı: Eğer omuz, sırt, göğüs ve kollarınızda herhangi bir zorlanma ya da yaralanmaya bağlı olmayan, sebebini bilmediğiniz ağrılar varsa ve bu ağrılar öksürdüğünüzde başlıyor veya artıyorsa, bu ağrılar akciğerlerde oluşmuş tümörlerin sinirlere baskı yapması neticesinde meydana geliyor olabilir. Öksürürken ve nefes alıp verirken omuz ve göğüs bölgesinde meydana gelen ağrı akciğer kanseri olan hastaların yaklaşık %50’sinde görülür.

Sık Yaşanan İltihaplı Hastalıklar: Sık sık bronşit ya da akciğer iltihaplanması sebebiyle göğüs hastalıkları bölümüne müracaat eden hastalara daha sonra akciğer kanseri teşhisi konması sık rastlanan bir durumdur. Eğer tümör, hava kanalına yakın bir noktadaysa bronşit ya da akciğer iltihaplanması gibi hastalıkların sık görülmesi normal bir durumdur. Bu tip hastalıklar sık yaşanıyor ve sürekli nüks ediyorsa en güvenli yol akciğer kanseri için detaylı bir kontrol yaptırmaktır.

Hareketle Birlikte Yaşanan Nefes Darlığı: Akciğer kanserinin erken dönem belirtilerinden biri de nefes darlığıdır. Nefes darlığı sadece yoğun hareketlilikler sırasında veya sonrasında görülür. Yaşlı ve kilolu hastalar genellikle yaşanan nefes darlığını kilolarına ve yaşlarına bağladıkları için hekime geç başvururlar.

Kaynak: Milliyet

DİĞER HABERLER

Doktor Cem Harbalioğlu: Dişsizlik tarih oluyor

Doktor Cem Harbalioğlu: Dişsizlik tarih oluyor Ağız ve Diş Sağlığı İmplantoloji Kliniği’nden Msc.Dt.Cem Harbalioğlu, “İmplant eksik olan dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır" dedi.

Naylon poşetlerin kullanılması marketlerde yasaklanıyor

Naylon poşetlerin kullanılması marketlerde yasaklanıyor Naylon poşetlerin kullanılması marketlerde yasaklanıyor. TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacağını söyledi.

Akrep zehri kanserleri hastaların umudu olacak

Akrep zehri kanserleri hastaların umudu olacak Akrep zehri kanserleri hastaların umudu olacak. Doç. Dr. Figen Çalışkan, akrep zehirlerinde bulunan bazı maddelerin kanser hücrelerine doğrudan bağlandığını ve sağlıklı hücrelere zarar vermediğini gösteren çalışmalar bulunduğunu söyledi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması. VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Kliniği’nden Op.Dr.Safiye Genç Polistik Over Sendromu hakkında bilgi verdi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET