• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

VİTAMİN DEPOSU: KURUTULMUŞ MEYVELER

Kurutulmuş meyveler, özellikle kış aylarında birçok kişinin ara öğünlerinde yer alır. Lif açısından da oldukça zengin olan kurutulmuş meyvelere öğünlerinizde yer vermek sindirim siteminizi düzenlerken, kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

23 Aralık 2015 Çarşamba 09:20
Vitamin deposu: Kurutulmuş meyveler

Kurutulmuş meyveler, özellikle kış aylarında birçok kişinin ara öğünlerinde yer alır. Lif açısından da oldukça zengin olan kurutulmuş meyvelere öğünlerinizde yer vermek sindirim siteminizi düzenlerken, kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Kurutulmuş Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

·         Bitki çaylarının yanında keyifli birer atıştırmalık olarak tercih edeceğiniz kurutulmuş meyveler, sindirim sisteminizi düzenleyecektir.

·         Kurutulmuş meyveler, taze meyvelere oranla çok daha yoğun bir tada sahip olmasının yanında C vitamini açısından da çok daha zengindir.

·         Lif, vitamin, mineral, fitobesinler, potasyum bakımından en zengin gıda ürünleri olan kurutulmuş meyvelere öğünlerinizde yer vererek, günlük olarak almanız gereken birçok vitamin ve minerali alabilirsiniz. 

·       Kurutulmuş meyveler Bol miktarda B vitamini, A vitamini ve E vitamini içerir.

·         Mevsiminde toplanan meyvelerin  % 90-95 oranındaki suyun % 15 - 20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilen kurutulmuş meyvelerin besin ve kalori değeri, aynı oranda yenilen taze meyveden çok daha yüksektir.

        Kurutulmuş Meyveler Nasıl Yapılır?

·         Öncelikle mevsiminde toplanan organik meyveler, iyice yıkanmalı ve temizlenmelidir.

·         Çekirdekli bir meyve kurutulacak ise, çekirdekleri ayıklanmalıdır.

·         Meyvelerin kolay kurutulabilmesi için küçük küçük doğranmalıdır.

·         Meyvelerin kabukları soyulduktan sonra renklerini kaybetmemeleri için limonlu suda birkaç saat bekletilmelidir.

·         Kurutma işlemi özel fırınlarda ya da tamamen doğal bir yöntem olan güneş ısısıyla yapılabilir. Fakat, hava kirliliği nedeniyle özel fırınlarda kurutmak çok daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

 

Kurutulmuş Meyveler Nereden Alınır?

Sağlıklı beslenmenin adresi Tazedirekt’ti kurutulmuş meyve ve sebze alışverişlerinizde güvenle tercih edebilirsiniz. Organik ve doğal gıdaların adresi Tazedirekt, seçtiğiniz ürünleri özenle paketler, soğutmalı araçlarla evinize kadar getirir. Sadece kuru meyveler için değil bütün mutfak alışverişi için Tazedirekt’ti güvenle tercih edebilirsiniz..

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun'da 32 kiloya ulaşan Yağız bebeğin tedavi masraflarını Samsun Valiliği karşılayacak

Samsun'da 32 kiloya ulaşan Yağız bebeğin tedavi masraflarını Samsun Valiliği karşılayacak Samsun'da 32 kiloya ulaşan Yağız bebeğin tedavi masraflarını Samsun Valiliği karşılayacak. Samsun'da 1.5 yaşında olmasına rağmen leptin hormonu eksikliği nedeniyle 32 kiloya ulaşan Yağız Bekte'nin tedavisini Samsun Valiliği karşılayacak.

Samsun'da lösemi hastası Ela Asel Senaç için aranan ilik İsrail'de bulundu

Samsun'da lösemi hastası Ela Asel Senaç için aranan ilik İsrail'de bulundu Samsun'da lösemi hastası Ela Asel Senaç için aranan ilik İsrail'de bulundu. Samsun'da lösemi tedavisi gören Ela Asel Senaç'a ilik müjdesi geldi.

Samsun'da emekli asker Hüseyin Yılmaz'ın bağışlanan organları 3 hastaya umut oldu

Samsun'da emekli asker Hüseyin Yılmaz'ın bağışlanan organları 3 hastaya umut oldu Samsun'da hayatını kaybeden emekli asker Hüseyin Yılmaz'ın böbrekleri Samsun'da organ bekleyen iki hastaya, karaciğeri ise Ankara'da bulunan bir hastaya nakledilecek. 

Dövme neden yapılır, istenmeyen dövme vücuttan nasıl silinir

Dövme neden yapılır, istenmeyen dövme vücuttan nasıl silinir Dövme neden yapılır, istenmeyen dövme vücuttan nasıl silinir. Son yıllarda özellikle genç kesim tarafından büyük ilgi gören kalıcı dövmeler zaman zaman sıkıntılara neden olabiliyor. 

KÖŞE YAZARLARI