• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

YATMADAN 1 SAAT ÖNCE PEYNİR YİYİN BAKIN NELER OLACAK

Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak. Uzm. Dyt. Selahattin Dönmez, "Yatmadan en az 1 saat önce küçük bir dilim peynir tüketmek, serotonin sentezini uyararak rahat bir uyku uyumanıza destek olur" dedi.

18 Ekim 2016 Salı 16:37
Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak

Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak. Uzm. Dyt. Selahattin Dönmez, "Yatmadan en az 1 saat önce küçük bir dilim peynir tüketmek, serotonin sentezini uyararak rahat bir uyku uyumanıza destek olur" dedi.
 

Peynir, yapısı itibarıyla en sağlıklı fermente süt ürünleri arasında yer alıyor. Türkiye'de tüketimi her yıl artan peynir, özellikle çocukların gelişimi açısından büyük önem taşıyor.


Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, peynirin kemik ve dişlerin sağlıklı gelişiminde rol oynayan kalsiyumun desteklenmesi açısından önemini belirterek, bir dilim lokum kıvamında peynirin mucizevi etkileri olduğunu dile getirdi. Kahvaltıda tüketilmesinin yanı sıra okul çağındaki çocukların beslenme çantalarına da konacak bir dilim peynirin çocukları tok tutacağına ve sağlıklı beslenmeyi sağlayacağına değinen Uzm. Dyt. Dönmez, peyniri her öğünde yemenin faydalarına dikkat çekti.


Rahat bir uyku için birebir
Peynirin hem çocuklar hem de yetişkinler için birbirinden farklı pek çok faydası bulunuyor. Peynirin, sütte olduğu gibi triptofan aminoasidini içerdiğini anlatan Uzm. Dyt. Dönmez, şöyle devam etti: "Vücudumuzda mutluluk hormonu olarak bilinen ve iyi bir uyku için gerekli olan serotonin maddesinin vücutta üretilmesi için triptofan aminoasidine ihtiyaç vardır. Yatmadan en az 1 saat önce küçük bir dilim peynir tüketmek, serotonin sentezini uyararak rahat bir uyku uyumanıza destek olur. "

Uygun koşullarda üretilmeyen ve depolanmayan peynirlerin mikrobiyolojik açıdan sağlığı tehdit edebileceğine de dikkat çeken Uzm. Dyt. Dönmez, en sağlıklı peynirin kalite ve kontrollerin sıkı yapıldığı güvenilir markaların paketli ürünlerinden geçtiği konusunun da altını çizdi.

Kaynak: ensonhaber

DİĞER HABERLER

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Et, sucuk, salam kolon kanseri riskini arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Et, sucuk, salam kolon kanseri riskini arttırıyor Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Et, sucuk, salam kolon kanseri riskini arttırıyor. Et, Salam, sucuk tüketenler dikkat: Dünya Sağlık Örgütü salam, sucuk, sosis, pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinin özelikle kolon kanseri riskini artırdığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı ameliyatlarda en sık yapılan hataların raporunu yayınladı

Sağlık Bakanlığı ameliyatlarda en sık yapılan hataların raporunu yayınladı Sağlık Bakanlığı ameliyatlarda en sık yapılan hataların raporunu yayınladı. Ameliyatlarda en sık yapılan hatalar neler. Sağlık Bakanlığı'nın hastanelerde gerçekleşen ameliyatlarda yapılan hataları belirlemek amacıyla kurduğu Güvenlik Raporlara Sistemine 74 bin 383 hata bildirimi yapıldı.

Cilde mucize dokunuş: Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Cilde mucize dokunuş: Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Cilde mucize dokunuş: Fraksiyonel Karbondioksit Lazer. VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermotoloji Kliniği'nden Uzm.Dr. Yüksel Oltulu, Derinin yenilenmesini sağlayan Fraksiyonel Karbondioksit Lazer  Tedavisinin , Sivilce sonrası izlerin tedavisinde, yara, yanık, kesik izleri, çatlak ,ince kırışıklıklar ve yüzeysel lekelerin giderilmesinde oldukça etkili bir yöntem olduğunu söyledi.

Yumurtanın mucize faydaları var: İşte yumurtanın bilinmeyen faydaları

Yumurtanın mucize faydaları var: İşte yumurtanın bilinmeyen faydaları Yumurtanın mucize faydaları var: İşte yumurtanın bilinmeyen faydaları. Yumurtanın faydaları nedir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi yumurta bakın nelere faydalı..

KÖŞE YAZARLARI

ANKET