• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BARAJ VE GÖLLER İSRAİL SAZANI TEHDİDİ ALTINDA

Kızılırmak Deltası’ndaki Yörükler Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yaşar Ergün, ekonomik değeri olmayan İsrail sazanının barajlarda ve göllerde balık neslini yok ettiğini söyledi.

21 Kasım 2016 Pazartesi 10:32
Baraj ve göller İsrail sazanı tehdidi altında

Yöredeki balıkçıların balık göllerinden her gün ekonomik değeri olmayan çok sayıda İsrail sazanı yakaladığını ifade eden Yörükler Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yaşar Ergün, "Yörede halk geçimini balıkçılıkla sağlıyor ancak göllerimiz ve barajlarımız İsrail sazanı tehdidi altında. İsrail sazanı, ekonomik değeri yüksek olan balıkları yok ediyor. Eğer önlem alınmazsa barajlarımızda ve göllerimizde balık kalmayacak. Yakaladığımız İsrail sazanlarını kediler bile yemiyor. İsrail sazanı ile mücadele edebilmek için misina ağı kullanmamız gerekiyor” dedi. 

"Çok pis bir balık"
Balıkçılar olarak İsrail sazanıyla mücadele için devletten destek istediklerini belirten Ergün, “Balıkçıya kilosunda 2 lira versin biz bunu temizleriz. Çok pis bir balık, bunu ağdan çıkarması da mesele. Ellerimiz hep yara bere oldu. Kefal, akbalık gibi sıyırma çıkmıyor. Balıkçı bunu ağdan temizleyebilmesi ve ağın torbasını bulup atabilmek için, bir balıkta 10 dakika uğraşıyor, ağların torbaları yırtılıyor. Düşünün ki ağa vuruyor 200 İsrail sazanı balıkçı da ağın gözlerini patlatarak çıkartmaya çalışıyor. Yem fabrikaları İsrail sazanını 1. ayda başlıyor, 3. aya kadar alıyor. İsrail sazanı ile mücadele yapabilmek için bakanlıktan kilosuna 2 lira destek istedik. 2 lira destek alırsak ağ yırtılsın ama bu balığı da yok edelim. Balıkçıda kazandığı parayla yırtılan ağını yeniden yapsın” diye konuştu. 


İsrail sazanının gölü değil barajlardaki balığı da bitirdiğini belirten Yaşar Ergün, “İnsanlar farkında değil. Yılda 4 sefer yayılarak normal göldeki balık sayısının 10 katına çıkabiliyor. Bir yılda hem onların yem alanlarını tüketiyor hem de ekonomik türler olan yerli balık ırkının yumurtalarını toplayarak onların çoğalmasını etkiliyor. Hayvan çoğalmadıkça nesli tükeniyor. Burada baskın ırk haline gelmeye başladığından 2015 yılında kendi imkanlarımla Ulu Göl’e 150 bin sazan yavrusu attım. 2016 yani bu ay sezon başında 300 bin sazan yavrusu daha attım. Balıkla yerli sazan türünü buraya tekrar kazandırarak sorunu çözmeye çalışıyoruz. Balık stoklarının artması lazım ki önümüzde ki yıl balıkçılar para kazansın. Hazırladığım proje ile yerli balık ırkını, ekonomik balık olan yerli sazanı burada 1 milyon kapasiteli balık üretim tesisi, yavrulama ünitesi kuralım, buraları düzenleyelim diyoruz. Ancak sit alanı olduğu için bir şey yapamıyoruz. Buralarda bulunan binalarımızı doğa desenleriyle kaplayalım, lüzumsuz binaları yıkıp kaldıralım. Yerine bölgeye gelenlerin çay kahve içebilecekleri tamamen ahşaptan proje hazırladık, 1.5 yıldır Sulak Alan Komisyonu’ndan cevap bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Bilinmeyen Samsun türküleri gün yüzüne çıkıyor

Bilinmeyen Samsun türküleri gün yüzüne çıkıyor Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuvarı, bilinmeyen veya unutulmuş kültürel ve sanatsal değerleri gün yüzüne çıkarıyor.

Samsun’da 8 DEAŞ şüphelisi adliyeye sevk edildi

Samsun’da 8 DEAŞ şüphelisi adliyeye sevk edildi Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan 1’i kadın 8 DEAŞ şüphelisi adliyeye sevk edildi.

Samsun'daki bu okuldan mezun olan işsiz kalmıyor

Samsun'daki bu okuldan mezun olan işsiz kalmıyor Yaptığı projelerle adından söz ettiren Samsun Sema Cengiz Büberci Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan öğrenciler işsizlik sorunu yaşamıyor.

Samsun'da kırsaldaki mahallelerin alt yapısına neşter

Samsun'da kırsaldaki mahallelerin alt yapısına neşter Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, kırsal kesimindeki mahallelerin alt yapısına neşter vurduklarını söyledi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET