• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

CANİK BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GENÇ ŞEHİRCİLİĞİ ANLATTI

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Mekansal planlamanın yanı sıra sosyolojik planlamayı da yapmak zorundayız. Sosyolojik planlamayı yapamayan şehirlerin medeniyet iddiası olamaz. Medeniyet iddiası olamayan bir ülkenin de gelecek iddiası olmaz" dedi.

24 Ekim 2016 Pazartesi 17:19
Canik Belediye Başkanı Osman Genç şehirciliği anlattı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından OMÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde Canik Belediyesi sponsorluğunda düzenlenen ve deprem mühendisliği alanında dünyanın önde gelen bilim insanlarının araştırmalardaki son gelişmeleri ve bilimsel sonuçları değerlendirileceği "Uluslararası İleri Depreme Dayanıklı Yapılar Kongresi'nin (AERS-2016) açılışında "Kentsel Dönüşüm" konulu sunum yapan Başkan Osman Genç, şehirlerin mekansal master planlamasının yanında sosyolojik master planlamasının da yapılması gerektiğine işaret etti.


“Şehirler değişimi yakalamalıdır”
Sunumunda dünyanın baş döndüren bir hızla değiştiğini ve artık şehirlerin yarıştığını vurgulayan Başkan Osman Genç, "Dolayısıyla dünyada yaşanan değişimi şehirlerimizde de yakalamalıyız. Şehirler; İnsanların geleceğini şekillendiren en önemli mekanlardır. İnsanların geleceğine ufuk çizecek olan şehirlerdir. Eğer doğru bir dönüşümü sağlayamazsak sadece şehirleri değil, geleceğimizi de kaybederiz. Bunu sağlamamız için insanı merkeze koyan bir şehir planlarına ihtiyacımız var. Mekansal planlamanın yanı sıra sosyolojik planlamayı da yapmak zorundayız. Sosyolojik planlamayı yapamayan şehirlerin medeniyet iddiası olamaz. Medeniyet iddiası olamayan bir ülkenin de gelecek iddiası olmaz" dedi.


Yaptıkları kentsel dönüşümlerle sadece yeni bir şehir değil, sosyolojik gelişmeyi de sağladıklarını dile getiren Başkan Genç, "Mesele, bina yaparken, milletin gönlünü de yapmak, milleti memnun etmek, millete bir ufuk çizmektir. Kuzey Yıldızı olsun, Güzel Evim Mutlu Geleceğim projelerimiz olsun hepsi insanlarımızın yaşam konforunu artırdı. Daha önce bizden yol, kaldırım isteyen insanlarımız artık kültür merkezi, eğitim merkezi, spor merkezi istiyor. İnsanlarımızın ufku büyüdü. Çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız olmak üzere 7'den 77'ye herkese hitap eden yatırımlarımızla ilçemizde sosyal bir sirkülasyon sağladık. Yani insanlarımızı apartmanlara, 4 duvar arasına hapsetmedik" ifadelerini kullandı.


“İnsan bozulursa şehir bozulur”
Şehrin, içinde yaşayan herkesin olduğunu ifade eden Başkan Genç, "Şehir bize Allah'ın emanetidir, çocuklarımızın bir emanetidir. Şehir yalnızca insanların oturduğu, çalıştığı, akşam evine gidip uyuduğu mekan değildir. Bir şehir sadece taş, toprak ve çimento ile meydana gelmez. İnsanın eğitim, kültür, inanç gibi asgari yaşamsal ihtiyaçlarını mutlaka dikkate almak zorundayız. Bunlardan vazgeçtiğimiz gün, istiklalimizden ve istikbalimizden vazgeçtiğimiz gündür. Çünkü şehir, adeta bir kaptır. İçinde yaşayanlara kendi şeklini verir. İnsan bozulursa, şehir bozulur. Her anlamda sağlıklı insan, sağlıklı şehir demektir. Eğer bir şehir gelişecekse, değişimin içine kültürü, aileyi, ahlakı da koymalıyız. Biz Canik'te bunu yapıyoruz” şeklinde konuştu.


Sunum sonunda Rektör Yardımcısı Mehmet Kuran tarafından Başkan Genç’e kongreye katkılarından dolayı plaket verildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Bilinmeyen Samsun türküleri gün yüzüne çıkıyor

Bilinmeyen Samsun türküleri gün yüzüne çıkıyor Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuvarı, bilinmeyen veya unutulmuş kültürel ve sanatsal değerleri gün yüzüne çıkarıyor.

Samsun’da 8 DEAŞ şüphelisi adliyeye sevk edildi

Samsun’da 8 DEAŞ şüphelisi adliyeye sevk edildi Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan 1’i kadın 8 DEAŞ şüphelisi adliyeye sevk edildi.

Samsun'daki bu okuldan mezun olan işsiz kalmıyor

Samsun'daki bu okuldan mezun olan işsiz kalmıyor Yaptığı projelerle adından söz ettiren Samsun Sema Cengiz Büberci Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan öğrenciler işsizlik sorunu yaşamıyor.

Samsun'da kırsaldaki mahallelerin alt yapısına neşter

Samsun'da kırsaldaki mahallelerin alt yapısına neşter Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, kırsal kesimindeki mahallelerin alt yapısına neşter vurduklarını söyledi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET