• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA GEZİLİP GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Samsun'da gezilip görülmesi gereken yerler. Karadeniz'in incisi Samsun tarihiye güzellikleriyle bir başka güzel. Samsun'da kimsenin bilmediği ve gezilip görülmesi gereken yerler? Samsun tarihi ve tarihi yerleri. Samsun hakkında bilmek istediğiniz her şey haberimizde...

13 Nisan 2017 Perşembe 18:35

Samsun'da gezilip görülmesi gereken yerler. Karadeniz'in incisi Samsun tarihiye güzellikleriyle bir başka güzel. Samsun'da kimsenin bilmediği ve gezilip görülmesi gereken yerler? Samsun tarihi ve tarihi yerleri. Samsun hakkında bilmek istediğiniz her şey haberimizde...

 

Karadeniz Bölgesinde yer alan Samsun, doğal tarihi ve kültürel zenginlikleri, deniz, kara, hava, demiryolu ulaşım olanakları ile bölgenin turizm potansiyeli en yüksek kentlerinden biridir. Anadolu'nun savunulmasını planlamak amacı ile Atatürk'ün 19 Mayıs, 1919'da gelmesi ile Samsun, Türk İstiklal Savaşı'nın başladığı yer olma özelliği ile önemini her zaman korumuştur.

 

Kabaceviz Şelaleleri Tanıtımı

Samsun'un tabiat harikalarından biri olan Kabaceviz Şelaleleri, il merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tekkeköy ilçesine ise sadece 22 kilometre mesafede yer alır. Kabaceviz Şelaleleri, üç aşamadan oluşuyor. Şelalelerin olduğu bölge turizm açısından önemli bir yere sahip. Çünkü burada dağcılık, trekking, foto safari yapılabiliyor. Bunların yanı sıra piknik yapma imkanı da bulunuyor. Kabaceviz Şelaleleri'ne en güzel yolculuklar Mayıs ve Ekim ayları arasında oluyor. O dönemlerde yolunuz Samsun'da geçecekse Kabaceviz Şelaleleri'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kabaceviz Şelaleleri'ne dostlarınızla gidecekseniz trekking yapabilir yada ailenizle birlikteyseniz güzel bir piknikle gününüzü taçlandırabilirsiniz.

 

 

Akalan Şelaleleri Tanıtımı

Samsun-Bafra'da bulunan Akalan Şelaleleri, aynı ismi taşıdığı Akalan Köyü sınırları içerisindedir. Büyüklü küçüklü tam 18 şelaleden oluşmaktadır ve çevresinin güzelliğiyle farklı bir dünyanın kapılarını aralar misafirlerine. Şelaleler 15 metre yükseklikten düşmektedir. Çevresindeki bitki örtüsünün zenginliği arasında hem piknik yapılabilir hem de doğa sporları… Akalan Şelaleleri'nde keyifli ve dinlendirici vakitler geçirebilir ve Samsun tatilinizde doğaya doyabilirsiniz.

 

 

Amisos Tepesi Tanıtımı

Samsun şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta olan Amisos Tepesi, Baruthane olarak adlandırılan bir noktada bulunmaktadır. Amisos Tepesi yerli ve yabancı turistlerin en çok merak ettiği yerlerden biridir. Tepeye teleferikle çıkılması bu yolculuğu daha cazip kılar. Daha sonra bir tırmanışla ulaşacağınız Amisos, büyük ve bir o kadar büyüleyici manzarasını gözler önüne serer. Deniz ayaklarınızın altında, yeşillikler çevrenizdeyken keyifli anlar yaşamak kaçınılmaz... Amisos Tepesi'nde bol bol fotoğraf çekip renkli kareler yakalamak zamanınızı daha keyifli hale getirecek. Tepede aynı zamanda bir cafe de bulunmaktadır. Tepenin denize bakan kısmındaki ahşap yolda yürümek, şehrin kalabalığını çok uzaklarda bırakmak… Unutamayacağınız bir gün yaşamak için Amisos Tepesi sizleri bekliyor olacak. Samsun'un diğer turistik alanlarını ziyaret etmeyi de unutmayın.

 

 

Bandırma Vapuru Tanıtımı

2003 yılında ziyarete açılan müze geminin aslına uygun inşasına 2000 yılında başlanmıştır. Gemi 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını Samsun'a getirmesi ile önemlidir.

 

 

Tekkeköy Mağaraları Tanıtımı

Samsun şehir merkezine yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta bulunan Tekkeköy Mağaraları, şehrin kolay ulaşım yoluna sahip tarihi mekanlarından biridir. Tekkeköy Mağaraları, aynı ismi taşıdığı Tekkeköy ilçe merkezine 1 kilometrelik bir mesafede yer alır. Mağaralarda ilk yapılan arkeolojik kazılar 1941 yılında gerçekleşmiştir. Kazı çalışmalarını Prof. Dr. Kılıç Kökten yürütmüştür. Buradaki mağaralar doğal yollardan oluşmuş, daha sonra oyularak genişletilmiştir. Tekkeköy Mağaraları'nda yapılan kazılarda; Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağına ait kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Çıkarılan aletlerden burada yaşayan halkın daha çok avcılık ve toplayıcılıkla geçindiği bilgisi ele geçirilmiştir. Samsun gezinizde Tekkeköy Mağaraları'nı gezebilir, bölgeyi fotoğraflayabilirsiniz. Diğer taraftan Dündartepe Höyüğü ve Amisos Tepesi de gezi listenizde yerini almalı…

 


Hamamayağı Kaplıcası Tanıtımı

Samsun'un turizm açısından önemli bir noktasıdır Hamamayağı Kaplıcası. Kaplıcaların bulunduğu bölgede tesislerin bulunması ve piknik yapabilme imkânı, bölgenin özellikle yaz aylarında sıkça ziyaret edilmesini sağlıyor. Sadece yöre halkı değil, şehre gelen turistler de Hamamayağı Kaplıcası'na yoğun ilgi göstermektedir. Hamamayağı Kaplıcası, Ladik ilçesine 13 kilometre uzaklıktadır. Kaplıca suları mineraller bakımından oldukça zengindir. Hatta dünya üzerinde önemli kaplıcaların başında gelmektedir. Mineralli suların; romatizmaya, sinir hastalıklarına, nevrit ve nevraljiye şifa olmaktadır. Samsun'un Ladik ilçesindeki Hamamayağı Kaplıcası, içerisinde bulunduğu tesisleri ve piknik alanlarıyla sizleri bekliyor.

 

 

Ladik Gölü Tanıtımı


Samsun'un coğrafyasını güzelleştiren yapılardan biridir Ladik Gölü, 870 hektarlık bir alana hâkim olan Ladik Gölü'nün üzerine küçük adacıklar bulunur. Göl, SİT alanı olarak ilan edilmiş olup, çevresinde yapılaşma izni yoktur. Gölün çevresindeki dağ ve orman manzaraları insanı dinlendiren bir atmosfere sahiptir. Gölde; tahta balığı, turna balığı ve tatlı su levreği gibi balıklar bulunduğu için, balıkçılık turizminde önemli bir yeri vardır. Ladik Gölü'nde yelken yarışları ve sörf yapmak da mümkündür. Samsun Ladik'te bulunan göl, şehirde yapacağınız en huzurlu gezilerden biri olacak. Farklı bir macera için veya sadece dinlenmek için Ladik Gölü'nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

 

Geyikkoşan Sahili Tanıtımı

Karadeniz'in en güzel sahillerinden biridir Geyikkoşan Sahili. Samsun'un temiz denizini gözler önüne seren sahil, aynı zamanda bir mesire yeridir. Geyikkoşan Sahili, Alaçam ilçesinde bulunup, şehir merkezine 78 kilometre uzaklıktadır. Samsun gezinizde, Karadeniz'in sularında serinleyeceğiniz bu bölge, geniş bir kumsala ve plaja sahiptir. Aynı zamanda sahil kıyısı boyunca konaklama tesisleri de yer alıyor. Dilerseniz uzun bir tatil için Geyikkoşan Sahili'ndeki otellerin birinde konaklayabilir, Samsun'un doğasında dinlendirici bir tatil geçirebilirsiniz. Tatiliniz sırasında şehrin önemli gezi noktaları arasındaki; Fazıl Ahmet Paşa Medresesi'ni, Kabaceviz Şelaleleri'ni ve Akalan Şelaleleri'ni de ziyaret edebilirsiniz.

 


Gazi Müzesi Tanıtımı


Samsun'daki Gazi Müzesi'nin binası, ilk yapıldığı dönemlerde otel olarak işletilmekteydi. Jean Lonnis Mantika tarafından 1902 yılında inşa edilen otelin ismi Mantika Palas'tı. Gazi Mustafa Kemal, Samsun seyahatlerinde bu otelde konaklamıştır. Otel binası daha sonraki yıllarda Mustafa Kemal'e hediye edilmiştir. Atatürk'ün ölümünün ardından otel binası Makbule Hanım'a devredilmiştir. Ardından Samsun Belediyesi tarafından alınıp Cumhuriyet Halk Fırkası binası olarak hizmet vermiştir. Bina, 1940 yılında ise Gazi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Gazi Müzesi'nde Onuncu Yıl Nutku'nun aslı, Atatürk'le ilgili fotoğraflar, belgeler ve gezi çantası, Bandırma Vapuru'nun bir maketi sergilenen eserler arasındadır. Samsun gezinizde Gazi Müzesi'nde bulunan tarihi koleksiyonlar arasında geçmişe kısa yolculukla yapabilirsiniz. Geziniz sırasında Amisos Tepesi'ne gidip, şehri tepeden seyretmenin keyfini çıkarmayı unutmayın..

 

 


Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi Tanıtımı

Samsun ilinin Ladik ilçesinde yer alan Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi, ziyaretçilere sezon boyunca kayak yapma olanağı sunmaktadır. Orta Karadeniz'de yer alan tek kayak merkezi olan durak, Samsun merkezine 84 km uzaklıkta iken, Ladik ilçe merkezine ise 24 km mesafededir. 6 adet pisti bulunan kayak merkezinin pist uzunlukları ise 1600 ile 3500 arası farklılık göstermektedir. Merkezin telesiyej uzunluğu ise 1365 m'dir. Pisti kaymaya oldukça elverişli olan ve konukların tüm ihtiyaçları düşünülmüş tesislere de ev sahipliği yapan Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi'nin tercih edilmesinde tüm bunların yanı sıra, Amasya Merzifon Havalimanı'na da 35 km uzaklıkta konumlanması da sayılmaktadır. Türki'nin pek çok yerinden hava yolu ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi'nde yaklaşık 1300 ile 1770 rakım aralığında kayak yapılmaktadır. Karın en verimli olduğu kasım – mart ayları arasında yüksekliği yaklaşık 1 metreyi bulabilmektedir. Kayak merkezi özellikle de Çorum, Amasya ve Tokat gibi yakın illerden oldukça ilgi görmektedir. Kayak merkezinin zaman içerisinde çok daha ilgi göreceği tahmin edilmektedir.

 

 

 

Atakum Sahili Tanıtımı

Atakum, Samsun'un merkez ilçelerinden bir tanesidir ve şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Samsun şehir merkezinden çıktıktan sonra Atakum ve Atakum Sahili'ne ulaşılmaktadır. Karadeniz Bölgesi'nin en büyük şehri olan Samsun'un hızla gelişen bölgelerinden bir tanesi olan Atakum, Atakum Sahili ile ön plana çıkmaktadır. Atakum Sahili, Samsun şehrinin can damarıdır ve özellikle yaz aylarında yoğun bir nüfusa ulaşmaktadır. Atakum Sahili'nde Leman Kültür, Big Yellow Taxi, Starbucks, Mado gibi ulusal mekanların yanı sıra Jaja, Orjin, Olimpiyat, Vecihi Pub gibi bir çok yerel mekan bulunmaktadır. Atakum sahil şeridi, yaz ayların oldukça canlı olmaktadır. Samsun gece hayatı denince akla gelen ilk yerdir ve sahil boyunca sıralanan alkollü-alkolsüz restoran ve kafeler bulunmaktadır. Atakum Sahili sadece geceleri değil, gündüzleri de oldukça canlıdır. Gün içerisinde oturulabilecek kafe ve restoranlar olduğu gibi Atakum'da denize girmek de mümkündür. Şehir merkezinde yer alan büyük Samsun Limanı nedeniyle merkezde denize girme imkanı yoktur. Samsun şehir merkezine en yakın denize girilebilecek noktalardan bir tanesi Atakum Plajı'dır. Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan Palmiye Kafe başta olmak üzere Atakum Sahili'nde denize girilebilecek pek çok nokta bulunmaktadır.

 

 

Ayvacık (Saklı Cennet) Tanıtımı

Yeşilırmak üzerine kurulu olan Ayvacık, Hasan ve Suat Uğurlu Barajı Gölleri ve şahane manzarasıyla doğa harikası bir Samsun ilçesi. Cennetten bir köşe olan ilçe, Samsun’a 62 kilometre mesafede yer alan Ayvacık, Tokat, Amasya ve Ordu ile Asarcık, Çarşamba ve Salıpazarı ilçeleriyle komşu.Saklı cennet olarak adlandırılan Ayvacık’ın Yeşilpınar Mahallesinde bulunan Yeşilpınar Şelalesi yaklaşık 50 metreden dökülerek muhteşem bir doğal güzellik sunuyor. Bunun dışında Çamalan ve Kikinin Şelaleleri ile Hasan Uğurlu baraj yolu üzerinde bulunan Çağlayan Şelalesi de Ayvacık’ın en güzel yerleri arasında.

 

 

Kuş Cenneti Tanıtımı

Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin en büyük deltalarından birisidir. Kızılırmak Deltası Samsun’a 30 km mesafede bir doğa cennetidir.Delta’da bulunan su basar ormanları (Galeriç) ilkbahar da tabanı tamamen suyla kaplanan yaprak döken ormanlardır.Kızılırmak Deltası UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesine girmiştir.Kızılırmak Deltası, Kızılırmak nehrinin taşıdığı alüvyonlar ile oluşan, ülkemizdeki en büyük deltalardan biridir. Samsun ilinin Bafra, Engiz ve Alaçam ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.Deltadaki karakteristik oluşumlardan biri de göllerle deniz arasındaki kumullardır. Kumulların yükseklikleri 7-8 metredir ve 200-300 metrelik şeritler halinde kıyı boyunca uzanmaktadırlar. Bazı yerlerde 12 metreye ulaştıkları da görülmektedir.

 

 

 

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Kemal Zeybek Havza ve Ladik'te referandum çalışması yaptı

Kemal Zeybek Havza ve Ladik'te referandum çalışması yaptı Kemal Zeybek Havza ve Ladik'te referandum çalışması yaptı. CHP Samsun milletvekili Kemal Zeybek Havza Ticaret ve Sanayi odasının, Havza Belediyesi Kültür merkezinde “Fırsat verirsen Kadın Başarır” projesinin açılış toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.

Çiğdem Karaaslan Havza'da muhtarlarla bir araya geldi

Çiğdem Karaaslan Havza'da muhtarlarla bir araya geldi Çiğdem Karaaslan Havza'da muhtarlarla bir araya geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan Havza’da 16 Nisan Halk oylaması çalışmalarına katıldı.

Tekkeköy'lü gençler referandum için Evet konferansı yaptı

Tekkeköy'lü gençler referandum için Evet konferansı yaptı Samsun'un Tekkeköy ilçesinin gençleri referandum için "Evet" konferansı yaptılar. Tekkeköy ilçesindeki gençler referandum sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım 'ın yanında olduklarını göstermek için " EVET" konferansı yaptılar.

Atakum Belediye Başkanı Taşçı: Biz çocukları yaşatmaya çalışırken onlar öldürüyorlar

Atakum Belediye Başkanı Taşçı: Biz çocukları yaşatmaya çalışırken onlar öldürüyorlar Atakum Belediye Başkanı Taşçı: Biz çocukları yaşatmaya çalışırken onlar öldürüyorlar. Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Türk milletinin hasta çocukları iyileştirmek için çalıştığını, Suriye’deki rejimin ise sağlıklı çocukları kimyasal bombalar ile öldürdüğünü söyledi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET