• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ'DAN HAKİM VE SAVCILARA SERT UYARI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan hakim ve savcılara sert uyarı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal medya üzerinden siyasi paylaşımlar yapan hakim ve savcıları eleştirerek, “HSYK Başkanı, Adalet Bakanı olarak ben siyasi görüşünü sosyal medyada paylaşan hakimden de savcıdan da korkuyorum. 

08 Kasım 2016 Salı 15:13
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan hakim ve savcılara sert uyarı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan hakim ve savcılara sert uyarı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal medya üzerinden siyasi paylaşımlar yapan hakim ve savcıları eleştirerek, “HSYK Başkanı, Adalet Bakanı olarak ben siyasi görüşünü sosyal medyada paylaşan hakimden de savcıdan da korkuyorum.

 

Yetkim olsa siyasi görüşünü sosyal medyadan paylaşanı bir saat değil, bir saniye bu meslekten tutmam. Rütbesini alırım ‘sen git partilere üye ol, hangi partiden siyaset yapmak istiyorsan yap’ derim” dedi.

 

 

Adalet Bakanı Bozdağ, Beştepe Millet ve Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen hakim ve Cumhuriyet savcı adaylarının kura töreninde yaptığı konuşmada, hakim ve savcıların zor bir görev seçtiğini, ama bu konuda hakim ve savcıların başarılı olacağına inandığını kaydetti. 

 

 

Bunun sadece kendi düşüncesi olmadığını anlatan Bozdağ, hakim ve savcıları mesleğe kabul eden HSYK ve sınav kurullarının inancı ve kanaati olduğunu dile getirdi. Bozdağ, hakim ve savcıların önlerine çıkacak engelleri hukuk içerisinde, anayasaya bağlı bir biçimde aşacaklarına, yapacakları görevler ve alacakları kararlar ile Türk milletine ve hukuk devletine en büyük hizmeti sunacaklarına yürekten inandığını sözlerine ekledi.

 

 


“Terör örgütlerinin talimatlarıyla iş yapar ve göz yumarsak o zaman anayasamıza da devletimize de, aziz milletimize de ihanet etmiş oluruz”
Hukuk devletini korumak ve yaşatmanın herkesin görevi olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Ama evvela yargı görevi yapanların birinci görevidir. Onun için siz görev yaptığınız süre içerisinde anayasamıza uygun bir biçimde davrandığınız sürece hem hukuk devletine hem de milletimize çok büyük hizmetleri yerine getirmiş olacaksınız. Hakimler ve savcılar esasında anayasa teminatı altında görev yapıyorlar. 

 

 

Türkiye’de böylesi teminat altında görev yapan yegane kamu görevlileri hakimler ve savcılardır. Hakimlik ve savcılık teminatı bizim görevlerimizi her türlü korku, baskı ve endişeden uzak bir biçimde anayasa ve yasalarımıza uygun şekilde yerine getirmek için anayasamızda ve yasalarımızda vardır. Ama bu teminatın arkasına sığınıp anayasayı ve yasaları çiğnerseniz, bu teminatın arkasına sığınıp bir takım terör örgütleriyle birlik veya irtibat ilişkisinde, terör örgütlerinin talimatlarıyla iş yapar ve göz yumarsak o zaman anayasamıza da devletimize de, aziz milletimize de ihanet etmiş oluruz. Ben her birerinizin özgür bir biçimde anayasa ve yasalarımıza uygun bir şekilde davranacağınıza inanıyorum” diye konuştu.

 

 


“FETÖ’ye veya başka başka terör örgütlerine bağlı bir vicdan olursa o vicdandan hayır çıkmaz, adalet çıkmaz, doğru şey asla çıkmaz”
Bakan Bozdağ, hakim ve savcılara anayasaya bağlılık uyarısında bulunarak, “Eğer bizim vicdanımız anayasamıza, hukukumuza bağlı olursa o zaman bu vicdan bizim yolumuzu şaşırmamıza engel olur. Hiç unutmayın kamuoyu vicdanıyla hareket ederseniz o vicdan sizi adalete götürmez. 

 

 

Sadece rolüne vasıta ekler. Onun için anayasa vicdanı başıboş bırakmamıştır. Vicdanı tutmuş bir yere bağlamış, o yer de birincisi anayasadır, ikincisi kanundur, üçüncüsü hukuktur. Vicdan belli bir kurala bağlı olarak hareket edecek. Eğer vicdanımızı kurala bağlamazsak, anayasamızın bağladığı gibi yasa ve hukuka bağlamazsak o zaman bu vicdan başka yerlere bağlı olur. Dine, siyasete, ideolojiye, mezhebe, renge, dile, esen rüzgara bağlı olabilir. 

 

 

Böyle vicdan taşıyandan da ne hakim olur ne de savcı olur. Ondan da adalet beklemeyin. Onun için ben mesleğe yeni başlayacak olan hakim ve savcılarımıza bir kez de bu grup içerisinde ifade ediyorum ki vicdanınız daima anayasamıza bağlı olsun, kanunlarımıza, hukuka bağlı olsun. Göreceksiniz vereceğiniz her karar doğru olacak. Vicdanımızı nereye bağlayacağımızı, nerede tutacağımızı çok çok iyi bilmemiz lazım. FETÖ’ye veya başka başka terör örgütlerine bağlı bir vicdan olursa o vicdandan hayır çıkmaz, adalet çıkmaz, doğru şey asla çıkmaz" ifadelerini kullandı.

 

 

Hakim ve savcılara sosyal medya uyarısı
“Sosyal medya, sanal dünya esasında yalan dünya. Ben kendi adıma söylüyorum; bu yalan dünyaya girdiğiniz de güvenilirliğinizi de yitiriyorsunuz” diyen Bozdağ, şunları kaydetti: “Bir hakimin, savcının sanal dünya üzerinden siyasal, ideolojik paylaşımları yaptığını gördüğümde fevkalade rahatsız oluyorum. 

Bir davam olsa o hakime düşmesini, o savcıya düşmesini asla istemem. Eğer siz çok başarılı hakim ve savcı olmak istiyorsanız siyasal görüşlerinizle, fikirlerinizle, ideolojilerinizle sanal medyadaki yalan dünyanın peşinden koşmakla değil, adil, doğru kararlar vermekle ancak onu yapabilirsiniz. Ben sanal medyayı kullanmayın demiyorum. Ama lütfen sanal medyada siyasi paylaşımlar hakim ve savcılarımız yapmasın. 

 

 

‘Benim ifade hürriyetim var.’ Amenna herkesin ifade hürriyeti var. Ama yargıya güveni ayakta tutmak için bu şart. HSYK Başkanı, Adalet Bakanı olarak ben siyasi görüşünü medyada paylaşan hakimden de savcıdan da korkuyorum. Yetkim olsa siyasi görüşünü sosyal medyadan paylaşanı bir saat değil, bir saniye bu meslekten tutmak. Rütbesini alırım ‘sen git partilere üye ol, hangi partiden siyaset yapmak istiyorsan yap’ derim. Emin olun benim tek başına anayasal yetkim olsun, tek bir paylaşım gördüğümde ben onun meslekte kalmasına bir saniye izin vermem. 

 


Ama benim böyle bir yetkim yok. Hem siyasetçi, hem bir Bakan olarak diyorum ki mesleğe yeni başlayacak arkadaşlarıma; lütfen siz bazılarının yaptığı bu yanlışa düşmeyin. Onun için bunu yaptığınız da bilin ki size olan güven zedelenecektir. Eğer insanlar ‘bu hakim falan görüşten, bu savcı filan görüşten’ diye davaları getirirken, şikayet yaparken veya soruşturmayı takip ederken düşünmeye başladıysa orada tuz kokmaya başlamış demektir. 

 

 


Buna bizim fırsat vermememiz, meydan vermememiz lazım. Onun içinde ben bütün arkadaşlarımdan bu konularda özellikle hassasiyet göstermelerini rica ediyorum. Kendiniz için, hukuk için, adalet için, yargıya güven için lütfen hassasiyet gösterelim.”  

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Başbakan Yıldırım'ın Almanya toplantısına Fuat Köktaş'ta katıldı

Başbakan Yıldırım'ın Almanya toplantısına Fuat Köktaş'ta katıldı Başbakan Binali Yıldırım, Almanya'nın Münih kentinde sivil toplum kuruluşları ve gurbetçilerle gerçekleştirdiği istişare toplantısına AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş'ta katıldı. 

Erhan Usta'dan birlik ve beraberlik vurgusu

Erhan Usta'dan birlik ve beraberlik vurgusu Erhan Usta'dan birlik ve beraberlik vurgusu. MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta Havzalılar Buluşması Tirit Gecesi'nde yaptığı konuşmada bu tür gecelerin birlik ve beraberliğin pekişmesi için önemli olduğunu belirtti.

Tufan Akcagöz: Bizi bölmek isteyenlere hayır diyeceğiz

Tufan Akcagöz: Bizi bölmek isteyenlere hayır diyeceğiz Tufan Akcagöz: Bizi bölmek isteyenlere hayır diyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, önceki dönem Milletvekili adayları ile bir araya geldi.

Fatih Erbakan Samsun'da konuştu: Necmettin Erbakan 30 sene önce uyardı

Fatih Erbakan Samsun'da konuştu: Necmettin Erbakan 30 sene önce uyardı Samsun'da düzenlenen Necmettin Erbakan’ı Anlamak ve Anlatmak adlı konferansta konuşan Fatih Erbakan, babası merhum Necmettin Erbakan'ın 15 Temmuz darbe girişimini 30 sene önce tahmin ettiğini ve herkesi uyardığını açıkladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET