• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

ATATÜRK HAVALİMANI SALDIRISINDA GÜVENLİK ZAFİYETİ VAR MI? BAŞBAKAN AÇIKLADI

Atatürk Havalimanı saldırısında güvenlik zafiyeti var mı? Başbakan açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım, 42 kişinin öldüğü Atatürk Havalimanı saldırısında güvenlik açığı olduğu iddialarına yanıt verdi.

29 Haziran 2016 Çarşamba 21:36
Atatürk Havalimanı saldırısında güvenlik zafiyeti var mı? Başbakan açıkladı

Atatürk Havalimanı saldırısında güvenlik zafiyeti var mı? Başbakan açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım, 42 kişinin öldüğü Atatürk Havalimanı saldırısında güvenlik açığı olduğu iddialarına yanıt verdi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, 42 kişinin hayatının kaybettiği terör saldırısının gerçekleştiği Atatürk Havalimanı’nda güvenlik zafiyetinin olmadığını belirtti.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Başbakan Yıldırım ile Edi Rama ortak basın açıklaması yaptı. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve çalışma arkadaşlarıyla bir araya gelmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Yıldırım, İstanbul’da düzenlenen terör saldırısına değinerek şunları söyledi:

 

“Dün ülkemiz bir kez daha hain bir terör saldırısına maruz kaldı ve bu saldırıda masum Türk, yabancı uyruklu insanlar hayatını kaybetti. Değerli dostumun bu olay dolayısıyla gösterdiği dayanışma ve taziye dileklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Arnavut halkının her zaman yanımızda olduğunu bilmek bizim için mutluluk vesilesidir. Bir kez daha gördük ki terörün her türü DAEŞ, PKK ve diğerleri terörle mücadele konusunda asla ve asla farklı bir tutum izlememenin ülkelerin geleceği ve güvenliği için hayati öneme sahip. İyi terör örgütü kötü terör örgütü olamaz. Terör örgütlerinin tek bir amacı var o da öldürmek. Onlara verilen emirleri yerine getirmek. Onlar kendilerini bu iş için tayin eden üst akılların taşeronlarıdır.”

 

Türkiye’nin, Arnavutluk ile köklü, tarihe dayanan güçlü ve samimi ilişkilerinin olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “İki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının gözden geçirilip gelişen şartlara göre yeni girdiler ile güncellenmesi de mutabık kaldığımız bir husus olarak öne çıkmaktadır. İki ülke arasındaki iş birliği sadece ticari iş birliği değildir. Türkiye’nin Arnavutluk’taki müteahhitlik hizmetleri 3 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Ancak yeni projelerle bu miktarı daha fazla arttırma imkanı vardır. İş adamlarımızın Arnavutluk’ta yeni projelere imza atmaya devam etmektedir. Son dönemde özellikle enerji sektöründe Türk yatırımcıların daha fazla yer aldığını görmekteyiz” açıklamasında bulundu.

 

“DAEŞ OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR”


İstanbul’da terör saldırısını gerçekleştiren teröristlerin kimlik tespiti çalışmaları hakkında Yıldırım, “Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Patlama büyük bir patlama. Dolayısıyla tespit zaman alıyor ama terör olayını üstlenenler konusundaki düşüncemiz ağırlık kazanarak devam ediyor. DAEŞ olduğuna işaret ediyor. 1-2 gün içerisinde çalışmalar tamamlanır ve canlı bombaların kimliği dahil bütün bilgiler kamuoyu ile paylaşılmış hale gelir. Dünkü terör hadisesiyle ilgili bir hususu vatandaşlarımızın bilmesinde yarar var. Havaalanının güvenlik zafiyeti var mı yok mu tartışmaları oluyor. Teröristler normal güvenlik sisteminden geçemeyince, tarayıcılardan, polis kontrolünden geçemeyince geri dönüp valizlerinde bulunan silahlarla gelişi güzel orada güvenlik kontrolü yapan insanlara ateş açmak suretiyle içeri girebilmiştir. Bir tanesi dışarıda patlatmış kendisini. Diğer ikisi de o ateş açma sırasındaki panikten yararlanarak içeriye girmiş ve içeride patlatmıştır. Konunun özü budur. Farklı yorumlara itibar edilmemesini vatandaşlarımızdan bekliyorum. Demek ki havaalanında fiziki kontrol x-ray kontrolü yapmak yetmez. Dışarıdan silahla yapılabilecek herhangi bir müdahaleye karşı da ilave tedbirler hazırda bulundurmak gerekiyor. Bu bağlamda havaalanlarımızın girişlerinde özellikle özel eğitilmiş güvenlik elemanlarımızın mevcudiyetini arttıracağız” ifadelerini kullandı.

 

“BU TELEFON GÖRÜŞMESİ ÇOK VERİMLİ VE YAPICI BİR GÖRÜŞMEDİR”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesiyle ilgili ise Yıldırım şu bilgileri verdi:

“Rusya ile Türkiye arasında ilişkilerin normale dönüştürülmesi süreci birkaç gün önce her iki liderin mektuplaşmasıyla başladı. Bugün de bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Bu telefon görüşmesi çok verimli ve yapıcı bir görüşmedir. Özellikle Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanımıza dün İstanbul’da gerçekleşen terör olayı dolayısıyla milletimize acılarını paylaştığını ve terörün her türlüsünü lanetlediğini açıkça ifade etmiştir. Kendisi yaşanan bu olayın ilişkilerin normalleşme sürecini daha da hızlandırılması gerektiğini göstermiştir diye bir irade ortaya koydu. Yani süreç başladı ve Rusya ile Türkiye tekrar kriz öncesi günlere süratle dönmüş olacak. Gerek turizm gerek karşılıklı yatırım gibi aklınıza gelebilecek her alanda süratli bir normalleşme ve ilişkilerin geliştirilmesi dönemi tekrar başlamıştır. Terör örgütlerine karşı mücadelenin daha etkin ve birlikte yapılması konusunda tam bir irade birliği ortaya konmuştur.”

 

“BÜTÜN ARNAVUT HALKI TÜRKİYE’NİN YANINDADIR”


Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ise, Arnavutluk halkının Türkiye’nin yanında olduğunu belirterek, “Bütün Arnavut halkı Türkiye’nin yanındadır. Biz sizin hükümetinizle kol kola ve yan yanayız. Bu terörle mücadelede hep yanınızdayız. Şahsi olarak tüm vefat edenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: Salıpazarı üvey evlat mı?

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: Salıpazarı üvey evlat mı? CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: Salıpazarı üvey evlat mı? CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, CHP Salıpazarı Örgütü tarafından düzenlenen İlçe Danışma Kurulu Toplantısına katıldı.

Devlet Bahçeli'de Recep İvedik 5 boks sahnesine tepki gösterdi

Devlet Bahçeli'de Recep İvedik 5 boks sahnesine tepki gösterdi Devlet Bahçeli'de Recep İvedik 5 boks sahnesine tepki gösterdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Recep İvedik 5 filmine tepki geldi. Bahçeli, Recep İvedik 5 filminde yer alan Azerbaycanlı boksörün dövülmesi sahnesine tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan 81 il Valisi'ne kritik Kargo uyarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan 81 il Valisi'ne kritik Kargo uyarısı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan 81 il Valisi'ne kritik Kargo uyarısı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör olayları ile birlikte bazı suç unsurlarının kargo yoluyla naklinin gerçekleştirildiğinin gözlemlenmesi nedeni ile 81 ilin Valiliklerini uyardı.

Erhan Usta’dan Samsun’a ve Samsunspor’a taziye mesajı

Erhan Usta’dan Samsun’a ve Samsunspor’a taziye mesajı Erhan Usta’dan Samsun’a ve Samsunspor’a taziye mesajı. MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda anayasa görüşmeleri devam ederken söz alan Usta 20 Ocak 1989 tarihinde Havza yakınlarında kaza yaparak hayatını kaybeden Samsunspor’lu futbolcuları gündeme getirdi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET