• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: DARBE YAPMAYA GELDİLER, DARBE YİYİP GİTTİLER

Başbakan Binali Yıldırım: Darbe yapmaya geldiler, darbe yiyip gittiler! Başbakan Binali Yıldırım, "Darbe yapmaya geldiler, darbeyi yediler gerisin geri gittiler. Şimdi içeride hesap veriyorlar" dedi.

20 Ağustos 2016 Cumartesi 17:42

Başbakan Binali Yıldırım, Kordsa Global ve Sabancı Üniversitesi işbirliği ile yapılan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin (Teknopark) açılış törenine katıldı. Programda konuşan Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz’da Türkiye’nin büyük bir felaket ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Bölücü FETÖ terör örgütü darbe girişimi karşısında dimdik ayakta duran, demokrasimize sahip çıkan aziz milletimize bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. O karanlık gecede aslında milletiyle beraber bütün kurumlar, valilerimiz, savcılarımız, medyamız, partilerimiz herkes bir oldu, ayrılık kalmadı. Çünkü tehlike büyüktü, Türkiye’nin geleceği ve demokrasisiydi. Marmaris’ten ‘inin meydanlara’ sesi gelince vatandaş işe sahip çıktı. Hükümet olarak biz de kararlılığımızı vurguladık. Allah’a şükür milletimize kenetlendik ve bu belayı def ettik. 240 vatan evladını bu uğurda şehit verdik. Gerek FETÖ kalkışmasında, gerek bölücü terör örgütü ile mücadele ederken hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” diye konuştu.

 

"Darbe yapmaya geldiler, darbeyi yediler gerisin geri gittiler"

“Türkiye, dünya demokrasi tarihinde hiçbir ulusa nasip olmayacak bir silahlı darbe girişimini silahsız bir güçle darbecilere darbeyi vuran ülkenin adıdır” diyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Darbe yapmaya geldiler, darbeyi yediler gerisin geri gittiler. Şimdi içeride hesap veriyorlar. Yağma yok. Bu ülkenin kazanımlarını, ülkenin kılcal damarlarına sızıp, bin bir türkü entrikalarla iradeyi ele geçirmeye bu millet müsaade etmedi. Darbe oldu Olağanüstü Hal ilan ettik. Dedik ki biz Olağanüstü Hal’i kendimize ilan ediyoruz vatandaşa değil. Bu darbe girişimini başlatanlardan hesap sormamız lazım. En ağır şekilde hukukun, adaletin emrettiği her türlü hesabı sormamız lazım. Bu darbenin sebeplerini ortadan kaldıracak yapısal reformları yapmamız lazım. Bu darbe girişimin başlatan terör örgütünün bütün bağlantılarını ortaya çıkarmak, bunların devlet ve milletle ilişkilerini kesmek. Bunun için Olağanüstü Hal’i ilan ettik” şeklinde konuştu.

 

"Petrolümüz yok ama genç nüfusumuz var"

Türkiye’nin fark oluşturacak ürünler üretmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, “Her şeyi üretirsiniz, herkesin ürettiğini üretirseniz katma değer oluşturamazsınız. Fark oluşturmanız lazım. Bilgiye sahip olacağız, üreteceğiz ve bilgiyi katma değere dönüştüreceğiz. Akıl terini alın terine katacağız. Böylece Türkiye’yi medeniyet yolculuğunda 2023 hedeflerinde dünyanın parmakla gösterilen ülkeleri arasına sokacağız. Bunu yapar mıyız, yaparız. Türkiye’nin en büyük üstünlüğü genç nüfusu ve girişimci özel sektörüdür. Petrolümüz yok ama genç nüfusumuz var, dünyayı fellik fellik dolaşan özel sektörümüz var. Müthiş üniversitelerimiz var. Burada yıllarca biz talebeyken efendim ‘sanayi üniversite iş birliği önemli’ denirdi. Ama lafta. Burada icraat var. Üniversite burada, sanayi burada. Onları bir araya getiren Teknopark da burada. Burada teknoloji üretilecek. Üretilen teknoloji ülkemize katma değer sağlayacak. Şimdi yapmamız gereken şey sattığımız her bir kilo malın birim değerini arttırmak. Şimdi 2 doların altındayız. Gelişmiş ülkeler 10 dolara tırmanmış. Bir kilo mal satıyor 10 dolar alıyor, biz bir kilo satıyoruz 1.80 dolar para alıyoruz. Teknolojiyi yakalamadığımız için katma değer istediğimiz kadar büyüyemiyor” ifadelerini kullandı.

 

"Ressama gemi projesi çizdiriyor, bakıyor makine dairesi yok"

Geçmiş yıllarda AR-GE faaliyetlerine yeterli önem verilmediğini anlatan Yıldırım, “2002 sonu milli gelirde AR-GE pay yüzde yarım. Şimdi yüzde 1’in üzerine çıktık. Hedef 2.5-3. O zaman araştırma geliştirme tamamen devletin işiydi. Özel sektör ‘bu işe para harcanmaz’ diyordu. Akla para verme işi eskiden yoktu. Parayla akıl mı satın alınır. Fuzuli masraf olarak görüyordu. Tanıdığım armatörler vardı. Gemi yaptıracak üç kuruş proje parasından kaçınıyor, başkasının projesini araklayıp iş yapmaya çalışıyor. Yanında çalışan ressama para vermiş proje yaptırıyor. O da projeyi yapıyor, veriyor. Gemi yapılmaya başlanıyor. Gemi ortaya çıkıyor, bakıyor ki geminin makine dairesi unutulmuş proje acele olduğu için. Bizim ressamı hemen yakalıyor. ‘Ne yaptın, makine dairesini yapmayı unutmuşsun’ diyor. Bizimki pişkin ‘Ne kızıyorsun düşünsene adamlar fark etmeseydi daha çok yük taşıyacaktın’ diyor. Bu günlerden nerelere geldik. Şimdi en büyük iş akıl. Önce akla yatırım yapacağız. Akla yapılan yatırım ülkeye daha büyük katma değer olarak gelmeye devam edecek” dedi.

 

"Trafikte hız felaket, üretimde hız berekettir"

Türkiye’nin 2015 yılında AR-GE faaliyetlerine harcadığı paranın 6 milyar TL’yi geçtiğini vurgulayan Yıldırım, “Trafikte hız felaket, üretimde hız berekettir. Daha hızlı çalışacağız, daha çok üreteceğiz. Ürettiklerimizi satacağız, refahımızı yükselteceğiz. Dışarı satarken azimli, alırken nazlı olacağız. Cari açığımızı da azaltacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

CHP Samsun örgütü ayağa kalktı

CHP Samsun örgütü ayağa kalktı CHP Samsun örgütü ayağa kalktı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi'nin, "Anayasa değişikliğine karşı ayağa kalkıyoruz" eylemine, CHP Samsun İl örgütü de destek verdi.

Atakum Belediye meclisi kampa girdi

Atakum Belediye meclisi kampa girdi Atakum Belediye meclisi kampa girdi. Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ve Atakum Belediyesinin AK Parti, CHP ve MHP’li Meclis Üyeleri, Ilgaz’da eğitim kampı gerçekleştirdi. Başkan Taşçı, “Son derece verimli bir eğitim programı geçirdik. Yasalar, görev ve yetkiler noktasında önemli değerlendirmelerde bulunduk. Hızımıza daha hız katacağız” dedi.

Tufan Akcagöz, Samsunlu Kayseri gazisi Mehmet Kilit'i ziyaret etti

Tufan Akcagöz, Samsunlu Kayseri gazisi Mehmet Kilit'i ziyaret etti Tufan Akcagöz, Samsunlu Kayseri gazisi Mehmet Kilit'i ziyaret etti. CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, 17 Aralık'ta Kayseri Komando Tugay Komutanlığı´ndan izne çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yönelik gerçekleşen bombalı saldırıda ağır yaralanan Samsunlu asker Mehmet Kilit'i, Salıpazarı İlçesi Avut köyündeki evinde ziyaret etti.

Hasan Togar: AK Gençlik ile gurur duyuyorum

Hasan Togar: AK Gençlik ile gurur duyuyorum Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar Sevgi tekkesi sosyal tesislerinde düzenlenen programda AK Parti İlçe Gençlik Kolları ile bir araya geldi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET