• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

CHP MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK'TEN YSK'YA MÜHÜRSÜZ OY TEPKİSİ

CHP Milletvekili Kemal Zeybek'ten YSK'ya mühürsüz oy tepkisi. CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 16 Nisan referandum seçimi oylamasında mühürsüz oyları geçerli sayan Yüksek Seçim Kurulu'nu(YSK) eleştirdi. 

19 Nisan 2017 Çarşamba 18:35
CHP Milletvekili Kemal Zeybek'ten YSK'ya mühürsüz oy tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Yüksek Seçim Kurulu'nun 16 Nisan referandum seçimine hile karıştırtırdığını açıkladı.  

 


Referandum seçiminin şaibeli hale geldiğini kaydeden CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek,  "Ülkemizde demokratik değerlerin yerleşmesi için, mücadele eden, demokrasiye inanmış siyasi partilerin örgütleri ve emekçilerinin vermiş olduğu mücadeleye gölge düşürülmüştür. Devletin bütün imkan ve kadrolarını kullanan iktidar,  milletin iradesine yenilmiştir, milli iradeyi gasp etmiştir. Referandum gününe kadar  Yüksek Seçim Kurulu bir çok genelge yayınlamıştır. Yayınlanan genelgelere siyasi partilerden bir itiraz gelmezken, oylama başladıktan sonra  Yüksek Seçim Kurulu aldığı kararla kural değişikliğine gitmiştir" dedi.


Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz oy pusulalarını kabul ederek seçime hile karıştırdığını kaydeden Zeybek, yaptığı açıklamada sözlerini şuyle sürdürdü.


"Ülkenin farklı bölge ve sandık çevrelerinde iptal oyları çıkarken; Kırsal bölgelerde okur yazar oranının düşük olduğu sandık çevrelerinde iptal oyunun çıkmaması ve kayıtlı seçmenlerin tamamının oy kullanmış olmaları dikkat çekicidir.  Bu sandıklarda oylar baskıyla kullandırılmış veya tek kişi kullanmıştır. Asıl sorumlu “Yüksek Seçim Kurulu” dur. Sandıklara gerçek anlamda sahip çıkamamış mühürsüz kağıtların kabulü ile seçimde hile ve cambazlık yapanlara dayanak hazırlanmıştır ve kuralları değiştirerek şaibelere ortak olmuştur.  Sandıkların açılması ile 10 dakika içinde şikayetçinin dilekçe vermesi 11 üyenin anında karar vermesi seçim müdürlüklerine bildirilmesinin bu işler 10 dakikada yapmayı bırakın 3-5 saatte olacak iş değildir. Mühürsüz oy pusulalarının dışarıdan verilip mühürlü oy pusulalarının dışarı götürülmesi günler öncesi hazırlanmış seçim hilesi olduğu anlaşılmaktadır.  Oy namıstur  milletin namusuna hile karıştıranları da kendi vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum.  Ülkemizde yapılan seçimlerde mühürsüz oy kullanıldığı gerekçesiyle seçim iptal eden  Yüksek Seçim Kurulu bu kez mühürsüz oyları geçerli kabul ederek, şaibelere ortak olmuştur.  Milli iradeye gölge düşürmüştür. Mühürsüz oy pusulalarının tamamının Evet oyu olması her şeyi anlatıyor. Oylama başladıktan sonra kuralların değişmesi sonucu  Hayır  iradesini Yüksek Seçim Kurulu  Evet'e dönüşmüştür."

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Fuat Köktaş Aydınlık Gazetesi'nin Adil Öksüz haberi ile ilgili flaş açıklamalar yaptı

Fuat Köktaş Aydınlık Gazetesi'nin Adil Öksüz haberi ile ilgili flaş açıklamalar yaptı AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, FETÖ firarisi Adil Öksüz ile ilgili Aydınlık Gazetesinde yayınlanan haber ile ilgili flaş açıklamalar yaptı.

Fuat Köktaş: 23 Nisan'ın dünya üzerinde benzeri yok

Fuat Köktaş: 23 Nisan'ın dünya üzerinde benzeri yok Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, 23 Nisan 2017 Pazar günü kutlanacak olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili yayınladığı mesajda, "23 Nisan dünya üzerinde benzeri bulunmayan milli bayramımızdır" dedi.

Çiğdem Karaaslan 'Bu İş Bitmedi' diyenlere seslendi: Bu iş bitti nokta koyuyoruz

Çiğdem Karaaslan 'Bu İş Bitmedi' diyenlere seslendi: Bu iş bitti nokta koyuyoruz AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, 16 Nisan referandum seçim sonuçları için 'Bu iş bitmedi' diyenlere seslenerek, "Bu iş bitti nokta koyuyoruz" dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, Samsun Ayvacık'ta CHP'nin itirazına tepki gösterdi

Bakan Çağatay Kılıç, Samsun Ayvacık'ta CHP'nin itirazına tepki gösterdi Bakan Çağatay Kılıç, Samsun Ayvacık'ta CHP'nin itirazına tepki gösterdi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun'un Ayvacık ilçesine yaptığı ziyarette, CHP'nin 16 Nisan referandum seçim sonuçlarına yaptığı itirazı eleştirdi.

KÖŞE YAZARLARI