• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI: MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ KURULACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, askeri liselerin kapatılacağını ve bunun yerine Milli Savunma Üniversitelerinin kurulacağını açıkladı.

30 Temmuz 2016 Cumartesi 22:18
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Milli Savunma Üniversitesi kurulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, askeri liselerin kapatılacağını ve bunun yerine Milli Savunma Üniversitelerinin kurulacağını açıkladı. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe gecesine yönelik ATV-AHaber'de katıldığı canlı yayında önemli açıklamalar yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları:

 

"Ankara ve İstanbul'da askeri araçların bir hareketlenme içerisinde olduğunu duyuyoruz. Saat 21:30'da eniştem arıyor ve orada bir hareketlilik var diyor. Asker sivil araçların köprüye girişini durdurdu diyor. Daha sonra MİT Müsteşaramızı aradık ulaşamadık. Genelkurmay Başkanını aradım onada ulaşamadım. Daha sonra Hakan Fidan'a ulaştım ve bu bilgileri almaya başladım. Başbakanımızda irtibat halindeydik. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, meclis filan bunların durumlarını gördükçe ciddi anlamda bir sıkıntı vardı. Saat 22'ye doğru Hakan Fidan'a ulaştık. Kendisi böyle bir durumun olduğunu ve kendisinin Genelkurmaya gittiğini, Genelkurmayda iken bu işin tam hareketlenmediğini söyledi. MİT binasına geldikten sonra orasıda bombalanmaya başladı. Maalesef bir gerçeği tespit ettik. Burada istihbarat zaafiyeti var. Bir darbede bir saatin iki saatin çok çok önemi var. Tüm bunlara rağmen anında bazı müdahaleler yapılabiliyor. Bunlar nedir. Uçuşu yapanlara karşı bazı karşı tedbirler almak. Fakat bir talihsizliğimiz var. TBMM'nin bu tür darbeler karşısında ciddi bir koruması yok. Bunlara karşı uçak savarlar olmuş olsa, bunu sadece bir darbe olarak düşünmeyin. Bunlara karşı bunların olması lazım. Bundan sonra buralarda çok ciddi tedbirler alınmış durumda. Özel Harekat bombalandı 52 kişi öldü. Kim yapıyor bunu hainler. Bunlar senin kardeşin. Ve orayı gelip bombalıyorsun ve 52 kardeşimiz şehit oluyor. Düşman bile bunu yapmaya muktedir olamaz. Ama bunlar bu alçaklığı namussuzluğu yaptılar. Pensilvanyada ki hala yalan söylemeye devam ediyor. Onlara gönül vermiş vatandaşlarıma sesleniyorum. Hala mı bunun peşinden gideceksiniz."

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN O GECE YAŞANANLARI ANLATTI

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe gecesi Marmaris'te kaldığı otele yapılan saldırı ile ilgili de konuştu.

 

Erdoğan, "Biz ailece helikoptere bindik havalandık ve 4 ayrı noktada hazırlığımız vardı ama en yakın Dalaman'dı. Dört ayrı noktada bizi uçak bekliyordu. Ve biz Dalaman'a indik uçağımıza bindik. İstanbul'la irtibatımız sürüyor ama pilot nereye gideceğimizi bilmiyordu. Pilot yıllardır beraber uçtuğumuz birisiydi. Kendisine orada ki söylediğim şeyde şu pist ne alemde. Pist karartılmış halde. Mustafa Çalışkan'a kaç dakikada kuleyi temizlersiniz dedim. Kule temizlendikten sonra hemen DHMİ devreye girerek hemen pist aydınlatıldı ve biz indik. Aydınlatılmasada inecektik. Pilota karanlık haliyle inebilirmisin diye sordum. İnerim dedi ama sizi riske edemem dedi. Öyle deyince o zaman sen bir tur at dedim. Yakıt 3-4 saatlik dedi. Gerekirse buraya ineceğiz dedim. Pilot kendi zaten farlarıyla bunu yapabilecek güçte. Aydınlatınca zaten problem kalmadı indik. İndik ama indiğimiz andan itibaren uçaklar üzerimizde F-16'lar alçak uçuş yapıyor. Ses hızının üzerine çıkınca bir patlama oluyor biliyorsunuz. Yanımda torunlarımda var onlarda ürküyorlar. Buna rağmen hamdolsun tüm halkımın, milletimin önünde, onların oradaki gerçekten dik duruşları, demokrasi nöbetine başlamış olmaları bana Gezi olaylarını yaşattı. Gelir gelmez hemen komutayı ele aldık. Genelkurmay Başkanının ellerinde olduğunu öğrendik. Binali Beyle irtibat kurduk ve Ümit Paşa'yı Genelkurmay Başkanlığına vekaleten atadık" dedi.

 

 

ASIL HEDEF BEN VE MİLLETTİ

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Böyle bir şeyin yapılacağına hiç ihtimal vermedik. Ama bunlar bunu haince alçakca yaptılar. Bunun bedelini ödeyecekler. Olay sadece şahsımla bütünleşen veyahutla şahsımla başlayıp biten birşey değil. Ama darbelerin hedefinde her zaman liderler vardır. Biz önce lideri halledelim hallettikten sonra asıl hedef millet. Milletle birlikte Türkiye Cumhuriyetini ele geçirmek. Bunlar insanda keser idamda yaparlar. Bunların faili meçhulleri çok. Şuanda bu yapılanlar bunların ispatı değil mi. Sen benim gelip 52 özel harekat polisimi şehit ederken, benim evladımı vatandaşımı şehit edersen senin durumunu tartışmaya gerek var mı. Terör örgütleri ile müşterek hareket ediyorlar. Ondan sonra hedef bu ülkeyi işgal etmek. Hedef bu. Bunu görmemiz lazım. Buna gönül veren vatandaşlarım varsa kendilerini bir defa çek etsinler. Gazete ilanlarıyla bu iş çözülmez. Kusura bakmasınlar bu işin gerekçesi merekçesi yoktur. Bundan sonra yargı, emniyet ellerinden ne geliyorsa yapacaklar."

 

ELİP ÖPÜLESİ ASTSUBAYIN KANI YERDE KALMAYACAK

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATV-AHaber'de katıldığı canlı yayında TSK'nın yeniden yapılandırılması ile ilgili de açıklamalar yaparken, darbe gecesi genaral Semih Terzi'yi alnından vuran astsubay Ömer Halisdemir için de eli öpülesi diyerek, "Şehidimizin kanı yerde kalmayacak" diye konuştu.

 

Erdoğan, jandarmanın İçişleri Bakanlığına bağlanacağını belirterek, "Jandarma profesyonel hale geliyor. Polis teşkilatı neyse o hale gelecek. Son atamaları da yaptık. Ama burada bir şey daha yaptık. Sınıf subaylarının general olmasının önünü açtık. Bu devrim niteliğinde bir uygulamadır. Jandarmaya er ve erbaş alınmayacak. Askeri okullar kapatılacak. Askeri okulların kapatılması ile birlikte tüm okullarda liseler, mesleki dengi okullar buralardan harp okullarına giriş olacak. Harp okullarının bir çatısı olacak. Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Harp Akademilerinin yerine lisans üstü eğitimi getiriyoruz.

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

AB Komisyonu Heyeti, TBMM'ye misafir oldu

AB Komisyonu Heyeti, TBMM'ye misafir oldu AB Komisyonu heyeti, bugün TBMM’ye misafir oldu. AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Müzakereleri Genel Direktör Yardımcısı Maciej Popowski ve heyeti, Türkiye-AB ilişkileri, anayasa değişikliği önerileri, referandum ve olağanüstü hal konularında partilerin temsilcileriyle ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Tufan Akcagöz: FETÖ'ye bu cesareti hükümet verdi

Tufan Akcagöz: FETÖ'ye bu cesareti hükümet verdi Tufan Akcagöz: FETÖ'ye bu cesareti hükümet verdi. Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, 22/23 Ekim 2016 tarihinde Sinop'ta düzenlenen eğitici eğitimi programına katılan partililere sertifikalarını takdim etti.

HDP'li vekil Figen Yüksekdağ'a şok! Milletvekilliği düştü

HDP'li vekil Figen Yüksekdağ'a şok! Milletvekilliği düştü HDP'li vekil Figen Yüksekdağ'a şok! Milletvekilliği düştü. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği düştüHalkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği düştü.

Hasan Tofar: Samsun'un Tekkeköy ilçesi gür bir sesle EVET diyecek

Hasan Tofar: Samsun'un Tekkeköy ilçesi gür bir sesle EVET diyecek Hasan Tofar: Samsun'un Tekkeköy ilçesi gür bir sesle EVET diyecek. Tekkeköy Belediyesi Kültür Binası Şehit Ömer Halis Demir salonunda Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen eski Genel Başkanı, Ak Parti Ankara Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu'nun sunumuyla 15 Temmuz, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve yeni Türkiye konulu konferans düzenlendi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET