• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: ABD İLE ÇOK CİDDİ SIKINTI YAŞIYORUZ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD ile çok ciddi sıkıntı yaşıyoruz! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "FETÖ liderinin ABD'de kalmasından dolayı, Washington ile çok ciddi bir sıkıntı yaşadıklarını" söyledi.

01 Eylül 2016 Perşembe 11:14

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Fetullahçı Törör Örgütü liderinin Amerika'da kalmasından dolayı, ABD ile çok ciddi bir sıkıntı yaşadıklarını" kaydetti ve "PYD'liler Fırat'ın doğusuna dönmezse, ABD'ye güven tamamen ortadan kalkar" uyarısı yaptı.

 

"Menbic operasyonu ile ilgili biz başından beriPYD'lilerin katılmamalarını istedik" diyen Çavuşoğlu, "Amerikalılar lojistik destek amacıyla çoğunluğu Arap olmak üzere az sayıda YPG'linin de katılmasının önemli olduğunu söylediler. Biz buna karşı çıktık. Ama Sayın (ABD Başkanı Barack) Obama bize söz verdi. Operasyon biter bitmez buradaki PYD'liler Fırat'ın doğusuna geri döneceklerdi. Ama henüz dönmediler" diye konuştu. KKTC'de bir dizi temaslar yapmak üzere Kıbrıs'a giden Çavuşoğlu, Kıbrıs yolunda Milliyet'e konuştu.

 

"ABD'YE GÜVEN KALKAR"

ABD'ye bu sözü tekrar hatırlattıklarını anlatan Çavuşoğlu şunları söyledi:

"'Tamam, sözümüzdeyiz' dediler. Dışişleri Bakanı John Kerry aradı, 'Gidiyorlar' dedi. Başkan Yardımcısı Joe Biden da 'Gidiyorlar' dedi. Ama baktık ki, gitmiyorlar. Hatta tam tersi bize ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) yönelik negatif eylemler içerisine giriyorlar. Bizde dedik ki 'Çekilmezlerse vuracağız' Çünkü karşımıza çıkıyorlar. ABD bizden süre istedi. Eğer çekilmezlerse, ABD sözünde durmamış olur. Kusura bakmasınlar, sözünde durmuyorsa ABD, biz onlara nasıl güveneceğiz bundan sonra? Hangi konuda güveneceğiz? Zaten Fetullahçı Terör Örgütü'nün liderinin ABD'de kalmasından dolayı çok ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. ABD bir de bu konuda sözünde durmazsa, ABD'ye tamamen güven ortadan kalkar. Şu anda, maalesef halkımızın ABD'ye güveni en düşük düzeyde."Cerablus'a başlatılan operasyon ile ilgili de bilgi veren Çavuşoğlu, "Bu operasyonun amacı DEAŞ'i temizlemektir" dedi. Çavuoşğlu, "Burada bir sıkıntı yok. Ama bu operasyondan rahatsız olan birisi var; o da PYD. PYD, DEAŞ ile mücadeleden niye rahatsız oluyor? Çünkü PYD'nin ajandası farklı. Suriye'nin birliği beraberliği için mücadele etmiyor. Kendine kanton oluşturmak için hatta, mümkünse devlet oluşturmak için mücadele ediyor" dedi.

 

OPERASYON NE ZAMAN BİTECEK

Çavuşoğlu, "Cerablus operasyonun ne zaman biteceği" ile ilgili bir soruya şöyle yanıt verdi:

"Amacımız sınırımızda, Cerablus'tan Çobanbey, Rai dediğimiz bölgeye kadar doğudan batıya doğru gelinip birleşilmesi ve aşağıya doğru DEAŞ'in temizlenmesi, Menbic cebinin DEAŞ'a tamamen kapatılması. Bu operasyon tamamlanıncaya kadar destek vereceğiz. Ama hızlı bir şekilde ilerliyorlar. Dolayısıyla yarın, bir gün dememiz söz konusu değil. Kapanıncaya kadar operasyon devam edecek."

 

"PYD ETNİK TEMİZLİK YAPIYOR"

Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hakkını kullandığına dikkat çeken Çavuşoğlu, "Bu konuda herkesle işbirliği yapmak istiyoruz. Biz meşru hakkımızı kullanıyoruz. Meclis'ten aldığımız yetki var. DEAŞ'ın bize terör saldırısı var. BM Güvenlik Konseyi'nin kararları var.Rusya ile de, burayla ilgilenen ülkelerle de diyalog halindeyiz. Bilgilendirmeler yapıyoruz. Her şey şeffaf, gizli saklı yok. DEAŞ'a karşı yürüttüğümüz operasyondan herkes memnun, teşekkür ediyor. PYD'yi sevenler, PYD'ye destek verenler maalesef bazı uyarılar yapmaya kalkıyor. Bunu da Kürtler diye genelleme yapıyorlar. Oysa bu konunun Kürtler ile ilgisi yok.PYD, kendisi gibi olmayan Kürtleri de burada göçe zorluyor. PYD etnik temizlik yapıyor. Terör örgütü ile Kürtleri bir tutmamak lazım. Bizim orada yaşayan Kürt kardeşlerimizle bir sorunumuz yok. Irak'takilerle de bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz PKK ile YPG ile" diye konuştu.

 

BİDEN 'FETÖ LİDERİNİ İADE EDERİZ' DEDİ

Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü lideri Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. FETÖ ile ilgili ortada belgelerin olduğunu ve ilave deliller ortaya çıktıkça ABD'ye vereceklerini anlatan Çavuşoğlu, "Ortada ABD ile ikili anlaşma var. Normal şartlarda bu anlaşmanın uygulanması gerekiyor" dedi. ABD Başkan YardımcısıJoe Biden'in Ankara ziyaretinde de konunun en üst düzeyde ele alındığına işaret eden Bakan, "Biden'in 'bize belgeleri verin, (FETÖ liderini) iade ederiz' dediğini" kaydetti.

 

"YUNANİSTAN'DA İADE İÇİN OLUMLU HAVA VAR"

FETÖ üyelerinden Yunanistan'a çok fazla kaçan olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, "Ama kaçanlar var. Adalarda yakın bir işbirliğimiz var. Bunlar oralara geçse haberimiz olur. Adalarda her şey ortada. Kaçan sızan olabilir. Şu anda Yunanistan'a 8 hain kaçmış durumda. O hainlerin iadesi konusu var. Mahkemelerde ifadeleri sürüyor. Mahkeme kararını verecek. Ama hepimizin ortak anlayışı şu darbecilere, teröristlere siyasi sığınma hakkı verilmez. İade konusunda olumlu bakış var" dedi.

 

"RUSYA İLE BİRBİRİMİZİ BİLGİLENDİRİYORUZ"

"Uçak düşürülmesi hadisesinden sonra Rusya ile istenilmeyen bir sürece girildiğini" söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "O nedenle ilişkileri normalleştirmek için çaba sarf ettik. Çabalarımız sonuç verdi. İki taraf da razı oldu. (Rusya Devlet Başkanı)Vladimir Putin gelecek. (Rusya Dışişleri Bakanı) Sergey Lavrov gelecek. G20'de Cumhurbaşkanımızla Putin görüşecek. Rusya ile ilişkilerimizin normalleştirilmesi demek, bir kere ticaretimizin artması demek. Turizmin, kültürel ilişkilerin, karşılıklı yatırımların, önemli projelerimizin tekrar canlandırılmasına vesile oluyor" dedi. "Rusya ile farklı düşündüğümüz bazı konular da var. Suriye, Esad gibi. Bu konularda da diyalog halindeyiz" diyen Çavuşoğlu, "Cerablus'ta yapılan operasyonlarda, hava saldırılarında, Rusya ile düzelen ilişkinin önemli katkısı olduğuna" dikkat çekti. Bakan, "Uçak düşürme hadisesinden dolayı hava operasyonu kolay olmayabilir. Ama şu anda bu diyalogun faydasını görüyoruz. Birbirimizi bilgilendiriyoruz. Aramızda karşılıklı bir mekanizma kurduk. Askerlerden, Dışişleri'nden ve MİT'ten oluşan. Bunun ilk toplantısı oldu" dedi. 

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

HDP'li vekil Figen Yüksekdağ'a şok! Milletvekilliği düştü

HDP'li vekil Figen Yüksekdağ'a şok! Milletvekilliği düştü HDP'li vekil Figen Yüksekdağ'a şok! Milletvekilliği düştü. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği düştüHalkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği düştü.

Hasan Tofar: Samsun'un Tekkeköy ilçesi gür bir sesle EVET diyecek

Hasan Tofar: Samsun'un Tekkeköy ilçesi gür bir sesle EVET diyecek Hasan Tofar: Samsun'un Tekkeköy ilçesi gür bir sesle EVET diyecek. Tekkeköy Belediyesi Kültür Binası Şehit Ömer Halis Demir salonunda Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen eski Genel Başkanı, Ak Parti Ankara Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu'nun sunumuyla 15 Temmuz, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve yeni Türkiye konulu konferans düzenlendi.

Samsun'un Kavak ilçesinde büyük buluşma

Samsun'un Kavak ilçesinde büyük buluşma Samsun'un Kavak ilçesinde büyük buluşma. Samsun’un Kavak ilçesinde, 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması öncesi AK Parti Kavak İlçe Teşkilatı tarafından ‘büyük buluşma’ gerçekleştirildi.

Tufan Akcagöz, tutuklanan gence sahip çıktı

Tufan Akcagöz, tutuklanan gence sahip çıktı Tufan Akcagöz, tutuklanan gence sahip çıktı. Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan CHP Maltepe Gençlik Kolları üyesi Samet Burak Sarı'nın tutuklanmasına tepki gösterdi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET