• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NDAN RUSYA'YA İŞBİRLİĞİ MESAJI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya işbirliği mesajı! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rusya samimi bir şekilde ateşkes ve insani yardımlar için bizimle iş birliği yapmak isterse biz buna varız” dedi.

29 Eylül 2016 Perşembe 15:10
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya işbirliği mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile görüşme gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen görüşmenin ardından Bakan Çavuşoğlu ile Bakan Rinkevics ortak basın toplantısı düzenledi.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Halep’e düzenlenen saldırıların son bulmaması halinde Rusya ile anlaşmanın askıya alınabileceğini ve bunun ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, “Türkiye ile Suriye konusunda ortak hareket edebiliriz” açıklamasını değerlendiren Bakan Çavuşoğlu, “Biz Suriye’de ateşkesin sağlanması, insani yardımların ulaştırılması ve siyasi çözüm için alınan tüm kararları destekledik. Kararların alınması ve uygulanmasına katkı sağladık. Maalesef bu güne kadar ateşkesin ilan edilmesi ve insani yardımların ulaştırılmasındaki engellere baktığınız zaman bunu ihlal eden ve yardımların ulaşmasını engelleyen rejim ve rejimin destekçileri olmuştur. En son ABD ve Rusya arasında varılan anlaşmanın da uygulanması için elimizden geleni yaptık. BM ile beraber insani yardımların ulaştırılması için gerekli çalışmayı yaptık ve TIR'lar sınırın diğer tarafına geçti. Maalesef o TIR'lar ya engellendi ya da Halep’e doğru giderken rejim tarafından vuruldu. Defalarca kimyasal silahlar kullanılarak, siviller öldürülerek Suriye’de savaş suçları işlenmiştir. Son anlaşmada uygulanmadığına göre ateşkes ve siyasi çözüm için çabalarımızı sürdürmemiz gerekiyor. Dün İran Dışişleri Bakanı ile görüştük. Ateşkesi nasıl sağlayabiliriz ve insani yardımları bir an evvel nasıl ulaştırabilirizi değerlendirme fırsatı bulduk. İlişkilerimizin normalleşmesinden sonra Rusya ile de bu konuları değerlendiriyoruz. Rusya samimi bir şekilde ateşkes ve insani yardımlar için bizimle iş birliği yapmak isterse biz buna varız” diye konuştu.

 

"Maalesef 3 aylık bir süreçte bunu gerçekleştiremedik"
OHAL’in uzatılması kararı ile ilgili ise Çavuşoğlu, “3 aylık OHAL ilan ettikten sonra 3 aydan önce süreci tamamlamak arzusundaydık. Bu terör örgütü FETÖ ile ilgili soruşturmalar derinleştikçe yeni boyutlar ortaya çıkıyor. Değişik bağlantılar ortaya çıkıyor. Kullanıldıkları metotlar, aldıkları destekler dolayısıyla son derece karmaşık bir durum. Türkiye’nin bir daha böyle bir tehlike ile karşı karşıyla kalmaması için bu tür tedbirleri almamız gerekiyor. Maalesef 3 aylık bir süreçte bunu gerçekleştiremedik. Dün Milli Güvenlik Kurulu, Bakanlar Kuruluna OHAL’in uzatılması tavsiyesinde bulundu. Bu güne kadar OHAL nasıl uygulandıysa ikinci OHAL sürecinde de aynı anlayış devam edecektir. Önümüzdeki süreçte de AB Konseyi ile bu konudaki iş birliğimiz devam edecek. Şeffaf bir süreç olacak. Elbette hukukun üstünlüğüne riayet edilecektir. Bu teröristler cezalandırılmalıdır ama devlet terör örgütü gibi davranmaz. Devlet Anayasası ve hukuk sistemi kapsamında suçlulara gerekli cezayı verir. Fransa sadece 2 terör saldırısından dolayı OHAL’i 1 yıla uzattı. Biz umut ediyoruz ki ikinci 3 aylık süreçte bu süreci tamamlayabiliriz” açıklamalarında bulundu.

 

"Müsteşar yardımcımız olan Ümiz Yalçın’ı müsteşar olarak atama kararı verdik"
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığına bir ismin atanıp atanmadığı sorusuna ise Çavuşoğlu, şu cevabı verdi:
“Tel Aviv’e henüz Büyükelçi atamadık ama önümüzdeki günlerde eş zamanlı olarak karşılıklı büyükelçilerimiz için isteyeceğiz. Bakanlığımızın müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’nin BM daimi temsilcisi olarak atandı ve 15 Ekim’de görevine başlayacak. Yeni müsteşar için dün MGK toplantısının ardından Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız ile birlikte istişare yapma fırsatı bulduk. Bu istişareler sonucunda şu anda müsteşar yardımcımız olan Ümit Yalçın’ı müsteşar olarak atama kararı verdik ama henüz resmi işlemler tamamlanmadı. Önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız onayına arz edeceğiz.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

AK Parti İl Başkanı Göksel: 20 Ocak 1989’u unutmadık, unutmayacağız

AK Parti İl Başkanı Göksel: 20 Ocak 1989’u unutmadık, unutmayacağız AK Parti İl Başkanı Göksel: 20 Ocak 1989’u unutmadık, unutmayacağız. AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Samsunspor’un 20 Ocak 1989’da Malatya deplasmanına giderken geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirenler için bir mesaj yayımladı

Taner Tekin: 20 Ocak 1989 Türk spor tarihine kara bir sayfa olarak geçti

Taner Tekin: 20 Ocak 1989 Türk spor tarihine kara bir sayfa olarak geçti Taner Tekin: 20 Ocak 1989 Türk spor tarihine kara bir sayfa olarak geçti. MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin, Samsunspor’un 20 Ocak 1989’da geçirdiği trafik kazasının yıl dönümü nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayımladı.

Tufan Akcagöz: Psikolojik danışmanlar dertli

Tufan Akcagöz: Psikolojik danışmanlar dertli Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat ve çeşitli üniversitelerin danışmanlık ve rehberlik bölümlerinden mezun oldukları halde atanamayan PDR ( Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik )  öğretmenleri, CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz'ü makamında ziyaret etti. 

CHP Samsun örgütü ayağa kalktı

CHP Samsun örgütü ayağa kalktı CHP Samsun örgütü ayağa kalktı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi'nin, "Anayasa değişikliğine karşı ayağa kalkıyoruz" eylemine, CHP Samsun İl örgütü de destek verdi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET