• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA MEMURLAR OHAL BÜROSU'NA GİDİYOR: FETÖ'CÜ DEĞİLİM

Samsun'da memurlar OHAL Bürosu'na gidiyor: FETÖ'cü değilim! Samsun'da FETÖ mağduru memurlar isimlerinin asılsız şekilde şikayet edilmesi nedeniyle OHAL Bürosu'na giderek FETÖ'cü olmadıklarını söylüyorlar.

20 Eylül 2016 Salı 09:43
Samsun'da memurlar OHAL Bürosu'na gidiyor: FETÖ'cü değilim

Başbakanlık'ta oluşturulan itiraz kurulu dün itibariyle çalışmaya başladı. Samsun Valiliği’ndeki OHAL Bürosu'na daha ilk gününde adeta itiraz patlaması yaşandı. İhraç edilen kamu çalışanlarının hemen hemen tamamına yakını, ihracına itiraz etti

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘At izi it izine karışıyor’ uyarısının ardından Başbakanlık bünyesinde, FETÖ operasyonlarında meslekten atılan ve mağdur olduğunu iddia eden memurlar için oluşturulan kurul, Kurban Bayramı'nın hemen ardından dün itibariyle çalışmalarına başladı. Samsun Valiliği bünyesinde kurulan OHAL Bürosu da, daha ilk gününde sayıları 1000'e ulaşan itiraz dilekçesini işleme koymak için yoğun mesaiye başladı.

 

OHAL BÜROSU'NDA KRİZ MASASI

Ankara’da Başbakanlık bünyesinde oluşturulan kurula itirazların incelenerek ulaştırılması için Samsun Valiliği bünyesindeki OHAL Bürosu'nda da kriz masası oluşturuldu. Dün itibariyle meslekten ihraç edilen ve suçsuz olduklarına inanan MEB çalışanı öğretmenler ile kamudan ihraç edilen kamu personelleri bu kurullara itiraz dilekçesi ile yazılı veya sözlü başvuruda bulunmaya başladı. Samsun Valiliği OHAL Bürosu'nda oluşturulan kurul da bu başvuruları değerlendirmeye başladı. Samsun OHAL Bürosu'nda oluşturulan itiraz kurulu, Başbakanlık ile koordineli olarak çalışarak tüm itirazları Başbakanlık’a iletecek. İtirazda bulunan kişilerle ilgili hem istihbarat birimleri tarafından, hem de kendi kurumlarında tekrar inceleme yapılmaya başlandı.

 

HER BAKANLIĞIN TEMSİLCİSİ BULUNACAK

Ankara'da Başbakanlık Müsteşarı’nın gözetiminde, Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışacak olan kurulda ise, tüm bakanlıklardan temsilciler bulunuyor. Kurban Bayramı öncesi açıklanan kurulun, Başbakanlık bünyesinde hemen oluşturuldu ve bayram tatilinin sona ermesiyle daha yoğun şekilde çalışmaya başladı.

 

EN FAZLA BAŞVURU EĞİTİMDEN

Samsun Valiliği bünyesinde oluşturulan itiraz kurulu da, kendilerine ulaştırılan itirazları, detaylı inceleme yapılmak üzere Ankara’ya göndermeye başladı. Şimdiye kadar binin üzerinde itirazın yapıldığı Samsun'da valilikler, özerk yapılarından dolayı üniversiteler ve belediyelere ilişkin itirazları değerlendirmiyor. Samsun'da OHAL Bürosu'na yapılan itirazların büyük bölümünün eğitim camiasından geldiği, FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle ihraç edilen çok sayıda öğretmenin itirazda bulundukları öğrenildi.

 

HESAP HAREKETLERİNE BAKILIYOR

Kurula itirazda bulunan kişilere ilişkin iddialar ise, detaylandırılarak tekrar incelemeye alınıyor. Kişiyle ilgili bilgiler, bir yandan kurumlarına gönderilerek yeniden bir araştırma yapılması istenirken, diğer yandan da istihbarat birimleri, kişiye ilişkin detay bilgilere ulaşarak iddiaların doğruluk derecesine bakıyor. Özellikle banka kayıtlarına ilişkin itirazlarda kişinin hesap hareketleri tek tek incelemeye alınıyor. Kişinin itirazının, kendisine ait görünen, ancak kendisinin kullanmadığı bir telefonun kullanımına ilişkin ise kayıtlarının detaylarına bakılacak. Kişinin gerçekten o telefon üzerinden temas kurup kurmadığı belirleniyor.

 

KENDİLERİNİ AKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Samsun OHAL Bürosu'na yapılan başvuruların büyük bir çoğunluğunun Aktif Eğitimciler-Sendikası üyesi oldukları için ihraç edilen öğretmenlerden geldiği, bunun yanı sıra Eğitim Bir-Sen, Eğitim-İş ve Eğitim-Sen üyesi oldukları halde ihraç edilen öğretmenlerin de itiraz başvurusunda bulundukları öğrenildi. Darbe girişimine kadar Aktif Eğitim-Sen üyesi olmaya devam eden öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun bu sendikaya üye olurken, ‘arkadaş baskısı ve idareci baskısı’na maruz kaldıklarını, mobbing yüzünden sendikadan istifa edemediklerini söyledikleri belirtiliyor.

 

 

BANK ASYA’DA HESABI OLANLAR…

15 Temmuz sonrası ihraç gerekçelerinden birisi olan FETÖ’nün finans kaynağı olan Bank Asya’ya hesabı bulunan çok sayıda kamu görevlisinin ise, aktif olarak bu hesabı kullanmadıklarını belirttikleri, kira ödemesi gibi zorunlu durumlar nedeniyle bu bankada hesaplarının olduğunu belirterek, bu durumu belgeleyen evrakları dilekçeleriyle birlikte OHAL Bürosu'na sundukları öğrenildi.

 

BİLGİSAYAR PROGRAMLARI

Edinilen bilgiye göre; itiraz dilekçelerinde ayrıca FETÖ üyelerinin kendi aralarında özel olarak iletişimlerini sağlayan şifreli yazışmalarının saklandığı özel programı (By-Lock) kesinlikle kullanmadıklarını belirttikleri, FETÖ ile bağlarının olmadığını anlatan belge ve delilleri dilekçelerine ekleyerek, itirazda bulundukları da öğrenildi.

 

YENİ BİR KHK İLE GERİ DÖNECEKLER

İtirazları haklı bulunan kişilerin geri dönüşleri ise yine yeni bir Kanun Hükmünde Kararname ile olacak. İtirazları incelenerek sonuca bağlananlardan haksız yere ihraç edildiği sonucuna varılanlar, çıkarılacak yeni bir KHK ile işlerine iade edilecekler. Valiliğin açıkladığı rakamlara göre FETÖ soruşturmaları kapsamında Samsun'da şimdiye kadar 1116 kamu çalışanı görevinden ihraç edildi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

AK Parti Samsun İl Koordinatörü Cumhur Ünal'dan Canik Belediye Başkanı Osman Genç'e tebrik

AK Parti Samsun İl Koordinatörü Cumhur Ünal'dan Canik Belediye Başkanı Osman Genç'e tebrik AK Parti Samsun İl Koordinatörü Cumhur Ünal'dan Canik Belediye Başkanı Osman Genç'e tebrik! Canik Belediye Başkanı Osman Genç'i ziyaret eden AK Parti Genel Merkez Samsun İl Koordinatörü Cumhur Ünal, belediyenin başarılı çalışmaları nedeniyle Başkan Genç'i tebrik etti.

Samsun'da AK Parti Heyetinden Tekkeköy Belediyesine ziyaret

Samsun'da AK Parti Heyetinden Tekkeköy Belediyesine ziyaret Samsun'da AK Parti Heyetinden Tekkeköy Belediyesine ziyaret! AK Parti Genel Merkez İl Koordinatörü Cumhur Ünal, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İl yönetim kurulu üyeleri, Tekkeköy İlçe Başkanı Yusuf Güngör, Tekkeköy ilçe teşkilatı, Tekkeköy İlçe kadın kolları başkanı Gülşen Maral ile beraberlerindeki heyet Tekkeköy Belediyesi yeni hizmet binasını ziyaret ettiler.

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz'den AK Parti Samsun İl Başkanı Göksel'e çağrı

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz'den AK Parti Samsun İl Başkanı Göksel'e çağrı CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel'e seslenerek, "Samsun kamuoyu önünde yerel ve genel gündemi tartışalım ve konuşalım" dedi.

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: AK belediyecilik hem ekol hem de okuldur

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok:  AK belediyecilik hem ekol hem de okuldur İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: AK belediyecilik hem ekol hem de okuldur! İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Kastamonu’da 2-4 Aralık tarihlerinde üç gün boyunca devam edecek olan AK Parti 3. Yerel Yönetimler Bölge İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET