• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ'NDE CHP VE MHP O MADDEYE RET OYU VERDİ

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP ve MHP o maddeye ret oyu verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın başkan yardımcılığını yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği’ne (KADEM) Samsun’da yer tesis edilmesi maddesi CHP ve MHP'ni ret oyu vermesine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

23 Eylül 2016 Cuma 16:57
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP ve MHP o maddeye ret oyu verdi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı son toplantısında, komisyonlardan meclise havale edilen 53 gündem maddesi Büyükşehir Belediyesi merkez binası toplantı salonunda ele alındı. Maddelerden 48’i oy birliği karara bağlanırken, Atakum ve Kavak ilçelerinde yapılması planlanan güneş enerjisi üretim santrallerinin yapılması için görüşülen enerji üretim alanı belirlenmesine ilişkin nazım imar planı tekliflerini kapsayan 3 madde ise oy çokluğu ile karara bağlandı. Vezirköprü ilçesi sınırlarında yer alan bir yapının imar planı değişikliği teklifi de oy çokluğu ile karara bağlandı.


Ayrıca Yönetim Kurulu Başkanlığını Doç. Dr. Emine Sare Aydın Yılmaz’ın, Başkan Yardımcılığını ise Sümeyye Erdoğan’ın yaptığı KADEM’e yer tesis edilmesi maddesi komisyonda oy birliği ile kabul edilip meclise havale edilirken, karara bağlama aşamasında MHP ve CHP üyeleri duruma tepki göstererek ret oyu verdiler. Derneğin siyasi bir yönünü daha önceden bilmediklerini söyleyen CHP ve MHP üyeleri maddeye ret oyu verdi. Böylece 48 madde oy birliği ile, 5 madde de oy çokluğuyla kabul edilerek karara bağlandı.


Kadın ve Demokrasi Derneği'ne Ulugazi Mahallesi’nde bulunan Paşa Konağı'nın bir bölümünün 3 yıl süreyle bedelsiz olarak verilmesi konusunda ortak hizmet protokolü imzalanacağını belirten Meclis Başkan Vekili Turan Çakır’ın ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Mustafa Tüfenk, “Grup olarak oy vermeyiz. 2012 yılına kadar belediyelerin ve diğer kamu kurumlarının beraber hizmet üretmesi konusunda net hükümlülük koyuyor, ortak hizmet üretebiliyordu. Vakıf, dernek, kamu yararına dernekler gibi. TÜRGEV’e 10, TÜGVA’ya 7 yıllığına yerler kiralanmasına karar aldık. Bu bizi ayrımcılığa getirir. Kamu kurumları arasında bedelsiz tahsis yapılabilir. Bedelsiz olarak bir derneğe yer tahsis yapılamaz. Maddeyi böyle geçirirsek suç işlemiş oluruz” dedi.

 


Daha sonra söz alan MHP meclis üyeleri ise “Kanarya Severler Derneği de var. Kanarya severler ile aynı ideolojiyi paylaşanların farklı ideolojileri benimseyenlerin oraya gitmeyeceği çok açık. Bir tarafından bu derneğin siyasi yapısı var. Siyasi ayrımcılıktan bahsedebiliriz. Komisyon kararındaki desteğimizi çekiyoruz. Oraya tahsis edilmiş yer restore edilmiş tarihi bir mekan. Bunu halkın hizmetine çok daha anlamlı bir şekilde sokma imkanı var. Bir kısım insanın kullanabileceği bir mekan olmaktan çıkarılması lazım. Kamu için daha olumlu olur. Ben ve grubumuz da desteğimizi çekiyoruz” diye konuştular.


Bağımsız Meclis Üyesi Erkan Akyüz ise “Kamplaşma dernekleşmelerin toplumu gerdiği ve böldüğü düşünülürse, başımıza gelmiş bir musibetten sonra toplumu daha kucaklayacak faaliyetleri desteklememiz lazım. Bu derneğe değil, kanarya sevenler derneğine de başka bir hemşehri derneğine de karşıyım. Kampalaşma ayrıca ülkemize daha pahalıya patlar. Gün kamplara ayrılarak alt yapı oluşturmak değil, Türkiye Cumhuriyeti’ni seven devlete bağlı herkesle birlik içinde hareket etme günüdür” şeklinde konuştu.
Tüm konuşmacıları dinledikten sonra söz alan Çakır, “Biz burada zaten bir ve beraberiz. Bu derneğin kadın ve demokrasiyi kapsaması önemli. Hepimizin en önemli varlıklarıdır. Demokrasi vazgeçilmezimizdir. Bu iki kelimenin bu dernekte varlık bulmasını umuyorum” ifadelerini kullandı.


Madde oy çokluğuyla kabul edilerek karara bağlandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

KADEM

OSMAN GEÇGEL
24 Eylül 2016 Cumartesi 00:46

AYRICA BU DERNEK KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEK STATÜSÜNDE DE DEĞİLDİR.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

SORU ŞU!

OSMAN GEÇGEL
24 Eylül 2016 Cumartesi 00:38

BU DERNEKLE TAYYİP ERDOĞAN BAĞLANTISI OLMASA YİNE BU TARİHİ MEKAN TAHSİS EDİLECEK MİDİR?CEVAP; HAYIR. BU DERNEK DE MALÜM PARTİ HARİCİ KİMSE VAR MIDIR?CEVAP; HAYIR.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Çiğdem Karaaslan, Çarşamba'da gençlerle buluştu

Çiğdem Karaaslan, Çarşamba'da gençlerle buluştu Çiğdem Karaaslan, Çarşamba'da gençlerle buluştu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, ''18 madde içinde toplumun hedef alınan bir tek kesimi var o da gençler'' dedi.

Tufan Akcagöz: Millet elindeki anahtarı tek kişiye vermez

Tufan Akcagöz: Millet elindeki anahtarı tek kişiye vermez Tufan Akcagöz: Millet elindeki anahtarı tek kişiye vermez. Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Çiftlik esnafıyla bir araya geldi. Akcagöz, Refarandum çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.

Murat İkiz'den toplu açılış töreninde referandum mesajı

Murat İkiz'den toplu açılış töreninde referandum mesajı Murat İkiz'den toplu açılış töreninde referandum mesajı. Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Mahalle ziyaretlerinde bulunarak halk oylamasına ilişkin çalışmalarını sürdürüyor. İkiz vatandaşları 28 Mart günü Samsun’da gerçekleşecek olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka’da sesleneceği toplu açılış törenine davet etti.

Tufan Akcagöz: Ayvacık'ta okullarda propaganda yapılıyor

Tufan Akcagöz: Ayvacık'ta okullarda propaganda yapılıyor Tufan Akcagöz: Ayvacık'ta okullarda propaganda yapılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, AKP tarafından Samsun'da, seçim kanununa muhalefet edildiğini ve referandum sürecinde uyulması gereken kuralları düzenleyen Yüksek Seçim Kurulu'nun almış olduğu kararlara aykırı davranıldığını iddia etti ve sorumlular hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET