• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN MİTHAT PAŞA ANADOLU LİSESİ NEDEN TAŞINIYOR

Samsun Mithat Paşa Anadolu Lisesi neden taşınıyor! Samsun Mithat Paşa Anadolu Lisesi'nin taşınacağının öğrenilmesinin ardından siyasi kulislerde ve sendikalarda da tartışmalar büyümeye başladı.

25 Ağustos 2016 Perşembe 10:28
Samsun Mithat Paşa Anadolu Lisesi neden taşınıyor

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Mithatpaşa Anadolu Lisesi'nin kapatılan Feza'ya taşınarak binanın imam hatip ortaokulu yapılmasının ideolojik bir karar olduğunu söyledi.

 

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: Karar ideolojik


CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Mithatpaşa Anadolu Lisesi'nin Samsun Valiliği'nin oluruyla  Feza'ya taşınmasına ve okulun da imam hatipe dönüştürülmesine karar verildiğini öğrendiklerini açıkladı.

 

TEPKİ GÖSTERMEYE DAVET ETTİ
Akcagöz, alınan kararı ideolojik olarak nitelendirerek, "Bu karar öncelikle, okul tercih ederken merkezi özelliğini nazara almış velilerin hakkını ihlal anlamı taşır. Geçen sene bu okula kaydolan öğrencilerin durumu hiç hesaba katılmamıştır. Olağanüstü Hal dönemi psikolojisini bahane ederek bu tarz kararlar almak, telafisi güç durumların doğmasına sebebiyet verir. Alınan bu karar, tamamen ideolojik bir karardır. Valiliğin olur verdiği kararın geneline bakıldığında, okulların imam hatipleşmesine dönük mahiyet taşıdığı görülecektir. Yeni okul açarsınız, yeni okul yaparsınız ama basit gerekçelerle okulların yerini değiştiremezsiniz. Tüm velilerimizi ve Mithatpaşa Lisesi mezunlarını, Samsun Valiliği'nin bu yanlış kararına tepki göstermeye davet ediyorum" diye konuştu.

 Samsun'da imam hatip okuluna ihtiyaç var


Eğitim Bir-Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, Mithatpaşa Anadolu Lisesi'nin olduğu bölgede bir imam hatip ortaokuluna ihtiyaç bulunduğu için, lisenin taşınmasının doğru bir karar olduğunu söyledi. Gelen tepklerin tamamen ideolojik olduğunu savunan Güneysu, ''Vatandaş çocuğunu imam hatip okullarına göndermek istiyor'' ifadelerini kullandı.


İSABETLİ VE DOĞRU KARAR
Bölgede öğrencilerin gidebileceği bir imam hatip ortaokulunun olmadığını ifade eden Güneysu, ''Samsun'da milli eğitimle ilgili nihai kararları valilik ve milli eğitim müdürlüğü verir. Vatandaş kendisine göre eleştiri yapar, tepki gösterir bu ayrı bir olay ama sonuç itibariyle milli eğitim müdürlüğü 'Samsun'da eğitimin kalitesini nasıl geliştirebilirim?' diye düşünür taşınır ve karar verir. Mithatpaşa Anadolu Lisesi'nin taşınacağı bölgede de bir liseye ihtiyaç var. Oraya geniş kapsamlı bir lisenin gitmesi gayet normal. Şu anda Orhan Gazi İmam Hatip Ortaokulu'nda kayıtlar şişti, önümüzdeki dönemde öğrencilerin çoğunu alamayacak. 23 Nisan Ortaokulu, Namık Kemal Anadolu Lisesi, Mithatpaşa Anadolu Lisesi üçgeninde bir İmam Hatip'e ihtiyaç var. Mithatpaşa'nın seçilmesi gayet isabetli ve doğru bir karar. Çünkü zaten lise bu civardaki öğrencileri alabilecek kapasitede değil'' dedi.

 

TEPKİLER İDEOLOJİK
Mithatpaşa Anadolu Lisesi'nin taşınmasıyla ilgili gelen tepkilerin tamamen ideolojik olduğunu kaydeden Güneysu, ''19 Mayıs Lisesi, 23 Nisan Ortaokulu, Namık Kemal Anadolu Lisesi, Mithatpaşa Anadolu Lisesi, Samsun Anadolu Lisesi gibi okullar tabiri caizse bir kutsal alan ilan edilmiş. Eğitim öğretimin arz ve talepleri her geçen gün değişiyor. Öğrenci potansiyeli genişliyor. Eğitim ve öğretime ideolojik gözlerle bakamayız. İhtiyaca göre dönüştürmek zorundasınız. Önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde bu anlamda büyük bir öğrenci dalgalanması olacak. Vatandaş çocuğunu imam hatipe göndermek istiyor. Devletin işi de vatandaşın ve öğrencinin talebine göre okulları düzenlemek ve dönüştürmek. Gerek siyasi partiler, gerekse sendikalar ve milli eğitim müdürlüğü olarak birbirimize yardımcı olmamız gerekiyor" diye konuştu.

 Eğitim-İş Samsun: Tamamen siyasi bir karar


Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Mithatpaşa Anadolu Lisesi'nin taşınma kararından bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Kara, ''Dini eğitimle ilgili veliler yanıltılıyor'' ifadesini kullandı.

 

VELİLER YANILTILIYOR
Mithatpaşa Anadolu Lisesi'nin bulunduğu bölgede bir imam hatip okuluna ihtiyaç olmadığını kaydeden Kara, ''Gazi Osman Paşa İmam Hatip bölgesinde de ihtiyaç yoktu, zaten oraya da öğrenciler taşımalı eğitimle getiriliyor. Mithat Paşa da oradan taşındıktan sonra, orada yer alacak imam hatip okuluna da öğrenciler taşımalı olarak gelecek. İhtiyaç olan bölgelere imam hatip yapılmalı. Dini eğitimle ilgili veliler yanıltılıyor. Okullarda 6 saat ve istenilirse daha fazla din eğitimi alınabiliyor. Burada amaç sadece birilerinin siyaset anlamında halka şirin görünmek için 'Din eğitimi veriyoruz' mesajını vermek. Böyle giderse her okul İmam Hatip okuluna dönüşecek. Böyle bir örnek dünyada yok. Tamamen siyasi bir karar, bunun Samsunlular tarafından bilinmesi gerekiyor. Mithatpaşa Lisesi tarihi bir okul, 1967'den bu yana birikmiş çok büyük bir kültüre sahip. Liseye yeni gelen müdür de bu konuda acemice ve aceleci davranarak taşınma işlemleri başlattı. Oysa okul aile birliğine ve velilere sorulmalıydı. O okulda çalışanların da hak kayıpları ve öğrencilerin mağduriyeti söz konusu. Sendika olarak okulun taşınmasına karşıyız ve konunun takibinde olacağız. Konunun sorumluların da bir an önce kararlarından vazgeçmelerini talep ediyoruz'' diye konuştu.

 


 

Eğitim Sen Samsun: Eğitimi dinselleştirmeye devam ediyorlar

 

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, eğitimin dinselleştirilmeye devam edildiğini söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra hükümetin aklını başına alması gerektiğini ifade eden Yavuz, ''Çünkü yalnızca 'Alnı secdeye varanlar' diye kamu ve bürokrasi içinde kurumsallaştıranlar ve bunları oraya yerleştirenler geldiğimiz nokta itibariyle bir darbe girişiminde bulundu'' ifadelerini kullandı.

 

15 TEMMUZ'DAN DERS ALINMADI
Şehrin en ilgi çeken ve odak noktası olan okulları imam hatip okullarına dönüştürülmesinin doğru bir uygulama olmadığını söyleyen Yavuz, ''Hükümetin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu konuda aklını başına alması gerekirdi. Çünkü yalnızca 'Alnı secdeye varanlar' diye kamu ve bürokrasi içinde kurumsallaştıranlar ve bunları oraya yerleştirenler geldiğimiz nokta itibariyle bir darbe girişiminde bulundu. Ülkemiz parçalanmanın ve bölünmenin kıyısından döndü. Fakat buna rağmen hükümet ve yetkililer bu olayın akabininde de hala eğitimin dinselleştirilme politikalarından vazgeçmiş değiller. Elbetteki dini eğitime ihtiyaç var. Fakat bu plansız programsız bir şekilde özellikle merkezi okulları İmam Hatip'e çevirmek doğru bir uygulama değil. Sürekli olarak söyledikleri şey de 'Milletimizin beklentileri ve isteği bu yönde' demek oldu. Aslında milletimizin istekleri bu yönde değil. Hiçbir araştırmaya veya planlamaya dayanmadan yalnızca kendi ideolojik yapılarıyla eğitimi dinselleştirme, imam hatipleştirme ve mezhepçi bir politika üzerinden bu kararlara yol verme uygulamalarına devam ediyorlar. Burada Mithatpaşa'yı kaldırıyorsunuz uzakta bir yere gönderiyorsunuz ve burayı İmam Hatip Ortaokulu yapıyorsunuz. Yapacaksanız başka yerlere yapın, yeni inşaatlar yapın ve buralarda yeni okullar açın. Okul aile birliğinin, velilerin, öğrencilerin, öğretmenlerin demokratik haklarını kullanarak okulun taşınmasına müdahil olmaları lazım. Bizde sendikalar ve kitleler olarak bu konuya dahil olacağımızı belirtiyoruz'' ifadelerini kullandı.

 


 

Türk Eğitim-Sen Samsun: Şov peşindeler

Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, Mithatpaşa Anadolu Lisesi'nin taşınmasıyla çok sayıda öğrencinin mağdur olacağını söyledi. Taşınma kararının yanlış olduğunu ifade eden Kuruoğlu, '' 'Biz yaptık oldu' şovunu yapma maksatlı davranıştan sayın valimizin vazgeçmesini bekliyoruz'' dedi


İŞGÜZARCA HAREKET
Kuruoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Şayet bir İmam Hatip Lisesi'ne ihtiyaç varsa o zaman lisenin taşınacağı okul Feza Berk İmam Hatip Lisesi yapılsın, başka bir imam hatipe ihtiyaç varsa devlet yeni bir imam hatip yapsın, devlet yapamıyorsa biz sendikalar, sivil toplum kuruluşları, iş adamları, Samsun halkı olarak birleşelim ve yeni bir imam hatip lisesi yaptıralım. Ama sanki bir intikam duygusuyla, biz istediğimizi yaparız mantığıyla Samsun insanının yer tarif ederken bile kullandığı Mithatpaşa Anadolu Lisesi gibi yüz yıllık bir çınarın taşınması çok işgüzarca bir hareket. Bu kararı alan il milli eğitim müdürlüğü yetkilileri şov peşindeler. Çok uzun zamandır kendilerini siyasi iktidar partisine gösterebilmek için, 'Biz Samsun'un en önemli okulunu imam hatip lisesi yaptık' diyebilmek ve resmen yalakalık için gündeme getirdikleri bir işlem bu. Ve ne yazık ki resmi bir hale dönüştü. Ben bu karar verilirken Vali İbrahim Şahin'in çok detaylı bilgilendirilmediğini düşünüyorum. Taşınma kararını veren yetkililerin bu yanlışlarından vazgeçmeleri gerekiyor. Bu okulu tercih eden öğrenciler sadece Mithatpaşa Anadolu Lisesi olduğu için değil ulaşım imkanlarının çok yoğun olduğu içinde tercih ediyorlar. Okulun yeni taşındığı yere gitmek için servis dışında imkan bulamayacaklardır. Birkaç araç değiştirmek zorunda kalacak. Çok büyük mağduriyetler meydana gelecek.'' 


BİRLİK HAVASINA UYMUYOR
İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün gelen tepkileri önlemek için okulun pazartesi günü yeni binasına taşınmasını istediğini söyleyen Kuruoğlu, "Görüştüğümüz yetkililer bize bahaneler üretiyorlar, geri adım atmak istemiyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın son dönemde açıkladığı birlik, beraberlik, kardeşlik, partiler arasında kurulan komisyonlar bir birlik havası meydana getirmişken burada 'Biz yaptık oldu' şovunu yapma maksatlı davranıştan sayın valimizin vazgeçmesini bekliyorum" dedi.

Zerrin SOMUNCU

Kaynak: Haber Gazetesi

DİĞER HABERLER

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Ayvacıklı vatandaşları mitinge davet etti

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Ayvacıklı vatandaşları mitinge davet etti AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Ayvacıklı vatandaşları mitinge davet etti. AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, 28 Mart Salı günü Saat 15:00'te Samsun Cumhuriyet Meydanı'na gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Evet Mitingi'ne Ayvacıklıları davet etti. 

Hasan Togar: Türkiye artık hak ettiği yerlere ulaşıyor

Hasan Togar: Türkiye artık hak ettiği yerlere ulaşıyor Hasan Togar: Türkiye artık hak ettiği yerlere ulaşıyor. "Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistem ile birlikte Türkiye’nin önündeki tüm engellerin kalkacağını ve ekonomik kalkınmanın kat kat artacağını söyleyen Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ‘‘Güçlü Türkiye’nin önündeki engellerin kalmasına ve halkımızın sandıkla buluşarak ‘EVET’ demesine sayılı günler kaldı. Artık Ülkemiz üzerindeki kara bulutlar dağılacak’’ dedi.

MHP Atakum İlçe Olağan kongresi yapıldı

MHP Atakum İlçe Olağan kongresi yapıldı MHP Atakum İlçe Olağan kongresi yapıldı. MHP Atakum İlçe Olağan kongresi MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy'un katılımı ile gerçekleşti. 

Çiğdem Karaaslan, Çarşamba'da gençlerle buluştu

Çiğdem Karaaslan, Çarşamba'da gençlerle buluştu Çiğdem Karaaslan, Çarşamba'da gençlerle buluştu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, ''18 madde içinde toplumun hedef alınan bir tek kesimi var o da gençler'' dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET