• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SIRPLAR VE YUNANLAR SAMSUN'A GELMEK İSTEMİYOR

Sırplar ve Yunanlar Samsun'a gelmek istemiyor! Samsun‘da 30 Temmuz – 7 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan Avrupa 18 Yaş Altı Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası yaşanan terör ve darbe girişimi nedeniyle tehlikeye düştü.

21 Temmuz 2016 Perşembe 12:44
Sırplar ve Yunanlar Samsun'a gelmek istemiyor

İstanbul Atatürk Havalimanı‘nda yaşanan terör eylemi ve askeri darbe girişimi karşısında FIBA Avrupa yönetimi tüm güvenlik önlemlerinin alındığını şampiyonaya katılacak olan ülkelere ulaştırsa da bazı ülkeleri tatmin edemedi. Sırbistan ve Yunanistan Basketbol Federasyonları, şampiyonanın ertelenmesi ya da başka bir ülkeye alınması için FIBA’ya baskı yapmaya başladılar.

 

16 Temmuz’da Samsun’daki şampiyonaya katılacak üye ülkelerin basketbol federasyonlarına FIBA Avrupa Genel Sekreteri Kamil Novak imzalı yazıda; ‘‘Türkiye’de son gelişmeler  FIBA Avrupa, Türk Basketbol Federasyonu ve Güvenlik Danışmanı ile yakın işbirliği içinde izlenildiği ve mevcut durumun tüm yönleriyle değerlendirdiği lütfen unutulmasın” şeklinde görüş paylaşıldı.

 

SIRBİSTAN: KİM GÜVENLİK GARANTİSİ VERECEK ?

Ancak 18 Temmuz Pazartesi günü Sırbistan Basketbol Federasyonu Başkanı Dragan Djilas, FIBA Avrupa’ya yazdığı yanıt mektubunda çok ağır cümleler kullanarak, turnuvanın iptali veya başka bir ülkeye alınmasına yeşil ışık yaktı. Djilas’ın mektubu şöyle: ” 8 gün önce İstanbul’da 20 Yaş Altı Milli Takımların katıldığı turnuvaya milli takımımız da 28 Haziran’da havalimanında gerçekleştirilen terör eylemine rağmen katıldı. Ek güvenlik garantisi ile her şeyden önce ev sahibine saygıdan dolayı turnuvaya milli takımı gönderdik. Ama şimdi yüzlerce insanın öldüğü darbe kalkışmasında bize kim güvenlik garantisi verecek ? Tüm olan bu olayların arkasından sonuçta kim bir şey garanti edebilir?

 

Biz her zaman olduğu gibi Türk Basketbol Federasyonu’ndaki arkadaşlarımızın büyük bir konukseverlik içinde olacaklarına eminiz ama biz katılımcılar için şampiyonanın tehlikeli, sorunlu ve stresli olacağını düşünüyoruz. Aynı koşullar oyuncuların ebeveynleri için de geçerli olacağını düşünüyoruz.

 

Bu nedenle Avrupa Şampiyonasının iptal edilmesi veya organizasyonu bir başka bir Avrupa ülkesine yeniden planlanarak, taşınmasının güvenli olacağını düşünüyoruz.”

 

YUNANİSTAN: OYUNCULARIN AİLELERİ İZİN VERMİYOR

Yunanistan Basketbol Federasyonu Genel SekreteriPanagiotis Tsagronis ise FIBA’ya yazdığı mektupta, oyuncularının ailelerinin seyahate çıkmalarına kesinlikle izin vermediğinin altını çizerken, ‘‘Takım olarak bu şampiyonaya katılacak pozisyonda değiliz. Sizin de belirttiğiniz gibi ülkenin durumu yavaş yavaş normale dönmekte olabilir. Hiçbir ülke Türkiye’ye seyahat etme yönünde negatif bir uyarı yayınlamadı. Ancak gerçek durumun henüz normalde olmamasıdır. Muhtemelen bu konuda bize yardım etmenin tek yolu, Avrupa Birliği veya Birleşmiş Milletler gibi tarafsız bir uluslararası bir organın resmi güven verici bir açıklaması olabilir.” şeklinde görüş açıklandı.

 

FIBA Avrupa’nın hafta başına kadar Yunanistan ve Sırbistan başta olmak üzere Samsun’daki Avrupa Şampiyonası konusunda endişeleri olan ülkeleri tatmin edecek çözüm önerilerinde bulunması bekleniyor.

Kaynak: basketball.com.tr

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Helallik isteyen Hakan Şükür'e GS'den cevap: Parana ihtiyacımız yok

Helallik isteyen Hakan Şükür'e GS'den cevap: Parana ihtiyacımız yok Helallik isteyen Hakan Şükür'e GS'den cevap: Parana ihtiyacımız yok.Galatasaray, Hakan Şükür'ün aidat ödeme isteğine "Galatasaray'ın senin parana ihtiyacı yok. Helallik istiyorsan, git bir yere bağış yap." karşılığını verdi.

Galatasaray Sicil Kurulu üyesi Mesut Karaarslan, istifa etti

Galatasaray Sicil Kurulu üyesi Mesut Karaarslan, istifa etti Galatasaray Sicil Kurulu üyesi Mesut Karaarslan, istifa etti. Galatasaray Sicil Kurulu üyesi Mesut Karaarslan, FETÖ'cü Hakan Şükür ve Arif Erdem'in kulüpten ihraç edilmesinin ardından istifa etti.

FETÖ'cü Hakan Şükür canlı yayın bağlanmak istedi

FETÖ'cü Hakan Şükür canlı yayın bağlanmak istedi FETÖ'cü Hakan Şükür canlı yayın bağlanmak istedi. Beyaz Futbol moderatörü Ertem Şener, ''Hakan Şükür canlı yayına bağlanmak istiyormuş. Burası ne Almanya ne de Hollanda, buraya hainler bağlanamaz' dedi.

Ertem Şener, Hakan Şükür'e fena salladı: Buraya hainler bağlanamıyor

Ertem Şener, Hakan Şükür'e fena salladı: Buraya hainler bağlanamıyor Ertem Şener, Hakan Şükür'e fena salladı: Buraya hainler bağlanamıyor. Beyaz TV'de ekrana gelen Beyaz Futbol programına telefonla bağlanmak isteyen Hakan Şükür'e Ertem Şener, "Buraya hainler bağlanamıyor" diyerek tepki gösterdi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET