• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

AMAZON KADINLARI SAMSUN'UN TERME İLÇESİNDE Mİ YAŞADI?

Amazon kadınları Samsun'un Terme ilçesinde mi yaşadı? Amazonların anavatanın Samsun'un Terme olduğuna ilişkin en büyük kayak ünlü tarihçi Homeros, İlyada destanında yer alıyor.

18 Haziran 2016 Cumartesi 10:51
Amazon kadınları Samsun'un Terme ilçesinde mi yaşadı?

Karadeniz Bölgesi'nin en büyük metropol şehri Samsun'un turizm potansiyelleri, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gün ışığına çıkarılmaya devam ederken, antik dönemde yaşadıklarına inanılan Amazonların anavatanın Terme olduğuna ilişkin tartışmalara son noktayı Başkan Şenol Kul koydu. Kul, "Amazonların Terme'de yaşadığını ben değil ünlü tarihçi Homeros söylüyor. Bence tartışılacak bir konu yok" dedi

 

HOMEROS İLYADA’DA ANLATIYOR

Samsun'da ilçelerin turistik değerlerini tanıtıp yaygınlaştırmak için yatırım gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, tarih boyunca birçok medeniyetin hüküm sürdüğü Terme'de savaşçı Amazon kadınları efsanesini turizme kazandırıp uluslararası Simenit Gölü ve Thermodon Çayı bölgesine yerleştikleri bilinen Amazon kadınları efsanesi, uluslararası turizme hazırlanması gerektiğini dile getirdi. Kul, "Dünyaca ünlü efsanenin Terme sahillerinde cereyan etmiş olduğuna dair birçok tarihçinin kanaati, ilçeyi turizm potansiyeli haline getirdi. Uzun yıllardır Simenit Gölü ve Thermodon Çayı bölgesi çok sayıda bilim adamının araştırmalarına sahne oldu. Amazonların burada yaşamadığına ilişkin iddialar bence bilimsel değil. Çünkü Amazonların Terme'de yaşadığını ben değil M.Ö. 8. yüzyılın ikinci yarısında yaşayan İyonyalı ozan Homeras, İlyada destanında Amazon kadın savaşçıların ilk kez ilçenin Thermodon Çayı kıyısına yerleştikleri ve Thamiskyra kentini kurduklarından söz ediyor" diye konuştu.

 

 

RUS BİLİMADAMI DA KABUL ETTİ

UNESCO Yönetim Kurulu Üyesi ve Amazon kadınları araştırmacısı Rus Bilim Adamı Litvin Vitaly'nin de Amazon kadınlarının Terme'de yaşadıklarını kabul ettiğini ve Rusça kitaplarında da tüm Amazon kadınlarının dünyaya Terme'den yayıldıklarının dile getirildiğini anlatan Şenol Kul, "Şu anda elimizde belgeler var. Sadece arkeolojik kazı eksikliği söz konusu. Bu bölgedeki köylülerimiz Simenit gölü civarında sular çekildiğinde kalıntıların gözle görülebildiğini ifade ediyorlardı. Bodrum Su Altı Araştırma Müzesi'nden dalgıçlar geldiler ancak gölün tabanı balçık olduğu için araştırmalarını yapamadılar. Efes arkeolojik kazılarla 1867'de bulundu. Efes daha önce yok muydu? Bu nedenle biz de arkeolojik kazı yapılmadığı için Amazonlar burada yaşamadı diyemeyiz" diye konuştu.

 

 

AMAZON EFSANESİ NEDİR?

Samsun'un en büyük ilçelerinden biri olan Terme, aynı zamanda köklü bir tarihe sahip. Tarihi milattan önce 1000 yılına kadar uzanan ilçenin adını Termisus, Thermodon ve Amazon savaşçı kadınların kurduğu Thamiskyra'dan aldığı rivayet ediliyor. Yerli halkı Gaskalar'dan olup ilçe sırasıyla Hititler, Frigler, Med'ler, Persler, Romalılar, Bizans Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti ve Canik Beyliği'nin hakimiyet sürdüğü coğrafya oldu. Onlarca uygarlığa rağmen Terme, günümüzde ise en çok Amazon savaşçı kadınlar efsanesi ile tanınıyor.

 

 

BU COĞRAFYADA YAŞADILAR

M.Ö. 8. yüzyılın ikinci yarısında yaşayan İyonyalı ozan Homeras, İlyada destanında Amazon kadın savaşçıların ilk kez ilçenin Thermodon Çayı kıyısına yerleştikleri ve Thamiskyra kentini kurduklarından söz ediyor. Efsaneye göre ellerinde mızrakları, omuzlarında ok ve yayları ile erkeklerden oluşmuş Yunan ordularıyla amansızca savaşan ve ok atmalarını engellemesin diye sağ göğüslerini kesen Amazon kadınları, bu coğrafyada uzun süre hayat sürmüş. Bazı tarihçiler efsanenin bu bölgede yaşandığına dair benzer görüş belirtirken, geçen yıl ilçeye gelen UNESCO Yönetim Kurulu Üyesi ve Amazon kadınları araştırmacısı Rus Bilim Adamı Litvin Vitaly, bu savaşçı kadınların Terme'de yaşadıklarını kabul ettiğini açıklamıştı.

 

Kaynak: gazetegerçek

Tarih Marih yok

Osman Şimşek
19 Haziran 2016 Pazar 13:15

Madem o kadar köklü bir tarih var, milattan önceden kalan bu kalıntılar için neden hiç kazı çalışmaları yapılmıyor? Çünkü işlerine gelmiyor. Samsunun tarihi falan yok, geçin bu işleri.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Samsun’da Şeyh Sadi Tekkesi Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesinin açılışı yapıldı

Samsun’da Şeyh Sadi Tekkesi Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesinin açılışı yapıldı Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Şeyh Sadi Tekkesi Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi’nin açılışı yapıldı.

İnşaat kazısında tarihi hamam bulundu

İnşaat kazısında tarihi hamam bulundu Bursa'nın İznik ilçesinde inşaat sondajı yapıldığı sırada Roma Dönemi'ne ait bir evin hamam kalıntıları ortaya çıktı.

Kut-ül Amare Kuşatması nedir? Kut-ül Amare zaferinin yıl dönümü

Kut-ül Amare Kuşatması nedir? Kut-ül Amare zaferinin yıl dönümü Kut-ül Amare Kuşatması nedir? Kut-ül Amare zaferinin yıl dönümü. Kut Bayramı olarak kutlanan Kut-ül Amare Muharebesinde neler oldu. Kut'ül Ammare Muharebesinin bilinmeyenleri..

İşte Atatürk'ü 19 Mayıs 1919'da Samsun'a getiren Bandırma Vapuru'nun kaptanı

İşte Atatürk'ü 19 Mayıs 1919'da Samsun'a getiren Bandırma Vapuru'nun kaptanı İşte Atatürk'ü 19 Mayıs 1919'da Samsun'a getiren Bandırma Vapuru'nun kaptanı. Atatürk'ü Samsun'a getiren Bandırma Vapuru'nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu kimdir.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET