• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BAFRA İLÇESİNDE 400 YILLIK TARİHİ KEMERİN YIKIMINA SAMSUN CHP'DEN TEPKİ

Bafra ilçesinde 400 yıllık tarihi kemerin yıkımına Samsun CHP'den tepki. Samsun'un Bafra ilçesinde bulunan Bedesten Çarşısında 17'inci yüz yıl dönemine ait 400 yıllık tarihi kemerin yıkımına CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz tepki gösterdi.

10 Mayıs 2017 Çarşamba 13:13
Bafra ilçesinde 400 yıllık tarihi kemerin yıkımına Samsun CHP'den tepki

Samsun'un Bafra ilçesinde bulunan Bedesten Çarşısında 400 yıllık tarihi kemer, bir kuyumcu dükkanının restorasyon çalışmaları sırasında kepçe ile yıkılmıştı. Tarihi kemerin yıkılmasına ise Cumhuriyet Halk Parti Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz'den tepki geldi. 

 


CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz, yaptığı açıklamada Bafra ilçesinde tarihi kemerin kuyumcu dükkanı restorasyon çalışmaları sırasında kepçe ile yıkılmasını eleştirerek "Bafra Belediyesi, gözünün önünde gerçekleşen bu tarih kıyımına neden sessiz kaldı? Bafra Kaymakamlığı, 400 yıllık bir tarihin yok edilmesine neden müdahale etmedi? Devlet kurumları uyuyor mu? Tüm Bafralıların, bu tepkiyi göstermeye hakkı var.  Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün, konuyla ilgili bir açıklama yaptığını öğrendik. Geç kalınmış bir açıklama olarak değerlendiriyoruz. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün, önleyici görevi de vardır. Bu kurumun, olay geçip bittikten sonra açıklama yapması, basit bir vatandaş tepkisi niteliğindedir ki, önleyici görevin rafa kalktığı anlamını taşımaktadır. Gerekli cezai işlemlerin yapılacağının deklaresi ötesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün, ilçedeki idari birimlerle koordineli olarak bu yıkımı engellemesi gerekirdi. Dört yüz yıllık bir tarih yıkılıyor ve bu olay burnunuzun dibinde yaşandığını halde haberiniz olmuyorsa, bu da vahim bir durumdur. Müdürlükten ve Belediye'den onay alınmadan böyle bir işe girişmek, devlet kurumlarının varlığına rağmen böyle bir karar alıp uygulamak, devletin zaafını yoklamak anlamına gelir ki maalesef yaşanılan olay, böyle bir otorite boşluğunun varlığını da ortaya koymaktadır. Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulundan da bir açıklama bekliyoruz. Samsun Valiliği de konunun üzerine gitmelidir. Şimdi yapılacak olan şey, ihmali olanların üzerine gitmek ve gerekli hukuki süreci başlatmaktır. İhmali olan kurumların da bu noktada soruşturmaya dahil edilmesi gerekir. Her ne kadar yıkılan tarihi kemeri geri getiremese de, bundan sonrası için tarihi eserlerin korunması noktasında caydırıcı bir sonuç ortaya çıkmış olur" dedi.

 

Öte yandan Samsun Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarihi kemerin yıkımı ile ilgili yaptığı açıklamada konuyla ilgili kendilerine bilgi aktarılmadığını, yıkımın yapılması ile ilgili ise kurumlarının bir izni olmadığını belirterek, olayla ilgili cezai işlem yapılacağını belirtti.

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun Kalesi'nin 825 yıllık tarihi surları tuğla ile örüldü

Samsun Kalesi'nin 825 yıllık tarihi surları tuğla ile örüldü Samsun Kalesi'nin 825 yıllık tarihi surları tuğla ile örüldü. Samsun'un Danişmendliler  döneminde yapılan kalesine ait tarihi surlar tuğlalarla örüldü.

KÖŞE YAZARLARI