• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN KALESİ'NİN 825 YILLIK TARİHİ SURLARI TUĞLA İLE ÖRÜLDÜ

Samsun Kalesi'nin 825 yıllık tarihi surları tuğla ile örüldü. Samsun'un Danişmendliler  döneminde yapılan kalesine ait tarihi surlar tuğlalarla örüldü.

06 Mayıs 2017 Cumartesi 15:00
Samsun Kalesi'nin 825 yıllık tarihi surları tuğla ile örüldü

Samsun'da Büyük Postahane ile Telekom binasının arasında kalan Samsun Kalesine ait tarihi surlar tuğlalarla örülerek adeta yok edildi.

 


Samsun Kalesine ait tarihi surlar, çarpık yapılaşmanın kurbanı oldu. Danişmendliler döneminde 1192 yılında yaptırılan Samsun Kalesi'nin surlarına ait bir bölüm bugün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.  


Samsun Saathane Meydanında yapılan kazı çalışmaları sırasında tarihi Samsun Kalesi'ne ait surları bulunmuştu. Samsun Büyük Cami yanında da Samsun Kalesi'ne ait surlar yer alırken Büyük Postane ile Telekom binasının arasında kalan alanda tarihi Samsun Kalesine ait surlar tuğla örülerek adeta yok edildi. 

 

 

Danişmendliler döneminde yapılan Samsun Kalesi'nin içerisinde iki mescit, bir cami ile birlikte evler bulunuyordu. Evliya Çelebi 1640'lı yıllarda Samsun'a yaptığı seyahatte Samsun Kalesinden bahsetmişti. Tarihi Samsun Kalesi 1869 yılında yaşanan büyük yangına kadar ayaktaydı. Samsun'da 1869 yılında yaşanan yangın sonrası Samsun Kalesinin surları yıkıldı. 

 

Zaman içerisinde kalenin bulunduğu bölgede yapılaşmalar oluştu. Samsun Büyük Cami civarında yapılan inşaat çalışması sırasında da kaleye ait surlar bulununca burada yapılan çalışmalar durdurulmuştu. Yine Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Saathane Meydanında yapılan çalışmalarda Samsun Kalesi'ne ait olduğu açıklanan kalıntılar bulundu. 

Kaynak: Samsun Kent Haber

KÖŞE YAZARLARI