• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ANDROİD TELEFON KULLANANLAR BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA: VERİLERİNİZ ÇALINIYOR

Android telefon kullananlar büyük tehlike altında: Verileriniz çalınıyor! Daha önce de sık sık teknoloji dünyasını yakından ilgilendiren Android açıkları ile ilgili açıklama yapılmıştı. Bu seferde aynı uyarı Kryptowire adlı güvenlik firmasından geldi. İddiaya göre yazılımda bulunan uygulama çeşitli içerikleri başka sunculara göndererek casusluk yapıyor.

17 Kasım 2016 Perşembe 14:28
Android telefon kullananlar büyük tehlike altında: Verileriniz çalınıyor

Android telefon kullananlar büyük tehlike altında: Verileriniz çalınıyor! Daha önce de sık sık teknoloji dünyasını yakından ilgilendiren Android açıkları ile ilgili açıklama yapılmıştı. Bu seferde aynı uyarı Kryptowire adlı güvenlik firmasından geldi. İddiaya göre yazılımda bulunan uygulama çeşitli içerikleri başka sunculara göndererek casusluk yapıyor.

 

Android mobil işletim sistemi yine bir güvenlik açığıyla gündeme geldi. Daha önceden de bir çok güvenlik sorunu ile karşımıza çıkmıştı. Hatta bu açıklardan birisi sebebiyle geçtiğimiz aylarda yaklaşık 1 milyara yakın kullanıcı açığa çıktı. Son iddialar ise, Android tabanlı akıllı telefonların düzenli olarak Çin’e kişiyi tanımlayıcı veriler gönderdiğini belirtiyor.

 

Kryptowire adlı güvenlik firmasının gerçekleştirdiği araştırmaya göre, ABD merkezli bir akıllı telefon üreticisi olan BLU’nun bazı Android modellerinin Shanghai Adups Technology tarafından geliştirilen bir önyüklü uygulama ile geldiğini ortaya çıkardı. Bu uygulamanın SMS, lokasyon bilgisi ve arama kayıtları gibi kullanıcı verilerini her 72 saatte bir Çin merkezli sunuculara aktarması olayın önemli kısmı.

 

Adups Technology ise kablosuz iletişim ile firmware (FOTA) sağlayan en büyük şirketlerden birisi olarak tanımlanıyor. Takip uygulamasının kullanıcı tabanının ise 700 milyona yaklaştığı belirtilirken, bu uygulamanın hangi amaca hizmet ettiği konusu belirsiz. Öte yandan ne olursa olsun, böyle bir verinin kullanıcıların bilgisi dışında toplanması büyük bir sorun yaratıyor.

 

Kryptowire’ın cihazlarında bu uygulamayı tespit ettiği BLU’dan edindiği bilgiye göre, şirket bu durumun ortaya çıkmasından sonra güvenlik sorununu yaratan üçüncü parti uygulamayı hızla ortadan kaldırmış durumda. Bu uygulamanın sınırlı sayıdaki BLU marka mobil cihazda yer aldığının da altı çiziliyor.

 

ABD’deki Adups yetkilisi ise, yazılımın kazara BLU akıllı telefonlarda yer aldığını ve sadece Çin’deki spam’cıları tespit etmek amacıyla tasarlandığını dile getiriyor.

 

Bu güvenlik riskinde BLU ön plana çıkmış olsa da bütçe dostu Android akıllı telefon alanların risklerin farkında olması gerektiğinin altı çiziliyor. Bu cihazlara güncellemelerin sıklıkla gelmediği de hatırlatılıyor.

 

ANDROİD NEDİR?

 

Teknoloji çağının en çok tercih edilen telefonlarından olan Android kökenli telefonlar kullanışlı olmasıyla birçok kullanıcının gönlünde taht kurmuştur. En çok kullanılmasına karşın hala Android nedir? Bilmeyen kullanıcılar bulunmaktadır. Kullandığı cihazın kökenini, ,işletim sistemini bilmemek karşılaşılan sorunların çözümünü uzatmaktadır. Şimdi dilerseniz Android hakkında kısa bilgi verelim. Bilindiği üzere birçok telefon artık Android uyumludur. Bugün hep çok kullanıcı Android sayesinde telefonunu istediği şekilde rahatlıkla kullanabilmektedir.

 

Android, Google tarafından geliştirilmiş olup milyonlarca kişi tarafından kullanılan dev bir işletim sistemidir. Android işletim sistemleri cep telefonları ve tabletlerde bulunmaktadır. Linux işletim sistemi çekirdeği kullanılmıştır. Bu sayede Android ’in taban yapısını oluşturmaktadır. Apk uzantısını desteklemektedir. Android kökenli telefonlar birçok açıdan kullanışlı cihazlardır. Android ne işe yarar diye soranlar olacaktır. Bu konuyu da açıklık getirmek gerekirse her şeyden önce Android uyumlu telefonlar farklı uygulamaların kullanılabilir olmasına öncelik tanıyor. Özellikle Java destekçisi olması telefon ve tablet kullanıcılarının en dikkat ettiği özelliklerden biri haline gelmektedir. Android kökenli her telefon ve tablet birçok uygulamanın çok rahatlıkla çalıştırıp kullanılmasına olanak tanımaktadır. Bunun yanı sıra Android telefon kullanmanın avantajlarından biri de uygulamaları ücretsiz olarak kullanma hakkı vermesidir. Binlerce uygulamayı hiçbir ücret dahi ödemeden kullanmak mümkündür. Android sürümleri bakımından da kendini gün geçtikçe geliştiren bir işletim sistemidir. Sürümlerle birlikte telefonu kullanma şeklide daha pratik hale gelmiştir. Android sürüm isimlerini genellikte tatlı ve şekerlerden almıştır. Böylede ilginç bir yanı vardır. Android nasıl bir sistemdir? Bilmeyenler için bir kez daha vurgulamakta fayda vardır. Android’in beyni beş parçadan oluşmuştur. En önemli bölümü ise Linux adı verilen çekirdeğidir. Telefonun güvenliği ve hafızası Linux tarafından korunur. Android Runtime, Kütüphane, Uygulama Çatısı ve Uygulama Katmanı ise diğer bölümlerini oluşturmaktadır.

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8!

Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8! Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8! iPhone 8 fena geliyor; her geçen gün de yeni görüntüler internete düşüyor. İşte hiç görmediğiniz ve tasarımı epey konuşulacak iPhone 8'in o konsept görüntüsü...

ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi

ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi. Trump yönetimi, 10 uluslararası havalimanından Amerika'ya yapılan uçuşlarda yolcu kabininde elektronik cihaz yasağı getirdi. THY, yasağın İstanbul'da da geçerli olduğunu duyurdu.

YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor

YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor. You Tube o özelliğini kaldırıyor. YouTube'de video izlerken karşımıza çıkan ve sinir bozan ek açıklama desteği kalkıyor.

Toshiba Nükleer Enerji işinde zarar etti

Toshiba Nükleer Enerji işinde zarar etti Toshiba Nükleer Enerji işinde zarar etti. Toshiba, milyarlarca dolar zarar yazdığı nükleer enerji işinden çıkmayı planlıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET