• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

İPHONE 7'DE KULAKLIK GİRİŞİNİN OLMAYIŞI KULLANICILARIN TEPKİSİNE NEDEN OLDU

iPhone 7'de kulaklık girişinin olmayışı kullanıcıların tepkisine neden oldu. iPhone 7 özellikleri nelerdir? iPhone 7 teknik özellikleri nelerdir? iPhone 7 satış fiyatı ne kadar olacak?

13 Eylül 2016 Salı 18:29
iPhone 7'de kulaklık girişinin olmayışı kullanıcıların tepkisine neden oldu

iPhone 7'de kulaklık girişinin olmayışı kullanıcıların tepkisine neden oldu. iPhone 7 özellikleri nelerdir? iPhone 7 teknik özellikleri nelerdir? iPhone 7 satış fiyatı ne kadar olacak?

 

Apple'ın geride bıraktığımız hafta resmen tanıttığı iPhone 7'de kulaklık girişinin olmayışı eleştirilmeye devam ediyor. Ortalama 4 bin liradan satışa çıkacak telefon şarj edilirken aynı zamanda kulaklık takılamayacak. Bu şekilde kullanabilmek için Apple'dan ekstra aparat satın almak gerekiyor...

 

Teknoloji dünyasında geride bıraktığımız hafta en çok konuşulan konu iPhone 7'nin tanıtımı ve telefonun özellikleri oldu. Şüphesiz bu özellikler arasında en çok dikkat çekenlerden biri de, iPhone 7'de 3.5mm kulaklık girişinin olmayışıydı...

Apple nihayet iPhone 7'yi ayın 7'sinde tanıttı... Milyonların uzun zamandır beklediği Apple'ın yeni amiral gemisine dair detayların çoğunu esasen biliyorduk. Lakin bu bilgiler sızıntıdan ibaret olduğu için, resmi tanıtımdan önce net bir şey söylemek mümkün olmuyor.16GB iPhone tarihe karışıyor! Sözü fazla uzatmadan iPhone 7'nin detaylarına geçelim. 

 

Apple, beklenenin aksine 2 model tanıttı. Bildiğimiz üzere sızıntı bilgiler arasında 3. model olarak iPhone 7 Pro'nun tanıtılacağı açıklanmıştı. Lakin bu bilginin doğru olmadığı anlaşılmış oldu. Tanıtımda iPhone 7 ve 7 Plus gün yüzüne çıktı. 2 modeli de derinlemesine inceleyeceğiz. Öncelikle iPhone 7'den başlayalım...Yeni iPhone'daki en büyük değişiklik olarak hafıza arttırımını gösterebiliriz. Zira bu zamana kadar ısrarla 16GB depolama alana sahip iPhone üretmeye devam eden Apple, artık 16GB'ı rafa kaldırdı. 

 

iPhone 7'lerin minimum depolama alanı 32GB. Dilerseniz 128 ve 256GB'lık iPhone 7 sahibi de olabilirsiniz.Dizayn iPhone 6s ile neredeyse aynıSızıntı fotoğraflardan da anladığımız gibi, iPhone 7'nin tasarım anlamında çok büyük değişiklikler getirmeyeceğini belirtmiştik ki öyle de oldu. iPhone 7'de anten çizgilerinin uç kısımlara alındığı dikkat çekiyor. 

 

Kamera lensinin de büyüdüğünü belirtelim. Telefonun ön yüzünde ise selefine göre neredeyse hiç fark yok.En büyük değişimin renklerde olduğunu söyleyebiliriz. iPhone 7 iki yeni renkle geliyor: Jet siyah ve siyah. Parlak bir görünüme sahip jet siyah renginin hayli dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Diğer siyah rengi ise, uzay grisinin yerini almış gibi görünüyor.iPhone 7 suya ve toza dayanıklıKulaklık girişinin kalkmasından dolayı yeni iPhone'un suya ve toza dayanıklı olacağı yorumları yapılıyordu. 


Beklendiği gibi iPhone 7 IP67 sertifikasına sahip. Yani belli bir derinliğe ve süreye kadar su ve toz geçirmiyor. iPhone 7 böylece iPhone ailesinin suya ve toza dayanıklı ilk üyesi oldu.iPhone 7'nin kamerası muazzam!Apple iPhone 7 ve Plus'ın kamerası için hayli mesai harcamış. Zira 6s'e göre en büyük değişim kamerada görünüyor. iPhone 7'nin kamerasında Optik İmaj Sabitleyicisi (OIS) bulunuyor. Önceki nesle göre %60 daha hızlı çalışan yeni kameraya 4-LED'li doğru tonlamalı flaş eşlik ediyor.Bugüne kadarki en iyi iPhone kamerası olarak değerlendirilen bu kamera, ISP özelliği sayesinde fotoğrafları katmanlara ayırarak tek tek işliyor ve bu işlemi sadece 25 milisaniyede yapıyor. 


Ayrıca 6s'te olduğu gibi yine canlı fotoğraf özelliği de mevcut.Selfie kamerasına baktığımızda ise 7-megapiksellik geniş açılı bir ön kamera karşımıza çıkıyor. HD selfie kamerası, otomatik imaj sabitleyici özelliğine sahip.Tüm bu özelliklere ek olarak iPhone 7 Plus'ta çift 12-megapiksel kamera bulunuyor. Bu kameranın bir lensi telefoto olarak adlandırılıyor. 10X optik zum yapabilen bu kamera, özellikle yakın çekimlerde kusursuza yakın performans gösteriyor. 


Yani iki lensten birisi için geniş çekim, diğeri için de optik zumlu çekim için tasarlandığını söyleyebiliriz.Resmi: Kulaklık girişi yokAylardır söylediğimiz gibi iPhone 7, 3.5mm kulaklık girişi olmadan geliyor. Resmi tanıtımın ardından bu bilgiyi gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Kulaklık girişi bundan böyle lightning bağlantı portundan sağlanacak.Apple'ın bu tanıtımda herkesi tanıttığını söyleyebiliriz. Zira kutu içeriğinde 3.5mm adaptörü olacağı açıklandı. Bildiğimiz gibi Apple genellikle bu aksesuarları ekstra satarak gelir elde etmeyi tercih ediyor. Lakin bu kez adaptörü kutu içeriğine dahil ederek hayranlarını sevindirmeyi başardı. 


Ekstra olarak Apple kablosuz kulaklığı Airpod'u tanıttı.Diğer taraftan iPhone 7'de ilk kez stereo ses sistemi kullanılıyor. Telefonun üst ve alt kısmından çıkan seslerle kullanıcılar stereo müzik dinleme deneyimi yaşayacak. İyileştirilmiş Apple A10 işlemciiPhone 7'lerde Apple A10 işlemci bulunuyor. Etkinlikte bu işlemcinin 4 çekirdekli olduğu, 2'sinin performans, 2'sinin de standart kullanımlar için olduğu ifade edildi. Kıyaslama açısından bakıldığında A10'un, A9'a oranla %40 daha performanslı olduğu açıklandı.


Son olarak bataryada da iyileştirme olduğunu söyleyebiliriz. iPhone 7'nin bataryası, normal kullanımda 6s'e göre 2 saat daha fazla gidiyor. iPhone 7 Plus'ın bataryası ise 6s Plus'a göre 1 saat daha fazla kullanılabiliyor.İşte iPhone 7 ve 7 Plus'ın detaylı teknik özellikleri: İşletim sistemi: iOS 10 Boyutlar: 138.3 x 67.1 x 7.1 mm / 138 gr ağırlık Ekran: 4.7-inç 750 x 1334 LED-backlit IPS LCD ekran / %65.6 ekran-gövde oranı İşlemci: Apple A10 Fusion (4 çekirekli)RAM: 2GB Depolama alanı: 32/128/256 GB Arka Kamera: 12 MP, f/1.8, OIS, 4K video kayıt, Ön Kamera: 7 MP, f/2.2


Apple'ın yöneticilerinden Phil Schiller'ın tanıtım etkinliğinde yaptığı açıklamaya göre şirket, on yıllardır kullanılan 3.5mm kulaklık girişini rafa kaldırmak için böyle bir hamlede bulundu. Schiller bunun oldukça cesur bir karar olduğunu ifade etti.


3.5mm kulaklık girişinin kaldırılmasının cesur bir karar olduğu doğru fakat ne kadar kullanışlı olduğu tartışılır. Zira bağlantı portu sayısının 1'e düşmesiyle, günlük hayatta sık sık yaptıklarımızı iPhone 7'de yapamayacağız.


İşte kulaklık girişi olmayan iPhone 7'de yaşanacak sorunlar:
> iPhone 7 şarj edilirken kulaklık takamazsınız
> Kulaklık takılıyken telefonu şarj edemezsiniz
> Araçta iPhone 7'yi şarj ederken AUX bağlantısı yapamazsınız
Elbette bu örnekler çoğaltılabilir. Sözün özü iki işi bir arada yapamıyorsunuz. Tabii önceki haberlerimizde de belirttiğimiz üzere Apple aksesuarlardan ciddi paralar kazanıyor. Bu sorunda da yine aksesuarlar devreye giriyor.


Apple'ın orijinal ürünü Lightning Dock ile iPhone 7'yi aynı aynda şarj etmek ve kulaklıkla müzik dinlemek mümkün. Fakat bu cihaz adından da anlaşılacağı üzere bir masaüstü standı. Yani telefonun sabit durması gerekiyor. Ayrıca Apple Türkiye marketlerinde 190 liralık bir satış fiyatına sahip. Yani ortalama 4 bin lira verip satın aldığınız telefonu şarj ederken aynı anda müzik dinlemek istiyorsanız 190 lira daha ödemeniz gerekiyor.


Apple'ın dün akşam resmen tanıttığı yeni iPhone serisinin tasarım anlamında yenilikler getirmediğini belirtmiştik. iPhone 6 ile birlikte çizgilerini yavaş yavaş oturtan ABD'li teknoloji devi, tasarımda minimal değişiklikler yaparak teknik geliştirmelere ağırlık veriyor. Bunlardan biri de 3.5mm kulaklık girişinin kaldırılmasıydı. Apple'ın yöneticilerinden Phil Schiller'ın tanıtım etkinliğinde yaptığı açıklamaya göre şirket, on yıllardır kullanılan 3.5mm kulaklık girişini rafa kaldırmak için böyle bir hamlede bulundu. 

Bu doğrultuda bildiğimiz üzere yeni iPhone'lar ile birlikte lightning çıkışlı yeni nesil kulaklıklar geliyor. Ayrıca 3.5mm çıkışı lightning çıkışa çeviren aksesuar da kutu içeriğine dahil ediliyor. Tüm bunların yanı sıra Apple, kablosuz kulaklığını gün yüzüne çıkardı. AirPods olarak adlandırılan bu kulaklık, tasarım açısından Apple'ın hali hazırda kullandığı EarPods'a oldukça benziyor. 

Hatta EarPods'un kablosuz hali desek yanlış olmaz. AirPods kolay kullanımıyla dikkat çekiyor. Üzerinde hiçbir tuş bulunmayan bu kulaklığı iPhone'a yaklaştırdığımızda otomatik olarak eşleşiyor. Kulaklığa iki kez dokunulduğunda ise otomatik olarak Siri devreye giriyor. Eski kulaklığın kablo çıkışının olduğu yerde, AirPods'da mikrofon bulunuyor. 


Bu sayede telefon görüşmeleri ve Siri ile iletişim kulaklık üzerinden yapılabiliyor. AirPods'un çalışmak için şarja ihtiyaç duyduğunu belirtelim. Lakin tek şarj ile 5 saat kullanılabiliyor. Ayrıca şarj etmek de çok kolay. Saklama kabına koyduğunuzda AirPods otomatik olarak şarj oluyor. Tasarımını bir kenara bırakırsak AirPods'un oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. 

Tabii ki bu ürün kutu içeriğine dahil değil. Apple, kablosuz kulaklığı 159 dolardan satıyor. Ülkemizdeki satış fiyatı ise 779 lira. İşte Apple'ın yeni akıllı saati iPhone 7 resmen tanıtıldı!

Bildiğimiz üzere Apple, iPhone 7 etkinliğinde kablosuz kulaklığı AirPods'u da tanıtmıştı. Bu da alternatif bir çözüm gibi görünüyor fakat bu ürün ise 780 TL gibi uçuk bir rakama satılıyor. Yani Apple'ın kablosuz kulaklığını alabildiğiniz fiyata ortalama bir Android akıllı telefon satın alabilirsiniz.

Kaynak: Yeni Şafak

DİĞER HABERLER

Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8!

Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8! Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8! iPhone 8 fena geliyor; her geçen gün de yeni görüntüler internete düşüyor. İşte hiç görmediğiniz ve tasarımı epey konuşulacak iPhone 8'in o konsept görüntüsü...

ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi

ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi. Trump yönetimi, 10 uluslararası havalimanından Amerika'ya yapılan uçuşlarda yolcu kabininde elektronik cihaz yasağı getirdi. THY, yasağın İstanbul'da da geçerli olduğunu duyurdu.

YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor

YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor. You Tube o özelliğini kaldırıyor. YouTube'de video izlerken karşımıza çıkan ve sinir bozan ek açıklama desteği kalkıyor.

Toshiba Nükleer Enerji işinde zarar etti

Toshiba Nükleer Enerji işinde zarar etti Toshiba Nükleer Enerji işinde zarar etti. Toshiba, milyarlarca dolar zarar yazdığı nükleer enerji işinden çıkmayı planlıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET