• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA İNSANLAR SOKAK SOKAK POKEMON ARIYOR

Samsun'da insanlar sokak sokak pokemon arıyor! Dünyada yeni çılgınlık olarak tanımlanan ‘Pokemon Go’ oyunu, Samsun'da büyük bir hayran kitlesine ulaştı. Samsun'da sosyal medya üzerinden anlaşan gruplar, Tütün İskelesi başta olmak üzere Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek toplu olarak Pokemon Go oyunu bile oynuyorlar

14 Temmuz 2016 Perşembe 10:06
Samsun'da insanlar sokak sokak pokemon arıyor

Piyasaya sürülen cep telefonu Oyunu ‘Pokemon Go’, henüz Türkiye’de resmi olarak yayınlanmamasına rağmen yoğun ilgi görüyor. Oyunu çeşitli yollarla indiren gençler, sokak sokak gezerek Pokemon arıyor. Samsun'da da oyunu indiren ve kısa sürede oyuna alışan gençler, sokak sokak gezerek birlikte hayali canlıları arıyorlar.

 

BİZ POKEMON İLE BÜYÜDÜK

Buldukları Pokemonları geliştirmek için de belirli noktalarda bulunan merkezlere giden gençler, oyunun Türkiye’de de kullanıma sunulmasını bekliyor. Samsun'da Pokemon oyununu oynayan gençlerin büyük bir çoğunluğu 1990 ve 2000 doğumlu olanlar. Aralarında ziraat mühendisi, bilgisayar mühendisi, öğretmenler olanlar bile var. Pokemon çizgi filmini izleyerek büyüdüklerini belirten bu gençler, oyunun bu derece ilgi görmesinin de o yıllarda Pokemon'a duydukları ilgiden kaynaklandığını belirtiyorlar.

 

 

UMARIM YASAKLAMAZLAR

Oynadıkları oyun hakkında bilgi veren gençler, oyunun insanları yürümeye teşvik ettiğini belirtiyorlar. 26 yaşındaki Burak, “Evde oturarak oynanan oyunlardan, kulaklığı takıp Mouse (fare) elimizde saatlerce oynadığımız bir oyun değil. Hemen hemen 10-15 kişilik gruplar halinde oynuyoruz bu oyunu. Toplanıyoruz ve günlük yaklaşık 15 kilometre yol yapıyoruz, yürüyerek. Sanırım spor oluyor, ayrıca sosyalleştiren bir oyun. Ülkemize yeni giren bir oyun, dünya üzerinde de yeni bilinen bir oyun ama ileride çok büyüyecek. Sanırım birileri ‘Pikachu’ olup da atlamaz, Pokemon çizgi filmini yasakladıkları gibi oyununu da yasaklamazlar” dedi.

 

YENİ ARKADAŞLAR EDİNİYORUZ

Oyunu oynayanların Facebook sayfası üzerinden iletişim halinde olduğunu aktaran Berk ise, haberleşerek belirli noktalarda gün içerisinde buluştuklarını ve Pokemon arayıp geliştirmeye çalıştıklarını bildirdi. Oyun sayesinde birçok yeni arkadaş da edindiklerini söyleyen Berk, “Pokemon’u izlemeye başladığımda ben biraz daha genç seviyesindeydim. Arkadaşlar kadar çok genç değilim ben açıkçası. Ama bizde fanatiklik durumu vardı. Yani Pokemon yayınlandığında bir arkadaşın kendini Pikachu sanıp atlamasından sonra biz bayağı hüzünlendik. Çünkü internette çok fazla olmadığı için izleyemiyorduk, oyunlarını da bilmiyorduk. Gameboy oyunları geldi onlarla biraz idare ettik. Ama şu anki oyunda herkes kendini çizgi filmdeki karakter Ash Ketchum’un yerine koyuyor. O tadı alabiliyoruz, spor salonları vardı çizgi filmde, buralarda da var. Buralara gidip savaşıyoruz, birbirimizle tatlı bir rekabet oluşuyor. Üç takım var, o Pokemonun havasını tadıyoruz. Tabiî ki bir Miyav’ımız yok, Roket Takımı’mız yok yine de çizgi filmdeki tadı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

BELEDİYEDEN ŞARJ İSTASYONU TALEBİ

Pokemonları yakalamak için sürekli hareket eden katılımcılardan yorulanlar kaldırımlarda oturarak avlarına devam ediyor. Gece yarısına kadar oyunlarına devam eden oyunculardan bazıları en büyük problemlerinin telefonların şarj sorunu olduğunu belirteyorlar. “2 saattir buradayım yüzde 55 şarjım hemen bitti” diyen bir oyuncu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın kendileri için Cumhuriyet Meydanı'na şarj istasyonu yapması önerisinde bulundu. Oyuncu, “Şarj imkanımız olursa gece de oyuna devam ederiz” dedi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8!

Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8! Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8! iPhone 8 fena geliyor; her geçen gün de yeni görüntüler internete düşüyor. İşte hiç görmediğiniz ve tasarımı epey konuşulacak iPhone 8'in o konsept görüntüsü...

ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi

ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi. Trump yönetimi, 10 uluslararası havalimanından Amerika'ya yapılan uçuşlarda yolcu kabininde elektronik cihaz yasağı getirdi. THY, yasağın İstanbul'da da geçerli olduğunu duyurdu.

YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor

YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor. You Tube o özelliğini kaldırıyor. YouTube'de video izlerken karşımıza çıkan ve sinir bozan ek açıklama desteği kalkıyor.

Toshiba Nükleer Enerji işinde zarar etti

Toshiba Nükleer Enerji işinde zarar etti Toshiba Nükleer Enerji işinde zarar etti. Toshiba, milyarlarca dolar zarar yazdığı nükleer enerji işinden çıkmayı planlıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET