• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA İNSANSIZ HAVA ARACI (İHA) ÜRETİLİYOR

Samsun'da İnsansız Hava Aracı (İHA) üretiliyor! Samsun'da yaşayan ve Türkiye’nin en genç İnsansız Hava Aracı (İHA) pilotu olan Baha Alsoy, pilotluk konusunda ezberleri bozarken, babası Cihan Alsoy insansız hava aracı ve uçak üretiyor.

18 Ekim 2016 Salı 10:19
Samsun'da İnsansız Hava Aracı (İHA) üretiliyor

Modern çağın gereklilikleri olan insansız hava araçları, pahalı bir uğraş olmasıyla bilinirken, Samsun’da girişimci Cihan Alsoy tüm ezberleri bozarak kendi imkanlarıyla insansız hava aracı, drone, helikopter ve tek ya da çift motorlu uçak üretiyor. Çizimi, tasarımı ve yazılımını tamamen kendi imkanlarıyla hazırladığı uçakları ve bilgisini, havacılığa gönül veren herkes ile karşılıksız paylaşıyor.

 

‘PAHALI BİR HOBİ AMA…’

Kendi olanaklarıyla insansız hava aracı, drone ve uçak üreten Cihan Alsoy konu hakkında Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulundu. Havacılık hobisinin genelde pahalı olduğuna dikkat çeken Alsoy, “Öncelikle bu işi sadece bir hobi olarak icra ettiğimi ve 4 yıldır bu işi yaptığımı söylemek istiyorum. Havacılık sektörü sadece Türkiye değil, tüm dünyada hızla ve emin adımlarla büyüyen bir sektör ve büyük bir ihtiyaç. Fakat havacılık hemen herkesin bildiği gibi maalesef pahalı bir uğraş. Dolayısıyla bu sektörün pahalı olması bizi başka çareler üretmeye zorluyor belki de. Havacılığın gelişebilmesi için insanların, gençlerin öncelikle uçmak ve uçuş konularına eğilimli, meraklı olması lazımdır. Bu noktada maalesef maddi bazı olanaksızlıklar bir sürü insanın hevesini kaçırmıştır. İşte bu noktada ben, hiçbir kar payı gütmeden, havacılık sevdalılarına hizmet ediyorum. Yeter ki havacılık gelişsin istiyorum. Çünkü biliyorum ki, gelecek de, istikbal de göklerdedir” şeklinde konuştu.

 

‘HER ŞEY KENDİ ESERİMİZ’

Çiziminden tasarımına, gövdesinden yazılımına kadar kendi uğraş verdiğinin altını çizen Alsoy, “Burada, bu küçücük atölyede tüm uçağı ya da tüm insansız hava araçlarını bizzat ben yapıyorum. Gövdesini özellikle Balsa ağacından ya da depron ya da keprondan yapıyorum. Sonrasında yine balsa ağacından mukavemetli çıtalarla şasiliyorum. Ve ondan sonra da tabiî ki boya ve dekoratif bazı işlemleri var. Bu noktada CNC tezgahlarından da destek alıyorum. Malum, CNC tezgahı kurmak külfetli. Tüm şasi ortaya çıktıktan sonra internet üzerinden satın aldığımız motorları gövdeye montaj yapıyorum. Tabi bu durumun tamamen statik ve hassas bazı hesapları var. Keza uçağın uçabilmesi için ise bir yazılıma ihtiyaç var. İşte bu yazılımı da burada kendimiz yüklüyoruz. Yani a’dan z’ye tüm süreçler bizim emeğimizle oluyor” dedi.

 

‘İNSANSIZ ARACI TRABZON’A KADAR GÖNDERİRİM’

Ürettiği insansız hava araçları ve uçaklar hakkında detaylı bilgiler vermeye devam eden Alsoy, ürettiği uçakların yeteneklerinden bahsetti. Alsoy açıklamasında, “Ben burada her şeyi en iyi şekilde üretiyorum. Benim genel bir prensibim vardır. Ben hayatta bir şeyi ya yapmam, yan da en kalitelisini yaparım. Benim ürettiğim uçak buradan Trabzon’a kadar tek seferde uçabilir ve geri de dönebilir. Bu imkanlarım var. Tabii ki bu uçuşu daha da uzatabilirim ama ben şuan burada, elimdeki imkanlardan bahsediyorum. Buradan Trabzon’a uçak uçurtmak mesele değil, önemli olan dünyayı gezdirebilmek” dedi.

 

‘GELECEK GÖKLERDEDİR’

İnsansız hava aracı üreten birisi olarak havacılık sektörü hakkında da açıklama yapan Alasoy, gelecek yılların tamamen havada olacağının altını çizdi. Alsoy, “Bakın ben bir şeyin altını çizmek istiyorum. Gelecek yıllar tamamen havada olacaktır. Yerle temas eden her şey ortadan kalkacaktır. Buradan insansız hava araçlarıyla birlikte istediğimiz her şeyi istediğimiz yere götürebileceğiz. Bu durum sizin hayallerinizle sınırlıdır. Örnek veriyorum, acil ilaç veya kan ihtiyacını insansız hava aracından hastanenin camından gerekli birime kadar sokabilirim. Yer yüzünde havadan hariç böyle hızlı ulaşamaz bir şey. İşte bu yüzden zaman gelecektir. Zaman ise havadadır. Ben diliyorum ki havacılık desteklensin, ülkemiz gelecekteki yerini alsın” dedi.

 

 

‘YETKİLİLERE SESLENİYORUM’

Ürettiği uçakların Samsun havacılık sektörüne katkı sunabileceğini ifade eden Alsoy yetkililerden de destek bekliyor. Hiçbir anlamda maddi beklentisinin olmadığını vurgulayan Alsoy, “Bakınız burada yapılan çalışmalar tüm Türkiye’de havacılığı aşılayabilir. İnsanlar hayranlıkla izleyebilir. Örnek vereyim, Samsun valimiz istesin 19 Mayıs törenlerinde kendi Samsun üretimi uçaklarımızla Türk Yıldızları gibi gösteri yapabiliriz. Yani Türk Yıldızlarının yaptığı gösteriyi kendi insansız uçaklarla yapabiliriz. Samsun’da bu uçakları gösteri amaçlı uçurabilecek mükemmel yetenekli insanlar var. Bunu yaparsak Samsun olarak tüm Türkiye’de öne çıkarız. Bu konuda destek bekliyorum ve tekrar hatırlatayım, benim veya bizim hiçbir maddi beklentimiz yok. Tek isteğimiz devletimiz diğer medeniyetler yanında havacılık sektöründe öne çıksın. Bir de şunu mutlaka belirteyim. Bu uçakların uçması için küçük bir havaalanına ihtiyacımız var. Bunu en azından başarabilirsek bu sektör ve Samsun havacılıkta marka olabilir” şeklinde kaydetti.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Google'dan kullanıcılarına büyük sürpriz! Artık ücretsiz sunacak

Google'dan kullanıcılarına büyük sürpriz! Artık ücretsiz sunacak Google'dan kullanıcılarına büyük sürpriz! Artık ücretsiz sunacak. Google artık her hafta bedava bir uygulamayı mağazasından ücretsiz olarak kullanıcılarına sunacak. İşte Google'ın kullanıcıları sevindirecek son hamlesinin tüm detayları...

Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8!

Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8! Apple bombayı patlattı! İşte İphone 8! iPhone 8 fena geliyor; her geçen gün de yeni görüntüler internete düşüyor. İşte hiç görmediğiniz ve tasarımı epey konuşulacak iPhone 8'in o konsept görüntüsü...

ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi

ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi ABD elektronik cihaz yasağına Türkiye'yi de ekledi. Trump yönetimi, 10 uluslararası havalimanından Amerika'ya yapılan uçuşlarda yolcu kabininde elektronik cihaz yasağı getirdi. THY, yasağın İstanbul'da da geçerli olduğunu duyurdu.

YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor

YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor YouTube sinir bozan ek açıklama özelliğini artık kaldırıyor. You Tube o özelliğini kaldırıyor. YouTube'de video izlerken karşımıza çıkan ve sinir bozan ek açıklama desteği kalkıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET