• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

15 TEMMUZ ŞEHİDİ TOLGA ECEBALIN'IN EVİ MÜZE OLDU

15 Temmuz şehidi Tolga Ecebalın'ın evi müze oldu! 15 Temmuz darbe girişimi şehitlerinden Tolga Ecebalın'ın babası, oğlunun Balat'ta yaşadığı evini müze haline getirdi. Şehit babası Ecebalın, oğlunun, 'Bir gün ben gidersem boşa gitmem baba haberin olsun. Ben öyle bir giderim ki giderken bütün sokakları sallarım' dediğini söyledi.

25 Ekim 2016 Salı 12:33
15 Temmuz şehidi Tolga Ecebalın'ın evi müze oldu

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı durmak için Balat'taki evinden ayrılarak sokağa çıkan 1989 doğumlu Tolga Ecebalın, çatışmaların en yoğun yaşandığı yerlerden olan Saraçhane'de şehit düştü. Tolga Ecebalın'ın babası Tarkan Ecebalın şehit oğlunun hatıralarını her zaman yaşatmak ve her an onun anılarıyla yaşamak için oğlunun Balat'ta yaşadığı evi müze haline getirdi.

 

Baba Ecabalın tarafından müze haline getirilen evde 15 Temmuz şehidinin kullandığı her eşyası sergileniyor. Şehidin damatlık kıyafetlerinden sünnetlik kıyafetlerine kadar bütün eşyaları ziyarete açıldı. 'Oğlum bu evde yaşıyor' diyen şehit babası, müzeyi tüm vatandaşların ziyaret edebileceğini söyledi.

 

"Bu evin çatlaklarından Tolga fışkırıyor"
Şehidin babası Tarkan Ecebalın, müze haline getirdiği evin aslında bir anı evi olduğu söyleyerek "Bu evin çatlaklarından Tolga fışkırıyor" dedi. Ecebalın, "Burası bir müze gibi görünüyor ama Tolga'nın anı evi burası. Kendi yaşadığı ev, buradaki kapıları, koltuk, mutfak bu evin çatlaklalarından Tolga fışkırıyor. Boyasına kadar onun boyası. Burada Tolga var. Tolga'yla beraber 241 tane arkadaşı var. Onlar çünkü tüm vatanın evlatları oldu. Tüm vatanın anne babaları oldular. Tolga nişanlıydı. Geçtiğimiz ayın 29'un da düğünü vardı. Ama burada daha önemli bir işi çıkmış oğlumun. Annesi, kız kardeşi, eniştesi geliyoruz bu eve. Ben her gün geliyorum. Oturuyoruz, biraz sohbet ediyoruz. 'Nasılsın oğlum iyi misin?' diyorum. 'Üzülme baba' diyor. 'Biz ölmedik, şehitler ölmez' diyor. Çocuklarını anlatıyorum 'İyiler' diyorum, konuşuyoruz işte biraz. Çocukların psikoloji bozulmasın diye onları bu eve çok nadir getiriyoruz. Ama geliyorlar, oturuyorlar iki kardeş bazen ağlıyorlar ama gurur duyuyorlar babalarıyla, şeref duyuyorlar" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

"Ben öyle bir giderim ki giderken bütün sokakları sallarım"
Şehit babası Ecebalın oğlunun, Türk bayrağına sarılı şehit olmaktan daha büyük gurur ve şeref olmadığını belirterek, "Oğlum pek konuşmayı sevmeyen bir insandı. Tolga'yı yaşamak lazım aslında. Boş konuşmayı sevmezdi ama bize sürekli söylediği şey şuydu; Doğudan şehitler geldiği zaman 'işte ölüm bu' derdi. Bizim damat bir gün ona dedi ki; 'Ağabey tek bu ülkenin kaba dayısı şerefli delikanlısı sen misin böyle söylüyorsun.' Oğlum 'bu Türk bayrağına sarılı şehit olmak ne demek biliyor musun? Bundan büyük gurur, bundan büyük şeref var mı?' demişti. Allah'ım ona şehit olmayı nasip etti. Biz aile yemeği yiyorduk. Birden 'oğlum sana bir şey söyleyeceğim' dedim. 'Bir gün ben ölürsem' dedim. 'Baba yemekte mi yani ölüm' dedi. Ben de 'oğlum beni seven de var sevmeyen de var. Cenaze biraz kalabalık olur, bizim 3 kişi cenaze kaldırdığımız günler oldu' dedim. 'Evet baba' dedi. Aradan üç dakika geçince ellerini masaya koydu. 'Bir gün ben gidersem boşa gitmem baba haberin olsun. Ben öyle bir giderim ki giderken bütün sokakları sallarım' dedi. Ve oğlumun naaşını Edirnekapı şehitliğine gömerken oğluma bakmak için döndüm. Baktığımda oğlum yoktu kalabalık bin kişiye bin 500 kişiye yakındı. 'Evet oğlum dediğini yaptın, bütün sokakları salladın öyle gittin' dedim" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Bekçi başvuruları başladı! Nasıl Bekçi olunur? Şartları nelerdir?

Bekçi başvuruları başladı! Nasıl Bekçi olunur? Şartları nelerdir? Bekçi başvuruları başladı! Nasıl Bekçi olunur? Şartları nelerdir? Bekçi alımı başvuru şartları neler? Bekçi alımı başvuruları başladıBekçi alımı başvuru şartları neler merak ediliyor. Bekçi alımı başvuruları başladı. İstanbul’a lise mezunu 700 bekçi alınacak. Bekçi alımlarında KPSS şartı aranmıyor. Peki bekçi alımı başvuruları şartları neler? İşte bekçi alımı başvuruları ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklandı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklandı. Diyarbakır'da terör soruşturması kapsamında hakkında açılan davada verilen tahliye kararına itiraz edilen HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Ankara'da gözaltına alındı. Baluken tutuklandı.

FETÖ'nün Paşa lakaplı darbeci astsubayı Zekeriya Kuzu duruşmada öyle şeyler söyledi ki

FETÖ'nün Paşa lakaplı darbeci astsubayı Zekeriya Kuzu duruşmada öyle şeyler söyledi ki FETÖ'nün Paşa lakaplı darbeci astsubayı Zekeriya Kuzu duruşmada öyle şeyler söyledi ki. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından menfezde yakalanan FETÖ'nün Paşa lakaplı astsubayı Zekeriya Kuzu, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada söyledikleri ile herkesi şoke etti.

İdris Baluken, Ankara'da gözaltına alındı

İdris Baluken, Ankara'da gözaltına alındı HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET