• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

300 BİN LİRALIK TIR'I 80 BİN TL'YE SATIYOR

300 bin Liralık TIR'ı 80 bin TL'ye satıyor! Suriye ve Rusya ile sorunları yüzünden taşımacılar büyük bir krizde. Tır filosu sahibi İlyas Özpolat "28 TIR'ım var. 300 binlik TIR'ımı 80-90 bine satılığa çıkardım. Alan yok." dedi.

20 Haziran 2016 Pazartesi 12:36
300 bin Liralık TIR'ı 80 bin TL'ye satıyor

Suriye'de beş yılı aşkın süredir devam eden iç savaş, Türkiye'nin Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan gibi ülkelere yönelik ticaretini büyük oranda bitirdi. Tüm bu sorunların yanı sıraRusya ile yaşanan uçak krizi, Türk ihracatçıların en önemli pazarı konumundaki Rusya'ya ihracatı bitirme noktasına getirdi. Yaklaşık 400 bin TIR'a sahip Türkiye'de taşımacılar büyük bir krizle karşı karşıya kaldı. Özellikle Mersin, Antalya, Hatay, İzmir ve İstanbul'da iş yapamaz hale gelen birçok araç sahibi, son çareyi TIR'larını satılığa çıkarmakta buldu.

"YOK PAHASINA SATIŞ"

Kilisli İlyas Özpolat, 25 yıldır taşımacılık sektörünün içinde. Aynı zamanda Kilis'in en büyük TIR filosunun sahibi. Özpolat'a göre, Kilis'te TIR ve nakliye sektöründe çalışan 3 bin kişiden bugün 2 bin 500'ü işsiz kalmış. Kalanlar da can çekişiyor. İçinde bulundukları durumu anlatmaya kelimelerin bile kifayetsiz kalacağını söylüyor ve ekliyor: "28 TIR'ım var. 300 binlik TIR'ımı 80-90 bine satılığa çıkardım. Alan yok. 300 binlik evimi 100 bin liraya satıyorum. Alnımın teriyle şu işi kapatıp gideyim diyorum. Araçlarımız, evlerimiz para etmiyor.

Evlerimizi, arabalarımızı hükümete bırakalım. Borçlarımız kapatılsın. Bizi anadan doğduğumuz gibi bıraksın kabul. Şu anda taksitlerimizi ödeyemiyoruz. İş yok. Bankalara borcumuz var. Satıp kredi borcunu bankaya ödemek istiyorum. Kilis, Hatay derhal 6. bölge ilan edilmeli. Bize diyorlar ki sigorta primlerini, bazı vergileri 6 ay öteledik. Bu daha kötü. Bugün bin lira olan 6 ay sonra 6 bin lira olacak. Çek yazıyorduk. Artık çeklerimiz de kabul edilmiyor. Buranın geleceği belli değil deyip nakit istiyorlar. "

İŞSİZ KALAN ŞOFÖRLER GARSON OLDU

28 şoföründen sadece 6'sının kaldığını belirten Özpolat, "Sigortalarını ödeyemiyoruz, maaşlarını ödeyemiyoruz. Para yok. Pul yok. Çoğu da bu sektörü bıraktı. İnşaatçı, garson oldu. Türkiye'nin bir tane dostu kaldı mı? Kiminle ticaret yapacağız." dedi.

TIR Şoförü Bülent Mısırlı ise, "Geçen burada milletvekilleri vardı. Canlı yayındaydı. 'Doğru konuşun' dedim tak canlı yayın kesildi. Reklam arası dediler. Müdahale için yanıma geldiler. Doğruları konuşun diye bağırdım. Açız aç. Ne yapmamız gerek. " diye konuştu.

KİLİS'İN BİR ZEYTİNİ BİR DE TİCARETİ VARDI İKİSİ DE BİTTİ

TIR şoförü Sıddık Demir, "İran'a gittim geldim 25 gün sürdü. Kalan para bana 400 dolar. Sadece sigorta ve vergilere ödediğim aylık para 1500 lira. Gittiğimiz yerlerde en son biz bakılıyoruz. Ne İranımız ne Ürdün'ümüz kaldı. Şu anda Kilis'te en büyük restaurantta 3 masa oldu. Kilis'in bir zeytini bir de ticareti vardı. İkisi de bitti. " şeklinde çaresizliğini anlattı.

KRİZ ÇOK BÜYÜK, BÖYLESİNİ HİÇ GÖRMEDİK

Kilis'te IŞİD'in roketli saldırılarının ardından halkın Suriyelilere bakışı hızla olumsuz anlamda değişmiş. Kilisliler, Suriye vatandaşlarının Türklerden daha fazla hakkı olduğunu söylüyor. 'Bunu en iyi hastanelerde görürsünüz' diyorlar. Şehirde birçok dükkanın işletmesi Suriyelilere geçmiş. Öyle ki artık dikkat çekmemesi için dükkan isimlerinin Türkçe koymaya başlamışlar. Kilis'te 10 yıldır döner ve kebap dükkanı sahibi olan Mehmet Bağırsakçı artık dükkanını devredip işçi olarak çalışacağını söylüyor:

"Bütün krizleri gördük. Ama bu şekilde bir şey görmedik. Ben 18 yıldır işverenim. Artık dükkanı devredip işçi olarak çalışacağım. İŞKUR'a başvurdum. Kiralar yüksek. Sen yoksan Suriyeli var diyor mal sahibi. Şuanda Kilis'te neredeyse tüm sektörleri ele geçirdiler. Biz şikayet ettiğimizde yetkililer 'adamlar ne yapsın' diye onları savunuyor."

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Bekçi başvuruları başladı! Nasıl Bekçi olunur? Şartları nelerdir?

Bekçi başvuruları başladı! Nasıl Bekçi olunur? Şartları nelerdir? Bekçi başvuruları başladı! Nasıl Bekçi olunur? Şartları nelerdir? Bekçi alımı başvuru şartları neler? Bekçi alımı başvuruları başladıBekçi alımı başvuru şartları neler merak ediliyor. Bekçi alımı başvuruları başladı. İstanbul’a lise mezunu 700 bekçi alınacak. Bekçi alımlarında KPSS şartı aranmıyor. Peki bekçi alımı başvuruları şartları neler? İşte bekçi alımı başvuruları ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklandı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklandı. Diyarbakır'da terör soruşturması kapsamında hakkında açılan davada verilen tahliye kararına itiraz edilen HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Ankara'da gözaltına alındı. Baluken tutuklandı.

FETÖ'nün Paşa lakaplı darbeci astsubayı Zekeriya Kuzu duruşmada öyle şeyler söyledi ki

FETÖ'nün Paşa lakaplı darbeci astsubayı Zekeriya Kuzu duruşmada öyle şeyler söyledi ki FETÖ'nün Paşa lakaplı darbeci astsubayı Zekeriya Kuzu duruşmada öyle şeyler söyledi ki. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından menfezde yakalanan FETÖ'nün Paşa lakaplı astsubayı Zekeriya Kuzu, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada söyledikleri ile herkesi şoke etti.

İdris Baluken, Ankara'da gözaltına alındı

İdris Baluken, Ankara'da gözaltına alındı HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET