• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

AŞURE GÜNÜ HANGİ DUALAR OKUNUR? 2016 MUHARREM AYININ 10. GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER

Aşure günü bilindiği üzere Muharrem ayının 10. gününe denk gelen mübarek bir gündür. Aşure günü okunacak en makbul dualar nelerdir? Aşure günü neler yapılmalıdır? Aşure günü yapılacak en makbul dualar ve ibadetlerle ilgili bilgiler haberimizde.

11 Ekim 2016 Salı 20:59
Aşure Günü Hangi Dualar Okunur? 2016 Muharrem Ayının 10. günü yapılacak ibadetler

Aşure günü bilindiği üzere Muharrem ayının 10. gününe denk gelen mübarek bir gündür. Aşure günü okunacak en makbul dualar nelerdir? Aşure günü neler yapılmalıdır? Aşure günü yapılacak en makbul dualar ve ibadetlerle ilgili bilgiler haberimizde.

 

Aşure günü bilindiği üzere Muharrem ayının 10. gününe denk gelen mübarek bir gündür. Aşure günü aşure yapmak ve dağıtmak çok sevap olduğu gibi, aşure günü yapılacak bazı ibadetler ve okunacak bazı dualar vardır. Aşure günü elden geldiğince güzel davranışlarla ve ibadetlerle geçirilmelidir. Peki Aşure günü hangi dualar okunur? Aşure günü okunacak en makbul dualar nelerdir? Aşure günü neler yapılmalıdır? Aşure günü yapılacak en makbul dualar ve ibadetlerle ilgili bilgiler haberimizde.Aşure günü Nuh Peygamberin büyük tufandan kurtulduğu gün ve bir çpk önemli olyın yaşandığı gün olarak kabul edilir. Aşure günü hicri takvime göre Muharrem ayının 10. gününe denk gelir. Miladi takvime göre ise 23 Ekim 2015 cuma gününe denk geliyor. Peki şure günü nasıl geçirilmeli neler yapılmalı? Aşure gününde hangi dualar okunur? Aşure günü okunacak dualar ve aşure günü yapılması en makbul ibadetle sizlerle.
 

 

AŞURE GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER

Aşure günü eve ufak tefek erzak alınırsa ,bir sene boyunca evde bereket olur.

Enaz 10 Müslümana 1 selam veya 1 Müslümana 10 selam verilir.

Ogün fakir fukara sevindirilir.

Ogün gusletmek çok faziletlidir.

Akrabaları ziyaret ederek sılai rahim yapmak.

Zikir meclislerinde bulunmak.

Açlar doyurulur,çıplaklar giydirilir.

Hüsama namazı kılınır.

 

Husema namazı Kıyâmet günü, hak iddiâ edenlere bu namazla mukâbele edilir. Mübârek gece ve gündüzlerde kılmayı ihmâl etmemelidir.

4 rek'at bir namazdır. 4'üncü rek'atte selâm verilir. Aynen öğle namazı gibi kılınır.

1'inci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 11 İhlâs-ı şerîf,

2'nci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 10 İhlâs-ı şerîf, 3 „Kul yâ eyyühel-kâfirûn...“,

3'üncü rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 10 İhlâs-ı şerîf, 1 „El-hâkümüt-tekâsür...“,

4'üncü rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 15 İhlâs-ı şerîf, 1 Ayetü'l-Kürsî okunur.Namaz bittikten sonra dua edilir.Ve üzerinde hakkı bulunanlara hediye edilir.


AŞURE GÜNÜ OKUNACAK DUALAR

Elhamdulillahi Rabbil Alemin…Vessaletü Vessalamü Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Elahi ve Sahbihi Ecmain…

Allahümme Entel Bediyül Gadim….El Hayyul Kerim…El Hannanül Mennan…Ve Hezihi Senetün Tecidetün Es Elüke Fihel İsmete Mineşşeytanirracim….

 

Vel Avna Ala Hezihil Nefsil Emmareti Bissü İ Vel İştiğale Bima Yugarribüni İleyke Ya Zel Celali Vel  İkram…

 

Bi Rahmetike Ya Erhamer Rahimin…Ve Sallalahü Ala Seyyidina ve Nebiyyina Muhammedin Ve Ala Elahi Ve Sahbihi Ve Ehli Beytihi Ecmain…

 

Manası:

 

Hamd alemlerin RAB bi olan ALLAH a mahsustur… Salatü Selam onun biricik Rasulü Efendimiz sav ve onun aline eshabına olsun..

 

Kendinden evvel hiçbir varlık olmıyan…Varlığı,hayatı,kullarına keremi,ziyade merhameti,nimetler bagışlaması sonsuz ve devamlı olan sensin ALLAH ım…

 

İşte bu yeni yıldır ki,bu yıl boyunca huzurundan kovulmuş şeytandan beni korumanı,daima kötülüğü emreden nefsime galip olmam için yardımını ve beni sana yaklaştıran işlerle meşgul olmamı,senden dilerim..ey CELAL ve İKRAM sahibi ALLAH ım….

 

Ey Erhamur Rahimin olan Rabbim rametinin bereketiyle duamızı kabul et…

 

ALLAH ın selamı hz. MUHAMMED MUSTAFA (sav)'in ve onun alinin ashabının ehli beytinin üzerine olsun..

 

*******************************************

 

Önce 70 defa Besmele (Bismillâhirrahmânirrahîm) okunur.

 

Sonra aşağıdaki dua 70 defa okunur:

 

Hasbünallâhu ve ni’mel vekil ni’mel Mevlâ ve ni’mennasîr.

 

Bundan sonra aşağıdaki dua 7 kere okunur:


Subhânallâhi mil’el mîzani ve müntehel ilmi ve mebleğar-ridâ ve zinetel arşi lâ melce ve lâ mence minallâhi illâ ileyhi. Subhânallâhi adedeş-şefii vel-vitri ve adede kelimâtillâhit tâmmâti küllihâ es’elükes selâmete bi-rahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve lâ havle ve lâ kuvvete ill’a billâhil aliyyil azîm. Ve hüve hasbî ve ni’mel vekilü ni’mel Mevlâ ve ni’mennesîru. Ve sallallâhu alâ hayri halkıhî Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihî ecmeîn. Bi-rahmetike yâ erhamerrâhimîn.

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

HSYK kararnamesi yayınlandı: İşte Samsun'da görev yeri değişen hakim ve savcılar

HSYK kararnamesi yayınlandı: İşte Samsun'da görev yeri değişen hakim ve savcılar HSYK kararnamesi yayınlandı: İşte Samsun'da görev yeri değişen hakim ve savcılar. HSYK'nın yayınladığı 282 ile 283 sayılı adli ve idari yargı kararnamesi ile Samsun'da görev yeri değişen ve Samsun'a atanan hakim ve savcıların isim listesi şöyle..

Gazeteci Yasemin Asa, 15 Temmuz şehitlerinin hikayelerini kitap yaptı

Gazeteci Yasemin Asa, 15 Temmuz şehitlerinin hikayelerini kitap yaptı Gazeteci Yasemin Asa, 15 Temmuz şehitlerinin hikayelerini kitap yaptı. Gazeteci Yasemin Asan, 15 Temmuz’un hemen ardından acıları taze olan ailelerle görüşerek, şehitlerin hikayelerini kitaba dönüştürdü.

2017 yılı hac ücretleri ne kadar? 2017 yılı hac başvuruları nasıl yapılır?

2017 yılı hac ücretleri ne kadar? 2017 yılı hac başvuruları nasıl yapılır? 2017 yılı hac ücretleri ne kadar? 2017 yılı hac başvuruları nasıl yapılır? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2017 yılı hac ücretleri açıklandı.

iha.com.tr neden açılmıyor? İhlas Haber Ajansı hacklandi mi?

iha.com.tr neden açılmıyor? İhlas Haber Ajansı hacklandi mi? Sabah saatlerinden itibaren İhlas Haber Ajansı'ndan haber okumak için iha.com.tr'ye girmeye çalışan vatandaşlar sorunla karşılaştı. iha.com.tr neden açılmıyor? Siteye ulaşamayan vatandaşlar iha.com.tr'ye neden ulaşamadığını merak ediyor. iha.com.tr hacklandi mi? 502 Bad Gateway hatası nedir?

KÖŞE YAZARLARI

ANKET