• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BAŞBAKAN AÇIKLADI: YÜKSEK ASKERİ İDARE MAHKEMESİ VE ASKERİ YARGITAY KALDIRILIYOR

Başbakan açıkladı: Yüksek Askeri İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay kaldırılıyor. Başbakan Binali Yıldırım, grup toplantısında askeri yargının Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstereceğini açıklayarak, "Yüksek Askeri İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay'ı da kaldıracağız." dedi.

02 Ağustos 2016 Salı 16:19
Başbakan açıkladı: Yüksek Askeri İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay kaldırılıyor

Başbakan açıkladı: Yüksek Askeri İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay kaldırılıyor.  Başbakan Binali Yıldırım, grup toplantısında askeri yargının Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstereceğini açıklayarak, "Yüksek Askeri İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay'ı da kaldıracağız." dedi.

 

 

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

15 TEMMUZ'UN TAHRİBATI ONARILIYOR

"15 Temmuz'un tahribatını onarmak için olağanüstü bir gayret içindeyiz. Daha ilk saatten itibaren yurdun her köşesinde savcılarımız ahrekete geçmiş hukuk işlemeye başlamıştır. Polisimiz mücadele verirken yurdun dört bir yanında asayişin teminini gerçekleştirmiştir. Ekonomi yönetiminde asla bir sorun olmamıştır. Kahraman Türk milliet ekonomi konusunda da üzerine düşen görevi yapmıştır. Bürokrasi hiçbir şey olmamış gibi tam bir verimlilikle çalışmasını sürdürmüştür. Şehit ve gazi yakınlarının ihtiyacının karşılanması gayreti içinde olduk. Bu konudaki hassasiyetimiz devam edecek. Siyasi parti genel başkanlarıyla istişare halinde olduk. Dün de Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli'yi ziyaret ettim. Kendilerine OHAL süreciyle ilgili kapsamlı bilgi aktardım.

YENİKAPI'DAKİ BÜYÜK BULUŞMAYA DAVET

Sayın Cumhurbaşkanımız Pazar günü İstanbul'da büyük bir miting gerçekleştirecek. Bu mitinge AK Parti olarak bütün teşkilatlarımızla katılım sağlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı doğrultusunda hepimiz Yenikapı'da olacağız. Tarihin en büyük mitinginin gerçekleştireceğiz. Cumhurbaşkanımızın parti liderlerine yaptığı çağrıyı ben tekrar etmek istiyorum. Gün birlik günüdür. Dolayısıyla CHP, MHP liderlerini ve partilileri bu büyük buluşmaya davet ediyorum. Onların bu büyük mitinge gelerek dostluk, kardeşlik ve dayanışmayı en iyi şekilde göstermelerini önemli olduğunu ifade ediyorum. Düşüncelerini milletimizle paylaşmalarının önemli olduğunu düşünüyorum.

KABUS GİBİ ÇÖKMEK İSTEDİLER

En büyük tahribat ordumuz içinde ve TSK içinde yaptı. Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin anlamlı dizelerini aktarmak isterim "Mevlam görelim neyler neylerse güzel eyler" Kuranı Kerim'de de denildiği gibi sizin şer gibi gördüklerinizde hayır vardır. Sizin hayır gibi gördüklerinizde şer vardır. 15 Temmuz gecesi kabus gibi çökmek istediler. Rabbim nasıl kara kışın ardından yaz getiriyorsa 15 Temmuz şer girişimini de hamdolsun hayra tertip etti. Darbe girişiminden sonra FETÖ denilen örgüte amansız bir mücadele başlattık.

JİLETLE KAZIR GİBİ KAZIYACAĞIZ

Bu hain örgütün maskeri öyle bir düştü ki şu anda bütün Türkiye bu hainlerin gerçek yüzünü gördü. 79 milyon amansız mücadele veriyor. Bu hain örgütü ve bölücü terör örgütünü jiletle kazır gibi mübarek topraklardan kazıyacağız. Her tedbiri kararlılıkla aldık, almaya devam edeceğiz. Türkyie kelimenin tam anlamıyla uçurumun kenarından gördü. Başarılı olsaydı bugün ne anaysa olacaktı ne de hukuk işleyecekti. Gazi Meclis kapatılacak ve siyasi irade yok edilecekti. Özgür basından, ifade özgürlüğünden hiçbir eser kalmayacaktı. Devletimiz de milletimiz de uçurumun kenarından döndü. Bunu sağlayan da Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşudur.

OHAL MİLLETE DEĞİL, DEVLETE KARŞI

OHAL millete değildir. OHAL bize, kendimize ilan edilmiştir. Hükümete, devlete ilan edilmiştir. Bu darbe girişimini yapanlar, onların destekçilerinden hesap sorulması için biz kendimize OHAL ilan ettik. Millet serbest. Onlar yapması gerekeni 15 Temmuz gecesi yaptılar.

HAŞHAŞİLERİ TEK TEK TESPİT ETTİK

En küçük bir hak ihlaline müsamaha göstermeyeceğiz. Kararlı bir şekilde devlet içine nüfuz etmiş mikropları tek tek temizliyoruz. KHK ile bu virus temizliğini başlattık. Bu bağlamda FETÖ ile irtibatı bulunan 35 sağlık kurululu, 1045 eğitim kuruluşunu, 15 üniversiteyi, 29 sendikayı diğer bir deyişle ajan yuvalarını kapattık. Kamuda benzeri bir temizliği başlattık. Yargıda yine bu haşhaşileri tek tek tespit ettik. Ayrıca darbe girişiminin soruşturulması içinde yargının ve kolluğun çalışmalarını kolaylaştıracak düzenlemeleri gerçekleştirdik.

TSK içinde de kapsamlı bir temizlik hareketi başlattık. Yine terör örgütünün yayınlarına son verdik. Şehitlerimizin yakınlarına, gazilerimize de haklar getirdik. Emeklilik ikramiyesini hak kazananlara bu ikramiyelerin artırarak ödenmesine karar verdik. Yakınlarının devlette işe alınmasını kararlaştırdık.

BU DÜZENLEMELER TSK'YI ZAYIFLATMAYACAK

En büyük düzenlemeyi TSK içinde yaptık. Bu düzenlemeler TSK'yı zayıflatmayacak tam aksine daha güçlü her türlü tehdide hazırlıklı hale getirecektir. Tehdit türleri değişiyor. Silahlı kuvvetlerin bütün enerjisini asli işlerine harcaması geleceğimiz için olmazsa olmazdır.

TSK insanlık tarihinin en köklü ordularından biridir. TSK'nın mazisi zaferlerle dolu bir ordudur. 1071'de destan yazan ordu TSK'dır. Haçlıları Anadolu'da durduran ordu da bu ordudur. İstanbul'u fetheden ordu da tam bu ordudur. Mohaç'ı, Kosava'yı, Çanakkale'yi, Kutül Amare'yi destan gibi yazan ordu bu ordudur. Kurtuluş Savaşı'nı yapan bağrından Mustafa Kemal'i çıkaran bu ordudur.

HİÇBİR DARBECİ KEMALİST, ATATÜRKÇÜ DEĞİLDİR BU ÜLKEYE AİT DE DEĞİLDİR

Bu ordu milletin bağrından çıkmıştır. Bizim ordumu Balkan Savaşları'nda kendi iç meselesi yüzünden büyük tahribat yaşadı. Büyük bir hezimet yaşadılar. Osmanlı Devleti'nin çöküşü, ordunun siyasete karıştığı bir dönem olmuştur. Gazi Mustafa Kemal, ordunun siyasete karışmasının ne kadar büyük bir yanlış olduğunu görmüştür. Bu Meclis, 1920'den beri birçok darbe gördü. Ama hiçbir darbede bomba görmedi.

Bu hainler onu da yaptılar, bu gazi Meclisi bombalarla yok etmeye çalıştılar. Ama Meclis dimdik ayakta, onlar yok oldu gittiler. Atatürk'ün açtığı, askeri makamların üzerinde bir merci olarak gördüğü bu Meclis'i bombalayan hiç kimse bu ordunun askeri de değildir, bu vatanın evladı da değildir. Her darbe, her darbe teşebbüsü en başta Mustafa Kemal'in hatırasını yaralamıştır. Hiçbir darbeci Atatürkçü de, Kemalist de, silahlı kuvvetlerin bir mensubu, hatta bu ülkeye de ait değildir. Biz bugün asker elbisesi içerisindeki o teröristleri tek tek temizliyoruz. Bu temizliği ordumuzla birlikte yapıyoruz.

TSK'Yİ ASLİ YERİNE TAŞIYORUZ

Çıkardığımız KHK'larla, TSK'yı olması gerektiği asli yerine taşıyoruz. Her darbe sonrası ordumuzu daha zayıflattılar. Her darbe sonrasında orduyu vatan savunması noktasında zayıf düşürdüler. Jandarma ve Sahil Güvenliği yeniden yapılandırdık. Bundan böyle İçişleri Bakanlığı'na bağlanmıştır.

Yüksek Askeri Şura'nın toplanma usulünü ve yapısını değiştirdik. 80 sonrasında bünyeye giren Haşhaşilerle zehirlenen askeri okulları yeniden ele aldık. Harp Okullarının kapatıldığı doğru değildir, aynen devam edecek. Askeri liseleri kapattık, harp okullarına herkes harp okuluna girecek.

Sınavı kazanan her vatan evladı bu kurumda şerefli görevini alacak. Okullara girişte kısıtlamaları kaldırdık. Askerin elinde Genelkurmay'a bağlı fabrika, tersane var. Asker işini yapacak, bütün bunları Genelkurmay'dan aldık MSB'ye verdik.

 

AKINCI ÜSSÜ YAŞAM ALANI HALİNE GELECEK

Askeri yargı MSB bünyesinde faaliyet gösterecek. Yüksek Askeri İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay'ı da kaldıracağız. Yargıda birliği sağlamak için adımları atacağız, diğer partilerle süreci başlattık. Kuvvet komutanlıklarını MSB'ye bağladık. Akıncı Üssü'nü kapatıyoruz. Bu üs Ankara için bir yaşam alanı haline gelecek. Darbe gecesi Ankara'da, İstanbul'da tankların çıktığı o kışlaları da şehrin dışına taşıyoruz. Bu bağlamda Mamak'ta, Etimesgut'taki kışlalar Polatlı tarafına gidecek. İstanbul'da Maltepe ve Hasdal kışlaları Çorlu tarafına gidecek. Ne işi var tankın şehirde? Güvercinliği kapatıyoruz, helikopterler Isparta'ya gidecek. Tehdit şehirlerin merkezinde değil, tehdit sınırlardadır. Bütün birikimlerimizi sınır bölgesine taşıyacağız. Ülkemizi dış tehditlere karşı savunacağız.

Kara Havacılık Okulu'nu da kapatıyoruz. Bütün helikopterler Isparta'ya gidecek. Milletimiz daha güvende hissedecek.

FETÖ'NÜN KARDEŞ ÖRGÜTÜ PKK

15 Temmuz'da FETÖ başarılı olamadı ama kardeş örgütü PKK onun bıraktığı boşluğu dolduruyor. Ama onun da hesbını soracağız. Onlar da başarılı olamayacak."

Kaynak: ensonhaber

DİĞER HABERLER

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı 14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı. Tunceli'de 14 teröristi öldüren Şahinler JÖH timleri karargahta mehter marşı eşliğinde coşkuyla böyle karşılandı.

Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak

Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak. İçişleri Bakanlığı'na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı araçlar artık siyah plaka yerine turkuaz renkli plaka kullanmaya başladılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın (28 Mart 2017 Salı) Samsun'a geliyor. SAMULAŞ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Samsun ziyareti nedeniyle Salı günü tramvayın ücretsiz olacağını duyurdu.

Bakan Çağatay Kılıç'tan Avrupa'ya çok ağır eleştiri

Bakan Çağatay Kılıç'tan Avrupa'ya çok ağır eleştiri Bakan Çağatay Kılıç'tan Avrupa'ya çok ağır eleştiri. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Avrupa maalesef ve maalesef ırkçılığın, ayrımcılığın sarmalına girmiş durumda. Siyasi makamlarda oturanlar bir akıl tutulmasına girmiş vaziyetteler. Avrupa bize değil de biz gidelim Avrupalılara yardımcı olalım" dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET