• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ÇAĞATAY KILIÇ: 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİN İSMİ KURUMLARDA YAŞATILACAK

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine direnerek şehit olan kahramanların isimlerini  Bakanlığa bağlı Öğrenci Yurtları ile Gençlik Merkezlerine veriyor.

14 Ağustos 2016 Pazar 13:42
Çağatay Kılıç: 15 Temmuz şehitlerinin ismi kurumlarda yaşatılacak

Özel Kuvvetler Komutanlığında ilk kurşunu sıkarak darbe girişiminin seyrini değiştiren Şehit Ömer Halisdemir'in ismi Niğde Bor'daki Gençlik Merkezi'ne, Helikopterle açılan ateş sonucu şehit olan 17 yaşındaki Şehit Uhud Kadir Işık'ın adı ise Çankırı  Gençlik Merkezi'ne verildi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerinin ismini KYK’nın açacağı yeni yurtlarda ve mevcut Gençlik Merkezlerinde yaşatmak için harekete geçti. Özel Kuvvetler Komutanlığında şehit olan kahraman Ömer Halisdemir’in isminin Niğde Bor Gençlik Merkezi'ne, helikopterle açılan ateş sonucu şehit düşen Uhud Kadir Işık’ın isminin Çankırı Gençlik Merkezi’ne verildiğini açıklayan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Kahraman şehitlerimizin anılarına sahip çıkmak bir vefa borcudur. Önümüzdeki günlerde bu isimlere yenilerini ekleyeceğiz. Rabbim tarihe isimlerini altın harflerle yazdıran şehitlerimizi, inşallah cennetiyle mükafatlandırsın. Bizleri de onların şefaatine nail eylesin” dedi.

 

 

Bakan Çağatay Kılıç, Türk milletinin 15 Temmuz'da dünyada eşi benzeri görülmemiş bir demokrasi destanı yazdığını, darbe girişiminin devlet ve milletin güçlü iradesiyle püskürtüldüğünü söyledi. 15 Temmuz’da Türkiye’nin büyük bir tehlikenin eşiğinden döndüğünü vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın dik duruşu, halkımızın üstün cesareti ile bu ihanet girişimi engellendi. Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla o gece, adeta ölümü göze alarak sokakları, meydanları dolduran milyonlarca vatandaşlarımız arasında şehit olanlar isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdılar” diye konuştu.

 

-"Kahraman şehitlerin anılarına sahip çıkmak bir vefa borcudur."

Türk milletinin bu direnişinin, yeni nesiller tarafından iyi bilinmesi, idrak edilmesi ve unutulmaması gerektiğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz'da ülkemizin bütünlüğüne, demokrasimize, Cumhuriyetimize FETÖ'cü teröristlerce yapılan hain darbe girişimine karşı tanklara ve mermilere göğsünü siper eden ve şehit düşen kardeşlerimizin isimlerini Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) açacağı yeni Öğrenci Yurtları ile Türkiye genelinde faaliyette bulunan Gençlik Merkezlerimize vereceğiz. Bu kararımızı hemen uygulamaya koyduk ve iki Gençlik Merkezimizin ismini değiştirdik. Darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmeye çalışan hain Tuğgeneral Semih Terzi'yi başından vurarak öldürdükten sonra kendisi de hainlerce şehit edilen ve darbe girişiminin seyrini değiştiren Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in ismini Niğde Bor'daki Gençlik Merkezi'ne, helikopterden açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 17 yaşındaki Sağlık Meslek Lisesi mezunu Şehit Uhud Kadir Işık'ın adını da Çankırı Gençlik Merkezi'ne verdik. Önümüzdeki günlerde de bunlara yeni isimler ekleyeceğiz.  15 Temmuz darbe girişiminde hayatlarını kaybeden kahraman şehitlerimizin anılarına sahip çıkmak bir vefa borcudur. Rabbim, şehitlerimizi, inşallah cennetiyle mükafatlandırsın. Bizleri de onların şefaatine nail eylesin. Gazilerimize de Allah'tan acil şifalar diliyorum. En büyük kahraman halkımızdır. Halkımız vatanına, iradesine, demokrasisine sahip çıktı. Halkımız her türlü takdire layıktır. Demokrasi Şehitlerinin isimlerinin yer alacağı Yurtlarda kalacak öğrencilerimiz ve Gençlik Merkezlerinde faaliyetlerde bulunacak gençlerimiz bu milli şuurla yetişecek.”

 

 

-“İçimizdeki Kahramanlar" Tecrübe Konuşuyor Programımızda

Bakan Çağatay Kılıç, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra milletin gösterdiği kahramanlık destanının anlatılması ve unutulmaması için Türkiye genelinde "Tecrübe Konuşuyor: İçimizdeki Kahramanlar" adı altında programlar başlatıldığını da kaydetti. Bakan Çağatay Kılıç 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın ortaya koymuş olduğu direniş ve istikbal mücadelesi çağrısına cevap veren ve büyük kahramanlık gösteren vatandaşların bu proje ile o gece yaşadıklarını halkla paylaştığını söyledi. Bakan Çağatay Kılıç, "Türkiye’nin bütün illerinde gerçekleştireceğimiz programın ilkini 11 Ağustos’ta o hain gecede 9 şehit, 84 de gazi veren Ankara’nın Kazan İlçesi’nde yaptık. Kahramanlıklarını ortaya koyan milletimizin tüm fertlerini, milletimizle buluşturmak ve o gece yaşananları birinci ağızdan halkımıza anlatmalarını istiyoruz. O gece yaşananları unutmayacağız, unutturmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

iha.com.tr neden açılmıyor? İhlas Haber Ajansı hacklandi mi?

iha.com.tr neden açılmıyor? İhlas Haber Ajansı hacklandi mi? Sabah saatlerinden itibaren İhlas Haber Ajansı'ndan haber okumak için iha.com.tr'ye girmeye çalışan vatandaşlar sorunla karşılaştı. iha.com.tr neden açılmıyor? Siteye ulaşamayan vatandaşlar iha.com.tr'ye neden ulaşamadığını merak ediyor. iha.com.tr hacklandi mi? 502 Bad Gateway hatası nedir?

Erdoğan, Bülent Arınç, Suat Kılıç, Hüseyin Çelik ile Külliye'de görüştü

Erdoğan, Bülent Arınç, Suat Kılıç, Hüseyin Çelik ile Külliye'de görüştü Erdoğan, Bülent Arınç, Suat Kılıç, Hüseyin Çelik ile Külliye'de görüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Külliye'de görüştüğü Bülent Arınç, Suat Kılıç, Zafer Çağlayan, Sadullah Ergin ve Hüseyin Çelik'ten referandumda aktif görev almalarını istedi.

Samsun'da 8 ilçede bu saatlerde elektrik kesintisi yapılacak

Samsun'da 8 ilçede bu saatlerde elektrik kesintisi yapılacak Samsun'da 8 ilçede bu saatlerde elektrik kesintisi yapılacak. Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.(YEDAŞ) İl Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre Samsun'a bağlı İlkadım, Canik, Atakum, Ayvacık, Havza, 19 Mayıs, Alaçam, Bafra ilçelerinde elektrik kesintileri yapılacak.

Samsun'da Kazımkarabekir TOKİ konutları ihalesi iptal edildi gerginlik çıktı

Samsun'da Kazımkarabekir TOKİ konutları ihalesi iptal edildi gerginlik çıktı Samsun'da Kazımkarabekir TOKİ konutları ihalesi iptal edildi gerginlik çıktı. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kazımkarabekir TOKİ konutları ihalesinin iptal edilmesi sonrası, ihaleye girmek isteyen aileler karara tepki gösterdi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET