• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

ÇAĞATAY KILIÇ: ELÇİLERİN GÖREVİ TÜRKİYE'NİN İÇ İŞLERİNE KARIŞMAK DEĞİLDİR

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun'un Terme ilçesinde yaptığı konuşmada, "Elçilerin görevi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin iç işlerine karışmak diğer ülkelerin elçilerin görevi değildir. İşi de değildir, haddi de değildir" dedi.

13 Eylül 2016 Salı 20:31
Çağatay Kılıç: Elçilerin görevi Türkiye'nin iç işlerine karışmak değildir

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun'un Terme ilçesinde yaptığı konuşmada, "Elçilerin görevi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin iç işlerine karışmak diğer ülkelerin elçilerin görevi değildir. İşi de değildir, haddi de değildir" dedi. 

 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Müttefiklerimiz, ortaklarımız dediklerimizin Türkiye’deki temsilcilerinin konuşmalarına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin iç işlerine karışmak diğer ülkelerin elçilerin görevi değildir. İşi de değildir, haddi de değildir. Viyana Sözleşmesi’yle bir büyükelçinin görevinin ne olduğu açıktır”

 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kurban Bayramı’nın ikinci günü Samsun'un Terme ilçesine giderek hemşehrileriyle bayramlaştı. Bayramlaşma sonrasında gündeme dair önemli açıklamalar yapan Bakan Çağatay Kılıç, Fethullahçı Terör Örgütü'yle (FETÖ) mücadelenin yılmadan, usanmadan, bıkmadan devam edeceğini söyleyerek bazı ülkelerin ülkemizdeki temsilcileriyle ilgili de" Müttefiklerimiz, ortaklarımız dediklerimizin Türkiye’deki temsilcilerinin konuşmalarına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin iç işlerine karışmak diğer ülkelerin elçilerin görevi değildir. İşi de değildir, haddi de değildir. Viyana Sözleşmesi’yle bir büyükelçinin görevinin ne olduğu açıktır.  Washington Büyükelçimiz’de Samsunlu bir hemşehriniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst temsilcisi olarak terör örgütü başının Türkiye’ye iadesiyle ilgili çalışmaları gece-gündüz demeden çalışmasını sürdürüyor” şeklinde konuştu.

 

“Kimse Bizden Acıma Beklemesin”

Tüm Müslüman aleminin mübarek Kurban Bayram'ını tebrik ederek konuşmasına başlayan Bakan Çağatay Kılıç, FETÖ terör örgütüyle mücadele konusunda hükümet olarak ne kadar kararlı olduklarını bir kez daha hatırlattı. Türkiye’nin yoğun bir çalışma döneminden geçtiğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, “ülkemizin gündemi çok yoğun bir dönemden geçti. Sayın cumhurbaşkanımızın, sayın başbakanımızın hepinize selamları var. Üzerimizde büyük bir sorumluluk var. 17 – 25 Aralık’tan sonra Cumhurbaşkanımızın sürekli, ‘bu bir darbe girişimidir, burada büyük bir sıkıntı var, bunlar devleti ele geçirmeye çalıştı, meşru hükümeti yıkmaya çalıştı bunu görün buna göre hareket edelim’ dedi. Biz bunları söyledik. O zamandan 15 Temmuz’a kadar bazı vatandaşlarımız ‘çok mu yükleniyoruz acaba, çok mu yükleniyorsunuz’ tarzında bazı düşünceleri vardı. Herhalde 15 Temmuz sonrası kafalarında soru işareti kalmadı? Bunların ne yapmak istedikleri, aslında ne olduklarıyla ilgili her şey ortaya çıkmış oldu herhalde. Dolayısıyla acıma yok, müsemma yok ama adil olacağız. Çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz. Çalışmalarımızı hükümet olarak, yargı olarak, emniyet, istihbarat olarak bu yönde yapıyoruz. Ama bizden kimse müsemma, acıma beklemesin. Çünkü acırsak acınacak hale geliriz. 15 Temmuz gecesi bu millet eğer cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın sözüne, çağrısına cevap vermeseydi bugün çok farklı şeyler konuşuyor olabilirdik” şeklinde konuştu.

 

“Teröre Karşı Müsemma Yok”

15 Temmuz’dan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı operasyonların önemini ve başarısını vurgulayan Bakaç Çağatay Kılıç, “Uluslararası camiada ilk zamanlarda ‘bu darbe acaba iyi mi, bu darbe gerçekten yapılıyor mu’ denildi. Bunları bıraksınlar. Bu iki yüzlülük olmuyor. Çok ciddi anlamda çıkıp karşı duranlar da olduğu gibi; ortada tutum davranıp da duruma göre hareket edenler de oldu. PKK’sı, PYD’si, PDY’si, El Nusra’sı, DAEŞ’i hepsi terör örgütüdür. Bunlara karşı mücadelemizi hiçbir şekilde müsemma göstermeksizin sürdüreceğiz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformasını giyip de onun içerisine saklanan terör örgütü üyelerinin 15 Temmuz’da yaptıkları o girişimden çok kısa bir süre sonra şu anda Silahlı kuvvetlerimiz Kuzey Irak’ta da Kuzey Suriye’de de çok başarılı bir operasyon düzenliyor. Fırat Kalkanı operasyonu tüm dünyaya terörle mücadele edilmesini açıkça ortaya koyan bir operasyondur. Orada bizim şanlı ordumuz şu anda mücadele veriyor sınır ve uluslararası haklardan kaynaklanan haklarımızı kullanmak için” şeklinde konuştu. 

 

“Türkiye’nin İç İşlerine Karışmak Diğer Ülkelerin Elçilerinin Görevi Değil”

 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından bazı ülkelerin elçilerinin Türkiye’nin iç işlerine karıştığını söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, “bunlar olurken müttefiklerimiz, ortaklarımız dediklerimizin Türkiye’deki temsilcilerinin konuşmalarına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin iç işlerine karışmak diğer ülkelerin elçilerin görevi değildir. İşi de değildir, haddi de değildir. Viyana Sözleşmesi’yle bir büyükelçinin görevinin ne olduğu açıktır.  Washington Büyükelçimiz’de Samsunlu bir hemşehriniz. O da orada görevini yapıyor,  o da orada Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst temsilcisi olarak terör örgütü başının Türkiye’ye iadesiyle ilgili çalışmaları gece-gündüz demeden çalışmasını sürdürüyor. Bakın haberlere yansıdı. Şu anda tutuklanmasıyla ilgili Amerikan makamlarına resmi olarak başvurulmuş durumda ve bu anlamda da yaptığımız çalışmalar bellidir. Türkiye’deki teröre karşı olan mücadelemiz hiç müsemmasız devam edecek” açıklamasını yaptı.

 

“Biz Demokrasiden, Hukuktan Yanayız”

Çıkarılan kanun ile 28 belediyelere görevlendirme yapıldığını da kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, eleştirilere de şöyle yanıt verdi: “Şimdi diyorlar ki Kayyum. Devletin milletin kaynaklarını alıp da bunları terör örgütlerine aktaranlara ne yapacaktık? Aktarmaya çalışanlara ne yapacaktık? Seçimi demokrasiyle oluyor, ama başa geldiği zaman demokrasiyi uyguluyor musun? Görevin ne hizmet etmek ama yapmıyorsun. Ne yapıyorsun gidiyorsun teröre yataklık yapıyorsun. Belediye araçlarından silahlar taşınıyor. Belediye araçlarından ateş ediliyor. Belediye araçlarından emniyet güçlerine ciddi anlamda müdahaleler yapılıyor. Ambulanslara ateş ediliyor. Belediyelerin altlarından tüneller çukurlar kazılıyor. Kazanlar belediye araçları . Ne yapacaktık seyir mi edecektik? Cizre belediye başkanı, hanımefendi Almanya’dan gelmiş Türkiye’ye.  Orada seçilmiş bir kamu görevlisi olarak, herhangi bir şekilde devletin ya da bir kamu kaynağının bir Euro’sunu bir terör örgütüne aktarmaya kalk bakalım başına neler geliyor? 24 saat içerisinde seni almıyorlar mı görevden. Ama işte onlara destek verenlere söylüyorum onlara destek vermeyin biz demokrasiden yanayız. Hukuktan yanayız zaten onun için yapıyoruz bu işleri.  Biz müsamahasız bu çalışmalar devam edeceğiz. Bundan hiç şüphemiz yok.”

 

“Bir ve Beraber Olacağız”

Samsun’un Terme ilçesindeki yatırımlarında hız kesmeden devam edeceğini söyleyen Bakan Çağatay Kılıç sözlerini şöyle tamamladı: “Terme de yapılan büyük çalışmalar var.  El ele vererek çalışacağız 15 Temmuz gecesi neyle karşı karşıya kaldığımızı unutmayalım. Hatırlayalım ama işimize bakalım yolumuza devam edelim bir olacağız beraber olacağız ne olduğunu bileceğiz koşacağız. Laf üzerine laf değil taş üzerine taş koyma vaktidir. Başbakanımız ne diyor, ‘koşacağız.’ Bayramda yollarda olan kardeşlerimiz var trafikte kurallara uyalım sonra sevdiklerimizi üzmeyelim. Hız yapmayalım. Yorgunsak kenara çekelim. Bayramı sevincimizi üzüntüye çevirmeyelim. Bir ve beraber olduğumuz zaman aşamayacağımız hiçbir engel yoktur bayrağımıza, milletimize, devletimize, uzanan her eli kırarız. Önümüzdeki dönemde inşallah büyük başarılar yol açacağız.”

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun'da FETÖ'den tutuklu avukat Fevzi Cem Şenocak duruşmada kendini savundu

Samsun'da FETÖ'den tutuklu avukat Fevzi Cem Şenocak duruşmada kendini savundu Samsun'da FET'den tutuklu avukat Fevzi Cem Şenocak, yargılandığı davada kendini savunarak, "15 Temmuz’da her kim darbe girişiminde bulunmuş ise Allah belasını versin. Fetullah Gülen de bu işin içindeyse Allah onun da belasını versin" dedi.

İzmir'de öldürülen lise öğrencisi Ahmet Coşkun cinayetinde kan donduran detaylar

İzmir'de öldürülen lise öğrencisi Ahmet Coşkun cinayetinde kan donduran detaylar İzmir'de öldürülen lise öğrencisi Ahmet Coşkun cinayetinde kan donduran detaylar. İzmir'in Menemen ilçesinde kaybolan ve cesedi su kuyusunda bulunan lise öğrencisi Ahmet Coşkun neden öldürüldü. Küçük Ahmet'in annesi cinayet zanlısı Müştak'tan 3 aylık hamile..

Iğdır ve Metro Turizm otobüsleri kafa kafaya çarpıştı 8 yolcu öldü 28 kişi yaralı

Iğdır ve Metro Turizm otobüsleri kafa kafaya çarpıştı 8 yolcu öldü 28 kişi yaralı Iğdır ve Metro Turizm otobüsleri kafa kafaya çarpıştı 8 yolcu öldü 28 kişi yaralı. Iğdır-Aralık Karayolu üzerinde Iğdır Turizm ve Metro Turizm'e ait iki yolcu otobüsünün çarpışması sonucu 8 kişi hayatını kaybederken, 28 kişi de yaralandı.

İstanbul Küçükçekmece Doğalgaz Patladı: Çok sayıda yaralı var

İstanbul Küçükçekmece Doğalgaz Patladı: Çok sayıda yaralı var İstanbul Küçükçekmece Doğalgaz Patladı: Çok sayıda yaralı var. İstanbul'da 3 katlı binanın girişindeki pastanede doğalgazdan kaynaklanan patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre 1'i ağır 7 kişi yaralandı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET