• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

CAZİBE MERKEZİ OLACAK 23 İL ARASINDA SAMSUN VAR MI

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'da yaptığı açıklamada 23 şehirde Cazibe Merkezlerinin oluşturulacağını söyledi. Peki oluşturulacak Cazibe Merkezi iller arasında Samsun var mı..

04 Eylül 2016 Pazar 18:30
Cazibe Merkezi olacak 23 il arasında Samsun var mı

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'da yaptığı açıklamada 23 şehirde Cazibe Merkezlerinin oluşturulacağını söyledi. Peki oluşturulacak Cazibe Merkezi iller arasında Samsun var mı..

 


Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'da Teşvik Paketi ve 23 il için Cazibe Merkezi müjdesi verdi.  Diyarbakır'da yatırım destek paketini açıklayan Binali Yıldırım, 23 şehirde yatırım yapmak isteyen işadamlarına önemli müjdeler verdi.


Başbakan Binali Yıldırım, açıkladığı yatırım destek paketinde 23 il içinde cazibe merkezlerinin oluşturulacağına dikkat çekti. Başbakan Binali Yıldırım, Cazibe Merkezi olacak illeri 5 ana kümeye ayırdıklarını belirterek, yatırım yerini bedavaya vereceklerine dikkat çekti.

 

Teşvik Paketi ve Cazibe Merkezleri ile sağlanacak olan destekler hakkında bilgiler veren Başbakan Binali Yıldırım, "23 ilimizde cazibe merkezleri oluşturuyoruz. Cazibe merkezlerimizi 5 ana kümeye ayırdık. Örneğin; Ardahan Kars Ağrı Iğdır, Kars merkezli oluyor. Bu yatırımcılarımıza neler getiriyoruz? Yatırım yerini bedava veriyoruz. Herkese yapacağı işe göre yer verdiğimiz gibi, ihtiyacı olan fabrikayı da devlet yapıp teslim edecek. Sabit yatırım için para harcamayacak. Her yıl bu 23 il içinde 8 ilde herbirinde 10 tane fabrika kuracağız. Bu da senede 80 fabrika demektir. 200 ila 800 kişi civarında bir istihdam olacak. Bu da ortalama 40 bin istihdam anlamına geliyor. Buranın en büyük sorunu işsizlik. Buraya yatırım yapmak isteyen yok mu var. Terör var diyorlar. Adam malından canından korkuyor gelmiyor. Öncelikli işimiz terörü ortadan kaldırmak. Bu projeler diğer türlü gecikir. Makina için sıfır faizli kredi veriyoruz. Al makinayı da kardeşim diyerek faiz yok parayı veriyoruz. Teminat desteğini de kredi garanti fonundan karşılayacağız. Yeter ki yatırımcı gelsin üretim yapsın iş versin aş versin bölge de Türkiye de zenginlesin hedefimiz bu. Bu destekler 2027 yılına kadar (işletme kredisi desteği) 10 yıl devam edecek. 1 yıl ödemesiz, 4 yıl vadeli, 5 yıl 5 yıl şeklinde olacak.  Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya üretim tesislerini taşımak isteyenlere de destek veriyoruz. Çağrı merkezleri için de 20 ila 25 bin civarında istihdam oluşturulacak ve gençlerimiz çok güzel ortamlarda iş bulacaklar. Anahtar teslim binalar yapılacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplam 23 ilde toplam konut sayısı 67 bin olacak. Ayrıca 15 hastane yapıyoruz. Toplam yatak kapasitesi 1640 olacak. 51 yeni karakol yapılacak. 690 milyon bunlar için bütçe görüyoruz.  2016-2017 yıllarında kullanılmak üzere 202 milyon liralık bütçe ayırdık.  Çocuklara 6 bin, aileye verdiğimiz yardım kapsamını 10 bine çıkarıyoruz.  Aile destek merkezi yapıyoruz. Personel sayımızı da artırıyoruz. Amacımız vatandaşlarımıza kaliteli yeterli hizmeti getirmek. 500 yeni aile destek görevlisi ataması yapacağız.  Kadınlarımıza yönelik 186 adet meslek edinme merkezi açıyoruz. Bunlar için 125 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Sosyal hizmetler için 393 milyon liralık bütçe öngörüyoruz. Benim hoşuma giden kelime yatırımdır. Teröre karşı yatırıma devam etmektir. Teröre karşı cevap ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmaktır" dedi.

 

SAMSUN CAZİBE MERKEZİ OLACAK MI


Peki Cazibe Merkezi olacak 23 il arasında Samsun olacak mı. Bilindiği üzere Samsun geçmiş yıllarda uygulanan teşvik paketinin dışında kalmıştı.  


Samsun'un teşvik paketi dışında kalması nedeniyle oluşan tepkiler üzerine 2010 yılında 12 şehir ile birlikte Cazibe Merkezi bölge ilan edilmişti.  

 

Ancak Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Cazibe Merkezi 23 il arasında Samsun var mı sorusuna dönecek olursak. Bu sorunun cevabı olumsuz. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Cazibe Merkezi 23 il arasında Samsun bulunmuyor.

 

İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Cazibe Merkezleri ve çevre illeri 5 bölge, 8 merkez ve 23 il olarak gösteren harita..

 


 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Barbaros Şansal serbest kalacak mı? Barbaros Şansal ile ilgili mahkeme kararını verdi

Barbaros Şansal serbest kalacak mı? Barbaros Şansal ile ilgili mahkeme kararını verdi Barbaros Şansal serbest kalacak mı? Barbaros Şansal ile ilgili mahkeme kararını verdi. Ünlü modacı Barbaros Şansal hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame, mahkemenin iade kararı üzerine, soruşturma savcılığınca yeniden düzenlendi. İstanbul 43’üncü Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi bu kez kabul ederek, Şansal’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Barbaros Şansal biyografisi.

Artık TSK'da kadın subay ve astsubaylar başörtüsü takabilecek

Artık TSK'da kadın subay ve astsubaylar başörtüsü takabilecek Artık TSK'da kadın subay ve astsubaylar başörtüsü takabilecek. TSK'da başörtüsü yasağı kalktı. Artık kadın subay ve astsubaylar başörtüsü takabilecek. Uygulama askeri öğrenciler için de geçerli olacak.

Bekçi başvuruları başladı! Nasıl Bekçi olunur? Şartları nelerdir?

Bekçi başvuruları başladı! Nasıl Bekçi olunur? Şartları nelerdir? Bekçi başvuruları başladı! Nasıl Bekçi olunur? Şartları nelerdir? Bekçi alımı başvuru şartları neler? Bekçi alımı başvuruları başladıBekçi alımı başvuru şartları neler merak ediliyor. Bekçi alımı başvuruları başladı. İstanbul’a lise mezunu 700 bekçi alınacak. Bekçi alımlarında KPSS şartı aranmıyor. Peki bekçi alımı başvuruları şartları neler? İşte bekçi alımı başvuruları ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklandı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklandı. Diyarbakır'da terör soruşturması kapsamında hakkında açılan davada verilen tahliye kararına itiraz edilen HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Ankara'da gözaltına alındı. Baluken tutuklandı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET