• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

DARBE TALİMATI BAKIN NASIL GELMİŞ!

Darbe talimatı bakın nasıl gelmiş! FETÖ operasyonunda Öztürk ve Huduti’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi tutuklandı. Şüphelilerin ifadelerinde “Darbe talimatı faks mesajıyla geldi” dediği öğrenildi.

19 Temmuz 2016 Salı 10:33
Darbe talimatı bakın nasıl gelmiş!

FETÖ mensubu askerlerin 15 Temmuz Cuma akşamı başlattığı darbe girişimi engellenirken, Türkiye genelinde başlatılan soruşturmalar çerçevesinde, aralarında generallerin de bulunduğu çok sayıda asker yakalandı. Darbe girişimi kapsamında gözaltına alınan 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Âdem Huduti sevk edildiği adliyede tutuklandı. Askerleri adliyeye getiren emniyet görevlilerinin oldukça gergin oldukları gözlendi. Huduti’nin yanı sıra tüm yurtta süren operasyonlarda tutuklananlar “Anayasa’yı ihlale teşebbüs” ve “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi” suçlarından yargılanacak. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmeye çalışırken gözaltına alınan ve önceki gün ifade verdikten sonra tutuklanan bazı askerlerin ifadesine ulaşıldı. Tutuklanan darbeci askerlerden Osman Ç.’nin ifadesinde şunları yer verdiği öğrenildi: “15 Temmuz’da askerler tatbikat gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na getirildi. Burada askerlere kamuflaj, silah ve mühimmat dağıtıldı. Silahlanan askerler koruma görevi bahanesiyle Gölbaşı’nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığı’na hareket etti. Nizamiyeyi tutan askerlere içeriye kimsenin alınmaması gerektiği söylendi. Ardından Genelkurmay Başkanlığı’ndan darbe talimatı faksla gönderildi. Komuta kademesinin değiştiğini belirten faksta, yeni komuta kademesi yer alıyordu. Mevcut komutan Zekai Aksakallı’nın görevden alınarak yerine Semih Terzi’nin görevlendirildiği bildirilmişti.”

 

ÖZTÜRK REDDETTİ AMA…

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın Öztürk ise savcılık ifadesinde suçlamaları reddetti. Öztürk’ün ifadesinde, "Askeri darbeyi planlayıp yöneten bir kimse değilim. Kimin planlayıp, yönettiğini bilmem. Tecrübelerime göre bu askeri darbeye teşebbüsü paralel yapının gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Ancak bu işi TSK içerisinde kimin organize edip gerçekleştirdiğini kestiremiyorum. Ben bu yapıya yönelik çok mücadele ettim. Benim onlara emir verme yetkim yok ama bir büyük olarak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın isteği üzerine onlara telkinde bulunup, ikna etmeye çalıştım” dediği öğrenildi. Daha sonra mahkemeye sevk edilen Öztürk’ün da arasında bulunduğu 26 general, "anayasayı ihlal", "Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı", “yasama organına karşı suç", "hükümete karşı suç", "silahlı örgüt kurmak veya yönetmek" ve "adam öldürmek" suçlarından tutuklandı. Darbecilere baro tarafından verilen 170 avukat, darbecileri savunmak istemediklerini belirterek görevi kabul etmedi. Öte yandan, İncirlik Üssü’nden kalkan uçakların Ankara’da bombalama eylemine katıldığı ve tankerlerle yakıt ikmali yapıldığı iddialarıyla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

DİĞER HABERLER

Ali Rıza Yıldırım, Yüksel Yıldırım ve Mehmet Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım vefat etti

Ali Rıza Yıldırım, Yüksel Yıldırım ve Mehmet Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım vefat etti Ali Rıza Yıldırım, Yüksel Yıldırım ve Mehmet Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım vefat etti. Yıldırım Holdingin sahipleri işadamları Ali Rıza Yıldırım, Yüksel Yıldırım ve Mahmet Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım hayatını kaybetti.

Samsun İHA muhabiri Muammer Ay tutuklandı

Samsun İHA muhabiri Muammer Ay tutuklandı Samsun İHA muhabiri Muammer Ay tutuklandı. Hrant Dink cinayeti ve Ogün Samast olayı ile ilgili gözaltına alınan İhlas Haber Ajansı Samsun muhabiri Muammer Ay tutuklandı.

Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı

Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı. Samsun Valiliği, FETÖ soruşturması kapsamında Samsun'da tutuklanan ve gözaltına alınan kamu personeli sayısı ile ilgili bilgileri açıkladı.

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı 14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı. Tunceli'de 14 teröristi öldüren Şahinler JÖH timleri karargahta mehter marşı eşliğinde coşkuyla böyle karşılandı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET