• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

DARBENİN SEYRİNİ DEĞİŞTİREN GİZEMLİ BİNBAŞI

Darbenin seyrini değiştiren gizemli binbaşı! Abdulkadir Selvi, Başbakan Binali Yıldırım'ın da bahsettiği darbeyi ihbar eden binbaşıya ilişkin olarak, "Can güvenliği için ismi mahfuz tutuluyor" diye yazdı.

04 Ağustos 2016 Perşembe 11:17

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, BaşbakanBinali Yıldırım'ın belirttiği darbeyi ihbar eden binbaşıya ilişkin olarak, "Bilinen, bu binbaşının Kara Havacılık'ta görev yapan pilot olduğu yönünde. Güvenliği sağlanmış durumda. Ama yine de can güvenliği için ismi mahfuz tutuluyor" diye yazdı. Selvi, binbaşının darbe hazırlığını ihbar etmesinden sonraki yaşananları anlatırken de "Bu kez darbe ihbarını alan MİT Müsteşarı'nın bu bilgiyi Genelkurmay Başkanı ile paylaşması, ardından Genelkurmay'a giderek toplantı yapmaları, darbecilerin gece 03.00'te başlatacakları darbeyi 21.00'e çekmelerine neden oluyor" ifadelerini kullandı.

 

ERDOĞAN GÖRÜNTÜLERİ İZLEDİ

Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü Genelkurmay ziyareti sırasında izlediği ve "Baskın anı ve başta Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar olmak üzere derdest edilen komutanların karargâhtan çıkarılış anına." ait görüntülerin bugüne kadar ortaya çıkmamış görüntüler olduğunu belirtti.

Abdulkadir Selvi'nin bugünkü 'Darbeyi ihbar eden binbaşı' başlıklı yazısı şöyle:

"Darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Genelkurmay Başkanlığı'ndaydı.

TSK'nın yeniden yapılandırıldığı bir dönemde Cumhurbaşkanı'nın iki bakanıyla Genelkurmay'a yaptığı ziyaret önemliydi. Cumhurbaşkanı 2.5 saat kaldığı karargâhta komutanlarla yemek yedi.

Genelkurmay'da Cumhurbaşkanı'na, darbe girişimiyle ilgili bilgi veriliyor. Cumhurbaşkanıkarargâhta darbe gecesine ilişkin görüntüleri izliyor. O görüntüler şimdiye kadar ortaya çıkmadı.

 

FETÖ OPERASYONUNDAN ÖNCE HAREKETE GEÇTİLER

Baskın anı ve başta Genelkurmay Başkanı Akar olmak üzere derdest edilen komutanların karargâhtan çıkarılış anına ilişkin görüntüler... Görüşmede bu kez özel kalem görevlileri alınmıyor. Daha önceki görüşmelerde özel kalem müdürü orada bulunarak notları alıyordu. Genelkurmay Başkanı'nın Özel Kalem Müdürü Ramazan Gözel, darbe gecesiHulusi Akar'ı derdest edenlerden biriydi. Cumhurbaşkanı, 15 Temmuz sonrası TSK'daki yeniden yapılanma ve emir-komuta zincirine ilişkin bilgilendiriliyor.

FETÖ soruşturmasını yürüten savcılığın başvurusu ve MİT'ten gelen bilgiler ışığında Genelkurmay, darbenin olduğu hafta Paralel Yapı'yla ilgili bir çalışma yapıyor. 18 Temmuz Pazartesi günü FETÖ yapılanmasıyla ilgili aralarında bazı generallerin de bulunduğu 1700TSK mensubuna yönelik operasyon yapılması kararı alınıyor. Ama darbeciler daha önce harekete geçiyor. Çünkü bu kararın alındığı toplantıları özel kalem müdürleri ve başyaverler vasıtasıyla haber alıyorlar.

 

BAŞBAKAN O BİNBAŞIDAN BAHSETMİŞTİ

Eski Genelkurmay Başkanı Cemal Tural'ın darbe yapacağı istihbaratını alan Demirel,Cumhurbaşkanı Sunay'a çıkıp delilleri ortaya koyarak, "Tural, İstanbul'dan Ankara'ya gelmeden önce görevden alalım" diyor. Sunay, "Bana bir gün süre ver. Teyit edeyim" deyince Demirel, "Geç kalırsak o bizi torbaya doldurur" diyor. Sunay ve Demirel erken harekete geçip, Cemal Tural'ı görevden alıyorlar, geç kalsalar Tural onları "torbaya doldurur" du. Bu kez erken harekete geçen darbeciler oluyor.

Başbakan Binali Yıldırım, CNN Türk'teki yayında Hande Fırat'ın sorusu üzerine darbe ihbarını MİT'e kadar gelen bir binbaşının yaptığını açıkladı.

 

GİZEMLİ BİNBAŞI

Başbakan'ın açıklamasından sonra herkes gizemli binbaşının peşine düştü. Bilinen, bu binbaşının Kara Havacılık'ta görev yapan pilot olduğu yönünde. Güvenliği sağlanmış durumda. Ama yine de can güvenliği için ismi mahfuz tutuluyor.

27 Mayıs darbesini önceden haber veren de bir binbaşıydı. Ama o başarılı olamadı. Binbaşı Samet Kuşçu'nun başına gelenler hatırlandığında, pilot binbaşının şu anda nerede olduğu ve can güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığı gibi noktalar ön plana çıktı... 27 Mayıs denilince Menderes'in özel kalemine kadar gelip, bir türlü görüştürülmeyen asker ailesinden Ankara Valisi Dilaver Argun'a giderek darbeyi ihbar eden emekli bir subay eşine kadar.

Bu kez darbe ihbarını alan MİT Müsteşarı'nın bu bilgiyi Genelkurmay Başkanı ile paylaşması, ardından Genelkurmay'a giderek toplantı yapmaları, darbecilerin gece 03.00'te başlatacakları darbeyi 21.00'e çekmelerine neden oluyor.

 

BAŞBAKAN: BU NE MASKARALIK BÖYLE...

Darbe önlendi. Ancak o gecenin yazılması gerekiyor. Jetler uçmaya, tanklar Boğaziçi Köprüsü'ne çıkmaya başlayınca Başbakan kendisine ulaşan bakanlara, "Bu ne maskaralık böyle... Ne oluyor?" diye tepki gösteriyor. "Başbakanlığa geçin" diye talimat veriyor.

Ankara'da ilk harekete geçenlerden birisi Meclis Başkanı İsmail Kahraman oluyor. Kahraman Meclis'e uğradıktan sonra Çankaya Köşkü'ne çıkıyor. Onu Çalışma BakanıSüleyman Soylu takip ediyor. Çankaya'nın ışıkları yakılıyor, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay'ın odasına geçiliyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Başbakan yardımcıları Tuğrul Türkeş ve Numan Kurtulmuş ile Abdulhamit Gül,Mehmet Muş, Selçuk Özdağ, Emrullah İşler birbiri ardına Çankaya'ya geliyorlar.

 

"ÖLÜMSE ÖLÜM"

Darbeye karşı direnme konusunda en ufak bir tereddüt yaşanmıyor. Çalışma BakanıSüleyman Soylu, "Ölümse ölüm" diyor. Meclis Başkanı ile bir grup, darbeye karşı direnmek üzere Meclis'e geçiyor.

Genelkurmay Başkanı'nın darbecilerin elinden kurtulduğu haberi iletildiğinde Başbakan yine, "Çankaya Köşkü'ne götürün" diyor. Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in odasına alınıyor. Genelkurmay Başkanı askeri birliklerle Milli Eğitim Bakanıİsmet Yılmaz'ın telefonundan irtibat kuruyor. İsmet Yılmaz eski Milli Savunma Bakanı olduğu için cebinde kayıtlı olan numaralardan komutanları arayıp, Hulusi Akar'a veriyor."

DİĞER HABERLER

Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı

Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı. Samsun Valiliği, FETÖ soruşturması kapsamında Samsun'da tutuklanan ve gözaltına alınan kamu personeli sayısı ile ilgili bilgileri açıkladı.

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı 14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı. Tunceli'de 14 teröristi öldüren Şahinler JÖH timleri karargahta mehter marşı eşliğinde coşkuyla böyle karşılandı.

Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak

Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak. İçişleri Bakanlığı'na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı araçlar artık siyah plaka yerine turkuaz renkli plaka kullanmaya başladılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın (28 Mart 2017 Salı) Samsun'a geliyor. SAMULAŞ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Samsun ziyareti nedeniyle Salı günü tramvayın ücretsiz olacağını duyurdu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET