• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

EDOK KOMUTANI ORGENERAL KAMİL BAŞOĞLU NEDEN İSTİFA ETTİ: EDOK KOMUTANI KAMİL BAŞOĞLU KİMDİR

EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir. EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar istifa etti.

28 Temmuz 2016 Perşembe 14:54
EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir

EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir. EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar istifa etti. 

 

Bugünkü kritik YAŞ öncesi EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu istifa etti. Bununla birlikte Kamil Başoğlu kimdir ve neden istifa ettiği gibi iki soru flaş bir şekilde gündemdeki yerini aldı.

 

 

Bugünkü kritik YAŞ öncesi EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğluistifa etti. Bununla birlikte Kamil Başoğlu kimdir ve neden istifa ettiği gibi iki soru flaş bir şekilde gündemdeki yerini aldı.

 

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlubugünkü YAŞ’a katılacak isimler arasında yer alıyordu.

 

KAMİL BAŞOĞLU KİMDİR ve NEDEN İSTİFA ETTİ?

 

Orgeneral Kamil Başoğlu'nun neden istifa ettiğiyle ilgili YAŞ'tan sonra açıklama yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. İşte istifayla ilgili kulislerden elde edilen bilgiler. Ankara kulislerinden gelen iddialara göre iki komutan dün gece istifa etti. İstifalarının nedeni de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Bİnali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi akar. OHAL nedeniyle yayınlanan kararnamede iddiaya göre uzaklaştırılmasına karar verilen 1684 askerin arasında orgeneraller Kamil Başoğlu ve İhsan Uyar da vardı.

 

İsifaların nedeni için öne sürülen bir diğer iddia ise şu. Bu iki komutan da ordudaki FETÖ yapılanmasına karşı gerekli önlemleri alamadı. Bununla birlikte hükümet, halkın “Komutanları istifa etmeleri gerekir” çağrılarına da uymayı istedi. 15 Temmuz gecesi rehin alınan isimlerden biri olan Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi, yaşananları anlatırken EDOK KOmutanı Kamil Başoğlu’ndan şu sözlerle bahsetmişti.

 

Yaklaşık 30 dakika sonra ayak sesleri duymaya başladım. Birisini benim yanımdaki sandalyeye oturttuklarını hissettim. Yanıma getirdiler, o arkadaş bu kişilere benim gözlüklerim vardı sizde mi diye sordu. Onlar da evet dediler, sesinden bu arkadaşın Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu olduğunu anladım ve kendisine ‘Kamil sen misin evladım?’ diye söyledim. Kamil, ‘Evet komutanım, benim’ diye cevap verdi.

 

BAŞARISIZ OLDUK DEDİ

Odada kimse olmayınca Kamil ile rahat hareket etmeye başladık. Bir süre sonra Halil Astsubay bana ‘Komutanım duydum, sizi vuracaklar, süratli bir şekilde derhal burayı terk etmemiz lazım’ diye bağırdı.Eskişehir’den kalkan uçakların bombalanması sonucunda başımızda duran ve jandarma olduğunu iddia eden kişinin ‘Başarısız olduk’ şekilde mırıldanmasını duydum. Halil Astsubay dışarı çıkalım deyince Kamil ve ben arabanın yanına koştuk. Genelkurmay Başkanının yerini öğrendikten sonra Köşk’te, Başbakanlık’ta olduğunu öğrendim ve oraya gittim.

 

Bu olayların olmasına yönelik olay tarih ve saatinden önce hiçbir şey hissetmedik. Ancak olaylardan sonra öğrendiğime göre Kurmay Albay Erkan Öktem’in cuma günü yani darbeye kalkıştıkları gün biri iki saat önce karargahtaki muhtemelen arama yapacakları odaların anahtarlarını aldığını beyan ettiler. Bu olaydan dolayı mağdur oldum, bunu yapanlardan şikayetçiyim.”

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Samsun'da FETÖ'den tutuklu avukat Fevzi Cem Şenocak duruşmada kendini savundu

Samsun'da FETÖ'den tutuklu avukat Fevzi Cem Şenocak duruşmada kendini savundu Samsun'da FET'den tutuklu avukat Fevzi Cem Şenocak, yargılandığı davada kendini savunarak, "15 Temmuz’da her kim darbe girişiminde bulunmuş ise Allah belasını versin. Fetullah Gülen de bu işin içindeyse Allah onun da belasını versin" dedi.

İzmir'de öldürülen lise öğrencisi Ahmet Coşkun cinayetinde kan donduran detaylar

İzmir'de öldürülen lise öğrencisi Ahmet Coşkun cinayetinde kan donduran detaylar İzmir'de öldürülen lise öğrencisi Ahmet Coşkun cinayetinde kan donduran detaylar. İzmir'in Menemen ilçesinde kaybolan ve cesedi su kuyusunda bulunan lise öğrencisi Ahmet Coşkun neden öldürüldü. Küçük Ahmet'in annesi cinayet zanlısı Müştak'tan 3 aylık hamile..

Iğdır ve Metro Turizm otobüsleri kafa kafaya çarpıştı 8 yolcu öldü 28 kişi yaralı

Iğdır ve Metro Turizm otobüsleri kafa kafaya çarpıştı 8 yolcu öldü 28 kişi yaralı Iğdır ve Metro Turizm otobüsleri kafa kafaya çarpıştı 8 yolcu öldü 28 kişi yaralı. Iğdır-Aralık Karayolu üzerinde Iğdır Turizm ve Metro Turizm'e ait iki yolcu otobüsünün çarpışması sonucu 8 kişi hayatını kaybederken, 28 kişi de yaralandı.

İstanbul Küçükçekmece Doğalgaz Patladı: Çok sayıda yaralı var

İstanbul Küçükçekmece Doğalgaz Patladı: Çok sayıda yaralı var İstanbul Küçükçekmece Doğalgaz Patladı: Çok sayıda yaralı var. İstanbul'da 3 katlı binanın girişindeki pastanede doğalgazdan kaynaklanan patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre 1'i ağır 7 kişi yaralandı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET