• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

EDOK KOMUTANI ORGENERAL KAMİL BAŞOĞLU NEDEN İSTİFA ETTİ: EDOK KOMUTANI KAMİL BAŞOĞLU KİMDİR

EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir. EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar istifa etti.

28 Temmuz 2016 Perşembe 14:54
EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir

EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir. EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar istifa etti. 

 

Bugünkü kritik YAŞ öncesi EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu istifa etti. Bununla birlikte Kamil Başoğlu kimdir ve neden istifa ettiği gibi iki soru flaş bir şekilde gündemdeki yerini aldı.

 

 

Bugünkü kritik YAŞ öncesi EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğluistifa etti. Bununla birlikte Kamil Başoğlu kimdir ve neden istifa ettiği gibi iki soru flaş bir şekilde gündemdeki yerini aldı.

 

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlubugünkü YAŞ’a katılacak isimler arasında yer alıyordu.

 

KAMİL BAŞOĞLU KİMDİR ve NEDEN İSTİFA ETTİ?

 

Orgeneral Kamil Başoğlu'nun neden istifa ettiğiyle ilgili YAŞ'tan sonra açıklama yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. İşte istifayla ilgili kulislerden elde edilen bilgiler. Ankara kulislerinden gelen iddialara göre iki komutan dün gece istifa etti. İstifalarının nedeni de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Bİnali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi akar. OHAL nedeniyle yayınlanan kararnamede iddiaya göre uzaklaştırılmasına karar verilen 1684 askerin arasında orgeneraller Kamil Başoğlu ve İhsan Uyar da vardı.

 

İsifaların nedeni için öne sürülen bir diğer iddia ise şu. Bu iki komutan da ordudaki FETÖ yapılanmasına karşı gerekli önlemleri alamadı. Bununla birlikte hükümet, halkın “Komutanları istifa etmeleri gerekir” çağrılarına da uymayı istedi. 15 Temmuz gecesi rehin alınan isimlerden biri olan Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi, yaşananları anlatırken EDOK KOmutanı Kamil Başoğlu’ndan şu sözlerle bahsetmişti.

 

Yaklaşık 30 dakika sonra ayak sesleri duymaya başladım. Birisini benim yanımdaki sandalyeye oturttuklarını hissettim. Yanıma getirdiler, o arkadaş bu kişilere benim gözlüklerim vardı sizde mi diye sordu. Onlar da evet dediler, sesinden bu arkadaşın Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu olduğunu anladım ve kendisine ‘Kamil sen misin evladım?’ diye söyledim. Kamil, ‘Evet komutanım, benim’ diye cevap verdi.

 

BAŞARISIZ OLDUK DEDİ

Odada kimse olmayınca Kamil ile rahat hareket etmeye başladık. Bir süre sonra Halil Astsubay bana ‘Komutanım duydum, sizi vuracaklar, süratli bir şekilde derhal burayı terk etmemiz lazım’ diye bağırdı.Eskişehir’den kalkan uçakların bombalanması sonucunda başımızda duran ve jandarma olduğunu iddia eden kişinin ‘Başarısız olduk’ şekilde mırıldanmasını duydum. Halil Astsubay dışarı çıkalım deyince Kamil ve ben arabanın yanına koştuk. Genelkurmay Başkanının yerini öğrendikten sonra Köşk’te, Başbakanlık’ta olduğunu öğrendim ve oraya gittim.

 

Bu olayların olmasına yönelik olay tarih ve saatinden önce hiçbir şey hissetmedik. Ancak olaylardan sonra öğrendiğime göre Kurmay Albay Erkan Öktem’in cuma günü yani darbeye kalkıştıkları gün biri iki saat önce karargahtaki muhtemelen arama yapacakları odaların anahtarlarını aldığını beyan ettiler. Bu olaydan dolayı mağdur oldum, bunu yapanlardan şikayetçiyim.”

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Metro Holding Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk’ten Samsun'da flaş açıklamalar

Metro Holding Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk’ten Samsun'da flaş açıklamalar Ünlü iş adamı Galip Öztürk, "Artık millet olarak kendimizi kullandırmayacağımızı 15 Temmuz’da gösterdik. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki bir ülkenin de artık millet olarak, üst aklın hesabını göreceğine, milletin milli duygularla daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum” dedi.

Manisa'da tecavüz edilip öldürülen 4 yaşındaki Irmak Kupal’ın cesedi bulundu

Manisa'da tecavüz edilip öldürülen 4 yaşındaki Irmak Kupal’ın cesedi bulundu Manisa'da tecavüz edilip öldürülen 4 yaşındaki Irmak Kupal’ın cesedi bulundu! Manisa'da tecavüz edildikten sonra vahşice öldürülen 4 yaşındaki minik Irmak'ın cansız bedeni uzun aramalar sonucunda bulundu.

Metro Holding Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk, Samsun'a geldi

Metro Holding Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk, Samsun'a geldi Metro Holding Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk, Samsun'a geldi! Metro Holding Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk, Samsun'un Ayvacık ilçesi Gürpınar köyünde coşkuyla karşılandı.

Vanlılar bu habere dikkat: Depremler olacak

Vanlılar bu habere dikkat: Depremler olacak Vanlılar bu habere dikkat: Depremler olacak! Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Köse, Van Gölü'nün hemen güneyindeki yüksek dağlık alanda iki plakanın çarpışması sonucu hala aktif şekilde yükselmenin söz konusu olduğunu belirterek, “Bu yükselmenin meydana getirdiği sıkışma devam ettikçe, bizler bilmeliyiz ki Van’da depremler olacaktır” dedi.

KÖŞE YAZARLARI