• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

EDOK KOMUTANI ORGENERAL KAMİL BAŞOĞLU NEDEN İSTİFA ETTİ: EDOK KOMUTANI KAMİL BAŞOĞLU KİMDİR

EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir. EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar istifa etti.

28 Temmuz 2016 Perşembe 14:54
EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir

EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir. EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar istifa etti. 

 

Bugünkü kritik YAŞ öncesi EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu istifa etti. Bununla birlikte Kamil Başoğlu kimdir ve neden istifa ettiği gibi iki soru flaş bir şekilde gündemdeki yerini aldı.

 

 

Bugünkü kritik YAŞ öncesi EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğluistifa etti. Bununla birlikte Kamil Başoğlu kimdir ve neden istifa ettiği gibi iki soru flaş bir şekilde gündemdeki yerini aldı.

 

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlubugünkü YAŞ’a katılacak isimler arasında yer alıyordu.

 

KAMİL BAŞOĞLU KİMDİR ve NEDEN İSTİFA ETTİ?

 

Orgeneral Kamil Başoğlu'nun neden istifa ettiğiyle ilgili YAŞ'tan sonra açıklama yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. İşte istifayla ilgili kulislerden elde edilen bilgiler. Ankara kulislerinden gelen iddialara göre iki komutan dün gece istifa etti. İstifalarının nedeni de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Bİnali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi akar. OHAL nedeniyle yayınlanan kararnamede iddiaya göre uzaklaştırılmasına karar verilen 1684 askerin arasında orgeneraller Kamil Başoğlu ve İhsan Uyar da vardı.

 

İsifaların nedeni için öne sürülen bir diğer iddia ise şu. Bu iki komutan da ordudaki FETÖ yapılanmasına karşı gerekli önlemleri alamadı. Bununla birlikte hükümet, halkın “Komutanları istifa etmeleri gerekir” çağrılarına da uymayı istedi. 15 Temmuz gecesi rehin alınan isimlerden biri olan Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi, yaşananları anlatırken EDOK KOmutanı Kamil Başoğlu’ndan şu sözlerle bahsetmişti.

 

Yaklaşık 30 dakika sonra ayak sesleri duymaya başladım. Birisini benim yanımdaki sandalyeye oturttuklarını hissettim. Yanıma getirdiler, o arkadaş bu kişilere benim gözlüklerim vardı sizde mi diye sordu. Onlar da evet dediler, sesinden bu arkadaşın Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu olduğunu anladım ve kendisine ‘Kamil sen misin evladım?’ diye söyledim. Kamil, ‘Evet komutanım, benim’ diye cevap verdi.

 

BAŞARISIZ OLDUK DEDİ

Odada kimse olmayınca Kamil ile rahat hareket etmeye başladık. Bir süre sonra Halil Astsubay bana ‘Komutanım duydum, sizi vuracaklar, süratli bir şekilde derhal burayı terk etmemiz lazım’ diye bağırdı.Eskişehir’den kalkan uçakların bombalanması sonucunda başımızda duran ve jandarma olduğunu iddia eden kişinin ‘Başarısız olduk’ şekilde mırıldanmasını duydum. Halil Astsubay dışarı çıkalım deyince Kamil ve ben arabanın yanına koştuk. Genelkurmay Başkanının yerini öğrendikten sonra Köşk’te, Başbakanlık’ta olduğunu öğrendim ve oraya gittim.

 

Bu olayların olmasına yönelik olay tarih ve saatinden önce hiçbir şey hissetmedik. Ancak olaylardan sonra öğrendiğime göre Kurmay Albay Erkan Öktem’in cuma günü yani darbeye kalkıştıkları gün biri iki saat önce karargahtaki muhtemelen arama yapacakları odaların anahtarlarını aldığını beyan ettiler. Bu olaydan dolayı mağdur oldum, bunu yapanlardan şikayetçiyim.”

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Samsun'da ilaç mümessili Okay Altınışık trafik kazasında hayatını kaybetti

Samsun'da ilaç mümessili Okay Altınışık trafik kazasında hayatını kaybetti Samsun'da ilaç mümessili Okay Altınışık trafik kazasında hayatını kaybetti. Samsun'un Yakakent ilçesinde kullandığı otomobil traktör ile çarpışan ilaç mümessili Okay Altınışık hayatını kaybetti.

Bakanlıklara yapılan atamalar Resmi Gazete'de

Bakanlıklara yapılan atamalar Resmi Gazete'de Bakanlıklara yapılan atamalar Resmi Gazete'de! Dışişleri, Bilim Sanayi ve Teknoloji, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Ekonomi, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Kültür ve Turizm, Maliye, Milli Eğitim, Sağlık bakanlıklarına ait atama kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Samsun'da 1 üsteğmen, 1 astsubay ve eski eşi FETÖ'den gözaltına alındı

Samsun'da 1 üsteğmen, 1 astsubay ve eski eşi FETÖ'den gözaltına alındı Samsun'da Sahra Sıhhiye Eğitim Merkez Komutanlığı'nda görev yaparken ihraç oldukları ileri sürülen 1 üsteğmen, 1 astsubay kıdemli başçavuş ve astsubayın eski eşi FETÖ soruşturmasında ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına aldı.

CHP'liler Adana Aladağ'da ki yurt yangınına otobüste göbek atarak gitmiş

CHP'liler Adana Aladağ'da ki yurt yangınına otobüste göbek atarak gitmiş CHP'liler Adana Aladağ'da 11 kişinin öldüğü yurt yangınına otobüste göbek atarak gitmiş. CHP'liler Aladağ yurt yangınında ölenlere taziye ziyaretine otobüste göbek atarak gittikleri ortaya çıktı. CHP'lilerin göbekli taziyesi-video

KÖŞE YAZARLARI

ANKET