• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

EDOK KOMUTANI ORGENERAL KAMİL BAŞOĞLU NEDEN İSTİFA ETTİ: EDOK KOMUTANI KAMİL BAŞOĞLU KİMDİR

EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir. EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar istifa etti.

28 Temmuz 2016 Perşembe 14:54
EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir

EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu neden istifa etti: EDOK Komutanı Kamil Başoğlu kimdir. EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar istifa etti. 

 

Bugünkü kritik YAŞ öncesi EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu istifa etti. Bununla birlikte Kamil Başoğlu kimdir ve neden istifa ettiği gibi iki soru flaş bir şekilde gündemdeki yerini aldı.

 

 

Bugünkü kritik YAŞ öncesi EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğluistifa etti. Bununla birlikte Kamil Başoğlu kimdir ve neden istifa ettiği gibi iki soru flaş bir şekilde gündemdeki yerini aldı.

 

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlubugünkü YAŞ’a katılacak isimler arasında yer alıyordu.

 

KAMİL BAŞOĞLU KİMDİR ve NEDEN İSTİFA ETTİ?

 

Orgeneral Kamil Başoğlu'nun neden istifa ettiğiyle ilgili YAŞ'tan sonra açıklama yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. İşte istifayla ilgili kulislerden elde edilen bilgiler. Ankara kulislerinden gelen iddialara göre iki komutan dün gece istifa etti. İstifalarının nedeni de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Bİnali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi akar. OHAL nedeniyle yayınlanan kararnamede iddiaya göre uzaklaştırılmasına karar verilen 1684 askerin arasında orgeneraller Kamil Başoğlu ve İhsan Uyar da vardı.

 

İsifaların nedeni için öne sürülen bir diğer iddia ise şu. Bu iki komutan da ordudaki FETÖ yapılanmasına karşı gerekli önlemleri alamadı. Bununla birlikte hükümet, halkın “Komutanları istifa etmeleri gerekir” çağrılarına da uymayı istedi. 15 Temmuz gecesi rehin alınan isimlerden biri olan Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi, yaşananları anlatırken EDOK KOmutanı Kamil Başoğlu’ndan şu sözlerle bahsetmişti.

 

Yaklaşık 30 dakika sonra ayak sesleri duymaya başladım. Birisini benim yanımdaki sandalyeye oturttuklarını hissettim. Yanıma getirdiler, o arkadaş bu kişilere benim gözlüklerim vardı sizde mi diye sordu. Onlar da evet dediler, sesinden bu arkadaşın Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu olduğunu anladım ve kendisine ‘Kamil sen misin evladım?’ diye söyledim. Kamil, ‘Evet komutanım, benim’ diye cevap verdi.

 

BAŞARISIZ OLDUK DEDİ

Odada kimse olmayınca Kamil ile rahat hareket etmeye başladık. Bir süre sonra Halil Astsubay bana ‘Komutanım duydum, sizi vuracaklar, süratli bir şekilde derhal burayı terk etmemiz lazım’ diye bağırdı.Eskişehir’den kalkan uçakların bombalanması sonucunda başımızda duran ve jandarma olduğunu iddia eden kişinin ‘Başarısız olduk’ şekilde mırıldanmasını duydum. Halil Astsubay dışarı çıkalım deyince Kamil ve ben arabanın yanına koştuk. Genelkurmay Başkanının yerini öğrendikten sonra Köşk’te, Başbakanlık’ta olduğunu öğrendim ve oraya gittim.

 

Bu olayların olmasına yönelik olay tarih ve saatinden önce hiçbir şey hissetmedik. Ancak olaylardan sonra öğrendiğime göre Kurmay Albay Erkan Öktem’in cuma günü yani darbeye kalkıştıkları gün biri iki saat önce karargahtaki muhtemelen arama yapacakları odaların anahtarlarını aldığını beyan ettiler. Bu olaydan dolayı mağdur oldum, bunu yapanlardan şikayetçiyim.”

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Samsun Bafra'da evinde mahsur kalan felçli Ayşe Tan'ı itfaiye kurtardı

Samsun Bafra'da evinde mahsur kalan felçli Ayşe Tan'ı itfaiye kurtardı Samsun Bafra'da evinde mahsur kalan felçli Ayşe Tan'ı itfaiye kurtardı. Samsun'un Bafra ilçesi Alpaslan Mahallesi Lale Sokak'ta 5 katlı bir apartmanın 3. katında bulunan evinde mahsur kalan felçli Ayşe Tan isimli kadını itfaiye ekipleri kurtardı.

Samsun Bafra Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin Van'a görevlendirildi

Samsun Bafra Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin Van'a görevlendirildi Samsun Bafra Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin Van'a görevlendirildi. HSYK'nın 19/01/2017 Perşembe günü yayınladığı Adli Yargı Kararnamesi ile Samsun'un Bafra ilçesi Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, Van Cumhuriyet Başsavcılığına görevlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Haddini Bil' diyerek tepki gösterdiği o Kaymakam kim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Haddini Bil' diyerek tepki gösterdiği o Kaymakam kim Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Haddini Bil' diyerek tepki gösterdiği o Kaymakam kim. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhtarlar toplantısında "Ey kaymakam sen kendini ne sanıyorsun? Haddini bileceksin. " diyerek tepki gösterdiği Kaymakam'ın kim olduğu merak konusu oldu.

Hüsnü Mahalli iddianamesi onaylandı: Hüsnü Mahalli'ye istenen hapis cezası belli oldu

Hüsnü Mahalli iddianamesi onaylandı: Hüsnü Mahalli'ye istenen hapis cezası belli oldu Hüsnü Mahalli iddianamesi onaylandı: Hüsnü Mahalli'ye istenen hapis cezası belli oldu. Gazeteci Hüsnü Mahalli'ye Cumhurbaşkanına hakaret suçlarından 2 yıl 4 aydan, 7 yıl 5 aya kadar hapis cezası istendi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET