• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI EMEKLİ ORGENERAL BAŞBUĞ'DAN DARBE AÇIKLAMASI

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ'dan darbe açıklaması. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ, "Yaşanan darbe kalkışımını, girişimini bu hareketi ve bu harekete katılanları lanetliyorum.  Onlar Türkiye'nin ve TSK'nın tarihine bir kara leke sürdüler" dedi.

16 Temmuz 2016 Cumartesi 22:43
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ'dan darbe açıklaması

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ'dan darbe açıklaması. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ, "Yaşanan darbe kalkışımını, girişimini bu hareketi ve bu harekete katılanları lanetliyorum. Onlar Türkiye'nin ve TSK'nın tarihine bir kara leke sürdüler" dedi.

 


Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ,  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, "Dün yaşanılan olay  çok farklı bir olay. Hiçbir zaman Türk ordusu, Türk askeri bu tip hareketlerde  bulunmadı. Bu kişiler cinnet geçiren kişiler. Artık cinnet noktasındalar." dedi. 

 

Başbuğ, Bodrum ilçesindeki evinde gazetecilere yaptığı açıklamada,  FETÖ'nün darbe girişimi değerlendirdi. Başbuğ, 15 Temmuz 2016 gecesinin, Türkiye  Cumhuriyeti'nin hep beraber yaşanılan en korkunç gecelerden biri olduğunu  belirterek, "Yaşanan darbe kalkışımını, girişimini bu hareketi ve bu harekete  katılanları lanetliyorum. Onlar Türkiye'nin ve TSK'nın tarihine bir kara leke  sürdüler." diye konuştu.

 

Kendi meclisini bombalayan ve kendi halkına ateş açanların, Türk  askeri olamadığını ifade eden Başbuğ, "Bunlar birilerinden, bir yerlerden emir  alan teröristlerdir." dedi.

 

Başbuğ, "Belki de bu olayda sevindiğimiz önemli noktalardan bir  tanesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük çoğunluğunun dün gece yaşanan olaylar  karşısında gösterdiği davranış ile başta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi  Akar olmak üzere, demokrasinin yanında yer aldılar. Bu nedenle hepsini yürekten  kutluyorum." ifadesini kullandı.

 

"Özellikle polisimize teşekkür ediyorum"

Dün gece TSK'nin büyük çoğunluğuyla beraber, omuz omuza örnek bir  davranış gösterdiğine işaret eden Başbuğ, "Güvenlik kuvvetimize özellikle  polisimize de teşekkür ediyorum. Polislerimiz de dün gece canları pahasına  görevlerini yerine getirdiler, onların da hepsini kutluyorum." diye konuştu.

 

Başbuğ, Türk milletinin darbenin karşısında olduğunu net olarak bütün  dünyaya ilan ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu da hepimiz için bir gurur vesilesi. Bugün çok kimse bu darbeciler  ile cemaat arasında bir ilişki olduğunu düşünmektedir. Ben de aynı düşünceyi  taşıyorum. Bu konuda 2009 yılında ben bu düşünceyi paylaşmıştım. Demiştim ki,  'Bazı cemaatler hedeflerine ulaşmada kendileri için en büyük engel olarak TSK'yı  görmektedirler. Bu nedenle TSK aleyhine faaliyette bulunmaktadırlar. Bu  yapılanlara karşı hukuk devleti kapsamında TSK olarak elbette tepkisiz  kalmayacağız, etkisiz kalmayacağız. Bu kapsamda değerlendirmemizi bütün  ilgililerle paylaşmıştık."

 

Geçmişte acı dönemler yaşandığına dikkati çeken Başbuğ, "Hala da  yaşanmaya devam ediyor. Bunların hiç birisinin Türkiye'de bugün yaşanmasını arzu  etmezdik. Şu anda yaşadığımız durum nedeniyle gerçekten bu konuda büyük üzüntü  duymaktayım." dedi.

 

 "Bunlar küçük bir grup"

 Başbuğ, darbecilerin TSK içinde azınlıkta olan bir grup olduğuna  işaret ederek, "Bunlar küçük bir grup, bunda hemfikiriz ancak buna rağmen bu  darbecilerin oldukça uzun bir hazırlık süreci içinde oldukları ve TSK'nın  neredeyse büyük bölümüne, çok yerlere ulaştığı ortada. Bu faaliyetlerin tespit  edilememiş olması da gerçekten düşündürücü bir nokta. Elbette yetkili makamlar bu  konunun üzerinde hassasiyetle duracaklardır." diye konuştu.

 

Bu darbe girişimini yapanların hukuk kuralları içinde yargılanıp,  cezalandırılacaklarını belirten Başbuğ, şöyle devam etti:

 

"Bundan hiçbir şüphemiz yok. Etrafımız ateş çemberi. Türkiye'nin  jeopolitik durumu ortada. Tarih boyunca böyle. 2009'da dedim ki 'güçlü ordu,  güçlü Türkiye'. Bu coğrafya da güçlü orduya ihtiyaç var. Hepimizin en çok dikkat  edeceği husus, bugün Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyduğu konjonktürde bulunuyoruz.  Bugün güçlü orduya zarar vermememiz lazım. Ordumuzun gücünü en üst noktalara  taşımamız lazım."

 

Başbuğ, "Bunları yaşamak hiçbir zaman arzu edilen bir şey değil. Bu  yaşanılan olaylar neticesinde 161 insanımızı şehit verdik. Bu, hakikaten hepimizi  yürekleri dağlayan bir konu. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

 

Bu olaydan TSK'nın daha güçlü olarak çıkacağını vurgulayan Başbuğ,  buna da yürekten inandığını söyledi.

 

"Artık cinnet noktasındalar"

Başbuğ, dün yaşanların çok farklı bir olay olduğuna vurgu yaparak,  şöyle devam etti:

"Hiçbir zaman Türk ordusu, Türk askeri bu tip hareketlerde bulunmadı.  Bu kişiler cinnet getiren kişiler. Artık cinnet noktasındalar. İnsanın düşüncesi,  havsalası almıyor. Kendi ordunuzun silahlarıyla Meclisi bombalıyorsunuz, halka  ateş açıyorsunuz. Bu cinnettir, bu terördür. Bunu başka şekilde izah etmemiz  mümkün değil. Yaşanılan olay çok acı."

 

Başbuğ, gazetecilerin darbe girişiminde görev alan erlerle ilgili  sorusu üzerine de şunları kaydetti:

"20 yaşındaki gençler. Ben elbetteki bu erlerimizi, bu darbenin içinde  yer alan, planlayan, rütbeli personelden ayrı bir yere koymak, ayrı noktaya  koymanın doğru olduğu düşüncesindeyim. Çünkü bunlar belki de kandırıldılar.  'Tatbikat' denilerek kışlanın dışına çıkartıldığı gözüküyor. Bu Mehmetçikler  kullanıldı. Belki aldatıldılar, belki yanlış bilgilendirildiler. Bu genç çocuğun  bunu anlaması, değerlendirmesi, toplum birlik içinde de çok kolay bir olay değil.  Gençlerimiz ile diğerlerini aynı teraziye koymayalım. Aynı kaba koymayalım diye  düşünüyorum."

Kaynak: Milliyet

DİĞER HABERLER

Acun Ilıcalı sözünü tuttu: Irak sınırında gerçek Survivor parkuru

Acun Ilıcalı sözünü tuttu: Irak sınırında gerçek Survivor parkuru Acun Ilıcalı sözünü tuttu: Irak sınırında gerçek Survivor parkuru! Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Beytüşşebap ilçesine bağlı Günyüzü köyünde yaşayan bir grup çocuğun Survivor yarışmasından esinlenerek bahçelerinde kendi imkanlarıyla yapmış oldukları parkura sessiz kalmayan yapımcı Acun Ilıcalı köy meydanında gerçek parkur kurdurdu.

Samsun'da FETÖ'cüleri ByLock ele verdi: 252 gözaltı, 50 tutuklama

Samsun'da FETÖ'cüleri ByLock ele verdi: 252 gözaltı, 50 tutuklama Samsun'da FETÖ'cüleri ByLock ele verdi: 252 gözaltı, 50 tutuklama. Samsun'da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ByLock kullanan 252 FETÖ'cü gözaltına alınırken 50 kişi ise tutuklandı.

Gültan Kışanak Diyarbakır Havalimanı’nda gözaltına alındı

Gültan Kışanak Diyarbakır Havalimanı’nda gözaltına alındı Gültan Kışanak Diyarbakır Havalimanı’nda gözaltına alındı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Meclis Darbe Komisyonu’na ifade verdikten sonra geldiği Diyarbakır Havalimanı’nda, gözaltına alındı.

Fulya Özdemir'i bıçaklayarak öldüren cezaevi firarisi katil Atilla M. tutuklandı

Fulya Özdemir'i bıçaklayarak öldüren cezaevi firarisi katil Atilla M. tutuklandı Fulya Özdemir'i bıçaklayarak öldüren cezaevi firarisi katil Atilla M. tutuklandı. Antalya'nın Kaş ilçesinde 9 gündür yapılan arama sonucu, bıçaklanarak öldürülmüş halde bulunan Fulya Özdemir'in katili tutuklandı. Fulya Özdemir'i öldüren katilin cezaevi firarisi olduğu ortaya çıktı.

KÖŞE YAZARLARI