• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI EMEKLİ ORGENERAL BAŞBUĞ'DAN DARBE AÇIKLAMASI

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ'dan darbe açıklaması. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ, "Yaşanan darbe kalkışımını, girişimini bu hareketi ve bu harekete katılanları lanetliyorum.  Onlar Türkiye'nin ve TSK'nın tarihine bir kara leke sürdüler" dedi.

16 Temmuz 2016 Cumartesi 22:43
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ'dan darbe açıklaması

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ'dan darbe açıklaması. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ, "Yaşanan darbe kalkışımını, girişimini bu hareketi ve bu harekete katılanları lanetliyorum. Onlar Türkiye'nin ve TSK'nın tarihine bir kara leke sürdüler" dedi.

 


Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ,  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, "Dün yaşanılan olay  çok farklı bir olay. Hiçbir zaman Türk ordusu, Türk askeri bu tip hareketlerde  bulunmadı. Bu kişiler cinnet geçiren kişiler. Artık cinnet noktasındalar." dedi. 

 

Başbuğ, Bodrum ilçesindeki evinde gazetecilere yaptığı açıklamada,  FETÖ'nün darbe girişimi değerlendirdi. Başbuğ, 15 Temmuz 2016 gecesinin, Türkiye  Cumhuriyeti'nin hep beraber yaşanılan en korkunç gecelerden biri olduğunu  belirterek, "Yaşanan darbe kalkışımını, girişimini bu hareketi ve bu harekete  katılanları lanetliyorum. Onlar Türkiye'nin ve TSK'nın tarihine bir kara leke  sürdüler." diye konuştu.

 

Kendi meclisini bombalayan ve kendi halkına ateş açanların, Türk  askeri olamadığını ifade eden Başbuğ, "Bunlar birilerinden, bir yerlerden emir  alan teröristlerdir." dedi.

 

Başbuğ, "Belki de bu olayda sevindiğimiz önemli noktalardan bir  tanesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük çoğunluğunun dün gece yaşanan olaylar  karşısında gösterdiği davranış ile başta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi  Akar olmak üzere, demokrasinin yanında yer aldılar. Bu nedenle hepsini yürekten  kutluyorum." ifadesini kullandı.

 

"Özellikle polisimize teşekkür ediyorum"

Dün gece TSK'nin büyük çoğunluğuyla beraber, omuz omuza örnek bir  davranış gösterdiğine işaret eden Başbuğ, "Güvenlik kuvvetimize özellikle  polisimize de teşekkür ediyorum. Polislerimiz de dün gece canları pahasına  görevlerini yerine getirdiler, onların da hepsini kutluyorum." diye konuştu.

 

Başbuğ, Türk milletinin darbenin karşısında olduğunu net olarak bütün  dünyaya ilan ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu da hepimiz için bir gurur vesilesi. Bugün çok kimse bu darbeciler  ile cemaat arasında bir ilişki olduğunu düşünmektedir. Ben de aynı düşünceyi  taşıyorum. Bu konuda 2009 yılında ben bu düşünceyi paylaşmıştım. Demiştim ki,  'Bazı cemaatler hedeflerine ulaşmada kendileri için en büyük engel olarak TSK'yı  görmektedirler. Bu nedenle TSK aleyhine faaliyette bulunmaktadırlar. Bu  yapılanlara karşı hukuk devleti kapsamında TSK olarak elbette tepkisiz  kalmayacağız, etkisiz kalmayacağız. Bu kapsamda değerlendirmemizi bütün  ilgililerle paylaşmıştık."

 

Geçmişte acı dönemler yaşandığına dikkati çeken Başbuğ, "Hala da  yaşanmaya devam ediyor. Bunların hiç birisinin Türkiye'de bugün yaşanmasını arzu  etmezdik. Şu anda yaşadığımız durum nedeniyle gerçekten bu konuda büyük üzüntü  duymaktayım." dedi.

 

 "Bunlar küçük bir grup"

 Başbuğ, darbecilerin TSK içinde azınlıkta olan bir grup olduğuna  işaret ederek, "Bunlar küçük bir grup, bunda hemfikiriz ancak buna rağmen bu  darbecilerin oldukça uzun bir hazırlık süreci içinde oldukları ve TSK'nın  neredeyse büyük bölümüne, çok yerlere ulaştığı ortada. Bu faaliyetlerin tespit  edilememiş olması da gerçekten düşündürücü bir nokta. Elbette yetkili makamlar bu  konunun üzerinde hassasiyetle duracaklardır." diye konuştu.

 

Bu darbe girişimini yapanların hukuk kuralları içinde yargılanıp,  cezalandırılacaklarını belirten Başbuğ, şöyle devam etti:

 

"Bundan hiçbir şüphemiz yok. Etrafımız ateş çemberi. Türkiye'nin  jeopolitik durumu ortada. Tarih boyunca böyle. 2009'da dedim ki 'güçlü ordu,  güçlü Türkiye'. Bu coğrafya da güçlü orduya ihtiyaç var. Hepimizin en çok dikkat  edeceği husus, bugün Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyduğu konjonktürde bulunuyoruz.  Bugün güçlü orduya zarar vermememiz lazım. Ordumuzun gücünü en üst noktalara  taşımamız lazım."

 

Başbuğ, "Bunları yaşamak hiçbir zaman arzu edilen bir şey değil. Bu  yaşanılan olaylar neticesinde 161 insanımızı şehit verdik. Bu, hakikaten hepimizi  yürekleri dağlayan bir konu. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

 

Bu olaydan TSK'nın daha güçlü olarak çıkacağını vurgulayan Başbuğ,  buna da yürekten inandığını söyledi.

 

"Artık cinnet noktasındalar"

Başbuğ, dün yaşanların çok farklı bir olay olduğuna vurgu yaparak,  şöyle devam etti:

"Hiçbir zaman Türk ordusu, Türk askeri bu tip hareketlerde bulunmadı.  Bu kişiler cinnet getiren kişiler. Artık cinnet noktasındalar. İnsanın düşüncesi,  havsalası almıyor. Kendi ordunuzun silahlarıyla Meclisi bombalıyorsunuz, halka  ateş açıyorsunuz. Bu cinnettir, bu terördür. Bunu başka şekilde izah etmemiz  mümkün değil. Yaşanılan olay çok acı."

 

Başbuğ, gazetecilerin darbe girişiminde görev alan erlerle ilgili  sorusu üzerine de şunları kaydetti:

"20 yaşındaki gençler. Ben elbetteki bu erlerimizi, bu darbenin içinde  yer alan, planlayan, rütbeli personelden ayrı bir yere koymak, ayrı noktaya  koymanın doğru olduğu düşüncesindeyim. Çünkü bunlar belki de kandırıldılar.  'Tatbikat' denilerek kışlanın dışına çıkartıldığı gözüküyor. Bu Mehmetçikler  kullanıldı. Belki aldatıldılar, belki yanlış bilgilendirildiler. Bu genç çocuğun  bunu anlaması, değerlendirmesi, toplum birlik içinde de çok kolay bir olay değil.  Gençlerimiz ile diğerlerini aynı teraziye koymayalım. Aynı kaba koymayalım diye  düşünüyorum."

Kaynak: Milliyet

DİĞER HABERLER

Samsun'da Porsche aracı çalınan işadamı Okay Altın'a şok silahlı saldırı

Samsun'da Porsche aracı çalınan işadamı Okay Altın'a şok silahlı saldırı Samsun'da Porsche aracı çalınan işadamı Okay Altın'a şok silahlı saldırı. Samsun'da daha önce Porsche aracı ve 450 bin TL'si çalınan işadamı Okay Altın uğradığı silahlı saldırıda yaralandı.

Rota Haber'in Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık için 10 yıl hapis cezası istendi

Rota Haber'in Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık için 10 yıl hapis cezası istendi Rota Haber'in Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık için 10 yıl hapis cezası istendi. FETÖ’nün medya yapılanmasına yönelik soruşturmada Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık için 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

FETÖ'den gözaltına alınan Atilla Taş kaç yıl hapis yatacak

FETÖ'den gözaltına alınan Atilla Taş kaç yıl hapis yatacak FETÖ'den gözaltına alınan Atilla Taş kaç yıl hapis yatacak. FETÖ’nün medya yapılanmasına yönelik, aralarında Said Sefa, Atilla Taş ve Hanım Büşra Erdal’ın da bulunduğu 29 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. İddianamede, Said Sefa’nın “Darbeye teşebbüs ve silahlı örgüt yöneticiliği” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapsi, diğer 28 şüphelinin ise “silahlı örgüt üyeliği” suçundan 10 yıla kadar hapisleri istendi.

Meteor taşından yapılan tesbihin fiyatı dudak uçuklatıyor

Meteor taşından yapılan tesbihin fiyatı dudak uçuklatıyor Meteor taşından yapılan tesbihin fiyatı dudak uçuklatıyor. Bingöl’de bulunan ve oldukça pahalı olan göktaşını, Muğla’nın Bodrum ilçesine getiren tesbih ustası meteor taşını işleyerek 3 adet tesbih yaptı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET