• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

GÖRME ENGELLİLER REFERANDUMDA BU ŞABLONLARLA OY KULLANABİLECEK

Görme engelliler 16 Nisan referandum seçiminde nasıl oy kullanacak. Görme engelliler evet yada hayır oyunu nasıl ayırt edebilecek. Görme engellilerin oy kullanabilmesi için hazırlanan şablonları Yüksek Seçim Kurulu onayladı. 

13 Nisan 2017 Perşembe 21:30
Görme engelliler referandumda bu şablonlarla oy kullanabilecek

Görme engelliler, özel yapılan oy kullanma şablonları ile artık oy kullanabilecek. Görme engellilerin oy kullanabilmesi için hazırlanan şablonları Yüksek Seçim Kurulu onayladı. 

 

Birçok il, ilçe ve mahallelerde olduğu gibi Samsun'un Bafra ilçesinde yaşayan görme engelliler de artık tek başına oy kullanabilecekler.  Referandumda tek başına oy kullanmak isteyen görme engelli seçmenler, oy pusulasına göre hazırlanan bir şablon aracılığıyla kimsenin baskısı altında kalmadan tek başına özgürce oy kullanabilecek.


Görme engellilerin seçimlerde kimsenin etkisi altında kalmadan oy kullanabilmeleri ile ilgili İstanbul'da bulunan Engelsiz Erişim Derneğinin başlatmış olduğu çalışma büyük ilgi gördü. Yüksek Seçim Kurulu'nun görme engellilerin oy pusulası şablonu ile oy kullanmasında herhangi bir yasal sakınca olmadığını açıklaması üzerine, görme engelliler için hazırlanan oy şablonları ücretsiz olarak gönderilmeye başlandı.

 

Samsun- Bafra Görme Engelliler Derneği de Bafra ve mahallelerinde yaşayan görme engellilerin tek başlarına oy kullanabilmelerini sağlayacak şablonlarla ilgili  15 Nisan 2017 Cumartesi günü saat 14:00'de dernek binasında tanıtım toplantısı yapacak. Yapılacak tanıtım toplantısı sonrası ise Bafra ilçesinde yaşayan görme engellilere oy şablonları dağıtılacak. 

 

Bafra Görme Engelliler Derneği Projelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fatih Uyanık, oy pusulası şablonlarının nasıl kullanılacağı konusunda şu bilgileri verdi: 

"Bilindiği üzre ülkemizde gerçekleştirilen gerek genel  seçimler, gerekse mahali idare seçimleri, gerekse referandum oylamalarında oy kullanmak, tercihte bulunmak görme engelliler için büyük bir problem. Oy kullanma işleminde görme engelliler ya yanındaki eş, dost, akraba ya da oradaki görevlilere muhtaç idi. İşte oy kullanma esnasında vuku bulan bu hallerde genelde görme engelliler zihinlerinde soru işaretleri oluşuyordu. Bütün bu sıkıntıları bir nebzede olsa çözebilmek için 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak Anayasa Referandumu’nda kullanılmak üzere oy kullanım şablonu  geliştirildi. Bu Referandum’da görme engelliler geliştirilen bu " oy kullanım şablonu " sayesinde tek başına oy kullanma kabininde oylarını kullanabilecek" dedi.


Görme engelliler oy kullanım şablonunu nasıl kullanacak


Öncelikle kartondan hazırlanmış olan şablonumuzu elimize alıyoruz. şablonumuz düz bir zemine yatay olarak konulduğunda dikdörtgen, sol tarafa doğru açılır kapanır, alt zemini bütün, üst kapağı ise sağlı sollu iki bölme şeklindedir. 

Görme engelli bu şablon ile oy kullanma mahaline gittiğinde görevlilerden oy pusulasını evet sol tarafa, hayır sağ tarafa gelecek şekilde yerleştirmesini istiyor. Akabinde eğer istenirse bir başka görevliye pusulanın doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol ettirebiliriz.


İçine pusula yerleştirilmiş oy şablonumuz, zarfımız ve mühür ile oy kullanma kabinine giriliyor. Şablonu oradaki masaya yatay şekilde kapalı kısım sol tarafa, açık kısım sağ tarafa gelecek şekilde konumlandırılıyor. Şimdi şablonumuzun üst tarafındaki sağlı sollu iki bölme; sol taraf evet, sağ taraf hayır oldu. Artık tercihimize göre istediğimiz yere mühürümüzü basabiliriz. Tercihimiz evet ise sol taraftaki bölmeye, hayır ise sağ taraftaki bölmeye mühürümüzü koyup kuvvet uygulayarak mühürü basıyoruz. Mühür basma işleminden sonra oy pusulasını şablonun arasından çıkartarak bize verilen zarfın içine koyuyoruz ve gösterilen sandığa atarak oy kullanma işlemini tamamlıyoruz.

 

Haber- Oktay Zerrin-Bafra

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Tunceli'de düşen helikopterde şehit olan hakim Onur Alan'ın cenazesi Samsun'a geldi

Tunceli'de düşen helikopterde şehit olan hakim Onur Alan'ın cenazesi Samsun'a geldi Tunceli'de düşen helikopterde şehit olan hakim Onur Alan'ın cenazesi Samsun'a geldi. Tunceli'de düşen helikopterde şehit olan hakim Onur Alan'ın cenazesi uçakla Samsun Çarşamba Havalimanına getirildi.

SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, 16 Nisan referandum seçim sonuçlarını değerlendirdi

SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, 16 Nisan referandum seçim sonuçlarını değerlendirdi SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, 16 Nisan referandum seçim sonuçları ile ilgili açıklamada bulundu. Sezgin Gümüş, seçim sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada, "Ülkemiz sıkı bir demokrasi sınavından geçti" dedi.

Samsun TSO Başkanı Murzioğlu 16 Nisan referandum seçim sonucunu değerlendirdi

Samsun TSO Başkanı Murzioğlu 16 Nisan referandum seçim sonucunu değerlendirdi Samsun TSO Başkanı Murzioğlu 16 Nisan referandum seçim sonucunu değerlendirdi. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (Samsun TSO) Salih Zeki Murzioğlu, 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılan referandum seçim sonuçları ile ilgili açıklamada bulundu.

Samsun CHP'den mühürsüz oylarla ilgili YSK'ya tepki: Seçim sonuçları şaibelidir

Samsun CHP'den mühürsüz oylarla ilgili YSK'ya tepki: Seçim sonuçları şaibelidir CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılan referandum seçim sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada YSK'nın mühürsüz oyların geçerli sayılacağına dair aldığı kararı eleştirerek, "Referandum seçim sonucu şaibelidir" dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET