• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KARA, DENİZ VE HAVA KUVVETLERİNDE 15 GENERAL VE 2 AMİRAL ATAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde 15 general ve 2 amiral ataması gerçekleştirildi. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına kim atandı. Harp Akademileri Komutanlığına kim atandı. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine atanan komutanların isim listesi Resmi Gazete'de yayınlandı.

09 Ağustos 2016 Salı 19:56
Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde 15 general ve 2 amiral ataması gerçekleştirildi

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde 15 general ve 2 amiral ataması gerçekleştirildi. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına kim atandı. Harp Akademileri Komutanlığına kim atandı. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine atanan komutanların isim listesi Resmi Gazete'de yayınlandı. 

 

Kuvvet komutanlıklarındaki 15 general ve 2 amiral yeni  görev yerlerine atandı. Milli Savunma Bakanlığının Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz  Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli 15 general ve 2  amirale yönelik atama kararı Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanarak  yürürlüğe girdi.

 

Buna göre, Tümgeneral Sinan Yayla, Kara Kuvvetleri Komutanlığı  Lojistik Komutanı oldu. Daha önce korgeneral rütbesindeki subayların yürüttüğü bu  göreve Tümgeneral Yayla getirildi.

 

Harp Akademileri Komutanı ise Tümgeneral Rafet Sevinç Şaşmaz oldu.  Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) görev süresi bir yıl uzatıldıktan sonra Harp  Akademileri Komutanlığına atanan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma  Komutanı Korgeneral Mehmet Şanver, emekliliğini istemişti. Şanver'in yerine Harp  Akademileri'nin yeni komutanı Tümgeneral Şaşmaz oldu.

 

Tümgeneral Mehmet Göktan 1. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı,  Tümgeneral Kemal Başak ise 3. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak atandı.

 

Milli Savunma Bakanlığı Asal Daire Başkanı Tuğgeneral Celalettin  Bacanlı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı  Tuğgeneral Mustafa Gönel, 52'nci Taktik Zırhlı Tümen Komutanı ise Tuğgeneral  Kazım Dalkıran oldu.

 

Acartürk'e önemli görev

Genelkurmay 2. İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Başkanlığına ise  Tuğgeneral İdris Acartürk atandı. Kamuoyunda "Askeri casusluk" olarak bilinen  davada ceza alan Acartürk, yeniden yargılanmasının ardından beraat etmiş, temmuz  ayının sonunda yapılan Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında tuğgeneralliğe  terfi etmişti.

 

Tuğgeneral Mehmet Hakan Akyol Kara Kuvvetleri EDOK Komutanlığı Eğitim  Tümen Komutanlığına, Tuğgeneral Saffet Akçin 95'inci Zırhlı Tugay Komutanlığına,  Tuğgeneral Adem Haydar Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak ve NATO Güvenlik  Yatırımları Daire Başkanlığına getirildi.

 

Aksaz'a yeni komutan

 

Tuğamiral Ali Çekiç ise Aksaz Deniz Üs Komutanı oldu. Tuğamiral  Cemalettin Bozdağ Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığına atandı.  Balyoz davasında ceza alan Bozdağ, daha sonra yeniden yargılanmasının ardından  beraat etmiş, temmuz ayındaki şura toplantısında tuğamiralliğe yükselmişti.

 

8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral İbrahim Dülger Hava Kuvvetleri  Komutanlığı Proje Yönetimi Daire Başkanlığına getirilirken bu görevi yürüten  Tuğgeneral Kadircan Kottaş ise 8. Ana Jet Üs Komutanı oldu.

 

Tuğgeneral İhsan Özdamar 3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığına  atanırken Tuğgeneral Cemal Balıkçı Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sistemler Daire  Başkanlığına getirildi. Balıkçı, astsubaylıktan subaylığa geçiş yapmış, temmuz  ayındaki şura kararları kapsamında generalliğe terfi etmişti.

 

TSK'da 15 general  ve 2 amiralin atamaları şöyle;

 

Tümgeneral Sinan Yayla  / Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı (Ankara)

Tümgeneral Rafet Sevinç Şaşmaz / Harp Akademileri Komutanı (Yenilevent  - İstanbul)

Tümgeneral Mehmet Göktan  / 1. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı (İstanbul)

Tümgeneral Kemal Başak  / 3. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı (Erzincan)

Tuğgeneral Celalettin Bacanlı  / Milli Savunma Bakanlığı ASAL Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral Mustafa Gönel  / Kara Kuvvetleri Komutanlığı DENT.ve DEĞ. Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral Kazım Dalkıran / 52. Taktik Zırhlı Tümen Komutanlığı (İstanbul)

Tuğgeneral  İdris Acartürk / Genelkurmay Başkanlığı 2. İSTH. ANALİZ. ve DEĞ. Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral  Mehmet Hakan Akyol / Kara Kuvvetleri Komutanlığı EDOK Eğitim Tümen Komutanlığı (Ankara)

Tuğgeneral  Saffet Akçin / 95. Zırhlı Tugay komutanlığı (Malkara - Tekirdağ)

Tuğgeneral  Adem Haydar / Milli Savunma Bakanlığı. İNŞ EML. ve NATO GÜV. Yatarımları Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğamiral Ali Çekiç / Aksaz Deniz Üs Komutanlığı (Aksaz - Marmaris - Muğla)

Tuğamiral Cemalettin Bozdağ / Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral İbrahim Dülger / Hava Kuvvetleri Komutanlığı PRJ.YNT.Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral Kadircan Kottaş / 8. Ana Jet Üs Komutanlığı (Diyarbakır)

Tuğgeneral İhsan Özdamar / 3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı (Etimesgut / Ankara)

Tuğgeneral Cemal Balıkçı / Hava Kuvvetleri Komutanlığı SİS. Daire Başkanlığı (Ankara)

Kaynak: Milliyet

DİĞER HABERLER

Emeklilere banka promosyonu ödemesi 2017 Mart ayında başlıyor

Emeklilere banka promosyonu ödemesi 2017 Mart ayında başlıyor Emeklilere banka promosyonu ödemesi 2017 Mart ayında başlıyor. Emeklilerin banka promosyonu için beklediği o tarih belli oldu. Emeklilere ne kadar banka promosyonu ödenecek. Emeklilerin banka promosyon ödemeleri 2017 Mart ayı itibari ile başlayacak..

YSK Samsun Çarşamba Havalimanını gümrük kapısı listesinden çıkarttı

YSK Samsun Çarşamba Havalimanını gümrük kapısı listesinden çıkarttı YSK Samsun Çarşamba Havalimanını gümrük kapısı listesinden çıkarttı. Samsun Çarşamba Havalimanı 16 Nisan'da yapılacak referandumda yurt dışı seçmenlerinin oy kullanabileceği gümrük kapısı listesinden YSK kararı ile çıkartıldı.

Devlet memurlarıyla ilgili terör soruşturması yapılacak

Devlet memurlarıyla ilgili terör soruşturması yapılacak Devlet memurlarıyla ilgili terör soruşturması yapılacak. Hükümet, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C kapsamında görev yapan mevcut personele 'terör' soruşturmasının önünü açtı.

THY yolcusu üzerimde bomba var diye bağırdı

THY yolcusu üzerimde bomba var diye bağırdı THY yolcusu üzerimde bomba var diye bağırdı. Türk Hava Yolları’nın (THY) Miami-İstanbul seferini gerçekleştirecek tarifeli uçağında yolculardan birinin "Üzerimde bomba var" demesi üzerine yolcu uçaktan indirilerek gözaltına alındı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET