• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KARA, DENİZ VE HAVA KUVVETLERİNDE 15 GENERAL VE 2 AMİRAL ATAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde 15 general ve 2 amiral ataması gerçekleştirildi. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına kim atandı. Harp Akademileri Komutanlığına kim atandı. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine atanan komutanların isim listesi Resmi Gazete'de yayınlandı.

09 Ağustos 2016 Salı 19:56
Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde 15 general ve 2 amiral ataması gerçekleştirildi

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde 15 general ve 2 amiral ataması gerçekleştirildi. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına kim atandı. Harp Akademileri Komutanlığına kim atandı. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine atanan komutanların isim listesi Resmi Gazete'de yayınlandı. 

 

Kuvvet komutanlıklarındaki 15 general ve 2 amiral yeni  görev yerlerine atandı. Milli Savunma Bakanlığının Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz  Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli 15 general ve 2  amirale yönelik atama kararı Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanarak  yürürlüğe girdi.

 

Buna göre, Tümgeneral Sinan Yayla, Kara Kuvvetleri Komutanlığı  Lojistik Komutanı oldu. Daha önce korgeneral rütbesindeki subayların yürüttüğü bu  göreve Tümgeneral Yayla getirildi.

 

Harp Akademileri Komutanı ise Tümgeneral Rafet Sevinç Şaşmaz oldu.  Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) görev süresi bir yıl uzatıldıktan sonra Harp  Akademileri Komutanlığına atanan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma  Komutanı Korgeneral Mehmet Şanver, emekliliğini istemişti. Şanver'in yerine Harp  Akademileri'nin yeni komutanı Tümgeneral Şaşmaz oldu.

 

Tümgeneral Mehmet Göktan 1. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı,  Tümgeneral Kemal Başak ise 3. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak atandı.

 

Milli Savunma Bakanlığı Asal Daire Başkanı Tuğgeneral Celalettin  Bacanlı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı  Tuğgeneral Mustafa Gönel, 52'nci Taktik Zırhlı Tümen Komutanı ise Tuğgeneral  Kazım Dalkıran oldu.

 

Acartürk'e önemli görev

Genelkurmay 2. İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Başkanlığına ise  Tuğgeneral İdris Acartürk atandı. Kamuoyunda "Askeri casusluk" olarak bilinen  davada ceza alan Acartürk, yeniden yargılanmasının ardından beraat etmiş, temmuz  ayının sonunda yapılan Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında tuğgeneralliğe  terfi etmişti.

 

Tuğgeneral Mehmet Hakan Akyol Kara Kuvvetleri EDOK Komutanlığı Eğitim  Tümen Komutanlığına, Tuğgeneral Saffet Akçin 95'inci Zırhlı Tugay Komutanlığına,  Tuğgeneral Adem Haydar Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak ve NATO Güvenlik  Yatırımları Daire Başkanlığına getirildi.

 

Aksaz'a yeni komutan

 

Tuğamiral Ali Çekiç ise Aksaz Deniz Üs Komutanı oldu. Tuğamiral  Cemalettin Bozdağ Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığına atandı.  Balyoz davasında ceza alan Bozdağ, daha sonra yeniden yargılanmasının ardından  beraat etmiş, temmuz ayındaki şura toplantısında tuğamiralliğe yükselmişti.

 

8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral İbrahim Dülger Hava Kuvvetleri  Komutanlığı Proje Yönetimi Daire Başkanlığına getirilirken bu görevi yürüten  Tuğgeneral Kadircan Kottaş ise 8. Ana Jet Üs Komutanı oldu.

 

Tuğgeneral İhsan Özdamar 3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığına  atanırken Tuğgeneral Cemal Balıkçı Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sistemler Daire  Başkanlığına getirildi. Balıkçı, astsubaylıktan subaylığa geçiş yapmış, temmuz  ayındaki şura kararları kapsamında generalliğe terfi etmişti.

 

TSK'da 15 general  ve 2 amiralin atamaları şöyle;

 

Tümgeneral Sinan Yayla  / Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı (Ankara)

Tümgeneral Rafet Sevinç Şaşmaz / Harp Akademileri Komutanı (Yenilevent  - İstanbul)

Tümgeneral Mehmet Göktan  / 1. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı (İstanbul)

Tümgeneral Kemal Başak  / 3. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı (Erzincan)

Tuğgeneral Celalettin Bacanlı  / Milli Savunma Bakanlığı ASAL Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral Mustafa Gönel  / Kara Kuvvetleri Komutanlığı DENT.ve DEĞ. Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral Kazım Dalkıran / 52. Taktik Zırhlı Tümen Komutanlığı (İstanbul)

Tuğgeneral  İdris Acartürk / Genelkurmay Başkanlığı 2. İSTH. ANALİZ. ve DEĞ. Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral  Mehmet Hakan Akyol / Kara Kuvvetleri Komutanlığı EDOK Eğitim Tümen Komutanlığı (Ankara)

Tuğgeneral  Saffet Akçin / 95. Zırhlı Tugay komutanlığı (Malkara - Tekirdağ)

Tuğgeneral  Adem Haydar / Milli Savunma Bakanlığı. İNŞ EML. ve NATO GÜV. Yatarımları Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğamiral Ali Çekiç / Aksaz Deniz Üs Komutanlığı (Aksaz - Marmaris - Muğla)

Tuğamiral Cemalettin Bozdağ / Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral İbrahim Dülger / Hava Kuvvetleri Komutanlığı PRJ.YNT.Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral Kadircan Kottaş / 8. Ana Jet Üs Komutanlığı (Diyarbakır)

Tuğgeneral İhsan Özdamar / 3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı (Etimesgut / Ankara)

Tuğgeneral Cemal Balıkçı / Hava Kuvvetleri Komutanlığı SİS. Daire Başkanlığı (Ankara)

Kaynak: Milliyet

DİĞER HABERLER

Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı

Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı. Samsun Valiliği, FETÖ soruşturması kapsamında Samsun'da tutuklanan ve gözaltına alınan kamu personeli sayısı ile ilgili bilgileri açıkladı.

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı 14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı. Tunceli'de 14 teröristi öldüren Şahinler JÖH timleri karargahta mehter marşı eşliğinde coşkuyla böyle karşılandı.

Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak

Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak. İçişleri Bakanlığı'na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı araçlar artık siyah plaka yerine turkuaz renkli plaka kullanmaya başladılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın (28 Mart 2017 Salı) Samsun'a geliyor. SAMULAŞ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Samsun ziyareti nedeniyle Salı günü tramvayın ücretsiz olacağını duyurdu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET