• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

KARA, DENİZ VE HAVA KUVVETLERİNDE 15 GENERAL VE 2 AMİRAL ATAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde 15 general ve 2 amiral ataması gerçekleştirildi. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına kim atandı. Harp Akademileri Komutanlığına kim atandı. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine atanan komutanların isim listesi Resmi Gazete'de yayınlandı.

09 Ağustos 2016 Salı 19:56
Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde 15 general ve 2 amiral ataması gerçekleştirildi

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde 15 general ve 2 amiral ataması gerçekleştirildi. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına kim atandı. Harp Akademileri Komutanlığına kim atandı. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine atanan komutanların isim listesi Resmi Gazete'de yayınlandı. 

 

Kuvvet komutanlıklarındaki 15 general ve 2 amiral yeni  görev yerlerine atandı. Milli Savunma Bakanlığının Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz  Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli 15 general ve 2  amirale yönelik atama kararı Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanarak  yürürlüğe girdi.

 

Buna göre, Tümgeneral Sinan Yayla, Kara Kuvvetleri Komutanlığı  Lojistik Komutanı oldu. Daha önce korgeneral rütbesindeki subayların yürüttüğü bu  göreve Tümgeneral Yayla getirildi.

 

Harp Akademileri Komutanı ise Tümgeneral Rafet Sevinç Şaşmaz oldu.  Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) görev süresi bir yıl uzatıldıktan sonra Harp  Akademileri Komutanlığına atanan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma  Komutanı Korgeneral Mehmet Şanver, emekliliğini istemişti. Şanver'in yerine Harp  Akademileri'nin yeni komutanı Tümgeneral Şaşmaz oldu.

 

Tümgeneral Mehmet Göktan 1. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı,  Tümgeneral Kemal Başak ise 3. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak atandı.

 

Milli Savunma Bakanlığı Asal Daire Başkanı Tuğgeneral Celalettin  Bacanlı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı  Tuğgeneral Mustafa Gönel, 52'nci Taktik Zırhlı Tümen Komutanı ise Tuğgeneral  Kazım Dalkıran oldu.

 

Acartürk'e önemli görev

Genelkurmay 2. İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Başkanlığına ise  Tuğgeneral İdris Acartürk atandı. Kamuoyunda "Askeri casusluk" olarak bilinen  davada ceza alan Acartürk, yeniden yargılanmasının ardından beraat etmiş, temmuz  ayının sonunda yapılan Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında tuğgeneralliğe  terfi etmişti.

 

Tuğgeneral Mehmet Hakan Akyol Kara Kuvvetleri EDOK Komutanlığı Eğitim  Tümen Komutanlığına, Tuğgeneral Saffet Akçin 95'inci Zırhlı Tugay Komutanlığına,  Tuğgeneral Adem Haydar Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak ve NATO Güvenlik  Yatırımları Daire Başkanlığına getirildi.

 

Aksaz'a yeni komutan

 

Tuğamiral Ali Çekiç ise Aksaz Deniz Üs Komutanı oldu. Tuğamiral  Cemalettin Bozdağ Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığına atandı.  Balyoz davasında ceza alan Bozdağ, daha sonra yeniden yargılanmasının ardından  beraat etmiş, temmuz ayındaki şura toplantısında tuğamiralliğe yükselmişti.

 

8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral İbrahim Dülger Hava Kuvvetleri  Komutanlığı Proje Yönetimi Daire Başkanlığına getirilirken bu görevi yürüten  Tuğgeneral Kadircan Kottaş ise 8. Ana Jet Üs Komutanı oldu.

 

Tuğgeneral İhsan Özdamar 3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığına  atanırken Tuğgeneral Cemal Balıkçı Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sistemler Daire  Başkanlığına getirildi. Balıkçı, astsubaylıktan subaylığa geçiş yapmış, temmuz  ayındaki şura kararları kapsamında generalliğe terfi etmişti.

 

TSK'da 15 general  ve 2 amiralin atamaları şöyle;

 

Tümgeneral Sinan Yayla  / Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı (Ankara)

Tümgeneral Rafet Sevinç Şaşmaz / Harp Akademileri Komutanı (Yenilevent  - İstanbul)

Tümgeneral Mehmet Göktan  / 1. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı (İstanbul)

Tümgeneral Kemal Başak  / 3. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı (Erzincan)

Tuğgeneral Celalettin Bacanlı  / Milli Savunma Bakanlığı ASAL Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral Mustafa Gönel  / Kara Kuvvetleri Komutanlığı DENT.ve DEĞ. Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral Kazım Dalkıran / 52. Taktik Zırhlı Tümen Komutanlığı (İstanbul)

Tuğgeneral  İdris Acartürk / Genelkurmay Başkanlığı 2. İSTH. ANALİZ. ve DEĞ. Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral  Mehmet Hakan Akyol / Kara Kuvvetleri Komutanlığı EDOK Eğitim Tümen Komutanlığı (Ankara)

Tuğgeneral  Saffet Akçin / 95. Zırhlı Tugay komutanlığı (Malkara - Tekirdağ)

Tuğgeneral  Adem Haydar / Milli Savunma Bakanlığı. İNŞ EML. ve NATO GÜV. Yatarımları Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğamiral Ali Çekiç / Aksaz Deniz Üs Komutanlığı (Aksaz - Marmaris - Muğla)

Tuğamiral Cemalettin Bozdağ / Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral İbrahim Dülger / Hava Kuvvetleri Komutanlığı PRJ.YNT.Daire Başkanlığı (Ankara)

Tuğgeneral Kadircan Kottaş / 8. Ana Jet Üs Komutanlığı (Diyarbakır)

Tuğgeneral İhsan Özdamar / 3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı (Etimesgut / Ankara)

Tuğgeneral Cemal Balıkçı / Hava Kuvvetleri Komutanlığı SİS. Daire Başkanlığı (Ankara)

Kaynak: Milliyet

DİĞER HABERLER

Samsun OMÜ'ye tramvay müjdesi: Meclis raylı sistem hattı için krediyi onayladı

Samsun OMÜ'ye tramvay müjdesi: Meclis raylı sistem hattı için krediyi onayladı Samsun OMÜ'ye tramvay müjdesi: Meclis raylı sistem hattı için krediyi onayladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyeleri, hafif raylı sistem hattının-tramvay Ondokuz Mayıs Üniversitene uzatılması ile ilgili 11 adet tren alımı ve İller Bankasından 75 milyon TL kredi kullanılmasını oy birliği ile kabul etti.

Trabzon merkezli 5 şehirde FETÖ operasyonu: 10 üst rütbeli subay gözaltına alındı

Trabzon merkezli 5 şehirde FETÖ operasyonu: 10 üst rütbeli subay gözaltına alındı Trabzon merkezli 5 şehirde FETÖ operasyonu: 10 üst rütbeli subay gözaltına alındı. Trabzon merkezli yapılan FETÖ operasyonunda Ankara, Bolu, Çanakkale, İzmir ve Artvin illerinde aralarında albay, yüzbaşı, kurmay yarbay ve kurmay albaylarında bulunduğu 10 üst rütbeli subay gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da 15 Temmuz şehitlerinin ailelerini ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da 15 Temmuz şehitlerinin ailelerini ziyaret etti Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da 15 Temmuz şehitlerinin ailelerini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz şehitlerinden Halil Kantarcı ve Osman Yılmaz’ın ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Kara listedeki esnaf için sicil affıyla ilgili düzenleme yapılacak

Kara listedeki esnaf için sicil affıyla ilgili düzenleme yapılacak Kara listedeki esnaf için sicil affıyla ilgili düzenleme yapılacak. Esnaflara müjde yeni sicil affı geliyor. Kara listede ki esnaflara sicil affı müjdesi Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'den geldi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET