• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

NEDEN SERİ KATİL OLUNUR?

Neden seri katil olunur? Üç kişinin katili, Galatasaray Lisesi ve ODTÜ Biyoloji mezunu Atalay Filiz yakalandıktan sonra, kamu görevlilerinin onunla selfie çekip sosyal medyada paylaşması yeni bir tartışmayı gündeme getirdi.

17 Haziran 2016 Cuma 14:56

Atalay Filiz yakalandıktan sonra verdiği ifadesiyle acaba akıl hastası mı yoksa cezadan muaf olmak için akıl hastası numarası mı yapıyor diye kafalarda soru işareti oluşturdu. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Kenan Eren, Atalay Filiz’in muayene edilmeden, ruh sağlığının uzmanlar tarafından değerlendirmeden teşhis koyulmasının etik olmayacağını ancak katil ya da seri katilerin psikolojik analizleri yapıldığında çoğunlukla akıl hastası değil, halk arasında psikopat, sosyopat olarak bilinen anti-sosyal kişilik bozukluğu olduğunun anlaşıldığını ifade etti.

 

Bu tip kişilerin erken dönemlerinde şiddetli travmalar yaşayıp kurban olduklarını dikkate almamız gerektiğinin altını çizen Eren, Anne ve babalara çocuklarının ileride suça eğilimli tip bireyler olmaması için alınması ile ilgili önlemlerde bulundu. 

 

“MASUM ÇOCUKLAR NEDEN KATİL OLUR?”

“Masum bir bebek nasıl katil olabilir, hangi süreç ya da süreçler insanları seri katil yapar” diyen Eren, “Katil dünün kurbanı bugünün cellâdıdır bunu unutmamak lazım. Bu insanların erken dönemleri travmalarla doludur, Cinsel, fiziksel, duygusal gibi. Duygusal yoksunlukta büyük bir travmadır. Yaşadığı süreci bilmiyoruz ama Çiçero’nun dediği gibi bir suç işliyorsan cezası da vardır. Seri katilerin oluşmaması ve şiddeti yok etmemiz için sevgi iklimleri oluşturup her türlü şiddete topyekûn karşı çıkmalıyız” dedi.

 

“ARKADAŞLARINI İTEN, YALAN SÖYLEYEN, YANGIN ÇIKARMAYA ÇALIŞAN ÇOCUKLARA DİKKAT EDİN”

“Bazı çocukların çocukluk dönemlerinde davranış bozukluğu olduğunu görüyoruz” diyen Eren, “Çocukken hayvanlara eziyet eden, yalan söyleyen, annesinin cüzdanından para çalan, arkadaşlarını itip kakan, yangın çıkarmaya meyilli olan bide 5 yaşından sonra altını ıslatan çocukların ileride daha kriminal tipler olmaya meyilli olduklarını biz tecrübelerimizden biliyoruz. O yüzden o dönemdeki işaretleri dikkate alıp yetiştirmeyi eğitim süreci gibi yaşamamız lazım. O zaman anne ve babalara çok iş düşüyor. Şiddetin her türlüsüne topyekûn karşı çıkmalıyız” açıklamalarında bulundu. 

 

“KAMU GÖREVLİLERİNİN FOTOĞRAF ÇEKTİRMESİ, CİNAYET KADAR TEHLİKELİ VE ÜZÜCÜ”

“Kamu görevlilerinin katil zanlısı ile selfie çekmesi bu cinayetler kadar üzücü ve tuhaf bir durumdur” diyen Eren, “ Bu tabloda seri katil birden bir film ya da roman kahramanı gibi sunuluyor. Ülkemiz genç nüfusuyla dünyada ayrı bir özelliği olan ülkedir. İnsanlarında psikolojisini dikkate almamız gerekir. Kamu görevlilerinin selfie çektirmesi neredeyse iltifatta bulunması anlaşılır bir şey değil tehlikelide aslında. Eski Türk filmlerinde çok alışıktık suç işleyen en sonunda adaletin önüne çıkar, adaletin önüne çıkaran o kamu görevlisidir. Keşke arkadaşlar o noktada kalabilseydi. Bir sevindirici durum var emniyet müdür galiba açığa alınmış. Cinayet işleyen kişinin gençler veya diğer kişiler tarafından motive edici daha heveslendirici konuma taşınması çok tehlikelidir. İşlediği cinayetler kadar buda çok önemliydi. Türkiye’de Atalay filizi tanımayan kalmadı o yüzden kamu görevlilerinin ve hukuk temsilcilerinin çok daha dikkatli olması lazım” dedi.

 

“SERİ KATİLLER SANILDIĞI GİBİ ZEKİ DEĞİLDİR, MEDYA KİŞİYİ KAHRAMAN GİBİ GÖSTERMEKTEN VAZGEÇMELİDİR”

İşlenen bir suçun arkasında ruh sağlığı bozukluğu varsa cezadan muaf oluyor gibi bir algı oluştuğunu aslında öyle olmadığını söyleyen Eren sözlerine şöyle devam etti;

Cezai ehliyeti yok diyerek kimseyi dışarı salmıyorlar. Ruh ve sinir hastanelerinin kapalı bölümlerinde hem tedavi oluyorlar hem de toplumdan uzak yaşıyorlar. Biz araştırmalarımızda şunu görüyoruz. Aslında ortada bir akıl hastalığı yok ne var halk arasında bilindiği üzere ortada psikopatlık ve sosyopatlık var. Bizim son tanı sınıflama sistemimizde anti sosyal kişilik başlığı altında ele alınmış bir şeydir. Daha da özeti bizim dilimizde bir hastalık değildir. Bugün seri katil olarak bilinen kişilerin yapılan araştırmada IQ skorlarına bakılmış ortalama eğitim yılları 11 yıl olarak çıkmış. Yani liseyi bile bitirememiş gözüküyor. Ortalama zekâyı 90 kabul edersek onlarınki 80-85 civarında. Seri katillerin zeki olduğu inanışı bir mittir. Yani kamuoyu şunu bilmelidir. Seri katiller öyle anlatıldığı gibi sıra dışı, entelektüel kapasiteleri, zekâları olan insanlar değildir bu inanış yanlıştır. Biz bu şekilde birçok vaka geliyordu. Birçoğunun akıl hastası değil psikopat, anti sosyal olduğu ortaya çıkıyordu buda cezai indirime teşkil etmiyordu. Raporlar çoğunlukla ceza ehliyeti yerindedir diye çıkar. Medya bu kişiyi kahraman gösterebilecek yayınlardan söylemlerden kaçınmalıdır. Onunla ilgili konuşacak kişileri ekrana getirmemelidir. Yayınlar yapılırken onun katil olduğuna vurgu yapılmalıdır. Onun özenilecek, heves edilecek durumun olmadığı şeklinde yayınlar yapılmalıdır. Bu haberler yapılırken çok dikkat etmek lazım”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Samsun'da FETÖ'den tutuklu avukat Fevzi Cem Şenocak duruşmada kendini savundu

Samsun'da FETÖ'den tutuklu avukat Fevzi Cem Şenocak duruşmada kendini savundu Samsun'da FET'den tutuklu avukat Fevzi Cem Şenocak, yargılandığı davada kendini savunarak, "15 Temmuz’da her kim darbe girişiminde bulunmuş ise Allah belasını versin. Fetullah Gülen de bu işin içindeyse Allah onun da belasını versin" dedi.

İzmir'de öldürülen lise öğrencisi Ahmet Coşkun cinayetinde kan donduran detaylar

İzmir'de öldürülen lise öğrencisi Ahmet Coşkun cinayetinde kan donduran detaylar İzmir'de öldürülen lise öğrencisi Ahmet Coşkun cinayetinde kan donduran detaylar. İzmir'in Menemen ilçesinde kaybolan ve cesedi su kuyusunda bulunan lise öğrencisi Ahmet Coşkun neden öldürüldü. Küçük Ahmet'in annesi cinayet zanlısı Müştak'tan 3 aylık hamile..

Iğdır ve Metro Turizm otobüsleri kafa kafaya çarpıştı 8 yolcu öldü 28 kişi yaralı

Iğdır ve Metro Turizm otobüsleri kafa kafaya çarpıştı 8 yolcu öldü 28 kişi yaralı Iğdır ve Metro Turizm otobüsleri kafa kafaya çarpıştı 8 yolcu öldü 28 kişi yaralı. Iğdır-Aralık Karayolu üzerinde Iğdır Turizm ve Metro Turizm'e ait iki yolcu otobüsünün çarpışması sonucu 8 kişi hayatını kaybederken, 28 kişi de yaralandı.

İstanbul Küçükçekmece Doğalgaz Patladı: Çok sayıda yaralı var

İstanbul Küçükçekmece Doğalgaz Patladı: Çok sayıda yaralı var İstanbul Küçükçekmece Doğalgaz Patladı: Çok sayıda yaralı var. İstanbul'da 3 katlı binanın girişindeki pastanede doğalgazdan kaynaklanan patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre 1'i ağır 7 kişi yaralandı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET