• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

ÖZGÜR GÜNDEM VE İMC TV'DE GÖZALTINA ALINANLARIN İSİMLERİ

Özgür Gündem ve İMC TV'de gözaltına alınanların isimleri. Özgür Gündem Gazetesi kapatıldıktan sonra kimler gözaltına alındı. Aslı Erdoğan gözaltına alındı. İMC TV, DİHA muhabirleri gözaltına alındı.

17 Ağustos 2016 Çarşamba 15:24
Özgür Gündem ve İMC TV'de gözaltına alınanların isimleri

Özgür Gündem ve İMC TV'de gözaltına alınanların isimleri. Özgür Gündem Gazetesi kapatıldıktan sonra kimler gözaltına alındı. Aslı Erdoğan gözaltına alındı. İMC TV, DİHA muhabirleri gözaltına alındı. 

 

Özgür Gündem gazetesinin dün İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'nin, savcılığın "örgüt propagandası" yapıldığı iddiasıyla yaptığı başvurusu üzerine kapatılmasının ardından gözaltı dalgası da başladı. Son olarak gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi de olan yazarlarından ünlü edebiyatçı Aslı Erdoğan, dün akşam polis tarafından evi basılarak gözaltına alındı. 

 

Özgür Gündem Gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan'ın evi dün akşam saatlerinde polis tarafından basıldı. Evinde arama yapılan Erdoğan daha sonra gözaltına alındı. Öykü ve romanları onlarca dile çevrilen ve pek çok edebiyat ödülünün sahibi olan Erdoğan, Özgür Gündem gazetesinde köşe yazıyordu.

 

Savcılık 5 gün avukatıyla görüş yasağı koydu, sağlık durumu endişe yaratıyor

Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde nezarethanesinde tutulan Aslı Erdoğan hakkında savcılık 5 gün boyunca avukat görüş yasağı koydu. Aslı Erdoğan avukatı Cihat Duman ile görüştürülmedi. Kimseyle görüştürülmeyen Erdoğan'ın sağlık sorunları da endişe konusu oldu. Düzenli olarak kullanması gereken ilaçlarını alamadığı belirtilen Aslı Erdoğan'ın doktoru Ayşegül Tezgören, "İlaçlarını kullanamaması birkaç günden sonra sorunlara yol açabilir" dedi.

 

Ragıp Zarakolu, Eren Keskin, Filiz Koçali'nin evlerine baskın

Kapatma kararının ardından Özgür Gündem gazetesiyle ilgili gözaltına alınanlar Aslı Erdoğan ile de sınırlı değil. Gazetenin eski genel yayın yönetmeni Ragıp Zarakolu, Avukat Eren Keskin ve Filiz Koçali'nin de evlerine polis baskını yapıldı.

 

Ragıp Zarakolu: 'Barbarlık'

Bianet'te yer alan habere göre, yasal ikametgahı olan oğlu Sinan Zarakolu’nun evine düzenlenen baskında Ragıp Zarakolu'nun ve oğlunun evde bulunmadığı, polisin kapıyı kırarak içeriye girdiğini ve kitaplarına el koyduğu öğrenildi. Yaşananları sosyal medya sitesi Facebook’tan duyuran Ragıp Zarakolu, şunları paylaştı:

 

“Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasını ve oğlumun evine yapılan barbarca baskını protesto ediyorum. Geçmişte yayın yönetmenliği ve köşe yazarlığı yaptığım Özgür Gündem gazetesi bugün kapatıldı. Gazete binası polis olduğunu iddia eden bir güruh tarafından basılarak, gazeteci arkadaşlarım darp edilerek gözaltına alındı. Bunlar arasında gazetenin şef redaktörü Zana Kaya, işletme müdürü Davut Uçar ve şair M. Ender Öndeş de var. Gazetemizin yayın yönetmenliğini yapan Eren Keskin’in ve köşe yazarı Filiz Koçali’nin evine baskınlar düzenlendi. Tatilde bulunan oğlumun evi, yasal ikametgahım olduğu gerekçesi ile bugün öğleden sonra, polis olduğunu iddia eden bir çete tarafından, çelik kapı tahrip olunarak basıldı. Ona hediye ettiğim, tercüme ettiğim, yayınladığım Ermeni; Pontos ve Süryani soykırımı ile ilgili kitaplara el konuldu. Kırk yıl basın davalarında yargılandım… Savcılıktan bana tebligat yapıldı. Ben de gidip yazılarıma her zaman sahip çıkıp, saçma iddiaları yanıtladım… Böyle rezalet görmedim, Doksanların kirli savaş yılları dahil… Kazanan barbarlık, ırkçılık ve kitap düşmanlığı değil, hakikat ve insanlık, özgürlük ve demokrasi olacak.

 

Gazete çalışanları da dahil 24 kişi gözaltında

Öte yandan, gazeteye yapılan baskın ve sonrasında toplam 24 kişi gözaltına alındı. Gözaltındaki isimler arasında gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya da bulunuyor.

 

Polisin dün gazeteye baskın düzenlediği sırada orada yayın yapan IMC TV muhabiri Gülfem Karataş da darbe uğramış, o esnada yaşanan arbede ve çığlıklar da TV'nin yayınına yansımıştı. Tepki gören bu baskının yaşandığı sırada İMC TV muhabiri Gülfem Karataş, Elif Aydoğmuş, Sevdiye Ergürbüz, Reyhan Hacıoğlu, Amine Demirkıran, Günay Aksoy ve Burcu Özkara, Kemal Bozkurt, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, Zeki Erden, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Bayram Balcı; DİHA Muhabirleri Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar ile İMC TV’den Gökhan Çetin gözaltına alındı.

 

Gazetenin kapatılması ve polis baskınına uğraması üzerine dayanışma göstermek için gazetenin önüne giden İstanbul Tabip Odası üyesi Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alındı.

 

Avukatlarıyla görüştürülmüyorlar

Bianet'e konuşan Özgür Gündem gazetesinin avukatı Sinan Zincir, gazetenin yöneticileri Zana Kaya ile İnan Kızılkaya’nın İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde tutulduğunu, her ikisiyle de görüştürülmediğini ve yöneltilen suçlamaları öğrenemediklerini ifade etti. Zincir diğer 22 kişinin ise “görevli memura direnme-polise mukavemet” iddiasıyla gözaltında tutulduğunu, hepsiyle görüştüklerini ve durumlarının iyi olduğunu belirtti. Avukat Zincir gazete binasının arama sonrası mühürlendiğini, içeride ne tür bir arama yapıldığını avukat olarak gözlemleyemediklerini anlattı: “Ancak içerisinin talan edildiğini, bilgisayarlar dahil her şeyin el konularak götürüldüğü bilgisini aldık.”

 

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Erzurum'da Pir Ali Baba'nın Binbir Hatim geleneği sürüyor

Erzurum'da Pir Ali Baba'nın Binbir Hatim geleneği sürüyor Erzurum'da Pir Ali Baba'nın Binbir Hatim geleneği sürüyor! Erzurum’da 481 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatılan "Binbir Hatim" geleneğini devam ettiren esnaf, arkadaşları ile birlikte doğaya bin 1 ekmek bıraktı.

İzmir'de çalılıkları temizlerken Osmanlı dönemine ait mezarlıklar buldu

İzmir'de çalılıkları temizlerken Osmanlı dönemine ait mezarlıklar buldu İzmir'de çalılıkları temizlerken Osmanlı dönemine ait mezarlıklar buldu! İzmir’in Ödemiş ilçesindeki Gölcük Mahallesinde, orman alanlarının düzenlenmesiyle Osmanlı dönemine ait mezarlıklar ortaya çıkarken, mezarlığı gören vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemedi.

Nevşehir’de dünyanın en büyük yeraltı şehri beyaza büründü

Nevşehir’de dünyanın en büyük yeraltı şehri beyaza büründü Nevşehir’de dünyanın en büyük yeraltı şehri beyaza büründü! Nevşehir’de dünden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle, dünyanın en büyük yeraltı şehri de karla kaplandı.

Iğdır'da Dolar bozduruna bedava tıraş

Iğdır'da Dolar bozduruna bedava tıraş Iğdır'da Dolar bozduruna bedava tıraş! Iğdırlı kuaför, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına destek vermek için en az 250 dolarını Türk Lirasına çeviren herkese ücretsiz saç sakal tıraşı yapmak için kampanya başlattı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET