• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ÖZGÜR GÜNDEM VE İMC TV'DE GÖZALTINA ALINANLARIN İSİMLERİ

Özgür Gündem ve İMC TV'de gözaltına alınanların isimleri. Özgür Gündem Gazetesi kapatıldıktan sonra kimler gözaltına alındı. Aslı Erdoğan gözaltına alındı. İMC TV, DİHA muhabirleri gözaltına alındı.

17 Ağustos 2016 Çarşamba 15:24
Özgür Gündem ve İMC TV'de gözaltına alınanların isimleri

Özgür Gündem ve İMC TV'de gözaltına alınanların isimleri. Özgür Gündem Gazetesi kapatıldıktan sonra kimler gözaltına alındı. Aslı Erdoğan gözaltına alındı. İMC TV, DİHA muhabirleri gözaltına alındı. 

 

Özgür Gündem gazetesinin dün İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'nin, savcılığın "örgüt propagandası" yapıldığı iddiasıyla yaptığı başvurusu üzerine kapatılmasının ardından gözaltı dalgası da başladı. Son olarak gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi de olan yazarlarından ünlü edebiyatçı Aslı Erdoğan, dün akşam polis tarafından evi basılarak gözaltına alındı. 

 

Özgür Gündem Gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan'ın evi dün akşam saatlerinde polis tarafından basıldı. Evinde arama yapılan Erdoğan daha sonra gözaltına alındı. Öykü ve romanları onlarca dile çevrilen ve pek çok edebiyat ödülünün sahibi olan Erdoğan, Özgür Gündem gazetesinde köşe yazıyordu.

 

Savcılık 5 gün avukatıyla görüş yasağı koydu, sağlık durumu endişe yaratıyor

Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde nezarethanesinde tutulan Aslı Erdoğan hakkında savcılık 5 gün boyunca avukat görüş yasağı koydu. Aslı Erdoğan avukatı Cihat Duman ile görüştürülmedi. Kimseyle görüştürülmeyen Erdoğan'ın sağlık sorunları da endişe konusu oldu. Düzenli olarak kullanması gereken ilaçlarını alamadığı belirtilen Aslı Erdoğan'ın doktoru Ayşegül Tezgören, "İlaçlarını kullanamaması birkaç günden sonra sorunlara yol açabilir" dedi.

 

Ragıp Zarakolu, Eren Keskin, Filiz Koçali'nin evlerine baskın

Kapatma kararının ardından Özgür Gündem gazetesiyle ilgili gözaltına alınanlar Aslı Erdoğan ile de sınırlı değil. Gazetenin eski genel yayın yönetmeni Ragıp Zarakolu, Avukat Eren Keskin ve Filiz Koçali'nin de evlerine polis baskını yapıldı.

 

Ragıp Zarakolu: 'Barbarlık'

Bianet'te yer alan habere göre, yasal ikametgahı olan oğlu Sinan Zarakolu’nun evine düzenlenen baskında Ragıp Zarakolu'nun ve oğlunun evde bulunmadığı, polisin kapıyı kırarak içeriye girdiğini ve kitaplarına el koyduğu öğrenildi. Yaşananları sosyal medya sitesi Facebook’tan duyuran Ragıp Zarakolu, şunları paylaştı:

 

“Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasını ve oğlumun evine yapılan barbarca baskını protesto ediyorum. Geçmişte yayın yönetmenliği ve köşe yazarlığı yaptığım Özgür Gündem gazetesi bugün kapatıldı. Gazete binası polis olduğunu iddia eden bir güruh tarafından basılarak, gazeteci arkadaşlarım darp edilerek gözaltına alındı. Bunlar arasında gazetenin şef redaktörü Zana Kaya, işletme müdürü Davut Uçar ve şair M. Ender Öndeş de var. Gazetemizin yayın yönetmenliğini yapan Eren Keskin’in ve köşe yazarı Filiz Koçali’nin evine baskınlar düzenlendi. Tatilde bulunan oğlumun evi, yasal ikametgahım olduğu gerekçesi ile bugün öğleden sonra, polis olduğunu iddia eden bir çete tarafından, çelik kapı tahrip olunarak basıldı. Ona hediye ettiğim, tercüme ettiğim, yayınladığım Ermeni; Pontos ve Süryani soykırımı ile ilgili kitaplara el konuldu. Kırk yıl basın davalarında yargılandım… Savcılıktan bana tebligat yapıldı. Ben de gidip yazılarıma her zaman sahip çıkıp, saçma iddiaları yanıtladım… Böyle rezalet görmedim, Doksanların kirli savaş yılları dahil… Kazanan barbarlık, ırkçılık ve kitap düşmanlığı değil, hakikat ve insanlık, özgürlük ve demokrasi olacak.

 

Gazete çalışanları da dahil 24 kişi gözaltında

Öte yandan, gazeteye yapılan baskın ve sonrasında toplam 24 kişi gözaltına alındı. Gözaltındaki isimler arasında gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya da bulunuyor.

 

Polisin dün gazeteye baskın düzenlediği sırada orada yayın yapan IMC TV muhabiri Gülfem Karataş da darbe uğramış, o esnada yaşanan arbede ve çığlıklar da TV'nin yayınına yansımıştı. Tepki gören bu baskının yaşandığı sırada İMC TV muhabiri Gülfem Karataş, Elif Aydoğmuş, Sevdiye Ergürbüz, Reyhan Hacıoğlu, Amine Demirkıran, Günay Aksoy ve Burcu Özkara, Kemal Bozkurt, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, Zeki Erden, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Bayram Balcı; DİHA Muhabirleri Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar ile İMC TV’den Gökhan Çetin gözaltına alındı.

 

Gazetenin kapatılması ve polis baskınına uğraması üzerine dayanışma göstermek için gazetenin önüne giden İstanbul Tabip Odası üyesi Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alındı.

 

Avukatlarıyla görüştürülmüyorlar

Bianet'e konuşan Özgür Gündem gazetesinin avukatı Sinan Zincir, gazetenin yöneticileri Zana Kaya ile İnan Kızılkaya’nın İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde tutulduğunu, her ikisiyle de görüştürülmediğini ve yöneltilen suçlamaları öğrenemediklerini ifade etti. Zincir diğer 22 kişinin ise “görevli memura direnme-polise mukavemet” iddiasıyla gözaltında tutulduğunu, hepsiyle görüştüklerini ve durumlarının iyi olduğunu belirtti. Avukat Zincir gazete binasının arama sonrası mühürlendiğini, içeride ne tür bir arama yapıldığını avukat olarak gözlemleyemediklerini anlattı: “Ancak içerisinin talan edildiğini, bilgisayarlar dahil her şeyin el konularak götürüldüğü bilgisini aldık.”

 

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

2017 yılı hac ücretleri ne kadar? 2017 yılı hac başvuruları nasıl yapılır?

2017 yılı hac ücretleri ne kadar? 2017 yılı hac başvuruları nasıl yapılır? 2017 yılı hac ücretleri ne kadar? 2017 yılı hac başvuruları nasıl yapılır? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2017 yılı hac ücretleri açıklandı.

iha.com.tr neden açılmıyor? İhlas Haber Ajansı hacklandi mi?

iha.com.tr neden açılmıyor? İhlas Haber Ajansı hacklandi mi? Sabah saatlerinden itibaren İhlas Haber Ajansı'ndan haber okumak için iha.com.tr'ye girmeye çalışan vatandaşlar sorunla karşılaştı. iha.com.tr neden açılmıyor? Siteye ulaşamayan vatandaşlar iha.com.tr'ye neden ulaşamadığını merak ediyor. iha.com.tr hacklandi mi? 502 Bad Gateway hatası nedir?

Erdoğan, Bülent Arınç, Suat Kılıç, Hüseyin Çelik ile Külliye'de görüştü

Erdoğan, Bülent Arınç, Suat Kılıç, Hüseyin Çelik ile Külliye'de görüştü Erdoğan, Bülent Arınç, Suat Kılıç, Hüseyin Çelik ile Külliye'de görüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Külliye'de görüştüğü Bülent Arınç, Suat Kılıç, Zafer Çağlayan, Sadullah Ergin ve Hüseyin Çelik'ten referandumda aktif görev almalarını istedi.

Samsun'da 8 ilçede bu saatlerde elektrik kesintisi yapılacak

Samsun'da 8 ilçede bu saatlerde elektrik kesintisi yapılacak Samsun'da 8 ilçede bu saatlerde elektrik kesintisi yapılacak. Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.(YEDAŞ) İl Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre Samsun'a bağlı İlkadım, Canik, Atakum, Ayvacık, Havza, 19 Mayıs, Alaçam, Bafra ilçelerinde elektrik kesintileri yapılacak.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET