• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

PKK'NIN AMANOS CELLATLARINA 26 KEZ MÜEBBET VE 1500 YIL HAPİS CEZASI!

PKK'nın amanos cellatlarına 26 kez müebbet ve 1500 yıl hapis cezası! Amanos Dağları'ndaki saldırılarılarda 10 asker ve 4 polisi şehit eden 9 PKK'lı teröriste toplam 26 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1500 yıl hapis cezası verildi.

22 Haziran 2016 Çarşamba 12:33
PKK'nın amanos cellatlarına 26 kez müebbet ve 1500 yıl hapis cezası!

Hatay'ın İskenderun ve Dörtyol İlçeleri'nde düzenledikleri saldırılarla 10 asker ve 4 polisi şehit ettikleri, bölgede çok sayıda yol kesme eylemini yaptıkları iddiasıyla yargılanan ve 'PKK'nın Amanos Cellatları' olarak tanımlanan 9 PKK'lıdan 3'ü toplam 26 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 4'ü tutuklu olan 9 sanık ayrıca toplam 1500 yıla da mahkum oldu.

 

ARALARINDA SÖZDE AMANOS SORUMLUSU DA VAR

İskenderun İlçesi'ndeki Şehit Er Remzi İlboğa Kışlası'na 30 Mayıs 2010'da yapılan roketli saldırıyla 8 askerin, 2009'da Dörtyol İlçesi'nde 2 askerin ve 2010'da yine Dörtyol'da 4 polisin şehit edilmesi ile çok sayıda yol kesme eylemini gerçekleştirdikleri iddia edilenPKK'nın sözde Amanos sorumlusu 'Fırat Siverek' kod adlı Kenan Yıldızbakan ile birlikte 'Erdal Zaza' kod adlı Bayram Daimi, 'Özgür' kod adlı Barış Kızılçay, 'Sefkan Amed' kod adlıCengiz Nergiz, Musa Ataman, kardeşi Mehmet Ataman ve Mehmet Şah Çetinkaya 12 Kasım 2011'de özel bir ekip tarafından Mersin'de, Hamdusena Sayan ve Mahmut Nergiz de ayrı bir operasyon da yakalandı.

 

"PKK'NIN AMANOS CELLATLARI"

Yaptıkları katliamlar nedeniyle 'PKK'nın Amanos cellatları' olarak tanımlanan 9 PKK'lı terörist hakkında katliamların yanısıra 'PKK/KCK terör örgütü üyesi olmak, patlayıcı madde bulundurmak, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, gasp, tehdit, sahtecilik' suçlarından iddianame hazırlandı.

Kenan Yıldızbakan'ın 7 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 200 yıl, Cengiz Nergiz'in 7 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 320 yıl, diğer sanıklar Barış Kızılçay, Bayram Daimi, Musa Ataman, kardeşi Mehmet Ataman, Mehmet Şah Çetinkaya, Hamdusena Sayan ve tutuksuz Mahmut Nergiz'in ise 23 yıl ile bir kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapislerinin istendiği davanın ilk duruşması 3 Nisan 2013'te Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu maddesiyle yetkili Adana 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından dosya İskenderun'a gönderildi.

CEZA YAĞDI

Kenan Yıldızbakan, Cengiz Nergiz, Barış Kızılçay ile Bayram Daimi'nin tutuklu yargılandığı 9 sanık hakkında İskenderun 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nden karar çıktı. 150 sayfalık kısa kararda mahkeme heyeti kışlaya yapılan saldırıda roketi kullandığı iddia edilenCengiz Nergiz'i 14 kez, saldırının sorumlusu Kenan Yıldızbakan'ı 10 kez, Bayram Daimi'yi 2 kez müebbet hapis ile yüzlerce yıl hapis cezasına çarptırdı. Diğer sanıkların da ceza aldığı davada mahkeme heyeti 9 sanığa toplamda yaklaşık 1500 yıl hapis cezası verdi. Kısa kararı 150 sayfa olan davanın gerekçeli kararının 1000 sayfayı bulacağı belirtildi.

İSRAİL BAĞLANTISI GÜNDEME GELMİŞTİ

ŞEHİT Er Remzi İlboğa Kışlası'na 30 Mayıs 2010'da yaptıkları roketli saldırıyla 8 askeri şehit edip 6 askeri yaraladıkları iddia edilen sanıklar hakkında hazırlanan 11 klasör ve 128 sayfalık iddianamede saldırıda İsrail'in rolü olduğu iddialarına da değinildi. Saldırının Mavi Marmara gemisine İsrail baskınından 3 saat önce gerçekleşmesi nedeniyle olay sonrasında İsrail'in rolü olduğu iddialarıyla ilgili iddianamede "Konunun uzmanlarınca ve İsrail devletine en yakın deniz kışlamıza düzenlenen bu terör eyleminin, dönemsel olarak iki ülke arasında yaşanan ağır krizden bağışık değerlendirilmeyeceği yönünde çeşitli görüşler bildirilmiştir" denildi.

Saldırı sırasında Kuzey Irak'ta olduğunu ileri süren sanıklardan Barış Kızılçay, iddianamede yer alan ifadesinde şunları söyledi:

"Bu eylemin basında İsrail tarafından yaptırıldığı yönünde yayınlanması, örgüt mensupları arasında rahatsızlık uyandırdı. Somut olarak var olan eylemi 'İsrail istihbaratının işidir' diyemem fakat ister sohbetlerde, isterse Kenan Yıldızbakan'ın İsrail'deki yaşantısı, ayrıca İsrailli bir kadınla İsrail'de kalması belli bir noktada İsrail halkını destekleyen yönde sohbetleri göze çarpmaktaydı. Var olan İskenderun grubu ve Mavi Marmara aynı esnada bire bir 'İsrail istihbaratı neticesinde olmuştur' demek yerine, benim söyleyeceğim büyük bir tesadüftür. Ancak Yıldızbakan'ın İsrail'e karşı bir sempatisi vardı."

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı 14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı. Tunceli'de 14 teröristi öldüren Şahinler JÖH timleri karargahta mehter marşı eşliğinde coşkuyla böyle karşılandı.

Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak

Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak. İçişleri Bakanlığı'na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı araçlar artık siyah plaka yerine turkuaz renkli plaka kullanmaya başladılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın (28 Mart 2017 Salı) Samsun'a geliyor. SAMULAŞ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Samsun ziyareti nedeniyle Salı günü tramvayın ücretsiz olacağını duyurdu.

Bakan Çağatay Kılıç'tan Avrupa'ya çok ağır eleştiri

Bakan Çağatay Kılıç'tan Avrupa'ya çok ağır eleştiri Bakan Çağatay Kılıç'tan Avrupa'ya çok ağır eleştiri. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Avrupa maalesef ve maalesef ırkçılığın, ayrımcılığın sarmalına girmiş durumda. Siyasi makamlarda oturanlar bir akıl tutulmasına girmiş vaziyetteler. Avrupa bize değil de biz gidelim Avrupalılara yardımcı olalım" dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET