• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

PKK'NIN TELSİZLERİNDEN BÜYÜK TALİMAT

PKK'nın telsizlerinden büyük talimat! Bahoz Erdal olayıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. PKK'nın telsizlerinden tüm birimlere, "Bahoz Erdal ve patlama konusunda konuşulmaması" talimatı verildi.

13 Temmuz 2016 Çarşamba 09:18

Terör örgütü PKK'nın üst düzeysorumlularından 'Bahoz Erdal' kod adlıFehman Hüseyin'in ölüp ölmediği tartışılırken, hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarıAbdulkadir Selvi, PKK'nın telsizlerinden tüm birimlere, "Bahoz Erdal ve patlama konusunda konuşulmaması" talimatı verildiğini yazdı.

 

İşte Selvi'nin bugünkü yazısı:

Bahoz Erdal konusundaki sis perdesi aralanmaya başladı.

Bir bakanla konuştum. "Bizde Bahoz Erdal'ın öldürüldüğü bilgisi var" dedi. Üsteledim, "Kendi birimlerimiz doğruladı" diye konuştu. "Ama teyidini bekliyoruz" diye ilave etti. İlgili bakana, "Peki neyin teyidi bekleniyor" diye sordum. "Bizim kaynaklarımız tarafından teyit edildi. Ama başka istihbarat birimleri ve diğer unsurlarca da teyidini bekliyoruz" diye konuştu.

 

Zaman ilerledikçe ibre, Bahoz Erdal'ın öldürüldüğü yönüne doğru kayıyor. En azındanAnkara'daki kanaat bu yönde.

 

PKK TELSİZİNDEN TALİMAT

Bahoz Erdal olayıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. PKK'nın telsizlerinden tüm birimlere, "Bahoz Erdal ve patlama konusunda konuşulmaması" talimatı verildi. Kandil'in talimatı sadece Suriye'deki birimlere geçilmedi. Türkiye, Irak ve Suriye sahasındaki tüm birimlere iletildi. Talimat etkili oldu. PKK ve PYD'liler, telsizlerden Bahoz Erdal ve patlama konusunu konuşmuyor. PKK'nın ana telsizi, "Roj" var. Türkiye, Suriye ve Irak sahasında ise haberleşmeyi daha çok denizci telsizleri ile sağlıyorlar. Kandil, saha sorumluları ile siyasilerle Thuraya uydu telefonu üzerinden görüşüyor. Talimatlar uydu telefonu aracılığıyla veriliyor.

 

HASEKAVİ'NİN ANLATIMINI TÜM BİRİMLER DOĞRULUYOR

Operasyonu gerçekleştiren Tel Hamis Tugayları sözcüsü Halid El Hasekavi, Bahoz Erdal'ı bir süredir takip ettiklerini belirterek, "İki gündür tarassut altındaydı" diyor. Hasekavi'nin anlatımı bizim birimler tarafından da doğrulanıyor. Bahoz Erdal'ın bir süredir takip edildiğini, Himo'da olduğunun tespit edildiğini söylüyorlar. Bahoz Erdal'ın araca bindiği, o araca korumalarının da yerleştiği, aracın Himo'dan hareket ettiği ve o aracın patlayıcı ile infilak ettirildiği bilgisi doğru diyorlar. Peki bu durumda neyin teyidi bekleniyor? Bahoz Erdal'ın içinde olduğu araç patlayıcı ile infilak ettirildi ama cesedi elimizde değil. Araçtan sağ çıkan olup olmadığı bilinmiyor. Hepsi öldürüldü şeklinde bir bilgi var. Eylemi gerçekleştiren birimler Bahoz'un öldürüldüğü konusunda ısrarlı ancak henüz diğer unsurlar tarafından doğrulanmadı. Bu arada aracın vurulduğu sırada bir görüntüden söz ediliyor. Ancak görüntü henüz çıkarılamadı. Patlamadan sonra PKK'nın Kamışlı'da olağanüstü önlemler aldığını, bu yüzden görüntüyü dışarıya çıkarmanın zaman alacağı söyleniyor.

 

PATLAMA SONRASI KAMIŞLI'DA OLAĞANÜSTÜ HAREKETLİLİK

Patlamadan sonra Kamışlı'da olağanüstü bir hareketlilik tespit edilmiş. Giriş ve çıkışlar ile hâkim noktalara keskin nişancılar yerleştirilmiş. 200 kişi tutuklanıp sorguya alınmış. Sorguda daha çok Suriyeli kökenli olan PYD'liler üzerinde duruluyor. Bilgi sızdığından kuşkulanılan gruba işkence yapıldığı haberleri geliyor.

 

'KANDİL'DE' DEDİLER AMA GÖRÜNTÜ VERMEDİLER

Bahoz Erdal'ın öldürüldüğü haberi yayınlandığı andan itibaren PKK'dan çok güçlü yalanlamalar gelmedi. Hatta Bahoz Erdal'ın hayatta olduğu ve açıklama yapacağı söylendi. Bu gerçekleşmedi. "Kandil'de" denildi. Ama bir görüntü verilemedi. Ardından da telsizlerden Bahoz Erdal ve patlama olayının konuşulmaması talimatı geçildi.

 

Algı operasyonunda çok başarılı olan PKK, Bahoz Erdal konusunda aynı başarıyı gösteremedi. Bu işte bir bit yeniği var. Ama buna rağmen biraz sabırlı olup, teyit edilmeyi beklemek lazım. Çok uzun olmayan bir süre zarfında PKK'nın Bahoz Erdal'ın öldürüldüğünü teyit edeceği yönünde beklentiler var.

 

Bahoz Erdal'ın öldürülmesinin doğrulanması durumda iki gelişme bekleniyor.

 

1- Örgüt içi infazlar ve hesaplaşma.
2- Türkiye'de intikam eylemleri.

 

'ABD'YLE MENBİÇ'İ PLANLAYAN İSİM' BİLGİSİ TEYİT EDİLİYOR

Bahoz Erdal birkaç açıdan önemli bir isim. PKK'nın tarihindeki en büyük sıçramalarından birini yaptığı Suriye konjonktürünün mimarlarından. Bir süre önce Suriye kökenli örgüt elemanları, "Savaşlarda biz ölüyoruz, Türkiye kökenliler daha çok sorumluluk mevkiinde yer alıyor. Onlar zarar görmüyor" diye tepki gösterince, Bahoz Erdal, Kandil'den Suriye'ye gönderilerek, yapılanmanın başına geçirilmiş. Bahoz Erdal'ın, ABD'lilerle Menbiç operasyonunu planlayan isimlerden biri olduğu bilgisi teyit ediliyor. Bahoz Erdal'ın öldürülmesi, 20 Temmuz 2015'te Türkiye'ye karşı savaş ilan eden lider kadroya bir mesaj olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Haberler

DİĞER HABERLER

Samsun Bafra'da FETÖ davasında serbest bırakılan 21 kişinin isimleri

Samsun Bafra'da FETÖ davasında serbest bırakılan 21 kişinin isimleri Samsun'un Bafra ilçesinde FETÖ'den tutuklanan ve serbest bırakılan 21 kişinin isimleri.

Uğur Mumcu FETÖ tehlikesini önceden görüp uyarmıştı: İşte Uğur Mumcu'nun o konuşması

Uğur Mumcu FETÖ tehlikesini önceden görüp uyarmıştı: İşte Uğur Mumcu'nun o konuşması Uğur Mumcu FETÖ tehlikesini önceden görüp uyarmıştı: İşte Uğur Mumcu'nun o konuşması. 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun FETÖ yapılanması ile ilgili yıllar önce uyarıda bulunduğunu biliyor muydunuz

Satranç haramdır diyen Cübbeli'ye bir darbe daha

Satranç haramdır diyen Cübbeli'ye bir darbe daha Satranç haramdır diyen Cübbeli'ye bir darbe daha! Diyanet Vakfı'nın İslam Ansiklopedisi'nde, "Birçok İslam âlimi satrancın zihni kuvvetlendirdiğini, insanı sosyalleştirdiğini hatırlatarak satranç oynamanın mübah olduğunu ifade etmiştir" deniliyor

Akif Geniş, koyun otlatırken tarihi kilise buldu

Akif Geniş, koyun otlatırken tarihi kilise buldu Akif Geniş, koyun otlatırken tarihi kilise buldu. İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Kurucuova Köyü yakınlarında koyun otlatan Akif Geniş, tesadüf eseri 2 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen bir kilisenin ya da hamamın tavanını buldu. Ayasuluk Tepesi olarak bilinen bölgede çocuk yaşlardan bu yana koyun otlattığını belirten Geniş, tepede eski dönemlere ait çok sayıda kalıntıyı gördüğünü söyledi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET