• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA FETÖ'CÜLERİ BYLOCK ELE VERDİ: 252 GÖZALTI, 50 TUTUKLAMA

Samsun'da FETÖ'cüleri ByLock ele verdi: 252 gözaltı, 50 tutuklama. Samsun'da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ByLock kullanan 252 FETÖ'cü gözaltına alınırken 50 kişi ise tutuklandı.

26 Ekim 2016 Çarşamba 01:33
Samsun'da FETÖ'cüleri ByLock ele verdi: 252 gözaltı, 50 tutuklama

Samsun'da FETÖ'cüleri ByLock ele verdi: 252 gözaltı, 50 tutuklama. Samsun'da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ByLock kullanan 252 FETÖ'cü gözaltına alınırken 50 kişi ise tutuklandı. 

 

FETÖ'yle gündeme gelen ve patent sahibi olan David Keynes'in ‘sistemi kullananların yüzde 90'ı cemaatçiydi’ dediği, şifreli mesajlaşma programı ByLock, Samsun'da 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda 252 kişiyi ele verdi. ByLock kullananların birçoğu öğretmen, hakim ve savcı. Bu programı kullandığı tespit edilen 2 üsteğmen, 1 işadamı ve 1 ceza infaz memuru da halen cezaevinde.

 

YÜZDE 90’I CEMAATÇİYDİ

FETÖ'yle gündeme gelen şifreli mesajlaşma programı ByLock'un kuruluşundan bu yana patent sahibi olan David Keynes'in yaygın bir gazetede yer alan açıklamaları, gözlerin bir kez daha FETÖ üyelerinin şifreli haberleşme programı olan Bylock'a çevrilmesine neden oldu. ByLock'u 600 bin kişinin indirdiğini, kullanıcıların çoğunluğunun Türkiye, S. Arabistan ve İran'da bulunduğunu söyleyen Keynes, Türkiye'de sistemi kullananların yüzde 90'ının cemaatçi olduğunu da açıkladı.

 

GARİBANLARI SÖMÜRDÜLER

ByLock'u üniversite yıllarından tanıdığı 'Tilki' lakaplı eski ev arkadaşı tarafından tasarladığını söyleyen Keynes, kendisinin cemaat üyesi olmadığını ancak müşterileri arasında cemaatin tabanından insanlar bulunduğunu belirterek, “Ben Fetullah Gülen’in şizofren olduğunu ve rol yaptığını düşünüyorum. Çevresindeki insanların da para kaynaklarını kontrol ederek, garibanları ve alttakileri sömürdüğünü düşünüyorum. Tabanın masum ama üst tabakanın bir darbe örgütü olduğuna inanıyorum” sözleriyle gündeme oturdu.

 

SAMSUN'DA 252 KİŞİDE TESPİT EDİLDİ

MİT'in programı fark etmesi ve çözümlemelerin başlamasıyla Türkiye genelinde ve Samsun'da da ByLock operasyonları hızlandı. Samsun'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Bylock'culara yönelik şimdiye kadar yapılan operasyonlarda 252 kişi gözaltında alındı, bu kişilerin şimdilik 50'si tutuklandı.

 

ÖĞRETMENLER ARASINDA YAYGIN

Yapılan operasyonlar ve gözaltılar, By Lock sisteminin en çok bu yapıyla bağlantılı olan öğretmen, hakim-savcı ve TSK içerisinde kullanıldığını ortaya koydu. Hatırlanacağı gibi Samsun'da, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, soruşturma çerçevesinde 60 ekip ve 250 polisin katılımıyla kent merkezindeki 55 adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, meslekten ihraç edilen ve ByLock kullandıkları öne sürülen Aktif Eğitim-Sen üyesi 45 öğretmen gözaltına alınırken, bu kişilerin 29'u tutuklanmıştı. Kavak'ta yapılan ByLock operasyonunda da 15 öğretmen gözaltına alınmış, adliyeye çıkarıldıktan sonra cezaevine gönderilmişti.

 

189 HAKİM VE SAVCININ TELEFONUNDA ÇIKTI

Samsun'da ayrıca Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi tarafından örgütün kriptolu iletişim programı 'ByLock'u kullandığı tespit edilen 189 hakim ve savcının açığa alınarak suç duyurusunda bulunması üzerine Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Yapılan operasyonlarda 4 hakim mahkemece tutuklanırken diğer 6 Hakim ve Savcı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

 

HİMMETÇİ DE BYLOCK KULLANMIŞ

Yine polisin yaptığı yol uygulamasında yakalanan ve FETÖ/PDY terör örgütünün haberleşme programı ByLock kullandığı iddiasıyla adliyeye sevk edilen Canik Başarı Üniversitesi'nden 44 yaşındaki Nevzat K. yakalanarak, tutuklanmıştı. Öte yandan Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi'nde görevli bir infaz koruma memuru ByLock soruşturması kapsamında tutuklandı.

 

SAHİL GÜVENLİK’TEN 2 ÜSTEĞMEN

ByLoc operasyonları kapsamında Samsun'da Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı'nda görevli 2 üsteğmen de tutuklandı. Yapılan operasyonda ByLock kullandıkları iddia adilen Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı’nda görev yapan Üsteğmen A.H.M.’yi İstanbul’da, Üsteğmen A.S.’yi ise Samsun’da yakalayarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan üsteğmenlerin evlerinde yapılan aramada incelenmek üzere dijital envanterlere el konuldu.

 

BİR İŞADAMI DA CEZAEVİNDE

FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alınan diğer bir isim de Yeşildal Makine Hırdavat Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin ortaklarından T.Y. idi. T.Y., terör örgütüne üye olmak ve örgüte finansman sağlamaktan yakalanarak tutuklanmıştı.

 

BYLOCK İLE DARBEYİ YÖNETTİLER

Savcılık yetkilileri, Samsun'da ByLock operasyonlarının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirttiler. FETÖ üyesi olan kişilerin ülkemize gerçekleştirdikleri kanlı darbe teşebbüsünü, kendi geliştirdikleri Bylock adlı Android uygulamasını kullanarak planladıkları belirtiliyor.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Bakan Çağatay Kılıç'tan Avrupa'ya çok ağır eleştiri

Bakan Çağatay Kılıç'tan Avrupa'ya çok ağır eleştiri Bakan Çağatay Kılıç'tan Avrupa'ya çok ağır eleştiri. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Avrupa maalesef ve maalesef ırkçılığın, ayrımcılığın sarmalına girmiş durumda. Siyasi makamlarda oturanlar bir akıl tutulmasına girmiş vaziyetteler. Avrupa bize değil de biz gidelim Avrupalılara yardımcı olalım" dedi.

Kangal köpeği zengin arapların yeni gözdesi oldu

Kangal köpeği zengin arapların yeni gözdesi oldu Kangal köpeği zengin arapların yeni gözdesi oldu. Sivas kangalı almak için yoğun talepte bulunan Araplar 2005'de çıkarılan koruma altındaki ırkların yurtdışına çıkarılma yasağıyla karşılaştı.

15 Temmuz Kahramanı Şehit Ömer Halisdemir'in pastasını yaptılar

15 Temmuz Kahramanı Şehit Ömer Halisdemir'in pastasını yaptılar 15 Temmuz Kahramanı Şehit Ömer Halisdemir'in pastasını yaptılar. Harbiye Askeri Müzesi'de düzenlenen Çikolata, Şekerleme ve Pasta Festivali'nde 15 Temmuz şehidi Ömer Halisdemir'in pastadan heykelini yaptılar.

THY'den ABD ve İngiltere yasağına karşı yeni prosedür

THY'den ABD ve İngiltere yasağına karşı yeni prosedür THY'den ABD ve İngiltere yasağına karşı yeni prosedür. THY, ABD ve İngiltere uçuşlarında getirilen yasakla ilgili olarak tüm yolcuların uçak kapısına kadar elektronik eşyalarını kullanabileceğini açıkladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET