• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA TUTUKLANAN GARNİZON KOMUTANININ BAŞSAVCILIKTA VERDİĞİ İFADE YAYINLANDI

Samsun'da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken'in Başsavcılıkta verdiği ifade yayınlandı. Tutuklu Garnizon Komutanı Mehmet Şükrü Eken, Samsun Valisi İbrahim Şahin'in telefonuna neden bakmadı.

24 Temmuz 2016 Pazar 17:02
Samsun'da tutuklanan Garnizon Komutanının Başsavcılıkta verdiği ifade yayınlandı

Samsun'da 15 Temmuz darbe gecesinin ardından tutuklanan Garnizon Komutanı Mehmet Şükrü Eken'in başsavcılıkta ki sorgusunda iddialara verdiği cevaplar yayınlandı.

 

Tutuklu bulunan Samsun Garnizon Komutanı Mehmet Şükrü Eken, Başsavcı Vekili Emrullah İskenderoğlu'nun "Vali'nin telefonlarına neden bakmadınız" şeklinde ki sorusuna, "Vali benim amirim değil" cevabı vermiş. Samsun Garnizon Komutanı Mehmet Şükrü Eken, Başsavcı Vekili Emrullah İskenderoğlu'nun yürüttüğü soruşturma da 15 Temmuz darbe gecesi ile ilgili kendisine yöneltilen sorulara verdiği cevaplar bugün Hedef Halk Gazetesinde yayınlandı.

 

İşte Hedef Halk Gazetesinde yer alan habere göre tutuklanan Garnizon Komutanı Mehmet Şükrü Eken'in 15 Temmuz darbe gecesi ile ilgili sorulan sorulara verdiği cevaplar.

 

Hedef Halk Gazetesinden Zekeriya Fırat'ın haberine göre Samsun Sahra Sıhhıye Okulu Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Başsavcı vekili'ne verdiği ifadesinde çok önemli ayrıntılar yer alıyor. İhanet gecesinden bir gün sonra şüpheli olarak çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konulan Eken'e, Başsavcı vekili tarafından yöneltilen sorularda 'darbe girişimiyle ilgili' tüm ayrıntılara yer verildi. 


Eken, ifadesinde FETÖ terör örgütüyle kendisinin ve yakınlarının bir ilişkisinin olmadığını, bağış veya yardım yapmadığını söylerken Başsavcı vekili tarafından, "Anayasal düzeni yıkmaya yönelik darbe teşebbüsü ile kendisine talimat gelip gelmediğini sordu. 


Eken, "22.15 sıralarında Yurt'ta Sulh Konseyi Başkanlığı'ndan yazı ve ekleri geldi. Başka irtibatım olmadı. Darbecilere katılmadım sadece kışla içinde tedbirleri arttırdım" dedi. 


PAŞA'YA ZOR SORULAR

 

Başsavcı Vekili Emrullah İskenderoğlu'nun yürüttüğü soruşturmada, İskenderoğlu, Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken'e belki de tutuklanmasında önemli rol oynayan, 3 zor soru da yöneltti. O sorulara Eken'in verdiği yanıtlar ifadesinde aynen yer aldı. 


LİSTEDE NEDEN ADINIZ VAR

 

SORU: Başsavcı vekili: 'Askeri birliklere gönderilen sıkı yönetim komutanları listesinin 63. sırasında Samsun ve Sinop Sıkıyönetim komutanı olarak görevlendirilmiş olduğunuz, bu hususta herhangi bir talebinizin olup olmadığı, görevlendirmeden haberinizin olup olmadığı, isminizin ne şekilde listeye yazıldığı? 

 


CEVAP: Talimat geldikten sonra Samsun ve Sinop Sıkıyönetim Komutanı olarak ismimi gördüm. Ancak bu listeye kim tarafından ve ne şekilde yazıldığımı bilmiyorum. Bunu ancak beni listeye yazanlar bilebilir. Listeyi hazırlayanlarla herhangi bir irtibatım olmamıştır ve talimatta belirtilen emirlerin hiçbirine uymadım. Darbe yapanlara katılmadım. 

 

VALİYE NİYE DÖNMEDİNİZ

SORU: 15/07/2016 akşamı Samsun Valisi Sayın İbrahim Şahin-in kullanmış olduğu telefonunuz 05........nolu telefonunuzun 23:43'den itibaren ısrarla aranıp ve mesaj çekildiği, görev ve toplanma yeri olarak Valilik Makamına çağrılacak olmanıza rağmen telefona cevap vermediğiniz tespit edilmiş olup, bu husustaki savunmanız? 

 

CEVAP: : Olay akşamı cep telefonumu yanıma almadım. Askerlere de sivil aramalar olduğunda telefonu bana getirmemelerini söyledim. Dolayısıyla sadece belirttiğim gibi kendi komutanımla görüştüm. İl Valisi benim amirim pozisyonunda değildir. Dolayısıyla benim valiye rapor verme gibi bir durumum yoktur.

 

TAM SİPER EMRİNİ KİM VERDİ

SORU: 10-16/07/2015 tarihinde Sahra Sıhhiye Komutanlığında tarafımca arama yapılmaya gelindiğinde nizamiye girişi sağ ve sol tarafında ağaç kenarları ve sütre arkalarında tam siper halde namlusu tarafımıza doğrultulmuş şekilde silahlı personel görülmüş olup, askeri personele bu şekilde bekleme hususunda kim ve ne için emir verdi? 

 


CEVAP: Nizamiye girişine askerlerin belirtilen şekilde tam siperde beklemesiyle ilgili benim bir talimatım olmadı. Ben sadece emniyet tedbirlerinin artırılmasını istedim. Mahkeme kararı veya aramaya yönelik herhangi bir tavrımda söz konuşu olmamıştır. Karar gereğince Başsavcı Vekili olarak sizi ve polisler içeriye alınarak arama yaptırılmıştır. Mukavemet söz konusu değildir. 

Kaynak: Hedef Halk

DİĞER HABERLER

Samsun OMÜ'ye tramvay müjdesi: Meclis raylı sistem hattı için krediyi onayladı

Samsun OMÜ'ye tramvay müjdesi: Meclis raylı sistem hattı için krediyi onayladı Samsun OMÜ'ye tramvay müjdesi: Meclis raylı sistem hattı için krediyi onayladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyeleri, hafif raylı sistem hattının-tramvay Ondokuz Mayıs Üniversitene uzatılması ile ilgili 11 adet tren alımı ve İller Bankasından 75 milyon TL kredi kullanılmasını oy birliği ile kabul etti.

Trabzon merkezli 5 şehirde FETÖ operasyonu: 10 üst rütbeli subay gözaltına alındı

Trabzon merkezli 5 şehirde FETÖ operasyonu: 10 üst rütbeli subay gözaltına alındı Trabzon merkezli 5 şehirde FETÖ operasyonu: 10 üst rütbeli subay gözaltına alındı. Trabzon merkezli yapılan FETÖ operasyonunda Ankara, Bolu, Çanakkale, İzmir ve Artvin illerinde aralarında albay, yüzbaşı, kurmay yarbay ve kurmay albaylarında bulunduğu 10 üst rütbeli subay gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da 15 Temmuz şehitlerinin ailelerini ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da 15 Temmuz şehitlerinin ailelerini ziyaret etti Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da 15 Temmuz şehitlerinin ailelerini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz şehitlerinden Halil Kantarcı ve Osman Yılmaz’ın ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Kara listedeki esnaf için sicil affıyla ilgili düzenleme yapılacak

Kara listedeki esnaf için sicil affıyla ilgili düzenleme yapılacak Kara listedeki esnaf için sicil affıyla ilgili düzenleme yapılacak. Esnaflara müjde yeni sicil affı geliyor. Kara listede ki esnaflara sicil affı müjdesi Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'den geldi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET