• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN BAROSU'NDAN FETÖ OPERASYONUNDA GÖZALTINA ALINAN AVUKATLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Samsun Barosu'ndan FETÖ operasyonunda gözaltına alınan avukatlarla ilgili açıklama. Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan avukatlarla ilgili flaş açıklama geldi.

06 Ekim 2016 Perşembe 15:54
Samsun Barosu'ndan FETÖ operasyonunda gözaltına alınan avukatlarla ilgili açıklama

Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan avukatlarla ilgili açıklama yaptı. Samsun Barosu Başkanı Gürbüz, FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan avukatların basın yayın organlarında yüzlerinin açık verilmesini eleştirdi.

 

Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, FETÖ soruşturması kapsamında avukatlara yönelik yapılan operasyonlarla ilgili yaptğı açıklamada gözaltına alınan avukatların basın yayın organlarında yüzlerinin açık olarak verilerek FETÖ'cü olarak nitelendirilmelerini eleştirdi.

 

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

 

"Son günlerde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bazı avukatlara yönelik gerçekleştirilen operasyon bir kısım basın-yayın organlarında “Samsun Barosu’na yönelik operasyon” şeklinde haberleştirilmiştir.

           

Haberin Samsun Barosu’nun tüzel kişiliğine yönelik bir operasyon olduğu algısı oluşturacak şekilde yapılması, hem yasal mevzuata ve hem de etik kurallara aykırıdır. Evrensel hukukta ve bizim hukukumuzda suç da, ceza da şahsidir. Şahısların bireysel sorumluluğu çerçevesinde değerlendirilmesi gereken bir soruşturmanın şahısların mesleği ile ve meslek örgütü ile irtibatlandırılması tek kelime ile haddi aşmaktır.

 

Hukukta, “masumiyet karinesi” diye evrensel bir ilke vardır. Yani herkes suçu / suçluluğu ispat edilinceye kadar masumdur. Buna rağmen özellikle FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yapılan operasyonlarda gözaltına alınan şahısların medyada FETÖ'cü olarak nitelendirilmeleri ve bu şekilde kamuoyuna sunulmaları, bu ilkenin ihlal edilmesi anlamına gelmektedir.

 

Yine bu operasyonlar kapsamında gözaltına alınan şahısların görüntülerinin medyada buzlanmadan net bir şekilde verilmesi de bu şahısların kişilik haklarının ihlali ve kamuoyu nezdinde hedef gösterilmeleri sonucunu doğurmaktadır. Nitekim avukatlara yönelik operasyonda da şahıslar, hem yazılı hem de görsel basında yüzleri buzlanmadan tanınacak şekilde lanse edilmişlerdir. Halbuki tüm hukuk düzenlerinde en temel haklardan biri, kişilerin mahkeme kararı olmadan “lekelenmeme hakkı”dır.

 

Bir kimsenin suçlu olup olmadığına ya da örgüt üyesi olup olmadığına medya organları değil, sadece adil yargılama ilkesi çerçevesinde yargılama faaliyetlerini gösteren bağımsız Mahkemeler karar verebilir. Kimsenin kendini Savcı, Hakim yerine koymaya hakkı olmadığı gibi hiç kimseye yönelik itibar cellatlığı yapmaya da hakkı yoktur.  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

                                                                              

Kaynak: Samsun Kent Haber

Bugüne kadar nerdeydin

Ali Sağlam
06 Ekim 2016 Perşembe 16:48

Sayın Başkanın açıklamaları çok doğru ama sormak lazim bugüne kadar neredeydin? Aylardır gozlatina alinan işadamı esnaf memur öğretim üyesi vs meslek mensuplarinin yuzleri ve isimleri medya organlarinda acik açık yayınlandı ama sesiniz çıkmadı. Hukukun en temel ilkesini haykirmak icin Zulmün size de dokunması mi gerekirdi?

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, GATA'ya kaldırıldı

Eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, GATA'ya kaldırıldı Eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, GATA'ya kaldırıldı! Eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, eski GATA'da yoğun bakıma alındı.

Akdeniz'in 19 kilometre derininde deprem oldu

Akdeniz'in 19 kilometre derininde deprem oldu Akdeniz'in 19 kilometre derininde deprem oldu! Akdeniz'de 3.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Hanife Avcı'dan Samsun'da flaş Adil Öksüz açıklaması

Hanife Avcı'dan Samsun'da flaş Adil Öksüz açıklaması Hanife Avcı'dan Samsun'da flaş Adil Öksüz açıklaması. Hanife Avcı, Samsun Aydınlar Ocağı'nın Devlet Güvenliğine Yönelik Yapılar konferansında konuştu.

Erzurum'da Pir Ali Baba'nın Binbir Hatim geleneği sürüyor

Erzurum'da Pir Ali Baba'nın Binbir Hatim geleneği sürüyor Erzurum'da Pir Ali Baba'nın Binbir Hatim geleneği sürüyor! Erzurum’da 481 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatılan "Binbir Hatim" geleneğini devam ettiren esnaf, arkadaşları ile birlikte doğaya bin 1 ekmek bıraktı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET