• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN BAROSU'NDAN FETÖ OPERASYONUNDA GÖZALTINA ALINAN AVUKATLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Samsun Barosu'ndan FETÖ operasyonunda gözaltına alınan avukatlarla ilgili açıklama. Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan avukatlarla ilgili flaş açıklama geldi.

06 Ekim 2016 Perşembe 15:54
Samsun Barosu'ndan FETÖ operasyonunda gözaltına alınan avukatlarla ilgili açıklama

Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan avukatlarla ilgili açıklama yaptı. Samsun Barosu Başkanı Gürbüz, FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan avukatların basın yayın organlarında yüzlerinin açık verilmesini eleştirdi.

 

Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, FETÖ soruşturması kapsamında avukatlara yönelik yapılan operasyonlarla ilgili yaptğı açıklamada gözaltına alınan avukatların basın yayın organlarında yüzlerinin açık olarak verilerek FETÖ'cü olarak nitelendirilmelerini eleştirdi.

 

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

 

"Son günlerde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bazı avukatlara yönelik gerçekleştirilen operasyon bir kısım basın-yayın organlarında “Samsun Barosu’na yönelik operasyon” şeklinde haberleştirilmiştir.

           

Haberin Samsun Barosu’nun tüzel kişiliğine yönelik bir operasyon olduğu algısı oluşturacak şekilde yapılması, hem yasal mevzuata ve hem de etik kurallara aykırıdır. Evrensel hukukta ve bizim hukukumuzda suç da, ceza da şahsidir. Şahısların bireysel sorumluluğu çerçevesinde değerlendirilmesi gereken bir soruşturmanın şahısların mesleği ile ve meslek örgütü ile irtibatlandırılması tek kelime ile haddi aşmaktır.

 

Hukukta, “masumiyet karinesi” diye evrensel bir ilke vardır. Yani herkes suçu / suçluluğu ispat edilinceye kadar masumdur. Buna rağmen özellikle FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yapılan operasyonlarda gözaltına alınan şahısların medyada FETÖ'cü olarak nitelendirilmeleri ve bu şekilde kamuoyuna sunulmaları, bu ilkenin ihlal edilmesi anlamına gelmektedir.

 

Yine bu operasyonlar kapsamında gözaltına alınan şahısların görüntülerinin medyada buzlanmadan net bir şekilde verilmesi de bu şahısların kişilik haklarının ihlali ve kamuoyu nezdinde hedef gösterilmeleri sonucunu doğurmaktadır. Nitekim avukatlara yönelik operasyonda da şahıslar, hem yazılı hem de görsel basında yüzleri buzlanmadan tanınacak şekilde lanse edilmişlerdir. Halbuki tüm hukuk düzenlerinde en temel haklardan biri, kişilerin mahkeme kararı olmadan “lekelenmeme hakkı”dır.

 

Bir kimsenin suçlu olup olmadığına ya da örgüt üyesi olup olmadığına medya organları değil, sadece adil yargılama ilkesi çerçevesinde yargılama faaliyetlerini gösteren bağımsız Mahkemeler karar verebilir. Kimsenin kendini Savcı, Hakim yerine koymaya hakkı olmadığı gibi hiç kimseye yönelik itibar cellatlığı yapmaya da hakkı yoktur.  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

                                                                              

Kaynak: Samsun Kent Haber

Bugüne kadar nerdeydin

Ali Sağlam
06 Ekim 2016 Perşembe 16:48

Sayın Başkanın açıklamaları çok doğru ama sormak lazim bugüne kadar neredeydin? Aylardır gozlatina alinan işadamı esnaf memur öğretim üyesi vs meslek mensuplarinin yuzleri ve isimleri medya organlarinda acik açık yayınlandı ama sesiniz çıkmadı. Hukukun en temel ilkesini haykirmak icin Zulmün size de dokunması mi gerekirdi?

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

iha.com.tr neden açılmıyor? İhlas Haber Ajansı hacklandi mi?

iha.com.tr neden açılmıyor? İhlas Haber Ajansı hacklandi mi? Sabah saatlerinden itibaren İhlas Haber Ajansı'ndan haber okumak için iha.com.tr'ye girmeye çalışan vatandaşlar sorunla karşılaştı. iha.com.tr neden açılmıyor? Siteye ulaşamayan vatandaşlar iha.com.tr'ye neden ulaşamadığını merak ediyor. iha.com.tr hacklandi mi? 502 Bad Gateway hatası nedir?

Erdoğan, Bülent Arınç, Suat Kılıç, Hüseyin Çelik ile Külliye'de görüştü

Erdoğan, Bülent Arınç, Suat Kılıç, Hüseyin Çelik ile Külliye'de görüştü Erdoğan, Bülent Arınç, Suat Kılıç, Hüseyin Çelik ile Külliye'de görüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Külliye'de görüştüğü Bülent Arınç, Suat Kılıç, Zafer Çağlayan, Sadullah Ergin ve Hüseyin Çelik'ten referandumda aktif görev almalarını istedi.

Samsun'da 8 ilçede bu saatlerde elektrik kesintisi yapılacak

Samsun'da 8 ilçede bu saatlerde elektrik kesintisi yapılacak Samsun'da 8 ilçede bu saatlerde elektrik kesintisi yapılacak. Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.(YEDAŞ) İl Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre Samsun'a bağlı İlkadım, Canik, Atakum, Ayvacık, Havza, 19 Mayıs, Alaçam, Bafra ilçelerinde elektrik kesintileri yapılacak.

Samsun'da Kazımkarabekir TOKİ konutları ihalesi iptal edildi gerginlik çıktı

Samsun'da Kazımkarabekir TOKİ konutları ihalesi iptal edildi gerginlik çıktı Samsun'da Kazımkarabekir TOKİ konutları ihalesi iptal edildi gerginlik çıktı. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kazımkarabekir TOKİ konutları ihalesinin iptal edilmesi sonrası, ihaleye girmek isteyen aileler karara tepki gösterdi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET