• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN BAROSU'NDAN FETÖ OPERASYONUNDA GÖZALTINA ALINAN AVUKATLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Samsun Barosu'ndan FETÖ operasyonunda gözaltına alınan avukatlarla ilgili açıklama. Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan avukatlarla ilgili flaş açıklama geldi.

06 Ekim 2016 Perşembe 15:54
Samsun Barosu'ndan FETÖ operasyonunda gözaltına alınan avukatlarla ilgili açıklama

Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan avukatlarla ilgili açıklama yaptı. Samsun Barosu Başkanı Gürbüz, FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan avukatların basın yayın organlarında yüzlerinin açık verilmesini eleştirdi.

 

Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, FETÖ soruşturması kapsamında avukatlara yönelik yapılan operasyonlarla ilgili yaptğı açıklamada gözaltına alınan avukatların basın yayın organlarında yüzlerinin açık olarak verilerek FETÖ'cü olarak nitelendirilmelerini eleştirdi.

 

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

 

"Son günlerde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bazı avukatlara yönelik gerçekleştirilen operasyon bir kısım basın-yayın organlarında “Samsun Barosu’na yönelik operasyon” şeklinde haberleştirilmiştir.

           

Haberin Samsun Barosu’nun tüzel kişiliğine yönelik bir operasyon olduğu algısı oluşturacak şekilde yapılması, hem yasal mevzuata ve hem de etik kurallara aykırıdır. Evrensel hukukta ve bizim hukukumuzda suç da, ceza da şahsidir. Şahısların bireysel sorumluluğu çerçevesinde değerlendirilmesi gereken bir soruşturmanın şahısların mesleği ile ve meslek örgütü ile irtibatlandırılması tek kelime ile haddi aşmaktır.

 

Hukukta, “masumiyet karinesi” diye evrensel bir ilke vardır. Yani herkes suçu / suçluluğu ispat edilinceye kadar masumdur. Buna rağmen özellikle FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yapılan operasyonlarda gözaltına alınan şahısların medyada FETÖ'cü olarak nitelendirilmeleri ve bu şekilde kamuoyuna sunulmaları, bu ilkenin ihlal edilmesi anlamına gelmektedir.

 

Yine bu operasyonlar kapsamında gözaltına alınan şahısların görüntülerinin medyada buzlanmadan net bir şekilde verilmesi de bu şahısların kişilik haklarının ihlali ve kamuoyu nezdinde hedef gösterilmeleri sonucunu doğurmaktadır. Nitekim avukatlara yönelik operasyonda da şahıslar, hem yazılı hem de görsel basında yüzleri buzlanmadan tanınacak şekilde lanse edilmişlerdir. Halbuki tüm hukuk düzenlerinde en temel haklardan biri, kişilerin mahkeme kararı olmadan “lekelenmeme hakkı”dır.

 

Bir kimsenin suçlu olup olmadığına ya da örgüt üyesi olup olmadığına medya organları değil, sadece adil yargılama ilkesi çerçevesinde yargılama faaliyetlerini gösteren bağımsız Mahkemeler karar verebilir. Kimsenin kendini Savcı, Hakim yerine koymaya hakkı olmadığı gibi hiç kimseye yönelik itibar cellatlığı yapmaya da hakkı yoktur.  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

                                                                              

Kaynak: Samsun Kent Haber

Bugüne kadar nerdeydin

Ali Sağlam
06 Ekim 2016 Perşembe 16:48

Sayın Başkanın açıklamaları çok doğru ama sormak lazim bugüne kadar neredeydin? Aylardır gozlatina alinan işadamı esnaf memur öğretim üyesi vs meslek mensuplarinin yuzleri ve isimleri medya organlarinda acik açık yayınlandı ama sesiniz çıkmadı. Hukukun en temel ilkesini haykirmak icin Zulmün size de dokunması mi gerekirdi?

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

İran Türk Büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığına çağırdı

İran Türk Büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığına çağırdı İran Türk Büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığına çağırdı! Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Samsun Çarşamba AFB Hukuk Fakültesinin taşınması isteğine ortak tepki

Samsun Çarşamba AFB Hukuk Fakültesinin taşınması isteğine ortak tepki Samsun’un Çarşamba ilçesindeki sivil toplum kuruluşları, son günlerde gündeme gelen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesinin merkeze taşınması tartışmalarına yaptıkları basın açıklaması ile ortak tepki gösterdi.

AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel'den Başkanlık Sistemi açıklaması

AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel'den Başkanlık Sistemi açıklaması AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Başkanlık Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Yeni anayasa ve başkanlık sistemi, ülkedeki kalkınma hamlesini daha da hızlandıracaktır" dedi.

Yusuf Ziya Yılmaz'dan muhtarlara kaçak yapı uyarısı

Yusuf Ziya Yılmaz'dan muhtarlara kaçak yapı uyarısı Yusuf Ziya Yılmaz'dan muhtarlara kaçak yapı uyarısı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle bir araya geldiği muhtarlara kaçak yapılaşmalara karşı hoşgörülü olunmamasını istedi.

KÖŞE YAZARLARI