• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN BAROSU ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU CİNSEL İSTİSMAR TASARISINI KINADI

Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu cinsel istismar tasarısını kınadı. Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, cinsel istismar tasarısı ile çocukların tecavüzcüsü ile evlendirilecek olmasına sert tepki gösterdi. 

20 Kasım 2016 Pazar 17:37
Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu cinsel istismar tasarısını kınadı

Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, cinsel istismar tasarısı ile çocukların tecavüzcüsü ile evlendirilecek olmasına sert tepki gösterdi. 


Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından cinsel istismar tasarısı ile ilgili yapılan kamuoyu açıklamasında cinsel istismar tasarısı ile ilgili şu görüşlere yer verildi.

 

"TBMM’ye sunulan “cinsel istismara uğrayan mağdurun tecavüzcüsü ile evlendirilmesi durumunda failin cezasının ertelenmesini, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesini”  öngören önergeyi şiddetle kınıyoruz. Önergeye göre, “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda mağdurun faili ile evlenmesi durumunda hükmün açıklanması geri bırakılmaktadır.” TBMM’ye verilen önerge Türkiye’nin çocukları için bir insanlık suçuna yol açacaktır.  Kadının tecavüzcüsü ile evlendirilmesi kabul edilemez iken ilgili yasanın muhatabının çocuklar olması daha da  acıdır. Çocukların tecavüzcüsü ile evlendirilmesi fikri ,evlilik kurumu ile bağdaşmamakla birlikte, mağdur çocuğun bedensel ve psikolojik gelişimi üzerindeki telafisi imkansız hasarlar kaçınılmaz olacaktır. Bu önerge  ile hiçbir çocuğun korunmayacağına inancımız tamdır. Çocuğun korunmasının aksine bu önerge ile tecavüz normalleştirilmektedir. Bu yasa ile çok sayıda çocuğun tecavüzcüsü ile evlendirilerek,  yıllar boyunca bu evliliği sürdürmeye mahkum bırakılacağı ortadadır. Çocuk istismarı toplumda sosyal bir yara iken, bu yasa ile ileriye değil, tam aksine geriye doğru adım atılmaktadır.  Kamuoyunda önergenin tecavüzcüleri değil, rızaya dayalı bir ilişkiyi kapsadığını, ifade eden yaklaşımı, hiçbir surette kabul etmiyoruz... Somuta indirgendiğinde 16 yaşındaki bir küçük çocuğun, 60 yaşındaki tecavüzcüsü ile evlenmesinde yasal hiçbir engel yoktur. İlgili yasa , bu sözde rızayı  denetleyen hiçbir mekanizma öngörmemektedir. Sınırları iyi belirlenmemiş, aceleye getirilmiş, zamansız, gerekçeleri hiç kimseyi tatmin etmeyecek, en önemlisi uygulamada suiistimale neden olacak bu düzenlemeyi yok sayıyoruz. Kaldı ki, böyle bir düzenlemenin evlilik dışı ilişkiyi özendireceği ve evlilik dışı ilişki yaşının daha da düşüreceği endişesini taşıyoruz. Çocuk haklarını yok sayan bu önergeyi veren ve bu önerge için olumlu oy kullanan vekilleri kınıyor, kendilerini sağduyuya davet ediyoruz. Çocuklarımızın yarınlarımız olduğunu hatırlatarak tüm kamuoyunu yasa teklifine karşı durmaya davet ediyoruz.  Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu"

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Ardahan'da kahraman köpek kurt sürüsünü başına önledi

Ardahan'da kahraman köpek kurt sürüsünü başına önledi Ardahan'da kahraman köpek kurt sürüsünü başına önledi! Ardahan'ın Çıldır ilçesine bağlı Semiha Şakir Köyü'nde köye inen kurt sürüsüne tek başına karşı koyan çoban köpeği, yakaladığı kurtlardan birini de boğarak telef etti.

Ardahan'da Çıldır Gölü buz tuttu

Ardahan'da Çıldır Gölü buz tuttu Ardahan'da Çıldır Gölü buz tuttu! Hava sıcaklığının gece sıfırın altında 33 dereceye kadar düştüğü Ardahan’da, 126 bin metrekare alana sahip Çıldır Gölü’nün üzerini buz tabakası kapladı.

Dalgıç -20 derecede ördek için suya girdi

Dalgıç -20 derecede ördek için suya girdi Dalgıç -20 derecede ördek için suya girdi! Kars Çayı’nda kanadı kırık olarak yaklaşık 10 gündür kurtarılmayı bekleyen yeşil başlı yaban ördeği, kendisi kurtarmak için gelen dalgıcı eksi 20 derece soğukta terletti.

Samsun OMÜ'ye tramvay müjdesi: Meclis raylı sistem hattı için krediyi onayladı

Samsun OMÜ'ye tramvay müjdesi: Meclis raylı sistem hattı için krediyi onayladı Samsun OMÜ'ye tramvay müjdesi: Meclis raylı sistem hattı için krediyi onayladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyeleri, hafif raylı sistem hattının-tramvay Ondokuz Mayıs Üniversitene uzatılması ile ilgili 11 adet tren alımı ve İller Bankasından 75 milyon TL kredi kullanılmasını oy birliği ile kabul etti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET