• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN BAROSU ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU CİNSEL İSTİSMAR TASARISINI KINADI

Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu cinsel istismar tasarısını kınadı. Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, cinsel istismar tasarısı ile çocukların tecavüzcüsü ile evlendirilecek olmasına sert tepki gösterdi. 

20 Kasım 2016 Pazar 17:37
Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu cinsel istismar tasarısını kınadı

Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, cinsel istismar tasarısı ile çocukların tecavüzcüsü ile evlendirilecek olmasına sert tepki gösterdi. 


Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından cinsel istismar tasarısı ile ilgili yapılan kamuoyu açıklamasında cinsel istismar tasarısı ile ilgili şu görüşlere yer verildi.

 

"TBMM’ye sunulan “cinsel istismara uğrayan mağdurun tecavüzcüsü ile evlendirilmesi durumunda failin cezasının ertelenmesini, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesini”  öngören önergeyi şiddetle kınıyoruz. Önergeye göre, “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda mağdurun faili ile evlenmesi durumunda hükmün açıklanması geri bırakılmaktadır.” TBMM’ye verilen önerge Türkiye’nin çocukları için bir insanlık suçuna yol açacaktır.  Kadının tecavüzcüsü ile evlendirilmesi kabul edilemez iken ilgili yasanın muhatabının çocuklar olması daha da  acıdır. Çocukların tecavüzcüsü ile evlendirilmesi fikri ,evlilik kurumu ile bağdaşmamakla birlikte, mağdur çocuğun bedensel ve psikolojik gelişimi üzerindeki telafisi imkansız hasarlar kaçınılmaz olacaktır. Bu önerge  ile hiçbir çocuğun korunmayacağına inancımız tamdır. Çocuğun korunmasının aksine bu önerge ile tecavüz normalleştirilmektedir. Bu yasa ile çok sayıda çocuğun tecavüzcüsü ile evlendirilerek,  yıllar boyunca bu evliliği sürdürmeye mahkum bırakılacağı ortadadır. Çocuk istismarı toplumda sosyal bir yara iken, bu yasa ile ileriye değil, tam aksine geriye doğru adım atılmaktadır.  Kamuoyunda önergenin tecavüzcüleri değil, rızaya dayalı bir ilişkiyi kapsadığını, ifade eden yaklaşımı, hiçbir surette kabul etmiyoruz... Somuta indirgendiğinde 16 yaşındaki bir küçük çocuğun, 60 yaşındaki tecavüzcüsü ile evlenmesinde yasal hiçbir engel yoktur. İlgili yasa , bu sözde rızayı  denetleyen hiçbir mekanizma öngörmemektedir. Sınırları iyi belirlenmemiş, aceleye getirilmiş, zamansız, gerekçeleri hiç kimseyi tatmin etmeyecek, en önemlisi uygulamada suiistimale neden olacak bu düzenlemeyi yok sayıyoruz. Kaldı ki, böyle bir düzenlemenin evlilik dışı ilişkiyi özendireceği ve evlilik dışı ilişki yaşının daha da düşüreceği endişesini taşıyoruz. Çocuk haklarını yok sayan bu önergeyi veren ve bu önerge için olumlu oy kullanan vekilleri kınıyor, kendilerini sağduyuya davet ediyoruz. Çocuklarımızın yarınlarımız olduğunu hatırlatarak tüm kamuoyunu yasa teklifine karşı durmaya davet ediyoruz.  Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu"

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

El Bab'da bugün şehit olan 5 askerin isim ve memleketleri

El Bab'da bugün şehit olan 5 askerin isim ve memleketleri El Bab'da bugün şehit olan 5 askerin isim ve memleketleri. El Bab'ın Suflaniyah bölgesinde DEAŞ'ın düzenlediği bombalı araçlı saldırıda bugün şehit olan 5 askerin isim ve memleketleri belli oldu.

Samsun Cumhuriyet Meydanında fuhuş pazarlığı cep telefonuyla görüntülendi

Samsun Cumhuriyet Meydanında fuhuş pazarlığı cep telefonuyla görüntülendi Samsun Cumhuriyet Meydanında fuhuş pazarlığı cep telefonuyla görüntülendi. Samsun Cumhuriyet Meydanında kadınların gündüz vakti yaptığı fuhuş pazarlığı cep telefonu kameralarına yansıdı.

Reina saldırganı polislere sürekli oğlunu soruyor

Reina saldırganı polislere sürekli oğlunu soruyor Reina saldırganı polislere sürekli oğlunu soruyor. Reina saldırganı Abdulgadir Masharipov'la ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor. Reina katliamcısının ifade işlemleri devam ediyor. Sorguda sık sık 4.5 yaşındaki oğlunu sorduğu iddia edildi.

Samsun Bafra'da evinde mahsur kalan felçli Ayşe Tan'ı itfaiye kurtardı

Samsun Bafra'da evinde mahsur kalan felçli Ayşe Tan'ı itfaiye kurtardı Samsun Bafra'da evinde mahsur kalan felçli Ayşe Tan'ı itfaiye kurtardı. Samsun'un Bafra ilçesi Alpaslan Mahallesi Lale Sokak'ta 5 katlı bir apartmanın 3. katında bulunan evinde mahsur kalan felçli Ayşe Tan isimli kadını itfaiye ekipleri kurtardı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET