• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TEDES RADARLARI KALKIYOR: RADAR CEZALARI İPTAL OLACAK MI

TEDES radarları kalkıyor: Radar cezaları iptal olacak mı. Karadeniz Sahil yolu ile Çorum-Osmancık karayolunda ki tuzak radarlar kalkıyor, peki kesilen radar cezaları iptal olacak mı..

10 Eylül 2016 Cumartesi 16:27
TEDES radarları kalkıyor: Radar cezaları iptal olacak mı

TEDES radarları kalkıyor: Radar cezaları iptal olacak mı. Karadeniz Sahil yolu ile Çorum-Osmancık karayolunda ki tuzak radarlar kalkıyor, peki kesilen radar cezaları iptal olacak mı..

 


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sürücülerin yoğun tepkisini çeken TEDES radarları uygulamasına son verildiğini açıkladı. Sadece Ordu ilinde yarım milyon sürücüye radar cezası kesildi. TEDES radarlarının kaldırılacak olması sonrası ise sürücüler tuzak radarlar nedeniyle kesilen cezaların iptal olup olmayacağını merak ediyor. 

 

Ordu ili ve Çorum'un Osmancık karayolunda bulunan TEDES radarları başta olmak üzere Türkiye genelinde şirketler eliyle yaptırılan TEDES radarları 10 gün sonra tamamen kalkacak ve sürücüler Ordu ve Çorum'un Osmancık karayolunda rahatça geçebilecek.

 

TEDES radarları tarafından kesilen cezaların ise iptal olup olmayacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Bu konuda radar cezalarının iptali ile ilgili bir gelişme yaşanması halinde bu bilgiyi de buradan yayınlayacağız.

 

TEDES RADARLARINA YENİ DÜZENLEME GELDİ

 

İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın ortak çalışması sonucu Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nde (TEDES) yeni düzenlemeler yapıldı.

Halk arasında sabit radar uygulaması olarak bilinen TEDES uygulamasında yaşanan bazı sorunlar, ihtiyaçlar ve vatandaşlardan gelen şikâyetler dikkate alınarak yeni düzenlemeye gidildi. İçişleri ve Maliye bakanlıkları tarafından TEDES'te yapılan düzenlemeler ile yerleşim yerleri giriş ve çıkışında yol üstü levhalarla sabit radar uygulaması olduğuna dair ışıklı uyarı levhaları konulacak.

Düzenleme ile; sabit radar noktalarından 500 metre öncesi ve sonrasında farklı hız limiti uygulanmayacak , 500 metre öncesinde sürücüler hız limitlerini de gösterir şekilde trafik uyarı levhalarıyla uyarılacak.

 

Denetim yapılan yolda uygulanan hız limitinin onda birine tekabül eden mesafelerde birden fazla sabit radar denetimi yapılmayacak. Örneğin; hız limiti 100km/s olan yerde 10 km, 70km/s olan yerde ise 7 km mesafede aynı yön ve aynı istikamette birden fazla sabit radar sistemi ile denetim yapılmayacak. Düzenlemenin önümüzdeki günlerde kameralara da uygulanması bekleniyor.  

 

MALİYE BAKANLIĞINDAN HAKSIZ RADAR CEZALARINA AF SİNYALİ

 

Maliye Bakanı, geçmişte haksız yere kesilen trafik para cezaları konusunda çalışma yapacaklarını söyledi.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'ndeki (TEDES) düzenlemelerle ilgili, "Geçmişten kesilen trafik para cezaları konusunda çalışmak lazım. Burada eğer gerekli uyarı levhaları konulmayan ortamlarda, gerekli açıklamaların yapılmadığı yerlerde gerçekten hakkaniyete ve adalete de uygun olmadığı anlaşılırsa bu çalışmayı yapmak gerekir. Bu konuda bir yasal düzenleme ihtiyacı da var." dedi.

 

Çorum Valiliğini ziyaret eden Bakan Ağbal, bir gazetecinin TEDES ile ilgili düzenlemelere ilişkin çalışmaları sorması üzerine, bu konuda İçişleri Bakanlığı ile ortak hareket ettiklerini söyledi.

 

"BAZI BELEDİYELER ÖZEL FİRMALARLA İŞBİRLİĞİ YAPTI"

TEDES'in, yaklaşık 3 yıl önce İçişleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının birlikte çalışmasıyla hayata geçirilen bir sistem olduğunu dile getiren Ağbal, buradaki amacın, özellikle belediyelerin yapacakları bir yatırımla kent içinde trafik kurallarına uyum derecesini artırmak olduğunu belirtti.

 

Geçen süreçte birçok belediyenin yatırım yapıp, TEDES'i kurduklarını ifade eden Ağbal, şunları kaydetti:

 

"Bazı belediyelerimiz bu sistemleri diğer firmalara kurdurmak için işbirliği yaptılar. Ben açıkçası bu sistemin yaygınlaşmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Eski Çalışma Bakanı'mızın şu anki İçişleri Bakanı'mızın da bu konuda görüşleri oldu. Görüşlerimiz arasında herhangi bir farklı bakış açısı yok. Bunu da özellikle ifade edeyim. TEDES devam edecek. Sayın Bakan'ımız da zaten bu açıklamayı yaptı. Her ikimizin de veya hükümet olarak hepimizin de söylediği şu; burada TEDES'in etkin bir şekilde uygulanması noktasında özellikle sürücülerin bu noktalara gelmeden önce uyarı levhalarıyla uyarılmaları gerekiyor. Yani bir tuzak gibi işleyen TEDES doğru bir sistem değil, adaletli bir sistem değil. Bu sistem üzerinden kesilmiş cezalar da doğru cezalar değil. Sistem bu anlamda yönetmelik değişikliği yapılarak rehabilite ediliyor. Şu anda 2 bakanlık olarak yaptığımız çalışmada TEDES’in kuruluşuna ilişkin yeni standartlar getiriliyor. Hem TEDES’teki kamera aralıkları belli bir standartta olacak hem de bu sistemlerin olduğu yerlerdeki güzergah üzerinde özellikle sürücülerin açıktan görebileceği uyarıcı levhalar olacak. Böylelikle sistem etkin ve verimli bir şekilde işleyecek. Sürücüler böyle bir denetim altında olduğu bilgisiyle araçlarını kullanacaklar."

 

"BU SİSTEMLER DAHA FAZLA KURULACAK"

Bütün amaçlarının şehir içerisinde herkesin trafik kurallarına uygun bir şekilde araç kullanmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Ağbal: şöyle devam etti:

 

"Burada zaman zaman özellikle bayram dönemlerinde hepimiz şikayet ediyoruz, ölümlü trafik kazalarıyla karşılaşıyoruz veya kent içinde hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz trafik kazaları meydana geliyor. TEDES’ler herhangi bir insan kaynağına ihtiyaç duymaksızın bu tehlikeleri önleyen sistemler. İçişleri Bakanlığı ile beraber Maliye Bakanlığı olarak sistemi dizayn etme konusunda bakış açımız tamamen aynıdır. Sistem standartlara uygun bir şekilde devam edecek, yaygınlaşacak. Belediyelerimiz de bu sistemleri daha fazla kuracaklar ama kurarken aşırıya kaçılmayacak, bütün kurulan sistemler yeni yönetmelikteki standartlara uygun olacak. Böylelikle bütün sürücülerimiz rahatlıkla trafiğin akışı içerisinde kendilerini güvenli hissedecekler. Bu son derece önemli."

 

GEÇMİŞTE KESİLEN PARA CEZALARI

Bakan Ağbal, "TEDES kapsamında geçmişte kesilen trafik para cezalarının iptali için bir çalışma var mı?" sorusu üzerine de şunları söyledi:

"Geçmişte kesilen trafik para cezaları konusunda çalışmak lazım. Burada eğer gerekli uyarı levhaları konulmayan ortamlarda, gerekli açıklamaların yapılmadığı yerlerde gerçekten hakkaniyete ve adalete de uygun olmadığı anlaşılırsa bu çalışmayı yapmak gerekir. Bu doğru bir talep. Bu şekildeki trafik para cezalarının tahsilatı konusunda bir çalışma yapılabilir. Bu konuda bir yasal düzenleme ihtiyacı da var ama bu konuda hiç kimse tereddüt etmesin. AK Parti hükümetleri olarak her zaman söylüyoruz; adaletten ve hakkaniyetten hiçbir zaman ayrılmayız. Bu konuda gelen şikayetlere bağlı olarak sanıyorum Türkiye’de az sayıda yerde böyle şikayetler söz konusu. Burada da İçişleri Bakanlığımızla beraber ortak çalışmayı yaparız ve sonucuna göre de gerekli düzenlemeleri yaparız. İstiyoruz ki Türkiye’deki trafik düzeni bakımından herkes trafik kurallarına tam riayet etsin. Böylelikle insanlarımız trafik kazalarında ne yaralansın ne vefat etsin ne de maddi hasarlı kazalar olsun. Trafik hayatımızın bir parçası. TEDES de bu noktada hepimizin can güvenliğine, trafikteki esenliğine katkı yapan sistemler. Bunun devam edeceğini düşünüyorum. İçişleri Bakanlığımızla zaten ortak, birlikte çalışıyoruz. Sistemi geliştirme konusunda İçişleri Bakanlığımızın yaptığı çalışmalara Maliye Bakanlığı olarak her türlü katkıyı verdik, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz."

Kaynak: Samsun Kent Haber

vatandaşa pusu

mazlum
17 Ocak 2017 Salı 11:52

arkadaş böyle bir şey olmaz aynı yerden 3 kez geçtim 420+199+199+199+.....son geçişimin cezası da gelmedi.Ayıp günah insanlar bu paraları kolay kazanmıyor deli dumrul misali geçenden haraç topluyorlar resmen bilsek ordan geçermiydik bu resmen tuzak ve kaldırıldı yani art niyetli bir uygulamaydı ve bizlerin ne suçu vardı bence mahkemeye vermek lazım kazanırızda.ben mahkemeye vercem inşallah kazanırız.

3 Beğendim
1 Beğenmedim
 
Yanıtla

fetö ile entegre tuzak

mahmut karasu
09 Ocak 2017 Pazartesi 14:08

40 dakika ara ile 3 adet ceza 800 tl şimdiye kadar hız ve kural ihlali ile hiç cezası yememiştim yapan lar devlet le vatandaşı karşı karşıya getirmek amaçlı olsa gerek yöneticiler de bunun bilincin dedir ama para olun ca ucun da görmek istemiyorlar sanırım zıkkım olur o para niyeti kötü olanlara amin

4 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Tuzak Radarları

Ali Ebter
03 Ocak 2017 Salı 16:56

Fetöcü firmaların kurduğu tuzak radar cezaları tahsil edilmeye devam ediyor. Hükümette sessiz sedasız seyrediyor. Çünkü sıcak para işlerine geliyor.Vatandaşın soyulması hiç önemli değil.Yeter ki kılıfına uydurulsun.Ne yapalım, bizde fikirlerimizi seçim sandıklarına saklayalım.Mademki tuzaktı ve yeni düzenleme yaptınız. neden eski tuzak cezaları tahsil ediyorsunuz? Haksız kazanç değil mi?

10 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

fetö tuzakları

Kenan Kara
01 Ocak 2017 Pazar 02:27

5 buçuk ay sonra 2dk ara ile 2 ceza.55 km ve 65 km ile 200 ve 412 tllik cezalar.Ceza gelen insanlar hükümeti ve AK partiyi topa tutuyorlar.Haklılarda.Fetönün istediğide bu.Bu radarları kuran firma fetöcü.Belediyelere tavsiye edenler fetöcü.İnsanların hükümete ve AK partiye ters bakmalarının önüne geçmek için yetkililer bu radarları kaldırmalı ve kesilen cezalar affedilmeli.Vesselam.

8 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Tuzak Radar

Ömer Bekir
29 Aralık 2016 Perşembe 14:49

Bugün geldi 24.08.2016 tarihinde 82 km ile 412,00 tl ceza Hakkımı helal etmiyorum. İnşallah onlardan çıkar...

6 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı

Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı Samsun Valiliği açıkladı: Samsun'da FETÖ'den 790 kamu personeli tutuklandı. Samsun Valiliği, FETÖ soruşturması kapsamında Samsun'da tutuklanan ve gözaltına alınan kamu personeli sayısı ile ilgili bilgileri açıkladı.

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı

14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı 14 terörist öldüren JÖH Timi mehter marşıyla karşılandı. Tunceli'de 14 teröristi öldüren Şahinler JÖH timleri karargahta mehter marşı eşliğinde coşkuyla böyle karşılandı.

Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak

Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak Jandarma araçlarından siyah plaka kaldırılacak. İçişleri Bakanlığı'na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı araçlar artık siyah plaka yerine turkuaz renkli plaka kullanmaya başladılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor, tramvay Salı günü ücretsiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın (28 Mart 2017 Salı) Samsun'a geliyor. SAMULAŞ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Samsun ziyareti nedeniyle Salı günü tramvayın ücretsiz olacağını duyurdu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET