• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

TEDES RADARLARI KALKIYOR: RADAR CEZALARI İPTAL OLACAK MI

TEDES radarları kalkıyor: Radar cezaları iptal olacak mı. Karadeniz Sahil yolu ile Çorum-Osmancık karayolunda ki tuzak radarlar kalkıyor, peki kesilen radar cezaları iptal olacak mı..

10 Eylül 2016 Cumartesi 16:27
TEDES radarları kalkıyor: Radar cezaları iptal olacak mı

TEDES radarları kalkıyor: Radar cezaları iptal olacak mı. Karadeniz Sahil yolu ile Çorum-Osmancık karayolunda ki tuzak radarlar kalkıyor, peki kesilen radar cezaları iptal olacak mı..

 


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sürücülerin yoğun tepkisini çeken TEDES radarları uygulamasına son verildiğini açıkladı. Sadece Ordu ilinde yarım milyon sürücüye radar cezası kesildi. TEDES radarlarının kaldırılacak olması sonrası ise sürücüler tuzak radarlar nedeniyle kesilen cezaların iptal olup olmayacağını merak ediyor. 

 

Ordu ili ve Çorum'un Osmancık karayolunda bulunan TEDES radarları başta olmak üzere Türkiye genelinde şirketler eliyle yaptırılan TEDES radarları 10 gün sonra tamamen kalkacak ve sürücüler Ordu ve Çorum'un Osmancık karayolunda rahatça geçebilecek.

 

TEDES radarları tarafından kesilen cezaların ise iptal olup olmayacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Bu konuda radar cezalarının iptali ile ilgili bir gelişme yaşanması halinde bu bilgiyi de buradan yayınlayacağız.

 

TEDES RADARLARINA YENİ DÜZENLEME GELDİ

 

İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın ortak çalışması sonucu Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nde (TEDES) yeni düzenlemeler yapıldı.

Halk arasında sabit radar uygulaması olarak bilinen TEDES uygulamasında yaşanan bazı sorunlar, ihtiyaçlar ve vatandaşlardan gelen şikâyetler dikkate alınarak yeni düzenlemeye gidildi. İçişleri ve Maliye bakanlıkları tarafından TEDES'te yapılan düzenlemeler ile yerleşim yerleri giriş ve çıkışında yol üstü levhalarla sabit radar uygulaması olduğuna dair ışıklı uyarı levhaları konulacak.

Düzenleme ile; sabit radar noktalarından 500 metre öncesi ve sonrasında farklı hız limiti uygulanmayacak , 500 metre öncesinde sürücüler hız limitlerini de gösterir şekilde trafik uyarı levhalarıyla uyarılacak.

 

Denetim yapılan yolda uygulanan hız limitinin onda birine tekabül eden mesafelerde birden fazla sabit radar denetimi yapılmayacak. Örneğin; hız limiti 100km/s olan yerde 10 km, 70km/s olan yerde ise 7 km mesafede aynı yön ve aynı istikamette birden fazla sabit radar sistemi ile denetim yapılmayacak. Düzenlemenin önümüzdeki günlerde kameralara da uygulanması bekleniyor.  

 

MALİYE BAKANLIĞINDAN HAKSIZ RADAR CEZALARINA AF SİNYALİ

 

Maliye Bakanı, geçmişte haksız yere kesilen trafik para cezaları konusunda çalışma yapacaklarını söyledi.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'ndeki (TEDES) düzenlemelerle ilgili, "Geçmişten kesilen trafik para cezaları konusunda çalışmak lazım. Burada eğer gerekli uyarı levhaları konulmayan ortamlarda, gerekli açıklamaların yapılmadığı yerlerde gerçekten hakkaniyete ve adalete de uygun olmadığı anlaşılırsa bu çalışmayı yapmak gerekir. Bu konuda bir yasal düzenleme ihtiyacı da var." dedi.

 

Çorum Valiliğini ziyaret eden Bakan Ağbal, bir gazetecinin TEDES ile ilgili düzenlemelere ilişkin çalışmaları sorması üzerine, bu konuda İçişleri Bakanlığı ile ortak hareket ettiklerini söyledi.

 

"BAZI BELEDİYELER ÖZEL FİRMALARLA İŞBİRLİĞİ YAPTI"

TEDES'in, yaklaşık 3 yıl önce İçişleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının birlikte çalışmasıyla hayata geçirilen bir sistem olduğunu dile getiren Ağbal, buradaki amacın, özellikle belediyelerin yapacakları bir yatırımla kent içinde trafik kurallarına uyum derecesini artırmak olduğunu belirtti.

 

Geçen süreçte birçok belediyenin yatırım yapıp, TEDES'i kurduklarını ifade eden Ağbal, şunları kaydetti:

 

"Bazı belediyelerimiz bu sistemleri diğer firmalara kurdurmak için işbirliği yaptılar. Ben açıkçası bu sistemin yaygınlaşmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Eski Çalışma Bakanı'mızın şu anki İçişleri Bakanı'mızın da bu konuda görüşleri oldu. Görüşlerimiz arasında herhangi bir farklı bakış açısı yok. Bunu da özellikle ifade edeyim. TEDES devam edecek. Sayın Bakan'ımız da zaten bu açıklamayı yaptı. Her ikimizin de veya hükümet olarak hepimizin de söylediği şu; burada TEDES'in etkin bir şekilde uygulanması noktasında özellikle sürücülerin bu noktalara gelmeden önce uyarı levhalarıyla uyarılmaları gerekiyor. Yani bir tuzak gibi işleyen TEDES doğru bir sistem değil, adaletli bir sistem değil. Bu sistem üzerinden kesilmiş cezalar da doğru cezalar değil. Sistem bu anlamda yönetmelik değişikliği yapılarak rehabilite ediliyor. Şu anda 2 bakanlık olarak yaptığımız çalışmada TEDES’in kuruluşuna ilişkin yeni standartlar getiriliyor. Hem TEDES’teki kamera aralıkları belli bir standartta olacak hem de bu sistemlerin olduğu yerlerdeki güzergah üzerinde özellikle sürücülerin açıktan görebileceği uyarıcı levhalar olacak. Böylelikle sistem etkin ve verimli bir şekilde işleyecek. Sürücüler böyle bir denetim altında olduğu bilgisiyle araçlarını kullanacaklar."

 

"BU SİSTEMLER DAHA FAZLA KURULACAK"

Bütün amaçlarının şehir içerisinde herkesin trafik kurallarına uygun bir şekilde araç kullanmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Ağbal: şöyle devam etti:

 

"Burada zaman zaman özellikle bayram dönemlerinde hepimiz şikayet ediyoruz, ölümlü trafik kazalarıyla karşılaşıyoruz veya kent içinde hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz trafik kazaları meydana geliyor. TEDES’ler herhangi bir insan kaynağına ihtiyaç duymaksızın bu tehlikeleri önleyen sistemler. İçişleri Bakanlığı ile beraber Maliye Bakanlığı olarak sistemi dizayn etme konusunda bakış açımız tamamen aynıdır. Sistem standartlara uygun bir şekilde devam edecek, yaygınlaşacak. Belediyelerimiz de bu sistemleri daha fazla kuracaklar ama kurarken aşırıya kaçılmayacak, bütün kurulan sistemler yeni yönetmelikteki standartlara uygun olacak. Böylelikle bütün sürücülerimiz rahatlıkla trafiğin akışı içerisinde kendilerini güvenli hissedecekler. Bu son derece önemli."

 

GEÇMİŞTE KESİLEN PARA CEZALARI

Bakan Ağbal, "TEDES kapsamında geçmişte kesilen trafik para cezalarının iptali için bir çalışma var mı?" sorusu üzerine de şunları söyledi:

"Geçmişte kesilen trafik para cezaları konusunda çalışmak lazım. Burada eğer gerekli uyarı levhaları konulmayan ortamlarda, gerekli açıklamaların yapılmadığı yerlerde gerçekten hakkaniyete ve adalete de uygun olmadığı anlaşılırsa bu çalışmayı yapmak gerekir. Bu doğru bir talep. Bu şekildeki trafik para cezalarının tahsilatı konusunda bir çalışma yapılabilir. Bu konuda bir yasal düzenleme ihtiyacı da var ama bu konuda hiç kimse tereddüt etmesin. AK Parti hükümetleri olarak her zaman söylüyoruz; adaletten ve hakkaniyetten hiçbir zaman ayrılmayız. Bu konuda gelen şikayetlere bağlı olarak sanıyorum Türkiye’de az sayıda yerde böyle şikayetler söz konusu. Burada da İçişleri Bakanlığımızla beraber ortak çalışmayı yaparız ve sonucuna göre de gerekli düzenlemeleri yaparız. İstiyoruz ki Türkiye’deki trafik düzeni bakımından herkes trafik kurallarına tam riayet etsin. Böylelikle insanlarımız trafik kazalarında ne yaralansın ne vefat etsin ne de maddi hasarlı kazalar olsun. Trafik hayatımızın bir parçası. TEDES de bu noktada hepimizin can güvenliğine, trafikteki esenliğine katkı yapan sistemler. Bunun devam edeceğini düşünüyorum. İçişleri Bakanlığımızla zaten ortak, birlikte çalışıyoruz. Sistemi geliştirme konusunda İçişleri Bakanlığımızın yaptığı çalışmalara Maliye Bakanlığı olarak her türlü katkıyı verdik, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz."

Kaynak: Samsun Kent Haber

osmancık tedes

mustafa
06 Aralık 2016 Salı 20:59

09 Temmuz 2016 tarihinde geçtiğim bölünmüş yolda 62 km hıza 200 TL ceza kestiler ve 05 Aralık 2016 tarihinde tebliğ ettiler. Bir daha asla Osmancık'ın yakınından dahi geçmem.

2 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

HAK DEGİL BU İNSANLARA TAM TUZAK

CEVAHİR DEMİR
14 Kasım 2016 Pazartesi 11:46

27 06 2016 TARİHLİ ÇORUM MİLLETVEKİLİ LÜTFÜYE İLKŞEN 27 Haziran 2016 tedes ceza BASINDA TEDES 76Osmancık Yeni Hız Limitleri1 Mart 2016 tarihinde başlayan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi Osmancık TEDES uygulamasında, hız limiti artırıldı.D-100 Karayolu’nu kullanan vatandaşların gündeminde ilk sırayı alan TEDES uygulamasında hız limiti ticari araçlar için 82; otobüs, kamyon ve benzeri büyük araçlar için ise 70 kilometreye ÇIKARILDI BU HABERDEN 1 GÜN SONRA 28 06 2016 SAAT 10 31 DE SANA

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Radar

Serhan Tekeli
04 Kasım 2016 Cuma 21:35

Türkiyenin heryerine otoban yapın ozaman uzun yola giden bir sürücü 50 km süratle gitmek mecburunda tutulamaz

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Radar

Serhan Tekeli
04 Kasım 2016 Cuma 12:24

Allah topunuzun belasını versin şehirler arası yol orası buzamana kadar yoktu şimdimi aklınızamı geldi üst geçitler alt geçitler yapmaktan edindiğiniz için hemde para kazanmak için millete ceza kesiyorsunuz haram zıkkım olsun bundan sonra ordan geçerken su dahi hiçbirşey satın almam

2 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Adalet bumu

recep
27 Ekim 2016 Perşembe 18:41

ne olursa olsun bende bu konuda mağdurum. samsuna giderken 76 ile girmişi 412 tl gelirken 103 km ile girmişim 109 tl geldi. eğer kurar ihlali varsa bnece o yolda milyonlarca kişi madur olmuştur. Devletimizin ihtiyacı varki böyle bir uyğulama yapmış. Valla göğede çıksak sanırım bize bu parayı ödettirecekler. Pişman olduğun oy verdiğim ve verdirttiğim partimin hükümeti bunu yaptı. Ne diyebilirim pişmanım

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

İlkadım Belediyesi Mevlid Kandili Gecesi Gürbüz Camisinde özel program yapacak

İlkadım Belediyesi Mevlid Kandili Gecesi Gürbüz Camisinde özel program yapacak İlkadım Belediyesi Mevlid Kandili Gecesi Gürbüz Camisinde özel program yapacak. Samsun'un İlkadım Belediyesi 11 Aralık 2016 Pazar Mevlid Kandili Gecesinde Gürbüz Cami'nde Mevlit Kandili Özel Programı düzenleyecek.

Mevlid Kandili gecesinde okunacak dualar ve Mevlid Kandili'nin faziletleri

Mevlid Kandili gecesinde okunacak dualar ve Mevlid Kandili'nin faziletleri Mevlid Kandili gecesinde okunacak dualar ve Mevlid Kandili'nin faziletleri. Mevlit Kandili 11 Aralık 2016 Pazar günü. Mevlid Kandilinde neler yapılmalı, nasıl ibadet edilmeli, hangi dualar okunmalı. Mevlid Kandili gecesinde okunması gereken dualar ve Mevlid Kandilinin faziletleri haberimizde

Samsun SASKİ don uyarısı yaptı: Su saatlerinin donmaması için işte alınacak tedbirler

Samsun SASKİ don uyarısı yaptı: Su saatlerinin donmaması için işte alınacak tedbirler Samsun SASKİ don uyarısı yaptı: Su saatlerinin donmaması için işte alınacak tedbirler. Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), beklenen soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle don uyarısı yaptı.

Veysel Eroğlu Yeşilırmak Havzası Peyzaj Atlası projesinin tamamlandığı açıkladı

Veysel Eroğlu Yeşilırmak Havzası Peyzaj Atlası projesinin tamamlandığı açıkladı Veysel Eroğlu Yeşilırmak Havzası Peyzaj Atlası projesinin tamamlandığı açıkladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yeşilırmak Havzası Peyzaj Atlası Projesi’nin tamamlandığını açıklayarak "Hazırlanan bu proje bütün sektörlere rehberlik edecek" dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET