• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

TEDES RADARLARI KALKIYOR: RADAR CEZALARI İPTAL OLACAK MI

TEDES radarları kalkıyor: Radar cezaları iptal olacak mı. Karadeniz Sahil yolu ile Çorum-Osmancık karayolunda ki tuzak radarlar kalkıyor, peki kesilen radar cezaları iptal olacak mı..

10 Eylül 2016 Cumartesi 16:27
TEDES radarları kalkıyor: Radar cezaları iptal olacak mı

TEDES radarları kalkıyor: Radar cezaları iptal olacak mı. Karadeniz Sahil yolu ile Çorum-Osmancık karayolunda ki tuzak radarlar kalkıyor, peki kesilen radar cezaları iptal olacak mı..

 


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sürücülerin yoğun tepkisini çeken TEDES radarları uygulamasına son verildiğini açıkladı. Sadece Ordu ilinde yarım milyon sürücüye radar cezası kesildi. TEDES radarlarının kaldırılacak olması sonrası ise sürücüler tuzak radarlar nedeniyle kesilen cezaların iptal olup olmayacağını merak ediyor. 

 

Ordu ili ve Çorum'un Osmancık karayolunda bulunan TEDES radarları başta olmak üzere Türkiye genelinde şirketler eliyle yaptırılan TEDES radarları 10 gün sonra tamamen kalkacak ve sürücüler Ordu ve Çorum'un Osmancık karayolunda rahatça geçebilecek.

 

TEDES radarları tarafından kesilen cezaların ise iptal olup olmayacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Bu konuda radar cezalarının iptali ile ilgili bir gelişme yaşanması halinde bu bilgiyi de buradan yayınlayacağız.

 

TEDES RADARLARINA YENİ DÜZENLEME GELDİ

 

İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın ortak çalışması sonucu Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nde (TEDES) yeni düzenlemeler yapıldı.

Halk arasında sabit radar uygulaması olarak bilinen TEDES uygulamasında yaşanan bazı sorunlar, ihtiyaçlar ve vatandaşlardan gelen şikâyetler dikkate alınarak yeni düzenlemeye gidildi. İçişleri ve Maliye bakanlıkları tarafından TEDES'te yapılan düzenlemeler ile yerleşim yerleri giriş ve çıkışında yol üstü levhalarla sabit radar uygulaması olduğuna dair ışıklı uyarı levhaları konulacak.

Düzenleme ile; sabit radar noktalarından 500 metre öncesi ve sonrasında farklı hız limiti uygulanmayacak , 500 metre öncesinde sürücüler hız limitlerini de gösterir şekilde trafik uyarı levhalarıyla uyarılacak.

 

Denetim yapılan yolda uygulanan hız limitinin onda birine tekabül eden mesafelerde birden fazla sabit radar denetimi yapılmayacak. Örneğin; hız limiti 100km/s olan yerde 10 km, 70km/s olan yerde ise 7 km mesafede aynı yön ve aynı istikamette birden fazla sabit radar sistemi ile denetim yapılmayacak. Düzenlemenin önümüzdeki günlerde kameralara da uygulanması bekleniyor.  

 

MALİYE BAKANLIĞINDAN HAKSIZ RADAR CEZALARINA AF SİNYALİ

 

Maliye Bakanı, geçmişte haksız yere kesilen trafik para cezaları konusunda çalışma yapacaklarını söyledi.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'ndeki (TEDES) düzenlemelerle ilgili, "Geçmişten kesilen trafik para cezaları konusunda çalışmak lazım. Burada eğer gerekli uyarı levhaları konulmayan ortamlarda, gerekli açıklamaların yapılmadığı yerlerde gerçekten hakkaniyete ve adalete de uygun olmadığı anlaşılırsa bu çalışmayı yapmak gerekir. Bu konuda bir yasal düzenleme ihtiyacı da var." dedi.

 

Çorum Valiliğini ziyaret eden Bakan Ağbal, bir gazetecinin TEDES ile ilgili düzenlemelere ilişkin çalışmaları sorması üzerine, bu konuda İçişleri Bakanlığı ile ortak hareket ettiklerini söyledi.

 

"BAZI BELEDİYELER ÖZEL FİRMALARLA İŞBİRLİĞİ YAPTI"

TEDES'in, yaklaşık 3 yıl önce İçişleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının birlikte çalışmasıyla hayata geçirilen bir sistem olduğunu dile getiren Ağbal, buradaki amacın, özellikle belediyelerin yapacakları bir yatırımla kent içinde trafik kurallarına uyum derecesini artırmak olduğunu belirtti.

 

Geçen süreçte birçok belediyenin yatırım yapıp, TEDES'i kurduklarını ifade eden Ağbal, şunları kaydetti:

 

"Bazı belediyelerimiz bu sistemleri diğer firmalara kurdurmak için işbirliği yaptılar. Ben açıkçası bu sistemin yaygınlaşmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Eski Çalışma Bakanı'mızın şu anki İçişleri Bakanı'mızın da bu konuda görüşleri oldu. Görüşlerimiz arasında herhangi bir farklı bakış açısı yok. Bunu da özellikle ifade edeyim. TEDES devam edecek. Sayın Bakan'ımız da zaten bu açıklamayı yaptı. Her ikimizin de veya hükümet olarak hepimizin de söylediği şu; burada TEDES'in etkin bir şekilde uygulanması noktasında özellikle sürücülerin bu noktalara gelmeden önce uyarı levhalarıyla uyarılmaları gerekiyor. Yani bir tuzak gibi işleyen TEDES doğru bir sistem değil, adaletli bir sistem değil. Bu sistem üzerinden kesilmiş cezalar da doğru cezalar değil. Sistem bu anlamda yönetmelik değişikliği yapılarak rehabilite ediliyor. Şu anda 2 bakanlık olarak yaptığımız çalışmada TEDES’in kuruluşuna ilişkin yeni standartlar getiriliyor. Hem TEDES’teki kamera aralıkları belli bir standartta olacak hem de bu sistemlerin olduğu yerlerdeki güzergah üzerinde özellikle sürücülerin açıktan görebileceği uyarıcı levhalar olacak. Böylelikle sistem etkin ve verimli bir şekilde işleyecek. Sürücüler böyle bir denetim altında olduğu bilgisiyle araçlarını kullanacaklar."

 

"BU SİSTEMLER DAHA FAZLA KURULACAK"

Bütün amaçlarının şehir içerisinde herkesin trafik kurallarına uygun bir şekilde araç kullanmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Ağbal: şöyle devam etti:

 

"Burada zaman zaman özellikle bayram dönemlerinde hepimiz şikayet ediyoruz, ölümlü trafik kazalarıyla karşılaşıyoruz veya kent içinde hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz trafik kazaları meydana geliyor. TEDES’ler herhangi bir insan kaynağına ihtiyaç duymaksızın bu tehlikeleri önleyen sistemler. İçişleri Bakanlığı ile beraber Maliye Bakanlığı olarak sistemi dizayn etme konusunda bakış açımız tamamen aynıdır. Sistem standartlara uygun bir şekilde devam edecek, yaygınlaşacak. Belediyelerimiz de bu sistemleri daha fazla kuracaklar ama kurarken aşırıya kaçılmayacak, bütün kurulan sistemler yeni yönetmelikteki standartlara uygun olacak. Böylelikle bütün sürücülerimiz rahatlıkla trafiğin akışı içerisinde kendilerini güvenli hissedecekler. Bu son derece önemli."

 

GEÇMİŞTE KESİLEN PARA CEZALARI

Bakan Ağbal, "TEDES kapsamında geçmişte kesilen trafik para cezalarının iptali için bir çalışma var mı?" sorusu üzerine de şunları söyledi:

"Geçmişte kesilen trafik para cezaları konusunda çalışmak lazım. Burada eğer gerekli uyarı levhaları konulmayan ortamlarda, gerekli açıklamaların yapılmadığı yerlerde gerçekten hakkaniyete ve adalete de uygun olmadığı anlaşılırsa bu çalışmayı yapmak gerekir. Bu doğru bir talep. Bu şekildeki trafik para cezalarının tahsilatı konusunda bir çalışma yapılabilir. Bu konuda bir yasal düzenleme ihtiyacı da var ama bu konuda hiç kimse tereddüt etmesin. AK Parti hükümetleri olarak her zaman söylüyoruz; adaletten ve hakkaniyetten hiçbir zaman ayrılmayız. Bu konuda gelen şikayetlere bağlı olarak sanıyorum Türkiye’de az sayıda yerde böyle şikayetler söz konusu. Burada da İçişleri Bakanlığımızla beraber ortak çalışmayı yaparız ve sonucuna göre de gerekli düzenlemeleri yaparız. İstiyoruz ki Türkiye’deki trafik düzeni bakımından herkes trafik kurallarına tam riayet etsin. Böylelikle insanlarımız trafik kazalarında ne yaralansın ne vefat etsin ne de maddi hasarlı kazalar olsun. Trafik hayatımızın bir parçası. TEDES de bu noktada hepimizin can güvenliğine, trafikteki esenliğine katkı yapan sistemler. Bunun devam edeceğini düşünüyorum. İçişleri Bakanlığımızla zaten ortak, birlikte çalışıyoruz. Sistemi geliştirme konusunda İçişleri Bakanlığımızın yaptığı çalışmalara Maliye Bakanlığı olarak her türlü katkıyı verdik, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz."

Kaynak: Samsun Kent Haber

osmacık ta vatandaşa darbe

yılmaz
08 Ekim 2016 Cumartesi 11:46

(58/62km. 1 dakka arayla 2 ceza yer osmancık şehirler arası yol)artık osmancıktan geçmiyorum ama hala eskiler geliyor yaşam alanım iyice daraldı bu ZULÜM bitecekmi acaba?

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Güvenli

Objektif
23 Eylül 2016 Cuma 10:29

Tedes uygulamasında sistemsel hatalar olabileceği gibi, kasıtlı personel hataları da olabilir. Bir ordu plakalinin 85km ile cezasiz geçtiği Ordu'dan, istanbul plakalı 412 tl ödemeden geçemez. Makineler fotografliyor, o bölgenin trafikcileri onayliyor. Tedes sisteminin güvenliği için o bölgenin plakasina ceza kesilmeyebilir. Ne dersiniz?

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Osmancika

Hasan kalaycioglu
19 Eylül 2016 Pazartesi 12:44

412 tl ceza geldi 307 tl olarak odedim simdide 199 tl 199 tl olarak iki tane daha geldi emekli bir tc vatandasiyim sayin corum valisi sayin osmancik belediye baskani il trafik kurulu bu para coluk cocugumun rızkını sizler sayesinde ozel sirkete ve belediyeye yatiriyorum sizleride rabbime havale ediyorum inşallah sizlerden cikar rabbim büyük

9 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Ceza

Dumrul
19 Eylül 2016 Pazartesi 00:45

Kardeşim sen çevre yolunu yapma, müslümana yavur eziyeti yap 50,60 km hız uygula milleti keriz yerine koy. Trafiği duzenledim yalanini uydur, vatandaşa cezaları geçir, ortak şirketlerin cepleri dolsun.vatandaşa reva görülen bumudur. Sandıkta görüşürüz.

7 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Kaldırmayın sürücüler hizaya gelsin

misafir
12 Eylül 2016 Pazartesi 07:28

Avrupada her yerde böyle radarlar var,Tabiki ceza yiyeceksin,adam gibi arac kullan yeme,niye avrupalı kuzu kuzu arac kullaniyor.İnsan gıbta ediyor,niye orada fazla trafik kazası olmuyor ? Tabiki kurallara uyduklari icin.Bizdekiler ise trafik canavarı.Ne kural taniyor nede kaide.İkaz edincede birde üzerine yürüyorlar insanin.Magandalar.Yedikleri ceza mustahak.Ben yetkili olacagim heryere yerlestirir bu trafik canavarlarini hizaya sokarım.

0 Beğendim
12 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

İran Türk Büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığına çağırdı

İran Türk Büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığına çağırdı İran Türk Büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığına çağırdı! Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Samsun Çarşamba AFB Hukuk Fakültesinin taşınması isteğine ortak tepki

Samsun Çarşamba AFB Hukuk Fakültesinin taşınması isteğine ortak tepki Samsun’un Çarşamba ilçesindeki sivil toplum kuruluşları, son günlerde gündeme gelen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesinin merkeze taşınması tartışmalarına yaptıkları basın açıklaması ile ortak tepki gösterdi.

AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel'den Başkanlık Sistemi açıklaması

AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel'den Başkanlık Sistemi açıklaması AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Başkanlık Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Yeni anayasa ve başkanlık sistemi, ülkedeki kalkınma hamlesini daha da hızlandıracaktır" dedi.

Yusuf Ziya Yılmaz'dan muhtarlara kaçak yapı uyarısı

Yusuf Ziya Yılmaz'dan muhtarlara kaçak yapı uyarısı Yusuf Ziya Yılmaz'dan muhtarlara kaçak yapı uyarısı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle bir araya geldiği muhtarlara kaçak yapılaşmalara karşı hoşgörülü olunmamasını istedi.

KÖŞE YAZARLARI