• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TERME BELEDİYE BAŞKANI ŞENOL KUL'U 15 TEMMUZ GECESİ ZORA SOKACAK AYRINTI

Samsun'un Terme ilçe Belediye Başkanı Şenol Kul'un FETÖ'den tutuklanan Terme İlçe Kaymakamı İlyas Gün'ün 15 Temmuz gecesi vatandaşlara evlerine gitme çağrısı yaparken tepkisiz kalması dikkat çekti.

19 Eylül 2016 Pazartesi 14:54
Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'u 15 Temmuz gecesi zora sokacak ayrıntı

Samsun'un Terme ilçe Kaymakamı İlyas Gün, 15 Temmuz gecesi ilçe meydanında yaptığı konuşmada vatandaşlara "Evinize gidin" çağrısı yapmıştı. FETÖ'den tutuklanan Kaymakam İlyas Gün bu çağrıyı yaparken ise yanı başında Terme İlçe Belediye Başkanı Şenol Kul bulunuyordu.

 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz darbe kalkışması nedeniyle milleti meydanlara davet etmesinin ardından Terme ilçe meydanında da vatandaşlar o gece toplanmıştı.  

 

TUTUKLU KAYMAKAM O GECE NELER SÖYLEDİ


FETÖ'den tutuklanan Terme ilçe Kaymakamı İlyas Gün ise o gece vatandaşlara seslenerek, "Herkese geçmiş olsun diyorum. Kaymakamınız konuşuyor. Biz peşmerge ya da kabine devleti değiliz. Biz büyük bir devletiz. O yüzden hiç bir endişemiz yok. Hep beraber aynı yüreği taşıyoruz. Verilmesi gereken bir mesaj var dı onuda termeliler olarak verdik. Meydanı doldurmanın dışında yapacağımız bir şey yok. İçimiz de bir tane hain yok.  Samsun'da bu tepkisini veriyor biz de veriyoruz. Sabırlı ve sakin olmak gerekir. İçimizde heyecanına hakim olamayanlar bazı kelimeler söyleyebilir. O yüzden fazla konuşmaya gerek yok. Haklının sesi sakinse de işe yarar. Biz yetirince konuştuk siz konuştuk duruşumuzu koruduk. Burada bir şey yok. Olan şeyler Ankara'da İstanbul'da. Ama devlet gerekin tedbirini alıyor. Onlar bize üstlerimiz bize ne talimat verirse onu size ileteceğiz. O yüzden hiç kimse panik yapmasın.  Milletimiz kahramanlığını gösterdi. Buraya gelmeyi düşünmüyordum. Burada bir endişemiz yok. Görev el birliğiyle tamamlanmıştır. Bu saatten sonra herkes işine, evine gitmelidir. Herkes olabildiğince daha sakin olacak. Şimdi görevimizi tamamlayıp hep beraber evimize gidiyoruz. Daha sonra sizleri ilgilendiren en ufak birşey olursa buradan duyuracağım. Hep beraber İstiklal marşımızı söyleyeceğiz"  demişti.


FETÖ'den tutuklanan Terme Kaymakamı İlyas Gün'ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın o gece meydanlara çıkılması talimatı vermesine rağmen, vatandaşlara "Evlerinize gidin" çağrısı yapması tepki çekmişti. Kaymakam İlyas Gün'ün sarfettiği sözlere ait video ise sosyal medyada yayınlanmıştı. Bu videonun gündeme gelmesi sonrası Terme Kaymakamı İlyas Gün, FETÖ operasyonunda iki gez gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.

 

 

BELEDİYE BAŞKANI NEDEN TEPKİSİZ KALDI

 

Ancak, Kaymakam İlyas Gün'ün tutuklanmasına neden olan sözlerin yer aldığı video da yer alan bir ayrıntı ise dikkat çekti. Söz konusu video da FETÖ operasyonu kapsamında tutuklanan Terme Kaymakamı İlyas Gün o konuşmayı yaparken yanı başında bulunan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'un tepkisiz kaldığı ve gülümsediği görüldü.  


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ise 'Meydanlara çıkılması' idi, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'un vatandaşlara evlerine gitmesi çağrısı yapan Kaymakam İlyas Gün'e o gece neden tepkisiz kaldığı ise MHP Terme İlçe Başkanı Oğuz Pamuk'un yaptığı açıklama ile gün yüzüne çıktı.

 

 

 

KARARI ORTAK ALDIK


MHP Terme İlçe Başkanı Oğuz Pamuk, tutuklu Kaymakam ilyas Gün'ün sarfettiği "Evlerinize dönün" çağrısının o gece, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, AK Parti Terme İlçe Başkanı Ali Kılıç ile birlikte ortak karar olarak alındığını gündeme getirmişti.  MHP Terme İlçe Başkanı Oğuz Pamuk, konuyla ilgili Gazete Gerçek'e yaptığı açıklamada, "Şayet, Kaymakam İlyas Gün'ün görevden alınması bu açıklamadan dolayı ise bu karar beraber alındı. Siyasi irade olarak ben de dahil olmak üzere vatandaşların evlerine dönmesi kararını birlikte aldık. Çünkü silahlı, tüfekli, alkollü insanlar vardı. İstenmeyen olaylar olabilirdi. Ayrıca Terme'de güvenlik açısından bir sıkıntı yoktu. Biz hepimiz konuştuktan sonra en son konuşmayı yapmak kaymakama düştüğü  için o açıklamayı yapmak da ona düştü" demişti.

 

SÖZÜN ARKASINDA DURMAK GEREK


Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ise Kaymakam İlyas Gün'ün tutuklanmasına neden olduğu iddia edilen o sözlerle ilgili alındığı gündeme gelen ortak karar hakkında ise bugüne kadar bir açıklama yapmadı. MHP Terme İlçe Başkanı Oğuz Pamuk ise "Evlerinize dönün" çağrısını ortak karar ile alındığı gerçeğini açıkladıktan sonra, sesizliğe bürünen Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'u kastederek, "Sözün arkasında durmak gerek" demişti. 

 

Terme Kaymakamı İlyas Gün'ün çok konuşulan videosunun tamamı

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Türkiye'den bir ilk! Tüm dünya 24 saat canlı izleyecek

Türkiye'den bir ilk! Tüm dünya 24 saat canlı izleyecek Türkiye'den bir ilk! Tüm dünya 24 saat canlı izleyecek. Muğla'da Tuzla Sulak Alanı'nda yaşayan 230 çeşit kuş türü, yapılacak yatırım ve düzenlemeyle internet üzerinden 24 saat tüm dünya tarafından izlenecek.

THY kabin yasağının yolcuları etkilememesi için yeni uygulama başlattı

THY kabin yasağının yolcuları etkilememesi için yeni uygulama başlattı THY kabin yasağının yolcuları etkilememesi için yeni uygulama başlattı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, 31 Mart'tan itibaren Amerika uçuşlarında laptop ve tabletlerini teslim eden yolculara uçak içinde ücretsiz wifi hizmetine başlanacağını açıkladı.

Ali Rıza Yıldırım, Yüksel Yıldırım ve Mehmet Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım vefat etti

Ali Rıza Yıldırım, Yüksel Yıldırım ve Mehmet Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım vefat etti Ali Rıza Yıldırım, Yüksel Yıldırım ve Mehmet Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım vefat etti. Yıldırım Holdingin sahipleri işadamları Ali Rıza Yıldırım, Yüksel Yıldırım ve Mahmet Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım hayatını kaybetti.

Samsun İHA muhabiri Muammer Ay tutuklandı

Samsun İHA muhabiri Muammer Ay tutuklandı Samsun İHA muhabiri Muammer Ay tutuklandı. Hrant Dink cinayeti ve Ogün Samast olayı ile ilgili gözaltına alınan İhlas Haber Ajansı Samsun muhabiri Muammer Ay tutuklandı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET